Verslag «Ier Vcrgaderiaig van den C*emecBiteraa«l alhier, gehouden op Woensdag i ES Juni, des avonds ten 67» ure. De hoofden dier dappere bevolking deden eene reis naar Europa en in de eerste plaats naar Nederland, alwaar zij niet de meest mogelijke geestdrift werden ontvangen. Waarom Die vraag zou op zeer verschillende wijzen kunnen worden beantwoord. Niet ieder beziet dezelfde zaak van dezelfde zijde en van uit hetzelfde oogpunt. Sommigen herinnerden zich, dat die ïransvaalsche boeren eene taal spraken, zeer overeenkomstig met de onze, dat hunne voorzaten voor een gedeelte Nederlanders en derhalve stamgenooten waren. En daarbij, ze hadden zich beroemd gemaakt. Op eens kwam daar in 't moederland een zee van herinneringen op, die eerst gesluimerd hadden en ten deele ontwaakt waren gedurende dien vrijheids oorlog, omtrent welken de berichten toen met zoo'n spanning werden tegemoet gezien. Met. belangstelling werd die strijd gevolgd, stoffelijke hulp werd aangeboden in allerlei vorm en toen eindelijk de strijd ten gunste van 't recht was beslist, toen juichte men ook hier en menig hart klopte hooger en we eigenden ook ons een gedeelte toe van den glans van roem, die hen omstraalde. Die er zoo over dachten, hadden ten minste gevoel voor dapperheid en volharding en eerden heldenmoed en vaderlandsliefde. Maar er waren er ook velen, voor wie hunne komst meer iets nieuws, eene afwisseling in den gewonen gang der zaken was en die er een uitgangetje van maakten, om te kunnen zeggenik heb ze ook gezien. Dezulken waren vvel wat teleurgesteld, want er was, volgens hen, aan die menschen bitter weinig te zien. Ze zagen er zeer alledaagsch uitze waren zoo eenvoudig. Neen dat was bijna de moeite en 't geld niet waard. Dat zijn van die menschen, die gaarne een begrafenis van een vorstelijk persoou zien en daar niet heengaan, om ook eene laatste eer te bewijzen, maar om de mooie rijtuigen, enz. te zien. Wie ze dus alleen heeft gezien en dat heeft gedaan met de bedoeling, om iets buitengewoons te aanschouwen, die is, ik herhaal het, stellig zeer teleurgesteld geweest. Dezer dagen had ik de gelegenheid, niet om ze vluchtig, te midden van eene groote volksmenigte te zienmaar om hun bijzijn eenigen tijd te genieten, met hen te spreken, hun de hand te drukken en ze vaarwel te zeggen bij hunne terugreis naar hun vaderland. En na dit alles vond ik ruimschoots oorzaak, om ze te noemen, zooals ik hen aan het hoofd van dit opstel heb genoemd: een waardig paar mannen. Du Toit is groot, noch forsch, hij heeft een paar levendige, doordringende oogen en zoo'n prettig, innemend voorkomen. Hij is levendig en vlug in zijne bewegingen, spreekt goed Ne- derlandsch, terwijl enkele woorden en klanken doen hooren dat hij geen geboren Nederlander is. Smit, de zoogenaamde vechtgeneraal, is grooter van gestalte, spreekt minder en als hij dit doet bij voorkeur in de taal, die hem eigen is, die vvel vreemd klinkt, maar juist door dit eigenaardige iets aantrekkelijks heeft. Zijne kleine, doordringende oogen hebbeii meer iets peinzends, maar wanneer hij 't woord neemt en episodes uit den oorlog mededeelt, en ver telt, hoe hij daar tegen de Engelschen heeft gevochten, dan komt er vuur in die oogen en leven in die trekken en gij begrijpt, gij gelooft, dat daar niet iemand voor u staat, die over dreven heldendaden opdischt, maar die waar heid, zuivere waarheid vertelt. Die mannen mogen in hun uitwendig voor komen niet geheel gelijk zijn, ze zijn 't wel in den indruk, dien ze te weeg brengen. Z ,i behagen door hunnen eenvoud. Die mannsn, die reeds zoo menig hof bezochten, die hier en daar tot overdrijvens toe werden gevierd en geëerd, die eindelijk door al dien wierook moesten bedwelmd worden, ze staan daar min zaam en vriendelijk en eenvoudig en beleefd, geven alle inlichtingen, die men hun vraagt, en nauwelijks is men eenigen tijd met hen in gesprek, of men beseft, dat men hier te doen heeft met menschen uit één stuk, die weten, wat ze willen, die gesterkt door hun eenvou dig geloof, de kracht, den moed en de vol harding bezitten, om bergen te verzetten, die onvermoeid voortgaan, altijd op hun doel aan dat ze geen oogenblik uit het oog verliezen, waarvoor ze hebben gestreden op het oorlogs veld, waarvoor ze blijven strijden op 't somtijds nog inoeielijker veld der politiek. Als een staaltje van de overtuiging, die hen bezielt, geef ik hier terug, wat Du Toit woor delijk zeide aangaande deu tegenwoordigen toe stand van zijn land. Ik zal u zeggen, zeide bij, hoe 't staat. Ik ben onlangs in een gezelligen, huiselijken kring geweest, onder welks leden ook een paar zoons waren, die met de ouders op den besten voet verkeerden, en nog niet mondig waren. Wan neer die zoons, nu mondig geworden zijn en daarom hunne eigene zaken willen drijven, zal daarom de vader of de moeder hen haten? Wel neen, immers? Zoo is 't nu met ons ook. Wij zijn kinderen van Engeland geweest en Engeland heeft ons goed behandeld, ja voeg de hij er lachend bij wel stiefmoederlijk, maar toch vrijgoed, en nu zijn wij mondig geworden en willen onze eigene huishouding opzetten. Dat willen wij en hier tintelden zijn oogen van vuur en kracht dat zullen wij ook. Maar 11 u komt voor ons eene nog veel zwaardere taak dan het bevechten van den vijand. We moeten dien nieuwen staat opvoeden, leiden, op den goeden weg brengen en ontwikkelen, maar we houden vast aan ons geloof en aan onze overtuiging Ziedaar woordelijk een gedeelte van 't geen hij zeide. En als men dan voor dien man staat en ziet, hoe die overtuiging op dat gelaat als afgespiegeld staat, dan gevoelt men eerbied, diepen eerbied, en men maakt onwillekeurig vergelijkingen tusschen hem en zoovelen van onzen tegenwoordigen tijd, in wier karakter die hoofdtoon zoo totaal wordt gemist, en inen denkt terug aan den tijd der voorvaderen en daar komt een wensch in ons op: mocht die geest nog meer onder ons heerschen en de onmiskenbare vooruitgang van onzen tijd daarvan doordrongen zijn. Mij was 't een waargenoegen, kennis met hen te maken en tevens eene behoefte, om nogmaals op hen te wijzen als een paar waardige mannen, die onze Sympathie in waar heid, met het hart en niet alleen met den mond ten volle verdienen Doetinchem P. van de Velde Mz. Tegenwoordig waren de heerenG. Lan- genberg, voorzitter; C. de Pater en C. Smit, wethouders; Jb. Denijs, secretaris; en de Raadsleden, J. Buis, J. Govers, W. A. Hazeu, W. Kooi, J. v. d, Maaten, J. Noë, J. Schenk en Jb. Stammes. Afwezig was de lieer H. Voorman. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierop werd mededeeling gedaan van eene missieve, ingekomen van Gedepu teerde Staten, behelzende goedkeuring ver koop gemeentegrond, aan de Wed. Waterman. Wijders waren ingekomen twee verzoek schriften van P. C. Veen en de eerste verzoekende verlaging H. O., de tweede afschrijving van de Hondenbelasting. Beide verzoekschriften werden ingewilligd. B. en W. verzoeken nu den Raad een dag te willen bepalen, waarop het marktgeld van eenden, gevogelte, konijnen enz. zal worden verpacht. Hun's inziens is Zaterdag 21 Juni, de geschiktste dag, waarop dit met algemeene stemmen wordt aangenomen, terwijl nog bij stemming over het procenten-aantal, dat door den pachter zal moeten worden betaald tot bestrijding der onkosten van verpachting en publicatie, dit op 3 °/o blijft bepaald. In aansluiting op het vroeger genomen be sluit dat de lieer Dr. Ensing naar den Haag zou gaan om de Ziekeu-barakken, systeem Douker, deelen B. en W. nu mede dat Dr. E. daar is geweest en als het meest geschikt daar een achtmans barak vond, welke uitstekend was ingericht en waarvan de alge- heele kosten zouden bedragen f 2562.65. De heer Govers, wien dit bedrag lang niet meevalt, maakt den Raad er op attent, dat aan het einde van de Laan op de zoogenaamde «Vroolijke buurt" een paar huizen staan, waarvan een bijzonder goed zou kunnen worden ingericht tot ziekenhuis. ZEd. verzoekt dan ook het besluit omtrent de barak te verdagen eu eerst eens naar bedoeld huis te informeeren. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Door B. en W. wordt nu den Raad ver- zoch een stembureau te vormen, dat dienst zal moeten doen bij de op 1 Juli aanstaande verkiezing voor een lid der Provinciale Staten, ia plaats van deu heer Koomexi, oulangs overleden. Rij stemming worden benoemd tot W De bh: v. d. Maaten en Hazo„ i PT,; plaatsvervangende ledende hh fC tot Stammes. 0 ers en Betreffende de Comptabiliteit vragen 71 M thans machtiging tot overschrijving v„n n post groot f 46.- ruim. op dienstjaar >8? Met algemeene stemmen toegestaan Bij monde van den voorzitter wordt th den Raad bekend gemaakt dat het bouwplan v het veranderen van het schoolgebouw th van den inspecteur is teruggekomen niet eene kleine verandering, waaraan terstond door B W. is tegemoet gekomen, waarop, bij stemmin* met algemeene stemmen B. en VV. gemachtigd worden in de verdere uitvoering van dit n£ naar bevind van zaken en met den meelton spoed te handelen. Hierop gaat de vergadering over in Comité ter bespreking van den aankoop 0f verdere Consessie der gasfabriek. Na heropening brengt de heer Buis zijr beklag in over het putje op het jaarsveld; word besloten te herzien. De heer v. d. Maaten stelt nu voor. om, daar de brandweer thans is geregeld, én de' nieuwe spuiten voor de gemeente voldoen, de beiden oude spuiten te stationneeren in' de buitenwijken dezer gemeente. Bij stemming hierover slaakten zij. Niets meer ter bespreking aanwezig zijnde, werd de vergadering gesloten. Hinnenlandsch iemrs Scharen. Donderdag 11, hield de kies- vereeniging ,/Schagen en Omstreken" in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, hare vergadering. Opgekomen waren 12 leden en 4 belangstellende personen. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de secretaris nu mede, een schrijven ontvangen te hebben van de zustervereeniging w Vrijheid" van Langend ijk en Omstreken, die in hare vergadering van 9 Juni, den heer H. v. Twuijver, als candidaat had gesteld. Op voorstel van den heer K. Rreebaart, wordt nu overgaan tot punt 3 van hetconvo catiebiljctbenoeming van een lid van he bestuur, in de plaats van wijlen den hee K. Rezelman. Op voorstel van den heer Bree baart wedt hiertoe bij acclamatie gekozen de heer C. Spaans Hz., die zich deze benoemin laat welgevallen, en als loco-voorzitter fungeer in deze vergadering. Hierop brengt de secretaris zijn jaarversla uit over '83. Volgens dat verslag blijkt dat de vereenigin thans 32 leden tellende, er 4 in den looj van het jaar verloor door vertrek en afsterven terwijl twee nieuwe leden zich aangaven. Tot de werkzaamheden van het jaar t>3 behoordenj De algemeene vergadering op 26 April, op welke twee candidaten moesten worden gesteld voor de periodiek aftredende heeren A. J. Kaan en Jhr. Mr. D. van Foreest, leden der Prov. Staten. De Heer A. J. Kaan werd toen met alge meene stemmen als candidaat gesteld, doch in plaats van den heer Mr. Foreest, als zijnde niet van de liberale richting, werd gesteld c e heer C. Kroon van Noord-Scharwoude. I 8 candidaten werden toen ook nog genoem de heeren VV. Buis van Bergen en S. kianier van Koedijk. Daar de heerC. Kroon evenvvo bedankte, werd er den 2 Mei nog eene ver gadering belegd, waarop de heer J. als candidaat voorstelde, de heer Dk. v. v burgemeester van N. Niedorp en U van de Niedorperkoggen en Heewiaa het Ambacht West-Friesland. Met algemeene stemmen werd v. d. Stok nu candidaat gesteld, candidatuur aannam. Bij de groote stemm r> kreeg de heer Kaan 607 van de en heer v. d. Stok 312 tegen den heer va Foreest 351 stemmen. >33 Hiermede waren de werkzaamheden dan ook geëindigd. 1 - Onder dankzegging werd dit versla0 de vergadering gearresteerd. nr. Daarna word do rekening en ding afgelegi waaruit bleek dat di on sten beliepen f 96.30 met het inbegrip bet batig saldo A°. P°. en de intgaven t bedroegen, zoodat er thans nog een a D was van f 43.01. Vipprpn Door de vergaderingpvorden thans d 1 J. Breebaart en A. J. Kaan verzocht d de die heer deze

Schager Courant | 1884 | | pagina 2