L filill III8D9M1E1I. VOTGWBItK. Ju. Groot Tz. P. CAARLS, INGEZONDEN. Aangifte voor lo Juni 1884. ©em^ente Barsiiigerhorn. ArlvrrtcMifiëti. CHEMISCH BEREIDE VERF Ic PRIJS S!)i). 2c PUUS y250. PREMIE f 100. 's Avonds Schitterend HET BESTUUR, der Hoomsche Hard Ir: Vereen, M ole os traatSch agen zadelmaker en hekleeder, RIJTUIG-GARNITUREN. 18 16 4 36 14 18 7 Alles ei contant. Wed. Jb. Denijs KI. Denijs. sclicn Kaïhskellcr te Antwerpen tejjer. een Eo- pelsrlirn collp{;a aldaar. Om de eer der Duit- s'che kellners, die door den Engelschman gesmaad werden, te handhaven, nam hij aan dat een zijner bedienden, in a4 uren 9.000 boterhammen snij den, smeren en met otsenvleesch beleggen zon. Ten aanschouwe van een groot aantal belang stellenden begon de kellner zijn taak met 15o brooden, 90 kilogr. boter en een aantal stukken ossenvleesch bij zich. Hij maakte in het eerst 167 boterhammen per uur gereed maar gaan deweg werd hij langzamer, het aantal vermin derde tot 100, tat 90 in het uur en eindelijk deed hij er niet meer dan 90. Zijne armen wer den als verlamd, zij zwollen hevig op en het zweet gutste hem langs het voorhoofd Maar hij kwam in 18 uren gereed met de 9000 boter hammen, en de weddenschap was dus met roem gewonnen. De kellner kreeg de helft van het bedrag waarom gewed was, 3oo fr., en de boterham men werden aan liefdadige gestichten geschon ken. Internationale liiüKliioisw- tentooiistcHing* in 1884, te houden te Amsterdam. Aangenaam is het te vernemen uit de ver schillende provinciën van ons vaderland, dat op de te houden Internationale Landbouwtentoon stelling, verschillende Maatschappijen, in Af- deelingen te zamen zullen werken om cene schoone collectie melk- en fokvee, ieder voor zich te doen vertegenwoordigen, en alzoo voor de buitenwereld, den verschillenden gewesten van Europa te laten zien, in de werkelijkheid, dat Nederland trotsch moge zijn, de hartader te wezen van liet edelste en schoonste ras, waaruit de bronnen van welvaart voortvloeien een ras, dat rijk en overvloedig aan de eischen van melkrijkheid beantwoordt en voldoet. Met die gegevens kan dan ook N. H. de Internationale Rundvee Tentoonstelling openen, en zijn schoenen veestapel doen vertegenwoor digen voor het buitenland. Amerika, dat heeft getracht niet alleen het schoonste maar ook gepaard aan melkrijkheid, de edelste rassen, voor zijne beste kleigronden te verwerven, heeft uit verschillende gewesten zijn rund en fokvee gezocht. Koos men vroeger het Jersey- en Guernsey-vee, dat in melkrijk heid met het onze eenigzins evenaart, en waar van in der tijd 2000 stuks fokdieren jaarlijks in Amerika werden ingevoerd, nu valt Noord- Holland en ook Friesland die eer ten deel. De kenteekenen door Amerika bestudeerd, aan gaande de afkomst en melkrijkheid zijn schoon; zie hier eene kleine omschrijving. In de eerste plaats komt in aanmerking de goede ontwikkeling van den uier, waarin de melk bereid en van de bloedvaten of meikaderen, waardoor het voedend materiaal voor hare vorming, het bloed; gevoerd wordt. De uier moet behoorlijk groot, met eene dunne huid bedekt, niet vleezig zijn en zich zooveel mogelijk naar voren uitstrekken. De tepels moeten gangbaar en niet te klein zijn; van de meikaderen, verlangt men dat zij groot zijn, een kronkelenden loop hebben en zich vóór den over gang in den uier sterk vertakken. De zoogenaamde melkkuilen ot melkgaten, waarin zij zich door de inwendige lichaamsdeelen, naar het hart begeven, moeten groot en zoo dicht mogelijk bij de voorpooten gelegen zijn. In de tweede plaats wordt door de kenners der Amerikaansche kooplieden van vee veel waar de gehecht aan de ontwikkeling van een melk- spiegel. Daaronder verstaat men de plaats aan het achterste gedeelte van den uier en de dijen, waar het haar van beneden Daar boven gericht is; de grens tusschen dit en het omringende naar beneden gerichte haar is min of meer duidelijk aangewezen. Hoe uitgebreider die spiegel, hoe scherper hij begrensd en hoe fijner het naar boven gerichte haar is, des te grooter moet de melkopbrengst eener koe zijn. Wordt de spiegel door grove, lange haren begrensd, zoo wil men, dat de koe weinig melk geeft en daarmede spoedig ophoudt. Een gele tint en het bedekt zijn van den spiegel met gele schilfers, die zich er gemakkelijk laten afkrabben, moeten een hoog vetgehalte der melk aanwijzen. Stieren, van eene goed melkgevende laag afkomstig, vertoonen veelal eene dergelijke teekening, zaadspiegel geheeten. Er worden trouwens meer kenmerken opge geven van goed melkvee, in verband tot de melkrijkheid, en hare goede afkomst. Een niet te zware hals, korte, breede, maar tevens fijne kop, fijne horens, groote heldere oogen, eene donker gekleurde neus, eene dunne, fijne los liggende huid, inzonderheid ook voor aan de boezem, den uier en de tepels, niet te grove beenderen, een goede afstand der ribben van elkander, eene ruime borstkas met wijde neus gaten, een lange dunne staart. Dieren met zulke eigenschappen, worden bepaald ais melkvee gezocht. Verkeerd is het echter aan een enkel ken merk of aan een enkel lichaamsdeel te veel of te uitsluitend waarde te hechten Het geheele min of meer vrouwelijke voorkomen, de geheele indruk, dien het vee geeft, is de maatstaf die den echten veekenner bij zijne keuze leidt en hij ziet dan zelden mis, vandaar dat fokkers van 1 naam, zoowel in Amerika als hier, zich juist er op toeleggen, dieren voor een gegeven doel uit te kiezen en ze door eene juiste paring tot meer volkomenheid te brengen, die dan ook in Amerika wereldberoemd wordenvan waar anders die colossale prijzen voor een ka'f zelfs? Wat nu te doen, om onze zoo prachtvollen rundvee-stapel nog meer en meer kenbaar te maken voor geheel de wereld? Zich er mede vertegenwoordigen op de Internationale tentoon stelling, waar men uit de verschillende oorden der wereld zal nagaan, wie de meest gewilde en gevraagde kan aanvoeren? Een kleine opmerking zij mij nog vergund hier bij te voegen: ons Noorden' van N. H. heeft reeds voor een gedeelte zijn naam verworven, maar laten de verschillende vereenigingen hier ieder voor zich met de Hollandsche Maatschappij van Landbouw samenwerken en trachten uit haar midden, een 40 50 tal van de schoonste dieren, bij elkander te zoeken, om van de Afdeeling waaronder de gemeente behoort te doen inzen den, daarvoor de Afdeeling door de Hollandsche spoorweg Maatschappij half tarief zal worden gesteld. En hoeveel prachtige exemplaren hebben wij hier in onze omstreken niet om aan den vreem deling te laten zien hoe hier de hartader is, voor wat hij vraagt! Alzoo door eendracht te zamen gewerkt en uw Landbouw bedrijf productief gemaakt; laat het een kampstrijd zijn zelfs tegen over zuster- vereenigingen om uwen naam en roem te mogen verwezenlijken, op uwe beste kleigronden ook het edelste, schoonste en melkrijkste in fokvee te bezitten. Wien die prijs ten deel valt, zal voor zeker zich in den loop der tijden niet hebben te beklagen, want laten zij zich niet bang maken, dat Amerika en zooveel andere gewesten die ons fokvee vragen, met eenige jaren zullen voor zien zijn; degenen, die dat vermeenen, stellen zich van dé verschillendo gewesten en hare vooruit gang op het gebied van Landbouw, zeer weinig voor, of hebben een minder goed inzicht van bare grootheid, en ook van die der Landhoeven en Landbouwers. De tijd is juist geboren door zijn snelle ver voermiddelen, dat ons kleine Nederland, maar rijk aan rund- en fokvee, van zijn produkt kan profiteeren. Bedenkt dit wel en van daar, roep ik dengenen die te zamen zullen werken, eene schoone collectie in hare afdeelingen te verzamelen, toe: Arbeid Adelten bedenkt dat uw loon kome en niet uitblijve. Schagen, C. K. Pz. 14 Mei '84. mTGLP*LU li Ï^T \l). ©emcente Schaden. Ingeschreven van 9 tot en met 12 Mei 1884. Geboren: Jan, zoon van Cornclis VVitlok en van Antje Schrieken Ondertrouwd: Willem Domper, jm. 22jr., en Ilendrina Aelberts, jd. 23 jr., beiden wo nende te Schagen. Gerrit Jongejan, jm. 31 jr. wonende te Zijpe en Elisabeth de Moei, jd. 20 jr. wonende te Schagen. Getrouwd Overleden: Geene. Ingeschreven van I 30 April 18S4. GeborenAnna Maria, dochter van Jan Bood en Aaltje Fok. Jannetje, dochter van Arie Middelkoop en Maartje Rakker. Pieter, zoon van Arie Beers en Hiske Mouthaan. Antje, dochter van Cornelis Herman en Maartje Heijblok, Antje. dochter van Jacob Bol en Maartje Spaans. Ondertrouwd: Jan Steen en Guurtje Veltum. Ilenderik Borst, en Dieuwertje Leijen. Pieter Meiten en Anna Appelman. Klaas, Blauwboer en Klaasje Meurs. Jacob Blauwboer en Maartje Slik. Pieter Veer en Jannetje Peper. Henricus Blik, en Geertje Swaab. Cornelis, Moeliker, en Dirkje Schaap. GehuwdLuitje Bruin, jm. oud 25 jaren en Trijntje Rempt, jd. oud 22 jaren; Jan Steen, jm. oud 27 jaren wonende te Wierin- gerwaard en Guurtje Veltum, jd oud 23 jaren Ilenderik Borst, jm. oud 24 jaren en Dieuwertje Leijen, jd. oud 25 jaren wonende te wierin- gerwaard; Pieter Meiten, jm. oud 27 jaren en Anna Appelman, jd. oud 26 jaren, wonen de te Oude Niedorp; Klaas BLuboer, jm. oud 21 jaren eu Klaasje Meurs jd. oud 20 jaren; 6 42 •Jacob Blauboer. jm. oud 22 jaren, wonende te YV ieringerwaard en Maartje Sbk, jd. oud 23 jaren; Pieter Veer, jm. oud 26 jaren en Jannetje Peper, jd. oud 25 jaren. OverledenNeeltje Wit, 62 jaren, weduwe van Pieter Beers; Cornelis IToogscliagen, 18 jaren, ongehuwde zoon van Cornelis Adrianus Hoogschagen en Trijntje Kuiper; Pieter Beers, 5 dagen, zoon van Arie Beers en Hiske Mout haan; Levenloos aangegeven kind van Frans Kwantes en Grietje Bood. JVLAVRKTSTRB-IOSIXSJSr. HOORN, 10 Mei. Aangevoerd: H. L. Rogge f a 3 Tarwe f 8.50 a 9.75 6 Gerst f 6. a 6.50 3 Haver f 4.25 a 4.50 l Witte Erwten f a Groene f 12.50 a 13.— Grauwe f 15.50 a 17. Vale f 13. - a 14. I Geele Boonen f 11.a 14.— 1 Bruine Witte Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad 4 Taarden 169 Koeien 21 Kalveren 1000 Schapen 1248 Lammeren 54 Varkens 1 Zeug 122 Biggen 28 Bokken 22 Geiten 50 Kippen 12900 Kipeieren, 100 st. 4200 Eendeneieren, 100 st. 2145 Koppen Boter, 5.2 lood. f 0.55 a 0.624 25 H. L. Aardappelen f 1.40 a 2- 4600 Eendeieren f 3.50 a De handel was vlug. PURMEREND, 13 Mei. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 189 stapels Kleine en stapel Middelbare. Prijs Kleine f 41.00. Middel bare f tot f per 50 K. G Boter van f 1.25 tot f 1.35 per K. G. Vevte Runderen prijshoudend, in f 0.70 tot f 0.84 per K. G.handel matig. Vette Kalveren prijshoudend, 80 en 100 et. per K. G.handel ving. Nuchtere Kalveren. Prijs f 8 tot f 26 per stuk handel vlug. VetteVarkens van 48 tot 54 ets. per K. G. handel matig. Schapen. Vette en magere hoog in prijs. Overhouders hoog in prijs. Handel vlug. Kip-eieren van f 3.25 tot f 3.75 per 100 stuks. Eenden-eieren van f 3-75 tot t p lOOst. ALKMAAR,, 12 Mei. Aangevoerd 322 Wette Kalveren f 40.— a 102. 38 Nuchtere dito f 8.a 18.— 3 Schapen f 24.— a 32.— 8 Vette Varkens per P,, f 0.50 a 0.54 12 Magere dito f 14.— a 18.— f 12.- a 18 - f a 16.— f 7.50 a 8.- f -.- a 17.75 f a 14.50 f a f 80.- a 200.— f 140.- a 350.- f 8.- a 20.- f 20-- a 37.- f 8.- a 16.- f 12.- a 24.- f 30- a f 5.- a 9-- f 0.75 a 6-50 f 1.— a 7-- f 1.- a 2-- f 3.25 a 3-50 fa 3.50 De ondergeteekenden, betuigen bij deze hunnen welgemeenden, hartelijken dank, aan allen die zoo in ruime mate hebben mede gewerkt tot verhooging van hun Zilveren feest en niet minder een woord van innigen dank, voor de vele Attentien bij ons feest onder vonden, op 8 en 9 Mei, zoo van hier en elders, en ook uit onze vroegere woonplaats. De verschillende Vereenigingen, die op eene zoo voortreffelijk wijze, haar programma had den vastgesteld en hebben weten uit te voeren, worden ook niet minder onzen dank en die van onze Kinderen bij deze toegebracht, daar dit mede dc feestvreugde verhoogde, en ge tuigde van een waren Humanen geest, onderling. Moge alzoo deez' dag ook bij u allen, die getuigen zijn geweest, in blijde herinnering blijven, voor ons zal hij steeds een onverge telijke zijn. CORNs. KOS Pz. Mtje. KOS-de GRAAF, Schagen, en 14 Mei 1884. Kinderen. in alle kleuren, verandert niet van kleur, schilvert niet af, behoudt vele jaren hare frisch- heid en glans en houdt langer stand dan de tot nu toe bereide verven. Tot dadelijk gebruik gereed zijnde kan een ieder haar gemakkelijk verwerken. Bij vooruitbestelling verkrijgbaar te Schagen, alleen bij te Een MAPSCSIICBS staande bij de meelmolen te Schagen; zeer geschikt om te verplaatsen. Sedert eenige jaren nieuw gebouwd, gedeeltelijk steen, verder met zwaar hout op getrokken, met pannen gedekt. Vierkant groot 5.60 bij 7.35, hoog 6.50 meter. Daarbij flinke paardenstallen. Te bevragen Keet Dz,, te Schagen, en Jlïllis, Kaasmarkt Alkmaar. maakt het geachte publiek bekend, dat hij weder een groote voorraad heeft ontvangen van de volgende artikelen, als: Schotscl\e en Ta- pestrijen Tapijten, Vloerzeilen, Loopers, Kar petten, Bedkleedjes, Tapestrij, Canapé- en Deur kleedjes, Wollen matjes, Haardkleedjes, Lus kleedjes, gevlochten Cocosmatten, Cocosmattcn met wollen rand, ook de echte KTmrpPiT't Indische rol matten, alle soorten van Deur-Gang en Rijtuigmatten, Spiegel-, Schilderij-, Jalousie- band en Gordijnkoord, Jalousiekoord Karpet- franjesen Tapijtband in kleuren, Tafelkleedjes, Raamhorretjes en Gaas, Gordijnlinnen, Bed- kwasten, Breukbanden en Koffers in alle afme tingen. Door hem geleverde VL O LD KL KE DEN worden kosteloos genaaid en gelegd. Tevens alle soorten van Koffie, 2de soort Suiker, ld. Id. ld. Rijst Vermicelli Stroop De ondergeteekenden verkoopen tot de onderstaande prijzen geb. br. p. 5 o. 50 5 45 5 33 5 p 32 Candijstroop,, 5 Krenten 5 Vijgen 5 Rozijnen met pitten 5 ld. Sultane 5 Gruttemeel 5 Tarwemeel (ongebuild), 5 Tarwebloem 5 Zeep 5 Soda 5 Blauwsel 5 Stijfsel (gew.)„ 5 id. (pat) 5 Olie loog,. 5 Leidsche kaas 5 Friesche kaas 5 Goudsche kaas o 30 26 7 20 7 14 16 12 25 9 19 30 18 Hollandsche kaas JJ 5 o. 32 flard vet P- 5 32 Vatboter 5 35 id. 5„ 40 id. JJ 5 50 Leidsche id. y 5 75 Sago P- pak 15 Aard. meel yy yy Waskaarsen yy yy 30 Lucifers yy yy 7 id. yy yy 10 Gr. pakken yy yy 13 Grauwe erwten P- liter 19 Groene erwten groote 18 kleine 12 Witte boonen yy yy 20 Boekweit yy yy 13 Hennepzaad yy yy 12 Kanar. yy yy 18 Boterolie yy yy 60 Slaolie yy yy 75 Raten tol ie yy yy 46 Raapolie yy yy 45 Azijn yy yy 10 Petroleum 1 yy yy 9 5 45] Laagzijde. SCHAGEN. Rensgabs.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3