Sê ui Jen la n dsch Ni e u ws Gemengd Nieuws. iï in n en Jan cis cJi N ieuivs - i n «uii1 i Schagfn. Zondag a.s., den eersten Pink sterdag, zal door onze Turners, met hunne nieuwe banier, een kleine Turnmarsch in de gemeente, alhier, gehouden worden, terwijl zij op den avond van dien dag, tot inwijding van hun banier, een uitvoering zullen geven in het Noord-Hollandsch Koffiehuis. Alleen bij intro ductie kan men dit feest bijwonen. Door het Bestuur zal aan de leden voldoende iutroduc- tiekaarten worden verstrekt, Zondag 1.1. gaf de Rederijkerskamer «de Roos," eene gastvoorstelling in het lokaal ,/Ceres," ter opening van het aldaar nieuw ingerichte tooneel. liet tooneel was doelmatig ingericht de verlichting o. a. was zeer practisrh en het decoratief was netjes geschilderd. De uitvoering zelve, die bestond uit de beide stukjes //Kunst en Adeltrots" en//Schui ven gaan ze" liep naar wensch van stapel. Een zeer geanimeerd bal dat tot laat in de morgen duurde, besloot dezen feestavond, terwijl nog door den gastheer aan de leden der Kamer een souper werd aangeboden. Tot opzichter van het waterschap, den Zijpe-en Ilazepolder, is benoemd de heer W. Blauwboer Gzin de Zijpe. De Transvaalsche deputatie, die weder in Nederland is teruggekeerd en Vrijdag 11. te Amsterdam is aangekomen, zal o.a. ook Hoorn een bezoek brengen, op uitnoodiging van verschillende veehouders uit den omtrek. In den nacht van 18 op 14 Mei te 12 uur kwamen te Enkhuizen per rijtuig van Hoorn twee net gekleede heeren aan, stapten aan een logement af en informeerden naar de eerste reigelegenheid naar Friesland. Daar die gelegenheid niet voor den volgenden morgen 12 a 1 uur bestond, scheen hun dit te lang te duren, althans zij logeerden dien nacht en namen den volgenden morgen eenschipper aan, die hen met een vissichersvaartuig naar Sta voren bracht. Op zich zelve is dit niet vreemd, doch thans gaat het gerucht, dat bedoelde heeren zouden zijn de heeren Tobias uit Amsterdam. Den 24 is de vrouw van den watermo lenaar A. H., aan den waarddijk, nabij Oude Niedorp, zoodanig door eene molenroede ge troffen, dat men voor 't behoud van haar le ven vreest. De banne Benningbroek heeft evenals de banne Medemblik voor f 10000 deel ge. nomen in 't benoodigd kapitaal voor den aan. leg van den lokaalspoorweg Hoorn-Medemblik Bij den veefokker .Tansraa in den Deem ster staat een buitengewoon groote stier, waar voor den eigenaar dezer dagen f 6000 door een Amerikaan geboden is. Jansma wil het dier echter nog voor geen f 12000 afstaan, daar hij in dezen tijd dooreengenomen dage lijks wel f 200 winst met het dier behaalt. De afstammelingen van dezen stier zijn zeer gezocht in Amerika. Zaterdagavond had te Amsterdam aan 't Centraalstation bijna een ongeluk plaats, door het in elkaar rijden van twee treinen. Een trein van de Oosterspoor, die te 7.40 van t station moest vertrekken, reed een paar minuten over tijd weg waardoor een trein van de Rijnspoor, die te 7.42 moest afrijden en op juisten tijd vertrok, hem be reikte, juist bij een snijpunt der beide lijnen, zoodat de lichten der beide locomotieven te gen elkaar kwamen. Door nog bijtijds te stoppen voorkwam men ongelukken, welke echter reeds gevreesd werden door de passa giers, waarvan velen uit de wagens trachtten te komen. Aan de koninklijke fabriek van stoom en andere werktuigen t'e Amsterdam zijn weder 200 werklieden ontslagen. Een groote menigte van deze mannen begaf zich Zaterdagmorgen in optocht naar den Burgemeester, die eenden hunner op het Stadhuis bij zich ten gehoore ontving en hun moed insprak bij denkbarden levensstrijd. Woensdag brak te Leiden een hevige brand uit in de wolfabriek der heeren Leem bruggen. De geheele fabriek werd een prooi der vlammen. Naar men verneemt, was de geheele inboedel tegen brandschade verzekerd. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gr Ct. zegt, dat in het volgend jaar de Koninc en de Koningin een nog langduriger bezoek aan Belgie zullen brengen en wel bij gelegen heid van de Antwerpselie tentoonstelling. Het wordt intusschen waarschijnlijk geacht, dat Koning Leopold en zijn gemalin voor dien tijd andermaal ons land met een bezoek zullen vereeren. Dat men nooit te oud is om eene dwaas heid te begaan, heeft een Zuid-Bevelandsche boer opnieuw getoond. Deze nl weduwnaar zijnde, en de huwelijksvoltrekking van zijn zoon bijwonende, is tot de overtuiging geko men, dat het niet goed is als de mensch alleen is, en daarom is hij in het huwelijk getreden met het meisje, waarmede bedoelde zoon ge- ruimen tijd geëngageerd is geweest (//verkee- ringe gehad heeft" zooals men daar zegt) en welk engagement om een of andere reden verbroken is. De jonggetrouwde is nu niet de vrouw, maar de moeder van haren eersten beminde. Om nog andere omstandigheden kwam dezer dagen op een der dorpen op dat eiland een huwelijk tot stand. De executeur-testamentair had de nalatenschap laten verzegelen en ver volgens de bewoning ter bewaking overgelaten aan een bejaarde dienstbode. Maar vreezende voor inbraak, had hij een zijner arbeiders, die het in leeftijd nog won van de bedoelde dienst bode, weten over te halen in het sterfhuis te slapen. Zoo achtte men de erfenis veilig, en thans heeft de executeur als ambtenaar van den burgerlijken stand, de beide oudjes door den band des huwelijks vereenigd. De voortvluchtige postdirecteur van IJzen- dijke had postwissels uitgegeven tot een be drag van f 60000, betaalbaar aan eenige ma kelaars in effecten te Rotterdam, Groningen en Amsterdam, opgevende, dat dit bedrag door eene juffrouw te IJzendijke, die later bleek zijne eigen, van niets afwetende vrouw te zijn, gestort was tot het koopen van effecten. Hij schreef ze in het daarvoor bestemde register echter niet in. Het verzenden van zulk een aanzienlijk bedrag in postwissels kwam aan het bestuur der posterijen verdacht voor, waarom het den 18 een inspecteur naar IJzendijke zond om de zaak te onderzoeken. De directeur ontkende van de zaak iets te weten en daar de boeken en registers met het in kas zijnde geld in orde bleken te zijn, telegrafeerde de inspecteur naar het hoofdbestuur, dat alles op het kantoor in orde was en vroeg nadere in lichtingen waarop een telegram terugkwam, dat de zaak een ander kantoor betrof en het onderzoek gestaakt moest worden. Later bleek dat de directeur dit telegram vervalscht had; er was n. 1. geseind, dat deze postwissels wel door het kantoor IJzendijke waren afgezonden en dat de directeur in verzekerde bewaring moest worden genomen. De inspecteur, die niet kon telegrafen ren, was door den directeur, die zelf de depêche ont ving en een telegram opschreef, dat in zijn belang te pas kwam, beet genomen. Het on derzoek werd na den ontvangst van dat ver- valschte telegram gestaakt en den 19 des mor gens vertrok de inspecteur om den 20 terug te komen. Inmiddels was de directeur over de Belgische grenzen gegaan. Bij het gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat hij een waarde van f 23,000 aan reeds van de makelaars ont vangen effecten had medegenomen voor de overige f 37,000 waren de stukken nog niet ontvangen terwijl ook het kasgeld, ten bedrage van f 700, verdwenen was.' Vrouw en kind waren door hem achtergelaten. Daar hij vermoed had, dat het storten van zulke aanzienlijke bedragen de aandacht zou trekken, had hij aan zijne ambtgenooten geschreven, dat deze storting plaats gevonden had uit angst voor het op het postkantoor te Breda gebeurde. Hebben de ingezetenen van Edam, zoo schrijft men uit die plaats, indertijd erg ge weeklaagd, omdat de ontworpen spoorweglijn ZaandamHoorn hun gemeente niet zou be reiken, thans, nu deze lijn in exploitatie ge komen is, zijn zij door zulk een goede ver binding in staat gesteld den spoorweg te be reiken. dat nagenoeg alle redenen tot klagen zijn verdwenen. Door een stoombootdienst is de gemeente Edam in rechtstreeksche verbin ding gebracht met het station Kvvadijk. Ter wijl de gewone communicatie te water met Purmerend is blijven bestaan, vinden de rei zigers per spoor thans bij alle treinen, uitge nomen den eerste, komende van Hoorn, aan genoemd station Kwadijk een goed ingericht stoombootje, dat den afstand naar Edam in een half uur aflegt. Z. M. de Koning heeft bij HD. vertrek uit Brussel aan den Nederlandschen gezant opgedragen, den Burgemeester zijn dank over te brengen voor de warme en hartelijke ont vangst hem van wege de bevolking ten deel gevallen. Aan de armen der stad schonk Z. M. twee duizend gulden. Dezer dagen ontving de diiectie van de IJ. IJ. S. M. van een onbekende de aanzien lijke som van f 300, ter uitkeering aan He conducteurs op de lijnen der Maatschappij. De directie heeft gemeend het best aan de bedoelin» van gever of geefster de gravin van Hone^ nembs? (Keizerin van Oostenrijk) te voldoen door het bedrag te storten in de kas van het Onderling Ondersteuningsfonds der conduc teurs. Eene boerin uit Elaamstede, die onlangs op de botermarkt te Zieriksee boter, die ver mengd was met margarine of ander vet, had verkocht voor versche hooihoter, is Zaterdag door de rechtbank te Zieriksee wegens dat feit veroordeeld tot eene geldboete van f 25, subsibiair 7 dagen gevangenisstraf. PRANKRIJK Parijs, 26 Mei. Gisternamiddag dron gen eenige duizenden manifestanten en nieuws gierigen op Père Lachaise met enkele roode of zwarte vlaggen. Verscheidene redevoeringen werden gehouden en enkele troepjes, die voor bij de politieagenten trokken, die op het kerkhof waren opgesteld, riepen//Leve de commune! Leve de sociale revolutie!" Geen conflict, geen incident had plaats. Ten 4 ure was het kerkhof bijna ledig, de menigte ver strooide zich rusti; in de nabijgelegen straten. Geen arrestatie is gedaan. EIST GKEL^JSTID Minui,esbourough, 25 Mei. Tengevolge van den gedrukten toestand van den ijzer handel, heeft de ijzergieterij de Brittannia- Company haar besluit te kennen gegeven, al hare werklieden, ongeveer duizend, te ontslaan. Londen. Reuter en enkele bladen mel den, dat generaal Gordon mahomedaan wil worden. BELOIÉ- Brussel, 25 Mei Ingevolge betrouwba re inlichtingen kunnen wij verklaren, dat het bericht door de Voltaire medegedeeld, omtrent eene verloving tusschen prins Boudewijn, den zoon van den graaf van Vlaanderen, en de dochter van den Koning der Nederlanden, zoo wel als de gevolgtrekking, die de Voltaire er uit maakt, eenvoudig verzinsels zijn. De beroemde Fransche geleerde Pasteur heetl verre vorderingen gemaakt in zijne onder zoekingen betredende de hondsdolheid, waarme de bij zich sedert enkele jaren bezighoudt. Hij heelt bevonden, dat de smetstof door inenting op apen zoozeer verzwakt, dat zij, later weer op een bond overgebracht, geen nadeelige wer king ineer uitoefent. Bij konijnen werd echter de smetstof door overbrenging voortdurend ge- vaai lijker Dat bleek uit de door hein genomen proeven, die liern hoop geven, dat liet der wetenschap eens zal gelukken, die vreeselijke ziekte geheel -te voorkomen Vóór de inenting ecliter ook op mensclien toegepast kan worden, zijn nog een reeks van proefnemingen noodig. Pasteur heelt de Fransche regeering verzocht een commissie te benoemen, aan welker oordeel bij door proefnemingen op ingeente honden de uilkomsten, die bij verkreeg, zal onderwerpen- De Müncbener tenorzanger Vogel heeft zeer veel liefhebberij voor den landbouw ette ossen van zijn landgoed aan bet Stamberger- meer zijn onlangs op een tentoonstelling be kroond. En zoolang de zanger te Munchen 'si verdeelt bij zijn tijd tusschen zijn kunst en ztjn liefhebberij in bet hoerenbed rij 1. Een snaakscb stadgenoot beeft daarom he rijmpje op hem gemaakt: Heuta singl er Tristan. Morgen lübrt er Mist an. In bet VVestlaalsclie dorp BadenliausC kwamen dezer dagen twee Zigeunervroiiw- bij een boer wat baksel voor de paarden vragen- Terwijl hij daaraan hielp, liep er een w1'1® over het slroo, en de vrouwen boden aan, ai daar aanwezige muizen te verdelgen door z<( bezweren. Het was echter noodig zeiden zJi dat hij baar daarbij al het geld dat hij i" u" had, vertoonde. De boer baalde zijn contant geld, 42 n'a'u! en de eene vionw begon baar bezwerings'0" lier uit te spieken. Maar terwijl zij daaruie

Schager Courant | 1884 | | pagina 2