AANBESTEDING. openter AANBESTEDEN BREUKEN,gÊSG, bij Ju. Groot Tz. Rensgars, No. 20. Rensgars No. 26. ki. denijs. Molenstraat No. 7., te Schagen. "tn me» m°e!,t hem nu ander voe(lseli |Wi<\ LANDBOUW. De Heer Corten, landbouwleeraar, vestigt in zijn „wekelijksche landbouwkroniek" de aan dacht der belanghebbende veehouders op de in enting als voorbehoedmiddel tegen het miltvuur. De runderen, die verleden jaar door de zorg der Limburgsche Maatschappij van Landbouw zijn ingeënt, bleven sedert volkomen gezond. Evenzoo is de eerste toepassing der inenting op groote schaal bij het rundvee van 32 vee houders in het dorp Heugem, ten vorigen jare gedaan, goed geslaagd. Geen enkel geval van miltvuur is daar onder het ingeente vee meer voorgekomen alleen bij twee runderen, die niet ingeënt waren, openbaarden zich de ziekte. Al het hierbovenbedoelde vee is onlangs, voor zoover het nog aanwezig was, opnieuw inge ënt, terwijl de nieuw aangekochte beesten even eens de voorbehoedende inenting met gunstig gevolg hebben ondergaan. Dit heeft ook plaats gehad in de stallen van een paar veehouders in de gemeenten Eisden en Berg en Terbijt, waar gedurende de laatste jaren verschillende runderen aan het miltvuur waren gestorven. De musch, de meest bekende vogel, wordt wellicht het meest veracht, en schijnbaar met grond. Een Fransch natuurkundige heeft bere kend, dat een musch een half mud koren per jaar opeet; als er nu 10 millioen musschen in Frankrijk zijn, leveren die vogels een schade op van omstreeks 10 millioen francs per jaar. Maar hij heeft berekend, dat het diertje, ter vergoeding als 't ware, 3360 graanetende en vele andere insecten per week vernietigd. Het is dus twijfelachtig of de musch minder schade teweeg brengt. Eene bijzonderheid schijnt in zijn voordeel te pleiten. In eene streek, waar de landbouwers sterk klaagden over de door musschen aangerichte schade, zette men een prijs op hare verdelging. Maar nu werd de schade, door de insecten veroorzaakt, nog veel grooter en van dien aard, dat men weldra een beloo ning stelde op 't invoeren van die zelfde mus- schjes. welke men als vijanden had beschouwd, doch die goedkoope bondgeoooten bloken te zijn. Om vruchten te verkrijgen met fraaie, donkere kleuren, zooals men ze in fruitwinkels het liefst heeft, moet men om de boomwortels heen oud ijzer en ijzervijlsel in den grond brengen. Het ijzer in den bodem is nl. het kleurend element en ofschoon 't in iedere grond soort in meerdere of mindere mate voorhanden is, dient men hieraan, wil men zijn doel berei ken. toch iets toe te voegen. Voor hetzelfde doel kan men ook eene oplossing van ijzervi- riool gebruiken, die dan tevens als meststof dient en bovendien nog de zich ia den grond bevindende insecten doodt. Gemeente Sclaagen. Ingeschreven van 4 tot en met 7 Juli 1884. GeborenGcrard Johan, zoon van Dirk Vroon van Hoolwerff en van Trijntje Kikkert. Aaltje, dochter van Arie Kant en van Neeltje Schoorl. Willem, zoon van Rudolph Gerard van der Wal en van Geertruij Honigh. Getrouwdj OndertrouwdGeene. OverledenI Marktberichten. HOORN, 4 Juli. Aangevoerd: 1 H. L. Rogge f a 8 Tarwe f 9. - a 10.— 6 Gerst f 5.75 a 6.50 Haver f .- a Witte Erwten f a „f Groene f a j Grauwe f 15.50 a 17.— Vale f a Geele Boonen f a Bruine f 14.50 a 17.— 0 J Witte f a Paarden f 7.75 a 8.— Mosterdzaad f 18.50 a Karweizaad f 15.37a Koolzaad f a 3 Paarden f 80.— a 150. 4 Koeien f 200.— a 230.— 5 Kalveren f 11.— a 20.— 34 Schapen f 22.— a 33 43 Lammeren f 10.— a 15.— 8 Varkens f 10.— a 14.— Zeugen f a 43 Biggen f 3.— a 6.— 2 Bokken f 1.— a 5.50 2 Geiten f 1.50 a 6.— Kippen f a - 4400 KLpeieren, 100 st. f 3.75 a 4.25 683 Koppen Boter, 5.2 lood. f 0.70 a 0.80 500 H. L. Nieuwe Aardapp. f 2.— a 3.— Eendeieren f a 200 KG. R. Aalbeziën per 100 KG. f 10.— 4000 z. 100 f 16.— De handel was stug. ALKMAAR, 7 Juli. Aangevoerd: 1 Koe f 200.- a .- 249 Vette Kalveren f 35.— a 110. 11 Nuchtere dito f 5.a 23. 67 Schapen f 28.— a 31.— 210 Vette Varkens per P., f 0.34 a 0.48 14 Magere dito f 14.— a 19. 1 Geit f 8. PURMEREND, 8 Juli. Aangevoerd: Advcrtentiën. Hepot van het onfeilbaar middel tegen het rijzen en BEDERF der KAAS van den Heer H. T. van der BR AAK te Schoon hoven, is uitsluitend gevestigd voor de ge meenten SCHAGEX, zijpk, St, MAARTEN, haringkarspel, barsingeriiorn, WIERINGERWAARD enz. bij KI. DENIJS. Prijs per Pak van een kilo f 1.25. Winkeliers genieten Rabat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sc hagen, zullen op %G 22 JB. lil A. N, ten Raad huize aldaar, des voormiddags ten half elf ure, Het verbouwen en vergrooten der GEMEENTESCHOOL te SCHAGEN. Bestek, Voorwaarden en Tee- kening, zijn legen betaling van 50 ets. verkrijgbaar ter ge meente-secretarie en bij den Heer Jb. MUNTER, s?* Nieuw- straat te Nieuwediep, door wieit ook verlangd wordende inlichtin gen worden gegeven. Aanwijs in loco op KATKKIt AG 19 JTLB A. des voormiddags ten half elf ure. De gezegelde inschrijvingibi'jetten moeten franco worden ingeleverd aan het locaal der besteding. SCHAGEN, den 2 Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secreraris, denijs. KOFFIE 45 Ct. 2de soort 40 Ct. SUIKER 32 Ct. Geb. SUIKER 28 Ct. Bruine Idem. 26 Ct. NIEUWE GOUDSCHË KAAS 40 Ct. Idem. FRIESCHE 16 PETROLEUM 8 Ct. per Kan. tiet Algemeen Advertentie-Bureau Nijgii van Ditmar te Rotterdam, bezorgt de plaatsing van Ad verten! iën in deze Courant en in alle andere bladen van Nederland, zijno Koloniën en het Buitenland. Hooge kortingen bij veelvuldige plaatsingen of eenigszins belangrijke orders. CHcnifócIi bereide Verf, a f 1. per liter. Westfanisehe Hammen, niet zwaar a 1 0.477s per hall kilo. Bessensap, met inbegrip van de flescli bij tien fleschen f 2.50. Waselimiddel voor Seliapen, a 6 ets. per schaap. Jaclltwater, a fo.25 de flacon. desverkiezende wordt overeengekomen voor een bepaalden prijs, betaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers ter beschikking der patieuieu gesteld. WAKHSEGEItS, heelmeester van breuken, Groenplaats 35, Antwerpen. Door geheel N.-H. worden soliede verkoop vau alle mogelijke soorten tegen liooge provisie. Men adresseere zich met franco brieven aan L. TIEMENS, Klompenfabriekant te I |,et a^ere konijn niet durfde aanval- 'f0Ve-pj'-'-de lield had echter niet lanR penot leven. Hij werd, in weerwil van de _^É~toen liet uitkwam, met het andere ■|je slachtotler van de slang, gedood en op- «fjgafiigheid van kleine dieren schijnt in des Planten in de lucht te zitten. Aan- er woidt nog verhaald van een klein W- dat den leeuw als voedsel werd gegeven *3C den koning der dieren zoo moedig aan- dat deze het beestje spaarde en vriendschap liiee sloot, pe hond werd nu langzamerhand geheel en baas over den leeuw en at de beste brokken diens voedsel, totdat hij eindelijk aan de Li)l(jen van zij» gulzigheid stierf. De leeuw ,f spoedig daarna, naar tnen beweert uit flieid over zijn dooden vriend. Naar aanleiding van een Ooatersche legende Ln de cholera en d^ vrees, de laatste maal Ejdr de gemengde berichten Opgenomen, doet ^Jlezer ons de vraag, of we wezenlijk g e I o o- ■Tm dat vrees alleen iemand een ziekte op deu "bal- Kan halen? ^■(jns antwoordt luidt: Dat hehoeft geen geloof ■jjierr te wezen, het is een wetensch ip geworden, d^ar uien er de proef mee genomen heeft. Men heelt indertijd in Frankrijk een lot vele «een gevangenschap veroordeelde, voor een commissie van doctoren gebracht en hein aldaar wjjs gemaakt, dat men in twijfel verkeerde of Hlolrra werkelijk besmettelijk was. Ten einde dit deugdelijk te onderzoeken, stelde men hem, den veioordeelde voor, een nacht op het bed fan een aan cholera overledene door te brengen. Kleef bij gezond, dan herkreeg bij onmiddellijk lijn vrijheid en een eerlijk bestaan. L)e veroordeelde scheen zoo aan liet leven «eheclit dat hij langen tijd aarzelde; eiken dag berliaalde men echter liet aanbod, zoodat de Sun eindelijk aan n.ets anders dacht dan aan de cholera en zijne vrijheid en eindelijk toegaf. ^Toen liet uien hein een paar dageu met rust, daar liet doel geen ander was, dan den veroor- deiltle over liet vooruitzicht vau bet gevaar ïu sjanniug te brengen. Eindelijk I rak tle avond voor de proefneming men legde den man op bet voor hem bes einde bed, waarop bij natuurlijk geen oog plicht deed en weinige dagen later was de man wezenlijk aan cboleia overleden, olsclioun het Led, waarop bij gelegen bad, volstrekt niet met ^■l clioleralijder in aanraking was geweest, dlleen de inbeelding en de overmatige Vlees iden hem de ziekte doen krijgen. I— Doodshoofden. Met afgrijzen was steeds He bediende van een professor te Tliorn (Duitsch- bwl) in diens kabinet gegaan om den vloer bij t* vegen of eenig ander werk te verichten, daar ^Mj'1 een 20 tal geraamten van allerlei apensoor- t'ii Hein aangrijnsden. Vei ieden week echter kwam .hij bleek en ontsteld ft ij zijn meester aatiloopen eti kon slechts met moeite uitbrengen, dat alle koppen der skeletten over den grond dansten, De professor, die meer vertrouwd met zijn 'tudiestnkken was dau zijn knecht, was minder bevreesd en ging lachend eens zien naar hut bovennatuurlijk schouwspel. Sidderend volgde hein de knecht, Reeds ui den gang hoorde de niaii der wetenschap housen en rollen en toen hij de deur van zijn kabinet geopend had. zag hij tot zijne verbazing dal niet alle, inaar tocli drie doodskoppen van apen, die trouwens reeds hing onder een tafel gelegen hadden, over den vloer rolden en tegen kasten en stoelen bonsten. Nu begon er een jacht op do geheimzinuege 'loofden, die den knecht den iaatsten moed deed ontzinken, daar liet den professor niet mogelijk was een der drie bezielde koj pen te vangen Toen de leeraar er eindelijk een tus- schen de voeten kon bekneld krijgen, kwam het kopje en toen met moeite, het bovenlijf van een groote muis door een opening wringen, hetgeen het raadsel voor den hoog geleerde oploate. De knecht was echter gevlo- 'gen en heeft zich niet meer teu huize van den hoogleeraar doen zieu. Omtrent een muiterij in 't tuchthuis te I Dartmoor wordt bericht, dat voor eenige dagen ongeveer a5 gevangenen, een weining van de gevangenis verwijderd, aan het werk waren, toen eensklaps een der gevangenen eenige stee- nen verzamelde en ze den opzichter naar het hoofd wierp,J zoodat deze bewusteloos ter aarde zonk. Het geladen geweer, dat do opzichter bij zich had, viel uit zijne handen, en de gevangenen wierpen zich op den in onmacht liggenden op zichter. Een van hen, niet name Steven, zag het gevaar, waarin de opzichter verkeerde, en L hij maakte zich soel van het geweer en de pa- tioontasch nieestei. Zich naast den opzichter plaatseude schoot Steven op zijne kameraden, I die op hem losstormden, zoodat hij zes hunner I door in de heenen te schieten, deed nedervallen. Daar hij geene patronen meer had, sloeg hij ®®n'gen niet den kolf van zijn geweer ter neder. P dit oogenhltk kwamen eenige bewakers toe- sue leu, aan wie Steveu hei voorgevallene me dedeelde. De gewonden werden naar het hos pitaal vervoerd en de overigen geboeid naar hunne cellen teruggebracht. In 't laatst der vorige week werden alle gevangenen in een lokaal vereenigd. De gou verneur liet Steven voorkomen en deeMe hem mede, dal de minister als erkenning van zijn moedig gedrag hem genade schonk, en dat hem bovendien nog een belooning zou uitgereikt worden. Steven werd door deze mededeeling zoo aangedaan, dat hij als een kind begon te weenen en naar zijn cel teruggebracht moest worden, welke hij in weinige dagen als vrij man zal verlaten. Hij was wegens een zware misdaad tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en had slechts ta maanden in de gevangenis door gebracht. In den tuin te Leur (Noord-Hrabant) had onlangs een eksterpaar een nest gebouwd. Toen er jongen kwamen, nam de huisheer eigenhandig een er van uit het nest en zette dat in een kooi. De oude eksters vlogen nu als verwoed rond het huis (waaiin hun jong zich bevond) en pikten tegen de vensters zoo hard zij konden- De dienstboden en de kinderen van onzen vriend lieten zij ongemoeid, tnaar toen deze zelf in den tuin kwam. vlogen zij op hem aan, zoodat hij een stok moest nemen, wilde hij niet, dat zij hem in het gezicht kwetsten. Dat heeft zoo dagen geduurd; eens vlogen zij hem zelfs den hoed van het hoofd, totdat hij eindelijk besloot het jong weder in het nest te zetten. Sedeit is de vrede in zoo verre hersteld, dat de eksters weder kalm zijn en alleen dan in woede ontsteken, wanneer onze vriend in de nabijheid van hun nest durft te komen. En nu zou men nog ineenen, dat vogels Je ken nis des onderscheids missen. Intusschen behooren de eksters, zooals men weet, tot de vogels, die men enkele woorden kan leeren uitspreken en welke buitendien eene groote opmerkingsgave bezitten. Het gewelf, waarin de schatrijke Ameri- kaansclie spoorwegkoning Vanderbilt voor zijn vertrek naar Londen circa honderd millioen dollars in veiligheid heeft gehracht, is een der soliedste schatkamers der wereld. Van buiten gezien maakt het echter dien indruk. Het gewelf is uit rotssteen gehouwen, terwijl de bovenbouw bestaat uit een vijf voet dikke voormuur en 2 voel dikke achter en zijwanden. Varder zijn alle balken, pilaren enz. van ijzer en marmer. Geen enkel stuk hout is aan dit gebouw te vinden. Het eigenlijke gewelf is 36 voet breed en 4' voet diep. Vier deuren, die tnen door moet om het gewelf te hereiken, wegen elk 8200 pond en zijn onovertroffen meesterstukken zoowel wat de soliditeit als de sluitmiddelen betreft. Het gewelf, waarin de Amerikaansche croesus zijne schatten bewaart, is onbereikbaar voor dieven, water en vuur. ïtt stand. Kaas. Aangevoerd 406 stapels Kleine en stapel Middelbare. Prijs Kleine f 35.— Middel bare f tot f per 50 K. G Boter van f 1.40 tot f 1.50 per K. G. Vette Runderen hoog in prijs, f 0.76 tot f 0.88 per K. G.handel vlug. Vette Kalveren lager in prijs 60 tot 80 ct. per K. G.; handel stug. Nuchtere Kalveren. Prijs f 8 tot f 26 per stuk, handel matig. Vette Varkens van 38 tot 46 ets. per K. G. handel stug. Schapen. Vette en magere, minder in prijs. Han del stug. Kip-eieren van f 3.50 tot f4.— per 100 stuks. Eenden-eieren van f 8-20 tott p. lOOst. 7 4 Bij de 5 Bond alles minder. wederverkoopers gevraaqd voor den Voorst bij Zulphen.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3