'i Is-LanillOTSclit ie 0. J. M. Jongkindt Coninck. Openbare Verpachting PER TELEGRAAF. Het gevaarlijkste tijdperk van Z. K. II. Alexander's ziekte mag als geweken beschouwd worden. itriu;i:iuj.n;E s i am). Gemeente Scliagen. Marktberichten. Stuks Paarden f a Veulens f a - 3 Ossen f 250.— a 400.— 12 Gelde Koeien (m) f 140. a 180.— 8 idem (v) f 210.— a 300.— 6 Kfllfkoeien f 155.— a 240.— Vaarsen f a 6 Gras Kalveren f 80.— a 100.— 15 Kucht. Kalveren f 8.— a 18.— Rammen pf a 250 Schapen (mag.)Tf 18. - a 2-5.— 50 idem (vette) f 30.— a 36.— Overhouders f a 640 Lammeren f 8.— a 14.— 6 Bokken Geiten f 1 50 a 8.-- 30 Varkens (mag.) f 12.— a 18.— idem (vette) f a 35 Biggen f 7.— a 9.— 50 Konijnen f -.10 a .75 Kippen f a J) Eenden f a Duiven f a Ganzen f a Zwanen f a 550 Kilogr. Boter f li— a 1.13 250 Kaas f —.35 a —.50 6000 Stuks Kip-Eieren f 2.75 a 3.25 3000 Eend-Eieren f 3.- a 3.10 HOORN, Hoogste Marktprijs Kleine Kaas f 37.50 Commissie f Middelbare f aangevoerd stapels, wegende P. Advertcnticn. Iet de aanstaande Verkie zing voor een Lid, voor de Provinciale Staten, wordt ernstig aanbevolen Secretaris enz. te \V i n k e I. voor de vangst en teelt van Schelpdieren, van Yischplaatsen in de Zuiderzee, en vcrnntw. na te zien, waaraan gevolg wordt a «reven en dezen de rek. en verantw. goed keuren onder dankbetuiging aan den pen ningmeester voor het gehouden beheer. I)e Secretaris-Penningmeester, die volgens rooster moet aftreden, wordt bij acclamatie al zoodanig herkozen. Thans gaat men over tot het. stellen van een candidaat voor Lid van de Prov. Staten, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de dood van het lid, den heer Koomen. De heer K. Breebaart draagt als candidaat voor: de heer D. v. d. Stok, dien hij den geschiksten man daartoe noemt, terwijl hij den vergadering in herinnering brengt dat de heer v. d. Stok bij de laatste stemming tegen over Mr. Foreest eenc minderheid had van 39 stemmen. Tegelijkertijd dringt de heer Breebaart er op aan tot eensgezindheid, daar volgens de Schager Ct. van 12 Juni reeds verschillende candidaten zijn gesteld, die allen wel is waar wel liberaal en bekwaam zijn, doch 'boven wien spr. den heer v. d. Stok verre de voorkeur geeft. De heer A. J. Kaan ondersteunt hierop liet voorstel van den heer Breebaart. Bij stemming wordt de heer Dk. v. d. Stok met 12 stemmen candidaat gestemd, fegtn 1 stem, uitgebracht op den heer Rezelman. W aarop de secretaris verzocht den heer v. d. Stok onmiddelijk hierna kennis te geven. Hierna stelde zich als leden voor de heeren C. Spaans Hz. van Barsingerhorn, J. Govcrs van Shngen, W. Buis van Bergen en W. Scher- merhorn van Sint Maarten Niets meer aan de orde zijnde werd de Vergadering gesloten. s' Gravenhage, 13 Juni. Heden zijn ten paleize van Z. Iv. II. den Prins van Oranje achtereenvolgens de volgende berichten uitge geven Des voormiddags 7.30. //De hoop, dat de Prins gedurende den afgeloopen nacht eenige rust zou nemen, is ten deele verwezenlijkt. Na eene braking, ten gevolge waarvan Dr. Vinkhuysen nog in den verloopen nacht bij den patiënt werd geroepen, heeft Z. K. II. tegen den ochtend gerust en zelfs geslapen. De toestand is overigens niet veranderd." Des voor middags 11.30. «De toegediende middelen hebben heden nacht den Prins eene gewenschte rust gebracht. Bijzondere verande- ringenin het beloop der ziekte komen nietvoor." Des avonds 9.30. Z. K. H. bleef ook ge durende den afgeloepen dag rustig en werd niet door hoesten gekweld. De koorts vermin derde en complicatiën deden zich niet voor. IlaarlClJ Een nieuwe AtjeJt-Oorlog. Alzoo is de titel van een stuk in het Ber- liner Tageblatt van Donderdag 12 Juni 1.1. dat het volgende daaromtrent mededeelt: win de Indische wateren, w aar de Engelsche en Ilollandsche Koloniale bezittingen eng aan elkander grenzen, is een conflict ontstaan tus- schen Holland en Engeland, welk conflict reeds in de Kamers van beide landen aller aandacht trekt. De telegrammen uit den Haag en uit Londen hebben de laatste dagen aangetoond dat de Nederlandsche Kamer en het llritsche Lager huis zich reeds met de zaak bezig houden, eu dat er een Diplomatieke briefwisseling is gehouden. De Nederlandsche regeering wijst daarin tamenlijk met nadruk Engeland's opge drongen inmenging in de Ilollandsche Kolo niale zaken van de hand, terwijl het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaart, dat deze afwijzing bepaald een zeer ongunstigen invloed zal uitoefenen op de tegenwoordige vriendschappelijke betrekkingen tusschen Ne derland en Engeland. De aanleiding tot dit geschil is in het kort de volgende In November van het vorige jaar strandde op de Noordwestkust van Sumatra de Engelsche stoomboot //Nisero". De bemanning die hoofd zakelijk uit Engelschen bestond (o.a. ook nog 2 Duitschers) viel in handen van den Radja van Ter.om. Deze was vroeger vasal geweest van den Sultan van Atjeh. Na onderwerping Van Atjeh is het van Nederland afhankelijk geworden. Intusschen is het in Atjeh volstrekt nog niet rustig. De inboorlingen beproeven in her haalde opstanden zich weder vrij te maken en Nederland houdt langs de kust van Atjeh strenge blokkade opdat er geen wapens kun nen worden binnengevoerd voor de krijgslustige inboorlingen. De inboorlingen mogen ook geen producten verschepen zonder de toestemming van Nederland. Na lat nu de Radja van Tenom de gestrande bemanning van de //Nisero" gevangen genomen had, eischte hij van de Nederlandsche regeering eerst f 100000 als losprijs. Dat zou hem ook toegestaan worden. Maar intusschen verscheen er een Engelsch Oorlogschip, om met medeweten van den Nederlandschen Gouverneur de gevangenen eventueel te bevrijden, en nu begon de Radja hoogere eischen te stellen. Hij verlangde nu f 400000 daarna f 750000 losgeld en opheffing der blokkade in de havens van zijn gebied, voor welke opheffing hij buitendien de gua- rantie van den Engelschen Consul verlangde. Nu werd de zaak van politieke aard. Noch de Engelsche Consul, noch de Ilollandsche Gouverneur konden den Radja de vervulling van deze voorwaarden toestaan. Terwijl nu de Hollanders zich langzaam voorbereidden, ernstigere maatregelen tegen den Radja te nemen, bood het Engelsche Kabinet der Ilol landsche Regeering zijne bemiddeling aan bij den Radja van Tenom. De Nederlandsche regeering wees dit zeer listige aanbod tamenlijk nadrukkelijk van de hand, omdat zij geen vreemde bemiddeling tusschen zich zelve en een harer vasallen noodig heeft. De Hollanders zien daarin een onnoodig inbreuk maken op hunne rechten en koesteren de zeer gegronde vrees, dat de Atchineezen in eene tusschenkomst van Engeland alleen machteloosheid der Nederlanders zullen zien. De voorbarigheid der Engelschen kan zoo doende den Hollanders een nieuwen Atjeh- oorlog op den hals halen. Want bijzonder rustig is het nog niet in dat gebied en de Nederlandsche heerschappij schijnt daar steeds bedreigd, vooral wanneer engelsche ijverzucht zich er ook nog mede gaat bemoeien. Bij de geheele verwikkeling is bovendien nog een punt dat geheel en al duister is Hoe kwam de stoomboot //Nisero" op de kust bij Tenom te stranden? Volgens zijn reisorder had hij daar niets te maken. En in de te Londen overhandigde nota der Hollandsche regeering wordt ook even op dit donkere punt gewezen, zonder er evenwel nader op in te gaan. Ilier en daar vermoedt men namenlijk, dat de engelsche stoomboot //Nisero" de Holland sche blokkade verbreken en smokkelen wilde, of ergens anders iets onbehoorlijks bij Tenom wilde ondernemen. In ieder geval schijnt de afwijzende houding der Nederlanders tegen de beraamde inmen ging der Engelschen volkomen gerechtvaardigd. Want tot nu toe hebben de Hollanders vooral hun goeden wil getoond langs vreedzamen weg de gevangenen te benijden. Een militaire beweging ten gunste hiervan hebben zij insgelijks niet afgeslagen, maar begonnen zich daartoe uit te rusten. Maar zij schijnen hierin een fout begaan te hebben, dat zij daarmede wat lang draalden. In deze koloniale rijken heeft de engelsche politiek echter reeds te dikwijls den indruk ge geven alsof zij met scheele oogen keek naar de rijke Nederlandsche bezittingen en een uitbreiding daarvan, zooals dit door de vero vering van Atjeh is geschied, voor de Britsche belangen niet nuttig acht. Volgens de Haarl. Ct. heeft graaf By- landt in zake Nisero den 26 Mei nog een ge sprek gehad met den Vice-Minister van Bui- tenl. zaken, lord Fritz Maurice, en herhaalde dat inmenging van Engeland zeer ongewenscht was, verzocht zich te onthouden van verdere inmenging en onze eigene pogingen en maat regelen niet zouden verijdelen. Hij voegde er bij dat de Nederl. Regeering tegenover den Radjah van Tenom geen ander beginsel kan aanwenden dan dat van onvoorwaardelijke on derwerping aan het Nederlandsch gezag. In antwoord op al de betogen van graaf van Bylandt antwoordde Lord Edmoend Fritz Mau rice die niets daarop had te antwoorden, zegt graaf van Bylandt dat hij minder op de hoogte was van de politieke bijzonderheden der kwestie, die meer uitsluitend door sir Ju- lian Pauwciforte werd behandeld, en be paalde zich den wensch uit te spreken dat het zijner Majesteits-Regeering moge gelukken, zoo spoedig mogelijk de vrijlating der gevan genen te verkrijgen, Vvant de publieke opinie hier te lande begon zich de zaak zeer aan te trekken en hét de Regeering lastig te maken. De geheimhouding betreffende de aan de Kamer overgelegde stukken in zake de Ni sero is opgeheven. De bundel stukken loopt tot 31 Mei, toen het bekende antwoord van lord Grauville op nota van onzen gezant, den graaf Van Bijlamlf, werd ontvangen bevat o.a. het verslag van een onderhoud tusschen lord Granville en graaf an Bijlandt bij gelegenheid van de overhan diging van het schrijven van laatstgenoemde, gedagtcekend 9 Mei, waarin de graaf uitdruk kelijk constateerde, dat de inmenging van En geland in deze zaak ons prestige in Tndië schaden zou, dat de schade voor den Engel schen handel door onzen Atjehoorlog zeer overdreven werd, dat in elk geval een blok kade tegen rebellen op eigen gebied en op dat, waar onze Souvereiniteit geldt, een recht was, dat geen derde mogendheid kon betwisten, Het afscheid van lord Granville was min of meer koel. uilenlandsch Nieuws BELG-IS. Brussel 12 Juni. De „Momteur Beige meldt, dat alle ministers den Koning gisteren hun ontslag aanboden. GROOT-BRITTA1TNIÊ. Dagelijks worden de berichten omtrent Egypte in het Lagerhuis aangevuld. Gisteren bracht de heer Fitz Maurice ter kennis van de leden, dat de waarheid van het gerucht, als zou bijna het geheele Garnizoen van Berber zijn vermoord, door den heer Egerton wordt betwijfelfd; althans later aangebrachte berichten bevestigen die tijding niet. Een boodschapper, op 9 Mei te Soeakim aangekomen, meldt, dat hij Hussein-pacha op eene stoomboot beneden Berber heeft gezien. Tot aan Khartoem was de straatweg westwaarts van den Nijl tamelijk veilig. Levensmiddelen waren te Berber voor billijken prijs te bekomen, en er heerschte daar geen werkelijk gevaar. De Regeering had ook geen bericht ontvangen van een aanval op Waldy-Halfa. EGYPTE. Berber heeft zich aan de opstandelingen overgegeven, en bijna het geheele garnizoen is vermoord geworden. Gemengd Nieuws. F,en paard van den heer W. van de Brug, te Amersioort, dal onlangs aan een koopman te Sclierpenzeel verkocht was, liep Donderdag vandaar langs een binnenweg weg en kwam des avond luid hinnekend voor den stal bij zijn ouden meester terug. Dagelijks leest men van de zonderlingste en dikwijls zeer gevaarlijke weddenschappen, die worden aangegaan. Thans heeft te Parijs de bekende pianist Peru gewed, dat hij in de leeuwenkooi van den dierentemmer Pezon op zijn piano zal spelen en wel eenige stukken van Beethoven en Chopin. De pianist beweert, dal de uitvoering niet minder schoon zal zijn, dan dat zij in de zaal Erard plaats had. Het is de vraag wat de leeuwen en andere wilde dieren van dit concert zullen denken. Een duiker, die aan de kust tegenover Gibraltar nasporirgen deed naar een onlangs gezonken vaartuig, heeft daar 8o a too kanon tien, 24-en 32 ponders, alsmede twee ankers gevonden. Men vermoedt, dat zij afkomstig zijn van een in den slag van Tralalgar gezonken oorlogsschip. Er was geen gelegenheid om de vuurmonden boven te brengen en men heelt dus niet kunnen onderzoeken van welke nati onaliteit het schip moet geweest zijn. lïëii Blaag', 14 Juni, 4 wiir namiddags. O Ingeschreven van 10 toten met 12 Junij 1884. Geboren Anthonie Cornelis, zoon van Jere- norne Kossen en van Antje Koster. Gerrit, zoon van Jan Bakker Gz. en van Aafje Kossen. SCHAGEN, 12 Juni. Aangevoerd: Stieren f a 71 71 11 71 71 77 11 17 n 71 71 71 71 .-— 71 71 11 71 71 •n n Tl De toelatings-examens, Cursus 18S4/85, (aanvangende begin September) voor do afdeeling Jkder Rijks-Landbou w- s c h o o l en Afdeeling Hoogere Burger school, zullen ongeveer half Juli (den juisten datum schriftelijk mede te deelen) plaats hebben. Voor afdeeling 1?. wordt gevorderd be wijs van goed afgelegd eind-examen aan een drie jarige of bewijs van overgang van do derde tot de vierde klasse, eener vijfjarige Hoogere Burgerschool. Aangiften wordfrRSi uiterlijk einde JUNI, bij den ondergeteekende ingewacht. De Directeur der RIJKS- LANDBOUWSCHOOL, JLL langs de Zuidkust van (Vieringen, den Anna Paulowna Polder, beoosten van Ewijcksluis, de Wienngerwaard en het noordelijk deel van den Waardpolder, alsmede in het Amstel- diep, te houden door den Ontvanger der Registratie en Domeinen aan den Helder ten overstaan van den aldaar gevestigden Notaris HATTINGA RAVEN, op WoeiC" dag ÉS en donderdag: 13 J-ili 18N4, in het lokaal TIVOLI, te i\ leuwediep. Boclijes. bevatter.de o. a. de voorwaarden der verpachting en de kaart der te verpachten vischplaatsen, zijn voor 25 cent te verkrijgen bij genoemden Ontvanger. i

Schager Courant | 1884 | | pagina 3