JA Belangrijk Bericht fo Alles a contant. Wed Jb. Denijs KI. Denijs. Laagzijdk. SCIIAGEN. Rensgars. SPAANS Comp. KAAS- B0TKR KLEURSEL. Schagen '84. Nieuwe Laagzijde. verlichting, door de beide Niedorper Zang- zelschappen, terwijl ten slotte nog door \iedorps jongelingschap eene gecosturaeerde optocht met lampion verlichting werd gehouden. Gedurende de beide laatste serenades werd er in den keurig versierden tuin van den jubilaris vuurwerk afgestoken. Ilct dorp zelve bood des avonds ook een aller feestelijkst aanzien; elk huis was verlicht fIi versierd; de openbare uitspannings plaatsen waren overvol bezet; waar men kwam en waar heen men zag, overal was het feest. De jubilaris begaf zich na afloop der op tochten persoonlijk onder het volk, iedereen alzoo in de gelegenheid stellende hem persoon lijk nog te kunnen gelukwenschen, waarvan dan ook overvloedig gebruik gemaakt werd. De Nieuwe Niedorpers dragen ZEd. ook een buitengewone symphatie toe, want ZEd. Achtb. is inderdaad algemeen geacht en bemind. In de plaats zelve waren o. a. zeven eerepoorten opgericht, alles met groen, vlaggen en inscrip ties versierd. Gedurende het 25-jarig Bestuur van den Jubilaris zijn o. a. te N. Niedorp de volgende belangrijke feiten tot stand gebracht: 1. De afkoop der Tienden. 2. De bouw van het Raadhuis. 3. De restauratie van den gemeentetoren. 4. De verbetering van den Laauweg naar het spoor. 5. De aanleg van den nieuwen weg naar de R. C. Kerk naar het Veld. 6. De bouw van de Naai- en Breischool en het Brandspuithuis. 7. De bouw van het Postkantoor. 8. Het verlagen van de sluis aan het Niedorper Verlaat. 9. Het ontruimen der hooge pijp. 10. Verbetering van den Post- en Spoordienst. 11. Bestrating van het dorp. 12. De straatverlichting. 13. Verbreeding van den waterweg. 14. De aanbouw van nieuwe scholen in de Moerbeek en de Langerijs. Al deze feiten zijn verbeteringen, die voor de gemeente Nieuwe Niedorp van het hoogste belang zijn geweest. Men schrijft ons van den Helder, dd. 10 dezer: j J. 1. Zondag namiddag had in het lokaal Musis Sacrum alhier de feestelijke opening plaats van de tweede Nijverheidstentoonstelling in deze gemeente. Deze plechtigheid, die door een groot publiek werd bijgewoond, werd ver eerd door de tegenwoordigheid van Z. Ex. den Vice-Admiraal van Gennep, directeur en Com mandant der Marine, Burgemeester en Wet houders dezer gemeente en het Bestuur van het plaatselijk Nutsdepartement. Ten twee ure liep de heer T. Mooij, Voorzitter der Rege- lings-Commissie, den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Hij schetste het nut van ten- toonstellings, bracht dank voor al den steun, aan 't streven der Commissie geschonken, en verklaarde daarop, onder toejuiching van 't pu bliek, deze Tentoonstelling voor geopend. De Burgemeester der gemeente sprak daarop zijne ingenomenheid met het streven der regelings- Commissie uit, waarna de heer Bron, voorzit ter van 't Nutsdepartement, in eene toespraak deed uitkomen, hoe de bevordering van nijver heid op den weg ligt der Maatschappij 't N. van 't A. Fanvares en 't Volkslied, uitgevoerd door de kapel der Schutterij, wisselden 't ge sprokene af. Weldra ving nu de bezichtiging der Ten toonstelling aan. 't Is uwen verslaggever on mogelijk in den vorm en in 't bestek van een gewoon nieuwsbericht mededeeling te doen van 't vele schoone en belangrijke, dat de Ten toonstelling ter beschouwing biedt. Onderschei dene ingezetenen hebben zich beijverd om deze expositie te verrijken met bezienswaardige voorwerpen. Een der juweeltjes van de Tentoonstelling is de voortreffelijk uitgevoerde schilderij van den heer J. C. Leich, kunstschilder alhier. Hij heeft geleverd eene navolging van,/Christus voor Pilatus," het schilderstuk van Muncaksy dat nu eenigen tijd geleden te Amsterdam werd tentoongesteld. Hoogst belangrijk is tevens e^n model reddingsboot, door den heer L. M. Zacharia^sen, scheepmaker alhier geëtaleerd, en waarop allen aandacht is gevestigd. Zondag vooral werd de Tentoonstelling door een zeer tab ijk publiek bezocht in algemeen werd erkent, dat deze expositie als welgeslaagd ^g worden beschouwd. De lezers van dit blad wordt daarom ten Eerste aanbevolen er een kijkje te nemen. 's Gravexhagr, 10 Juni. Heden zijn ten paleize van Z. K. II. den Prins van Oranje achtereenvolgen de onderstaande berichten uit gegeven Des voormiddags 7,30. De nacht die nog al rustig voorbijging, heeft den zorgvollen toe stand van Z. K. H. den Prins van Oranje niet verslimmerd. De diarrhee was sedert gisteren afgenomen. Des voormiddags 11. 30. Nadat door het toedienen van opwekkende middelen de zeer ingezonken toestand van Z. K. H. iets ver beterde verliep de nacht verder rustig. De darmbloeding is bedwongen, de verschijnselen van de zijde der ademhalingswerktuigen zijn niet erger. De Prins is zeer zwak. Des namiddags 2 uur. De toestand is sfa- tionnair. Volgens de doctoren zal de koorts in dit ziekte-proces vooreerst niet wijken. Ademhaling 34 maal en polsslagen 100 a 112 per minuut. Tot het schenken van de zoo noodige rust, zijn den Prins slaapmiddelen toogediend. Des avonds 9.30. Z. K. H. bracht den dag betrekkelijk rustig door. Overigens kwam er in den toestand van den Prins geene meldens waardige verandering. Omtrent den toestand van den Prins van Oranje kan voorts nog het volgende worden medegedeeld Uit het bulletin van de geneeskundigen heeft men reeds kunnen ontwaren, dat de toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje minder ongunstig was dan den avond te voren. Als opwekkend middel was den Prins o. a. Toka- jer-wijn toegediend. De koortsthermometer tee- kende hedenochtend 40 graden. De ziekenverpleger, die sedert gisteren den Prins oppast, houdt bij tijd en wijle ten be hoeve van de doctoren nauwkeurig aanteeke- ning van de inwendige lichaamstemperatuur, het aantal ademhalingen en polsslagen. Als een staalije van de helderheid van geest van Z. K. II. en zijne gehechtheid aan her inneringen van hem dierbare afgestorvenen zij vermeld, dat Z. K. H. heden op zijn uit drukkelijk verlangen is overgedragen in het bed van wijlen zijn broeder, daartoe uit het door dezen eenmaal bewoonde paleis naar 's Prinsen ziekenkamer verplaatst. De hofmaar schalk adjudant Hojel, zal voor den Prins morgen, den sterfdag van zijnen broeder, kransen op diens graf te Delft doen neder- leggen. Ilaarlemsche Courant,. In de Ilaagsche sprokkelingen van het Ulr. DU. leest men o. a. het volgende: liet verband lusschen de tegenwoordige ziek te van den Kroonprins en zijne langdurige ziekelijkheid of kwaal schijnt, naar het gevoe len van deskundigen, onmiskenbaaroorzaken en gevolgen schijnen zoodanig door elkaar te loopen, dat zij nauwelijks te onderscheiden zijn. De kwaal van Z. K. II. is eene ingewands ziekte, die het hem onmogelijk scheen te maken om zich te kleeden en aan het lichaam een meer dan gewonen omvang gafeen der rede nen, waarom slechts enkele personen tot den Prins werden toegelaten, met wie hij zich zooals men het in het dagelijksche leven noemt niet behoefde te geneeren, om en négligé te blijven. Zooals niet zelden het geval is, werk te echter die ingewandskwaal weder terug op het hoofd, de gemoedsgesteldheid, het humeur van Z. K. TI., terwijl ik niet twijfel, zelfs gaarne geloof aan de verzekeringen uit de naaste om geving, ook uit 's Prinsen studietijd, dat de geestesgaven daaronder niet leden en de Prins zelfs vaak van meer dan dagelijksch verstand en inzicht blijken gaf, is het niettemin even waar, dat de kwaal alle opgeruimdheid scheen weg te nemen en den patiënt voortdurend in een prikkelbaren toestand hield, die den omgang met hem vaak hoogst moeielijk maakte. Een gevolg van een en ander was nu weder, dat de Prins zich juist niet bewegen liet tot dat gene, wat zijn toestand vooral scheen te ver- eischen lichaamsbeweging, de vrije lucht. Af gezonderd van de wereld, die zijne zwaarmoe digheid ontvluchtte, isoleerde hij zich zelf bij voorkeur in zijne woning, en daar vertoefde hij in eene beperkte kamer, voortdurend te mid den zijner herinueringen. De Amsterdamsche Courant verspreidde Maandag het volgend bulletin: „Zijne Majesteit onze geëerbiedigde Koning is ziek. „Dagelijks tweemaal, des ochtends en des namiddags ten 4 uur drinkt Zijne Majesteit het water uit den Schloss-Brunnen (zwavel- zout- en koolzure natron temperatuur 42 gra- dcr Réaumur). «Stellig zou Zijne Majesteit reeds naar V Hage zijn vertrokkeu, indien niet dr. London dit ten sterkste had ontraden, daarbij met be slistheid verklarende niet te kunnen instaan voor de gevolgen, indien Zijne Majesteit de kuur zou afbreken. Het dierbaar leven van den Oranjestam zelfs zou daardoor in gevaar komen. «Zijne Majesteit is helaas zieker dan men wel meent en ziet er onbegrijpelijk slecht uit zijn toestand biedt geene waarborgen voor de toekomst. Omtrent den gezondheidstoestand des Konings ontving het Dagbl. zeer bevredigende berichten. De ongunstige verschijnselen, welke zich vóór het vertrek van Z. M. naar de ge noemde badplaats bij hem hadden voortgedaan, zijn reeds geweken. De badgeneesheer, dr, Londen, koestert de hoop, dat de wortel der ongesteldheid geheel zal zijn te overwinnen. Naar het oordeel van genoemden docter, wiens advies volkomen in overstemming is met het beslist gevoelen van zijner Majestijts lijfarts, kan dat verblijdend vooruitzicht van 't welk de natie met vreugde zal kennis nemen alleen verkregen worden indien Z. M. de kuur onafgebroken doorzet. Het was dan ook dr. Londen, die den Koning er van te rug hield, gevolg te geven aan de inspiratie van zijn Vaderlijk gemoed om, onmidde!ijk op het vernemen der ziekte van den Kroonprins, naar het vaderland te rug te keeren. Niet dan noode onderwierp Z. M. zich aan de ernstige raadgeving van den geneesheer, die verklaarde niet in te staan voor de gevolgen van het niet nakomen van zijn advies De Koning gaf ein delijk toe, ongetwijfeld allermeest zeker wel geleid door de overweging, hoe zijn leven, juist met het oog op de gevreesde gebeurlijk heden, voor de natie en haar belangen, nog dierbaarder wordt. Een der bladen vestigt de aandacht op de niet onopmerkelijke bijzonderheid, dat on danks den hoogen ouderdom van het Vorste- lijke stamhuis, toch zoo weinige der regeerende Vorsten uit dat Huis een werkelijk hoogen ouderdom heeft bereikt en in dat huis een armoede aan mannelijke nakomelingen wordt aangetroffen, zooals in bijna geen andere vor stelijke familie voorkomt. De grondlegger onzer vrijheid, Prins Wil lem I, leefde 53 jaren en had twee zonen (de derde, die in Spanje gevangen zat, buiten rekening gehouden.) De oudste zoon en op volger, Maurits, was ongehuwd en stierf op 58-jarigen leeftijd. De tweede zoon, Frederik Henderik, werd 03 jaren oud en liet slechts een zoon na. Die zoon Willem II had insgelijks een zoon en bereikte slechts den ouderdom van 24 jaren. Zijn zoon, Willem III, stierf op 52 jarigen ouderdom zonder nakomelingen. Zijn opvolger uit het huis Van Nassau, Willem IV, werd slechts 40 jaren en liet één zoon na. Deze, Willem V, werd 50 jaar en liet twee zonen na. De oudste daarvan, Koning Willem I liet, toen hij op 08-jarigen leeftijd afstand van de regeering deed, twee zonen na. De oudste daarvan, Willem II, werd 50 jaren en had twee zonen, waarvan de oudste onze tegenwoordige Koning, thans 07 jaar is en nu nog in 't bezit van één zoon is. Een ingezetene van IJelIevoetsluis zond den 12 den Mei jl. aan Z. M. den Koning een telegram van gelukwenschen bij gelegen heid van H. D's. 35-jarige regeering; per draad werd hem van wege Z. M. dank voor zijne belangstelling betuigd. Vrijdagavond zond dezelfde persoon een te legram aan Dr. Vinkhuyzen, te einde te weten te komen in welken toestand de Kroonprins zich bevond. Daarop werd hem geseind: „Typ- heuse koortsen ernstig; doch niet hopeloos. Vinkhuizen." Aan de vriendelijke uitnoodiging van een man, die een dubbeltje gevonden had en de daarvoor te koopen versnapering met een medemensch wilde deelen, kon een schipper, die Dinsdagavond op de Haarlemmerdijk te Amsterdam wandelde, geen weerstand bieden. Hij ging mede naar een tapperij in de buurt. Hier vond men eenige personen bij elkaar, waarvan een den schipper twee rijksdaalders beloofde, mits hij hem twee bakbiljetten van f 100 kon vertoonen. Teu einde dit bedrag te verdienen, begaf de onnadenkende varensgast zich naar zijn vaartuig, dat wel niet bij de hand, maar in de Oude Waal lag, nam van zijne bezitting twee bankbiljetten af en spoedde zich naar de tapperij terug, f^mftiddclijk ontv"*r% hij hier nu een rijksdaalder maar voordat de twe de wordt uitgereikt, moest men" nu toih eerst de biljetten eenp gven* zien. Men zag ze béiden even en de geschie denis eindigde met de voor.'den sdhipper be droevende ervaring, dat hijT die zonder moei te geld verdienen wilde, nu zonder moeite de helft van zijn schat verloren had. In plaats van met twee bankbiljetten, kon* hii er slechts met een naar boord tyuggaan; het andere was verdwenen. FE SS T E Lil SI 58 A A F. IScïj ISaag- tS Juni, 2 uur 's nnssmlalag-s. Over't algesftoou ziekte-pro ces van Z. M, E3. prins JLIexass- der sïiet verergerd. Ad-vertentiüu» De ondergeteckenden verkoopen Y jrfefci-a» tot de onderstaande prijzen Koffiep. 5 o. 45 Hollandsche Suiker, 5 32 kaas 5 o. 32 ld. 5 P 31 Hard vet p. 5 32 ld. geb. 5 0 30 Vatbotcr >y 5 35 7) 5 yy 2G id. y j y 40 Rijst 5 yy 7 id. yy O 50 Vermicelli 5 yy 20 Leidsche id. yy 75 Stroop 5 yy 7 Sago p. pak 15 Caiulijstroop,, 5 yy 14 Aard. meel yy yy 7 Krenten 5 yy 16 Waskaarsen yy yy 30 Vijgen 5 yy 12 Lucifers yy yy 7 Rozijnen id. yy >y 10 met pitten 5 yy 18 Gr. pakken yy yy 13 ld. Sultane 5 yy 25 Grauwe Grutlemecl 5 9 erwten p. liter 19 Tarwemeel Groene (ongebuild), 5 yy 7 erwten groote 13 Tarwebloem 5 yy 10 yy kleine 12 Zeep 5 yy 16 Witte 20 Soda 5 yy 4 boonen yy yy Blauwsel 5 yy 36 Boekweit yy yy 13 Stijfsel (gew.)„ 5 yy 14 Hennepzaad yy yy 12 id. (pat.) 5 yy 18 Kanar. yy yy 13 Olie loog,. 5 yy 19 Boterolio yy yy 00 Leidsche kaas 5~ yy Slaolie l atentoho -n" yy Fr.esche Raapolie yy yy 45 kaas 5 yy 18 Azijn yy yy 10 Goudsche Petroleum yy yy 9 kaas 5 yy 45 De PLATTELANDSCI1E BANK- VEREENIGING, gevestigd te Bar- sinqerhorn, onder de firma SPAANS Comp. geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 4ï/2 cn 43/4 pCt. 's JAARS, het naar gelang der voorwaarden welke bij een deponeeren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verkoopen van BINNEN- en BL1- TENLANDSC11E effecten, coupons enz., cn disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsinger- liorn, eiken werkdag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen marktdag te Schagen, ten huize van CORNs. KOS, firma KNIKKER van 10 tot 12 uur. aan lïearen KWS- en PiÖTERUVKERS. SCZEXEITXTT-NIDIGb ZTTIVEB Door eenige deskundigen werd ik attent gemaakt, dat mijn kleurmiddel het Wei te kleurig maakte en daardoor de Kaas te licht van kleur bleef, alzoo te zwak van kleurvermogen werd geoordeeld; tbans heb ik het genoegen te kun nen berichten dat dit gebrek, door eene nieuwe bewerking en bijvoeging van een Chemisch zuiver artikel, geheel is verholpen, waardoor ik opnieuw mijn fabrikaat gerust, alsmede als't krachtigste en goedkoopste kleurmiddel durf aanbevelen. Anth. Rakker.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3