Ao. 1SS4. 28ste Jaargang. A L G E SI E E X A I» V E n T E T S E- ZOADAG riP 11 AT I E w s- L A X 0 B O E YV BLAD. J. WIKKEL, JU 1771 Gemeente Sehagen Bekendmakingen. Aangifte Tan «Thuizing. Laan, "Wijk D, No. 5. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentièn'in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Burgemeester en Wethouders van Sehagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het vevzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politiereglement dezer ge meente, als Art. 11. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan, binnen acht dagen, behooren te worden kennis gegeven, ter secretarie der gemeente, op den voet, als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Art. 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft, met eene boete van één gulden. Sehagen, 18 April 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. EeiTvOLKSI^ Historische Roman van Ferdinand Schifkorn. Uit het Duitsch. (33). EEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Winteravonden. Het was nu een zeer eentoonig leven ïn Kishegy. Behalve eenige grijsaards en onmondige knapen waren er in de plaats alleen vrouwen, die hij do woinige arbeidskrachten en het vele landwerk dat er was, de handen overvol hadden. Woest en uitgestorven was da breede dorpstraat, enkele minuten uitgezonderd, gedurende welke het vee door de herdersknapen naar de weide en weder naar huis gedreven werd, een schouwspel, dat voor Illona nieuw was en haar daarom steeds aan het venster lokte. Toen echter de ruwe winterstormen over het land joegen en de sneeuw voeten hoog, bergen en dalen bedekte, hield ook deze afwisseling in het eentonige dorpsleven op, en Illona die dit jaargetijde anders meest in de stad onder een zee van genoegens der voorname wereld had doorgebracht, scheen het nu dikwijls, alsof zij levendig begraven was, en voor haar, de nauwelijks achttienjarige, schenen lust en vreugde, vroolijkheid en opgeruimdheid der jeugd, voor altijd gevloden. Wel is waar was Rosmunda uit eigen beweging voor de winteravonden bij hare geliefde meesteres komen inwonen, terwijl zij de zorg voor Jelondaaan een andere vrouw overliet. Maar zij die onder de harde heerschappij van Jelonda altijd vroolijk was geweest, was nu dikwijls een zeer droevige gezelschapsjufvrouw, en tot haar eigen verbazing deed Illona bij zich zelve de waar neming, dat de korten omgang met Roman haar eene zekere opgewektheid had geboden, voldoende om weken lang daarop te teren, en tevens bemerkte zij nu hoe onbewust, deze opgewektheid haar lief was geworden. In deze viel ook hier de vergelijking ten gunste van den Rumeenschen boerenzoon uit. Petö, Uzecz en andere edeleu hadden met haar geschertst en gelachen, of haar met vleierijen overstelpt. Erösi daarentegen had haar altijd uit de hoogte behandeld en hare onwetend heid in dingen, die ver buiten haar verstand lagen, bespot; Roman sprak met haar als een verstandige vriend, en wanneer in bare voor de salon berekende beschaving eene gaping aan den dag kwam, dan was hij het juist, die haar met hare jeugd verontschuldigde cu haar met weinige doeltreffende woorden p de hoogte bracht. UITGEVER: TE SCHAGEN. Hoe dikwijls de geschiedenis op helaas! zoo bedroevende en overtuigende wijze moge aangetoond hebben, dat die gelijkheid onbe staanbaar, onhoudbaar is, toch keert de onte vredene mensch gedurig tot de verkondiging dier leer terug. Geheel onbegrijpelijk is dit niet. Stel u voor een man, die aan den weg werkt en wiens prozaïsch werk het is, steenen tot grind te kloppen, 't Is een prachtige zomerdag, maar brandend heet. De weg biedt weinig of geen lommer aan. Letterlijk kan men van hem zeggen, dat hij zijn brood verdient in 't zweet zijns aanschijns. Gij hebt hem maar aan te zien, om u daarvan te overtuigen. Hoe zwaar die arbeid hem ook valt, hij moet werken. Hij behoort gelukkig nog niet tot die soort van menschen, die te lui ziju, om te arbeiden voor vrouw en kinderen, maar 't loon, dat hij met dezen zeer eenvoudigen arbeid ver dient, is zeer gering. Zijne verstandelijke ont wikkeling is niet groot, want een ander ambacht, waarbij meer te denken viel, heeft hij niet kunnen leeren en daarenboven is 't in die streek een zeer gewone arbeid, zoodat men zich zelden boven dat lage peil verheft. Don eenigen feestdag in deze eindelooze winterweken eebter, den dag waarop couranten en brieven tot haar kwamen, had zij weder alleen te danken aan dezen vriend, die alleen ten haren behoeve de in de algemeene verwarring in het land verbroken postverbinding, door vertrouwbare boden had vervangen. Op zulke dagen verzamelden zich dan de vrouwen en meisjes van het dorp na volbrachten arbeid in Illona's hut, om van baar, die behalve Jelonda, de eenige in bet dorp was die lezen kon, do berichten van de betrekkingen te vernemen. Het was overigens voor de jonge dame, die weinig vertrouwd was met de geheimen der journalistiek, geen gemakkelijk werk, uit de verspreide berichten der dagbladen wijs te worden. Dikwijls wederspraken de berichten elkander, namelijk wanneer er sprake was van eene overwinning of nederlaag, daar ieder blad zijn partij de overwinning toekende. Evenzoo stond zij niet weinig verbaasd, toen in een der journalen de Rumeniërs als onsterfelijke hel den, doch de Magyaren als lage roovers en moorde naars werden afgebeeld; doch juist deze tegenstrijdig heden brachten de jonge lezeres, wier oordeel nog niet geheel en al door nationale vooroordeelen was beneveld, eindeljjk tot de erkenning der waarheid. Roman's brieven, die niet aan „Vrouw Vanescu," maar tot vermijding van zulk een opschrift aan den plaatselijken rechter wareu geadresseerd, vulden de gebrekkige courantenbericbton voldoende aan, om Illona te laten erkennen, dat het met de zaak van hare landslieden slecht stond, en de keizerlijke troepen in vereeniging met de Rumeensche landweer alleen de hoofdstad naderbij kwamen. Insgelijks was in deze niets te lezen van do vreugde der overwinningen, en korte opmerkingen over de plaats gebad hebbende gebeurtenissen en het wel en wee van die ondergeschikten, welke uit Kishegy waren, vormden den hoofdinhoud, waarop altijd de hartelijkste wensohen volgden voor het welzijn der lezeres en een spocdigen afloop van den „treurigen burgeroorlog." De laatste weosch scheen zich veel sneller te ver vullen dan de briefschrijver zeiven misschien moge lijk had geacht. Nadat bij Szamos-Uj var de hoofd macht der Magyaren den 13 November een vol slagen nederlaag led -n, capituleerde Klaasenbcrg reeds den 17den van dezelfde maand en was daarmede geheel Siebenbiirgen in de macht van de partij, di9 aan het rijk getrouw bleven. Zelfs Illona was als verdoofd door dezen onverwacht spoedigen afloop van e°n strijd, welken hare stamge noten met zoo trotsche verwachtingen hadden tegemoet gezien, en weder ontstoud in haar binnenste dat JÉ Prijs per jaar/3.Franco per post f3.60. Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. SS.Ï31 Daar verheft zich een stofwolk en 't geluid van een naderend rijtuig doet zich hooren; 't nadert al meer en meer. 't Is een fraai rijtuig met ee t mooi span paarden en in d it open rijtuig zitten, neen! liggen een heer en dame zoo gemakkelijk mogelijk uitgestrekt. De arbeider wijkt op zij voor de vurige paar den en 't stof, dat hem in de oogen waait. Hij slaat een blik op de personen, die daar in 't rijtuig zitten, slaat werktuigelijk de hand aan zijn hoed en alles is weer verdwenen. Misschien heeft de dame een medelijdende blik op dien man geworpen, maar ook mis schien, want haar parasol beveiligt haar voor de brandende zonnestralen en zij vindt het prachtig en verrukkelijk weêr. En daarenboven is 't immers ook een zeer natuurlijke toestand! Die man moet dat doen, om te kunnen leven, terwijl zij er niet aan behoeven te denken, want ze zijn rijk. Zoo gaat het rijtuig verder en de man her vat ook weder zijn zwaren arbeid. Dat is schijnbaar een zeer alledaagsch tooneel en aan den anderen kant in 't geheel niet. Laat ons dit een weinig uitvoeriger nagaan. Wanneer we ons terug denken in den tijd vóór de Fransche omwenteling, dan vinden we de minder bedeelden in eenen toestand, nog veel erger dan dien van den even aange- haalden arbeider. Wanneer we lezen hoe de aanzienlijken alle denkbeeld van gelijkheid vijandig gezinde gevoel voor den man, die do zegen hid helpen bevechten, don man dio eens zoo ver beneden baar stond en nu haar echtgenoot was, dat wil zeggen, ook dit niet eens wilde zijn. Ja, dat was het; o, zij had er zooveol voor gegeven, om ie weten, of bet alleen grootmoedigheid, bescheidenheid en teergevoeligheid was, wat hein iedere poging, haar nader te treden, deed vermijden, of dat ook hij haar alleen als Magyaarsche beschouwde en - haatte. Een schrijven van Roman, dat na verloop van geruimen tijd door Illona werd ontvangen, maakie aan al deze twijfelende en pruilende gedachten een einde, of verdrong ze ten minste op den achtergrond. Roman meldde hierin zijne spoedige terugkomst met de bijvoeging dat de troepen bij de vervolging van den vijand aan de grens een levendig gevecht hadden gehad, waarbij verscheiden lieden, waarender ook Donatu, licht gewond waren geworden. Ook hij zelf had een liebte kneuzing bekomen, en daar de strijd nu geëindigd was, had men hem zoowel als de overige gewonden en andere lieden der afdeeling eeu onbe paald verlof toegestaan. Dit alles klonk geruststellend eu ook blijde voor de belangstellenden, doch Illona herkende aan het onregelmatige, bevende schrift, dat die bedoelde ver wonding niet zoo onbeduidend zijn kon, en deze omstandigheid veranderde als met een tooverslag hare gedachten en gevoelens. Hare verbeeldingskracht ver toonde haar niet meer het beeld van den overwinnaar, van den Rumeniër en van den vijand van hare natie, maar den lijdende en hulpbehoevende, aan wien zij meer dan de redding van haar leven had te danken. Ook bedroog haar dit vermoeden niet. Acht dagen na aankomst van den brief trokken vier wagens, om geven van een escorte van vijftig koppen, onder aan voering van den ouden Morkulu, door de aan den ingang van het dorp opgerichte triumfpoort. Onder gejubel en geween werden de gewonden door menschen ontvangen en naar hunne woningen gebracht. Donatu was inderdaad slechts zeer licht gewond aan de voet en verzekerde zijne bezorgde Rosmnnda lachende, dat hij gaarne nog drie dergelijke schram men had gobad, wanneer hi) daardoor den „hoofdman" zoo werd Roman «Is afdeelingscomuiandant door zijne ondergeschikten genoemd het zwaro lijden had kunnen besparen, dat deze ingevolge zijne ver wondering had moeten dulden. Roman reikte 11'ona lachend van de wagen de hand. Hij zag er bleek en vermagerd uit, doch zijn blik was vroolijk en verstandig. Misko zat naast den kranke, om hem met een reusachtig regenscherm te beschutten voor de dik

Schager Courant | 1884 | | pagina 1