H in n en lan dsch N ie mes. li uitenlandsch Nieuws. langs de hoofdstraten in, het een en ander bezichtigende en zijn aan het diné ter stad- huize. Heden avond 8.40 zullen genoemde H. H. vertrekken. Dinsdag 20 Mei 1884. De regen viel gelijk een dichte nevel r.eer, om Hoorns burgeren te tartenvan een feestwed- strijd af te zien, en zeer weinige gevoelden lust om de Turn-gasten aan het Spoorweg station welkom te heeten. Doch de turners, Jong Nederland, tartten weêr en wind en hoe sommigen ook bibberden van kou, zij kwamen, en een vroolijke stemming brachten zij meê, ook al bleef 't zonlicht, die lieve meizon, nog lang achter een nevelig floers verborgen, aangevuld uit dien noordoosten hoek van waar niets dan koude en guurheid komt. Maar toch de Turners, zij lieten zich niet verwinnen, wat toch Zou jeugdig bloed, gezondheid, kracht, Ontwringen, uit bewusten macht, Neen tarten, door de les geleerd, Volharding door geen storm gekeerd. En zoo was het ook. In optocht ging het met hunne banieren, de een zinvoller en prachtiger dan den ander, waarin de Turners van Schagen niet ten achter zijn, hoewel schrijver dezes hun toeroept: Jongeliên, uw vaandel eischt veel van u, de metalen kleur daarin neergelegd moet ge leeren begrijpen, en daarna gewerkt, dan is uw Turnersvereeniging voor u zeiven een wel daad. En de optocht door Hoorns straten was voor de Turners een gang, die voor de bur gers van Hoorn, die de weldaden van de Gym nastiek kennen, een aangename verrassing was. Zoo menig jongeling uit allen stand, In werk en willen zoo één in den band. En daarna werd op het Doelen-plein, doel matig ingericht, ten aanschouwe van vele be langstellenden onder den blauwen hemel, met verkwikkend zonnelicht, den natten en koelen morgen vergeten en de vruchten getoond van een arbeid, zoo heilzaam voor jeugdigen. En als overwinners zijn uit den strijd ge treden de heeren turners van Amstels Gym nastiek vereeniging, veroverende de Gouden medaille, en die van Purmerend, Volharding, de Verguld Zilveren medaille, terwijl de Zil veren medaille werd toegekend aan de turners van Haarlem, Sparta. Na afloop van den wedstrijd werden nog eenige vrije oefeningen ten beste gegeven waardoor ieder der aanwezigen overtuigd is geworden, dat zulke oefeningen tot ware kunst verrichting doen opleiden. Met een zeer hartelijk woord van den voor zitter voor volksvermaken te Hoorn, werd deze feestelijke wedstrijd besloten en de Gymnasten een tot wederzien in het park te Hoorn, op den avond van dezen da? toege roepen. Daar werden de prijzen uitgereikt. Per telegraaf. Woensdag 21 Mei. 20 paarden nemen aan de harddraverij deel. Hookn, 20 Mei 1884. Heden namen de feestelijkheden bij gelegen heid van de opening der spoorweglijn Zaan- dam-Hoorn, een aanvang en wel door het hou den van een Nationale Gvrnnastiekuitvoering op het Doelen-plein, onder leiding van den heer P. C. Adriaan van Amsterdam Iliervorens begaven de verschillende veree nigingen uit Noord-Holland, welke aan de uitnoodiging tot deelneming hadden gevolg gegeven, zich in optocht met hunne banieren door de stad, begeleid door muziek van Son- nemans Kapel cn ter opluistering door eenige corporatiën uit Hoorn. De deelnemende vereenigingen waren Am stels Gymnastiek-vereeniging van Amsterdam, de Amsterdamsche Gymnastiek-vereeniging, Haarlem van Haarlem, Sparta van Haarlem, Oefening van Hoorn, Simson van Koog Zaan dijk, Volharding van Purmerend, Lycunuis van Schagen, Hercules van Wormerveer °en Achilles van Zaandam. De geheele optocht vormde 21 nummers en maakte, door goed weder begunstigd, effect. 's Namid lags nam de uitvoering een aan vang, en hare werkzaamheden voldeden blijk baar zeer aan het talrijke publiek. Aan deze uitvoering was een wedstrijd ver bonden bestaande in het beste uitvoeren eener serie vrije oefeningen. Hieraan namen deelVolharding van Pur merend, Achilles van Zaandam, Lycurgus van Sc ïagen Amstel's Gymuastiek-vereenigino' van Amsterdam, Oefening van Hoorn cn Sparta van Haarlem. Voor dezen wedstrijd waren uitgeloofd 1 gouden medaille, 1 verguld zilveren me daille en 1 zilveren medaille. Elke vereeniging moest haar nummer binnen 10 minuten ten uitvoer brengen. Flink werd er gewerkt, ieder deed zijn best. De uitslag was als volgtHet maximum te behalen punten was 75. Amstels Gymnastiek- vereeniging van Amsterdam, behaalde de gou den medaille, met 59 punten. Volharding van Purmerend, de verguld zilveren met 52 en Sparta van Haarlem, de zilveren met 48 pun ten. Hoewel de behaalde punten, door de ove rige vereenigingen behaald, niet door de jury in het openbaar genoemd werden, vernam men toch uit vertrouwbare bron dat «Lycurgus" van Schagen, na de vereenigingen die prijzen behaalden, de meeste punten' had verkregen. Streelend moge het voor de vereeniging uit Uwe gemeente zijn dat zij, als voor de eerste maal deelnemende aan een wedstrijd zulk succes behaalde, maar nog meer voldoening gaf haar de algemeen heerschende publieke opinie wel ke, «Lycurgus" bepaald een der prijzen had toegerekend. liet feest van dezen eersten dag liep in de beste orde af en werd besloten door een con cert en Bal, des avonds in het Park waar de prijzen aan de overwinnaars werden uitgereikt. De geheele stad was des avonds schitterend verlicht, en de geheele bevolking der stad Hoorn was onder den indruk van haren voor uitgang door hare verbinding aan het spoor wegnet. De feesten zullen morgen voortgezet wor den door het houden eener groote harddraverij. Schagen. Tot ontvanger der Registratie en Domeinen alhier is bij Kon. besluit van 25 Maart 11. alhier benoemd, de heer C. J. Plomp, thans als zoodanig te Tholen, en zulks met intrekking dir benoeming van den heer J. Caland, die als zoodanig te Zuidhorn is benoemd. Zondag 11 had in het lokaal «Noord-Holl. Koffiehuis, des avonds ten 7 'ure een eigenaardige gebeurtenis plaats. De heer J. C. Nagelhout, beschermheer van onze Gymnastiek- en Schermvereeniging Lycurgus", bood haar een keurig en kostbaar vaandel aan, de hoop uitdrukkende dat de leden van «Lycurgus", het reine en frissche vaandel in eere zouden houden niet alleen, maar het hun ook ter aansporing mocht zijn zich zooveel mogelijk te bekwamen op het ge bied der Gymnastiek, opdat wanneer zij in het strijdperk treden met Turnmakkers, zij ook waardig uit den strijd te voorschijn mogen komen. De heer Hooi werf, voorzitter der Vereeniging bedankte in warme en gepaste bewoordingen den milden gever. Het vaandel bestaat uit een blauw fluweel veld met draperie, waarop als middenstuk is aangebracht het wapen van Schagen, in zijn heraldieke kleuren, omgeven door een zilveren lauwerkrans, terwijl boven het wapen met gouden letters den naam Lycurgus is geplaatst, aan den voet van het wapen de naam «Schagen" en daaronder in het middenpunt een wit zijden boek waarop de kernspreuk iiMens sana in corpore sano." Tiet vaandel is nog versierd met vijf zware zilveren kwasten. Het geheel is gekroond men een kunststuk van beeldhouwwerk voorstellende de attributen van de Gymnastiek en Schermkunst, waar boven een eiken krans, waarin het jaartal van oprichting, 1879, prijkt. Dit vaandel dat uitmunt door nette smaak volle bewerking, is vervaardigd door de heeren Gebroeders van Oven uit den Haag naar een ontwerp van, en geleverd door den heer Johs. De nijs welk ontwerp in teekening is gebracht door den heer F. Gielen, beiden alhier. Een treurig ongeval had jl Dinsdag aan den Purmerenderweg in de Beemster plaats. Een meisje van 5 jaar, dat zich buiten de poort der speelplaats van de school bevond, werd het sla< ht >ffer van de dikwijls onbesuisde aardigheid der marktbezoekers, om elkander te willen voorbijrijden. Ofschoon de wegen in den Beemster breed genoeg zijn, moest, naar gemeld wordt, gebruik gemaakt worden van den grasrand en raakte het kind onder den wagen. De g dukkige eigenaar van het flinke mnrd reed doer mmr hel meisje schijnt Mn hoofd, schouderblad en borstbeen zwaar kneusd te zijn. Wordt ook de eisch van den vader tot schadevergoeding ingewilligd het kind heeft kans, voor altijd gebrekkigste zijn Men schrijft uit Hoorn Over de koe van den heer J. Stapel fe Oudendijk, die door een Amerikaan voorden prijs van f 5000 werd gekocht en nu 0p de reis naar Amerika is, heeft men zich hier niet weinig verwonderd: ofschoon die koe vele uitstekende teekens van groote melkrijkheid bezat, onder anderen uitmuntende meikaderen liet de lichaamsbouw van het beest overigens wel wat te wenschen over. Een andere zeldzaamheid konden wij voor eenige dagen waarnemen bij den heer S. Ruiter te Hem, die eene koe heeft die in April 1881 haar laatste kalf heeft geworpen en nu toch nog iederen dag 15 liter melk geeftzij loopt in de weide en krijgt geen bijvoeder. Naar wij vernemen heeft Ds. Westerman ITolsteijn van Westzaan, het beroep naar de Doopsgez. Gem. van Barsingerhom c. a. aan genomen. Den 16 overleed na een langdurig lijden de heer II. Koomen, burgemeester van Winkel, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en van verschillende polderbesturen. De Keizerin van Oostenrijk heeft met eene havenboot een tochtje op de de Zuider zee gemaakt en een bezoek gebracht aan Mar ken, Kdam en Zaandam. Ook heeft, zij eeu dag doorgebracht te Velsen enSandpoort; de eigenaar van een der buitengoederen aldaar heeft eene woning ter harer beschikking gesteld. Dezer dagen verloor de voerman II., in de gemeente Achtkarspelen, zijne geldbeurs en ontdekte zulks bij zijne tehuiskomst, toen hij eveneens zijn getrouwen Caro miste, die omstreeks een kwartier later terugkwam, met het verlorene in den bek. Zijn meester die de aanzienlijke geldswaarde reeds verloren waande, ontving dat in de beste orde terug. De wed. J. Smit te Wildervank vierde den 12n dezer haar lOOn jaardag, in het on gestoord bezit van al haar vermogens; zij naait en breit nog zonder bril, heeft een goed ge hoor en een voor haar leeftijd krachtig gestel. Ook bezit het oudje een voortreffelijk geheu gen, zoodat niemand beter op de hoogte is van de familiebetrekkingen in het dorp, dan zij. Door vele der ingezetenen werd zij harte lijk geluk gewenscht met dien dag. iRTJ SLA. HST ID. Petersburg, 19 Mei. Aan het hof te Petersburg had met groote plechtigheid de meerderjarig-verklaring van den troonopvolger plaats. In het winterpaleis waren des middags alle vorstelijke personen bijeen tot bijwoning dezer plechtigheid in welker midden prins Wilhelm van Pruisen eigenhandig den troon opvolger de insigniën van de orde van den Zwar ten Adelaar namens den Duitschen Keizer over handigde. Vervolgens begaf men zich in de kerk van het paleis, waar de troonopvolger, in tegen woordigheid van den Keizer, de vorstelijke gas ten, de leden van het Keizerlijk Huis en het corps diplomatique, den eed van trouw aan den Keizer en het vaderland heeft gedaan en ge zworen de wettelijke bepalingen op de troon opvolging te handhaven. Gedurende de plechtigheid der aflegging van den eed weerklonken 301 kanonschoten. Uit de kerk begaf zich de stoet naar do Georgezaal, waar de troonopvolger op den standaard van het 9e kozakken regiment, welks Hetman hij is, den militairen eed aflegde. Prins Wilhelm van Pruisen heeft op het graf van Keizer Alexander II een krans gelegd. Op het veld van Mars was 's namiddags en 's avonds een druk bezocht volksfeest, dat m de beste orde afliep. Toen de Keizer en de troon opvolger in een open rijtuig naar het Anitskow* paleis terugkeerden, werden zij door het volK met geestdrift begroet. Het winterpaleis, de Newsky Propect en de naburige straten, waren met vlaggen» kransen, guirlandes en borstbeelden des Kel" zers prachtig versierd, 's Avonds was de ge heele stad schitterend geïllumineerd. In beide Keizerlijke schouwburgen waren 's avon 3 feestvoorstellingen. BELGIË. Dinsdag morgen te 12.45 arriveerden H. M. de Koningin, alsmede H. II. K. K. H.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2