Btuitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws, Een treurig ongeluk -had in den namid dag van den 7en dezer ie Koliiorn plaats. Eene vrouw, den nacht wakende doorgebracht heb bende bij hare nog al ernstig ongestelde be- huwdmoeder, had het ongeluk over dag niet voortdurend al hare waakzaamheid op haar 31/s- jarig zoontje gevestigd te kunnen houden; althans het knaapje werd 's namiddags tegen half 3 vermist cn aanstonds vermoedde men dat het al spelende in 't water geraakt zou zijn. Ilelaas 't vermoeden bleek waarheid. Ruim een uur had men vruchteloos gezocht en ge- vischt toen het lijkje (ruim half vier) op meer dan 300 passen afstand van de plaats des on- heils, drijvende gevonden werd. Ur. Westfahl Quadekker, die aanstonds ontboden werd, kon niet anders dan den dood consfateeren. Alwe der eene ernstige waarschuwing te meer voor eene menigte moeders, die wel een weinig te onbezorgd haar kroost zonder behoorlijk toezicht van het heerlijke zomerweder wenschen te laten profiteeren. Na het gebruik van bedorven worst is de familie van een slachter aan den Burg op Texel zeer ongesteld geworden. Men beweert, dat een kalf, welks vleesch door de worst gehakt was, ziekelijk geweest is en medicijnen gebruikt heeft. De slachter had voor de kermis een groote partij van die worst gemaakt. Inmiddels moet de geheele voorraad in beslag zijn genomen. Een hevig onweder, dat verleden Vrijdag boven Eindhoven en omstreken woedde, ver oorzaakte op verschillende plaatsen aanmerke lijke schade. Te Best brandde de molen af; te Eersel sloeg de bliksem in een huis, dat met zeven andere huizen een prooi der vlammen werd. Ook te Zeelst en Oorschot brandden eenige huizen af. Uit de tegenwoordige verblijfplaats des Konings vernemen wij, dat Z. M. den 15en dezer uit Kreuth naar Frankfort vertrekt om den volgenden dag 16 Juli, in de residentie aan te komen. Twee dagen na de begrafenis en wel Zaterdag 19 Juli zal de Koning zich uit Den Ilaag naar het Loo begeven. Voor eene arme krankzinnige vrouw werd door den burgemeester van Schoonhoven plaatsing verzocht in een van de krankzinnigen gestichten van ons land. Van tien gestichten luidde het antwoord; wGeen plaats." 7; Met zekerheid vernemen wij, dat Z. M. de Koning bepaald heeft, dat de plechtige begrafenis van Z. K. II. Prins van Oranje zal plaats hebben op Donderdag,! 17 Juli, met hetzelfde ceremonieel als voor de begrafenis van Prins Willem van Oranje in 1879 was vastgesteld, met deze afwijking evenwel, dat de trein zich des ochtends ten 9 ure reeds in beweging zal stellen naar den Ko ninklijken grafkelder te Delft. Nabij Delft bleef Vrijdag een grasmaaier plotseling dood tengevolge van het overmatig gebruik van karnemelk tot lessching van zijn dorst. Te Rozendaal is Donderdagmiddig een man, die bezig was met hooien, door den bliksem getroffen en gedood. In een brief uit Bad-Kreuth, ons wel willend ter inzage gegeven, lezen wij o. a., dat Z. M. de Koning er gunstig uitziet. Z. M. maakt dagelijks een fiksche wandeling en daarna met 11. M. en Prinses Wilhelmina een rijtoer. De kuur, die Z. M. aldaar volgt, is een melkkuur, waartoe de geiten, die in honderd tallen in de bergpasseu grazen, de melk ver schaffen. Ti.-.' Het landschap moet in Kreuth indruk wekkend schoon zijn. Niettegenstaande de toppen der Alpen nog met sueeuw bedekt zijn, is de atmospheer aan den voet der bergen heerlijk. liet dorp bestaat slechts uit een vijftiental huizen, doch het op twee uren afstands gelegen en druk bezochte Tyrol levert voortdurend ook aan Kreuth een aantal bezoekers. Onder de logeergasten aldaar zijn vele Engelschen en ook een schatrijke Chinees, doch geen Nederlanders. Dgbl. In eene particuliere correspondentie aan het Nieuws v/d Dag, wordt de Nisero-kwestie, m strijd met de berichten in de andere bladen, als volstrekt nog niet //uitgemaakt" genoemd. olgens dat schrijven namen in een discussie in het Lagerhuis, verscheidene leden met Lord Storey aan het hoofd, een zeer vijandige houding aan tegenover Nederland en verweten de Engelsche regeering hare lauwheid in deze, of liever hare vriendschappelijke gezindheid jegens de Nederlandsche regeering. De particuliere correspondent zegt verder: z/De meeste bladen (Engelsche) echter vallen heden het ministerie aan, juist wegens dien welwillenden toon tegenover de Nederlandsche Regeering en men slape dus ten uwent (in Nederland) niet in, wil men ernstige ver wikkelingen voorkomen. z/De Nederlandsche Regeering aarzelt juist Engelsche hulp aan te nemen en toch zal zij daurtoe en wel spoedig moeten komen." Eindelijk een verstandig woord uit Engeland in zake de Nisero. De heer Brogden schrijft aan Daily News, dat het een zon lerlinge manier van handelen is van den Radjah van Tenom, om zijne trouw en gehechtheid aan het Gouvernement der Koningin van Engeland, waarvan hij zoo hoog opgeeft, feitelijk te toonen door gebruik te maken van het stranden van een Engelsch schip om eenige van Hr. Ms. onderdanen ellendig gevangen te houden, hun den toevoer van levensmiddelen af te snijden en ze langzamerhand van gebrek te laten om komen. //Wanneer dien Radjah zijn overdreven eischen werden ingewilligd," vraagt de heer Brogden «zou dan hiermee geen voorbeeld worden gesteld voor anderen van zijn slag om een voordeeltje te halen uit elke stranding, en geld en privelegiën te verkrijgen, door het gevangen houden van de schipbreu kelingen en, om zoo te zeggen, door handel te drijven met hun leven en vrijheid? Ik spreek hier niet over mogelijke grieven, die de Radjah kan hebben of beweert te hebben tegen de Ned.-Indische Regeering; maar het is duidelijk dat het Nederlandsche Gouver nement geen blaam verdient voor het stranden van het schip en dat de daarop gevolgde behandeling van de bemanning door den Radjah hem niet de geringste aanspraak geeft op eenige consideratie onderzijds." Z. M. de Koning zal, naar wij vernemen na afloop van de teraardebestelling van Z. K. H. den Prins van Oranje eu den dag vol gende op die plechtigheid, audiëntie van rouw beklag verleenen aan de commissiën uit de beide Kamers der Staten-Generaal en de Hooge Staatslichamen. Volgens gebruik zullen de ministers, de leden der Hofstaten, de vertegenwoordigers van vreemde vorsten bij de begrafenis, aan een galamaaltijd ten Ilove worden geuoodigd, hetwelk zal plaats hebben den 18 Juli en uit 60 couverts zal bestaan. Naar men wil, zouden ingevolge beschik king der Hooge Erfgenamen van Z. K. II. Prins Alexander, de door den Kroonprins na gelaten roerende en onroerende goederen ver kocht worden met uitzondering van de juweelen, toebehoord hebbende aan wijlen 's Prinsen Moeder en na Haren dood in zijn bezit over gegaan. Vanwege den Graaf van Vlaanderen die, zooals men weet, Z M. den Koning der Bel gen, zijn broeder, bij de begrafenis van den Prins van Oranje officieel zal vertegenwoordi gen, is te 's-Hage bericht ontvangen, dat Z. K. II. op Woensdag 16 Juli a. s. in de residentie zal aankomen en, evenals den vorigen keer, zijn verblijf zal nemen in het llólel des Indes. JD UITSOHL AlSriD. Berlijn, 7 Juli. De Duitsche commis saris, Professor Koch te Toulon, verklaart aan den correspondent van de linies, dat de cho lera aldaar zonder twijfel de Aziatische is. Het onderzoek heeft geleid tot het aannemen van dezelfde microben als in Egypte en Indië. De oorsprong der cholera moet geweten worden aan invoering uit het oosten. Het besmettingscentrum in Toulon is zoo groot, dat de cholera zich waarschijnlijk over alle landen van Europa zal verspreiden. Koch verklaarde, dat dit de inhoud is van zijn bericht aan de Duitsche regeering. Toulon, 6 Juli. Sedert gisteravond zijn vijftien sterfgevallen aan cholera opgegeven. Marseii.le, 6 Juli. In den afgeloopen nacht zijn zes personen aan cholera overleden. Marsseille, 7 Juli 8 ure des avonds. Sedert heden ochtend II uur, zijn acht sterf gevallen voorgekomen. ITALIË. Rome, 6 Juli. Twee gevallen van cholera zijn uitgebarsten in het lazaret onder Itali- aansche werklieden, die uit Frankrijk terug keerden. De lijkschouwing heeft getoond, dat het hier werkelijk Aziatische cholera gold. De T ij d bevat het volgende stuk, dat Zeker verdient gelezen te worden; Zondag-nanndddag zag ik weder een knaap voor dood uit de Korte Prinsergracht ophalen. Al te dikwijls verneemt uien dat kinderen, en ook volwassen personen, verdrinken, hetgeen te meer te bejammeren is, daar iedereen het in zijn macht heelt, ook zonder te kunnen zwemmen, zich drijvende te houden totdat er redding opdaagt, als men maar weet en er aan denkt hoe men doen moet. Daarom prente men zich het volgende diep in het geheugen of schrijve het over. Al? men in het water is geplompt, daalt men tot een meerdere ot mindere diepte, maar lei- stond rijst men .weder en komt niet het hoofd boven water. Onder dit rijzen, dat inen kan bespoedigen door met de vlakke handen en de vingers aaneengesloten het water naar beneden te drukken, herrinnere men zich dat men niet behoeft te verdrinken, en dit zeifin zijn macht heeft; men trachte zijn schrik te overmeesteren en bedaard te zijn, en houde den mond gesloten. Als men nu weer boven is gekonuu, make men geen heftige bewegingen, want juist door deze schommelingen en het spartelen raakt men tel kens weer met den mond onder water, men steke vooral geen armen of beenen boven hel water uit. want al wat daarboven uitsteekt, drukt, evenals een last, die op het lichaam wordt ge plaatst, het weder naar beneden en doel ons zinken. Maar men werpe zich zachtjes en bedaard op den rug, de urmen uitgestrekt, de vingers aaneengesloten en inet de vlakke handen, alles onder water, op het water rustende, het hoofd flink achterover, want alleen de mond en het aangezicht behoeven boven water te blijven. Men baalt tliep adem, om zooveel lucht mogelijk binnen te krijgen, waardoor men het lichaam voelt rijzen. De ingeademde lucht ademe men niet eensklaps weder uit want hierdoor zou een schommeling ontstaan, waardooi het water een oogenblik over den mond heenstroomtmen houde in tegendeel den adem zooveel mogelijk in en late dien door den een weinig geopenden mond zoo langzaam mogelijk ontsnappen, waarna men opnieuw diep ademhaalt, üp deze wijze kan men, op den rug liggende en het geheele; lichaam onbewegelijk houdende, blij ven drijven zoo lang tot er redding komt. Wanneer het don ker is, of niemand het ongeval gezien heeft, kan men »hulp!» roepen, mits men zorge hierbij den adem niet opeens te laten ontsnappen, maar dien zooveel mogelijk in te houden, en na elk woord weer diep adem te halen. Mocht men door een on voorzichtige beweging, of door bet bovenstaande niet goed in acht te nemen, een oogenblik met den mond onder water raken, dan sluite men hem terstond dicht en men diijft weer boven, even- alseen met lucht gevulden blaas, zonder te kuuuen zinken. Terwijl men nu zoo geheel bedaard ligt ta drijven, zou men do>r een kleine beweging met de handen of niet het onderste gedeelte der beenen, of met beiden tegelijk, terwijl het ove rige gedeelte des lichaams onbewegelijk blijft, het water in de iichting van de voeten naar het hoofd zachtjes naar zich toe kunnen halen, waar door men la-igzaam vooruitdrijft, En al zoo zou men, wanneer een zacht oploopende Waterkant, hel strand, ten schuitje, een houtvlot in de nabijheid is, du kuuneii bereiken en zichzelven redden. Zou het niet noodig zijn, dat het gemeente bestuur, de dagbladen en de ondei wijzers op do scholen deze of dergelijke ouderrichting van tijd tot lijd, vooral bij het begin vau den zomer, herbaalden, opdat iedereen wete en er aan denko hoe in tijd van nood zich te reddeu Donderdag jl. wachtte een ouderpaar te 's Hertogenbosch te vergeefs hun kind uit da bewaarschool te huis. Na eenige uren, in angst overal zoekende, kwamen zij p. m. te half tien uur op het denk beeld, bij de schooljuffrouw te inforineeren, met den gelukkigeu uitslag, dat ze hun kind aldaar vonden. De juffrouw had het kind met een berisping in een hok opgesloten eu vergeten het er uit te halen. Een Fransch blad verhaalt van een held haftig konijn, dat in den Jardin des Pluntee te I'arijs aan den boa constrictor als voedsel werd gegeven, maar dat die slang moedig weerstand bood. Het wist door zijn moedigen tegenstand en dreigende sprongen den boa zulk een schrik aan te jagen, dat deze zijn slachioifer ongemoeid liet en zich in een hoek terugtrok. Den vol genden morgen vonden de oppassers de beide dieren nog op dezelfde plaats. Men besloot toen het konijn als belooning voor zijn moed, het leven te sparen en het door een ander te ver vangen. Maar de boa was nu zoo bevreesd, dat

Schager Courant | 1884 | | pagina 2