Hinnen/aruheh Nieuws. Huileulandsch Nieuws. pelijkon burgemeester rlc belangen der wijk, of liever van de voors'nd te bespreken. De Oosterbegrnafplants wordt door deze wijk gedeehe'ijk omsloten, zoodat ze wel spoedig •zal verdwijnen en in een p'antsoen lierseliapen worden. Vele. voorname Kerkhoven zijn eigen- Ijk merkpaal>jes van de uilbouwing onzer s'ad. Ze liebbên natuurlijk allen aanvankelijk aan den zoom der gemeente gelegen, inaar nadat zij bij den niileg binnen de bebouwde kom kwamen te liggen, werden ze tot wan delplaatsen ingericht Zoo zon thans reeds een viertal voormalige begraafplaatsen in plantsoe nen veranderd, lil de L' idsebe-, St. Antouie s-, Palm- en Kartlmizer-Keikhoven, waar de jeugd speelt en dartelt op de nsrh van bet voorgeslacht. Ken van de schilderachtigste plekjes is het vroegere St. Antlionie's Kerk hof, met zijn kronkelend water, waarin blanke zwanen spar'den, met zijn landelijk bruggetje, waarvan de vloer o, bittere spot! - uit oude zerken bestaat, waarop de maan baar zilveren schijnsel werpt even rustig en kalm als toen onder diezelfde strenen nog het dor gebeente sluimerde, dat thans verspreid en verstrooid is, zoodat men even als van de bloemen des velds, zijn standplaats niet meer kent. Sic transit gloria mundiMaar het. lieden vordert dan ook wel onze volle aandacht. Bij eene steeds toenemende bevolking ont slaan er telkens nieuwe behoeften, waarin dient te worden voorzien. Hiertoe behoort ongetwijfeld de verfraaiing der stad door be planting en aanleg van bloemperken, waaraan kosten noch moeiten werden gespaard. liet feest te Barsingerhorn bij gelegen heid van het jubilé van den Heer Kampen op 1 Augustus, is op Zaterdagavond daaraan volgende voortgezet. Was den vorigen dag het feestterrein meer bepaald tot liet middelpunt van het dorp, men meende nu het vvesteind eens te moeten be zoeken. Onder geleide van den jubilaris, gin gen de leden van het zanggczelschap en die der feestcommissie, vereenigd in optocht der waarts; ditmaal echter zonder muziek en fakkellicht. Toch werd dezelfde wandeling medegemaakt door een steeds aangroeiende menigte en was de keurig versierde zaal van den Heer Slotemaker spoedig geheel bezet, Intusscben werden hier en daar de lampions, voor zoover ze het zij met spijt gezegd voor de baldadige handen van sommige bezoe- 1 ers van den vorigen avond waren gespaard gebleven, nog eens aangestoken, en het was weder volop feest. Dat was ook in de feestzaal aan het west- eind liet, geval, waar in alle vroolijkheid liet eene glas 11a het andere zijn gewonen weg ging onder gezang en heildronk, tot men 's nachts ten 1 uur scheidde en den jubilaris onder illuminatie in optocht weder naar huis bracht. Ka al wat over het feest geschreven is mag zeker niet onvermeld blijven een woord van lof aan den Heer Gielen van Schagen, aan wien door de feestcommissie de zorg voorde decoratie was opgedragen en aan de leden van Schagen's Harmoniekapel, die het feest met hunne muziek hebben opgeluisterd. Zij allen hebben op uitmuntende wijze het hunne bij gedragen, tot het welslagen van het feest op den gedenkwaardigen dag van 1 Augustus 1884. Tot Onderwijzeres te Kolhorn is benoemd Mcj. S. R. ter Ilaar van Haarlem. -In vroegen morgen van den 5den Au gustus brandde de boerderij van den heer E. de Boer, in de gemeente Zijpe, af. De brand ontstond door liet broeion van het hooi. Het huis, waarin 70 wagens hooi waren geborgen, was onbewoond. Op de den 4 Augustus 1.1. bij den heer A. Kuilman te Heer Jlugowaard gehouden harddraverij, waaraan 10 paarden deelnemen, won het paard van den heer Jb. Egmond den prijs, zijnde een Hoofdstelterwijl de premie, een Paardenbit, werd gewonnen door het paard van den heer Jb. Spil. Niettegenstaande de herhaalde waarschu wingen blijven sommige winkeliers roekeloos voortgaan met den verkoop van cretonne, dat vergiftige kleurstoffen bevat. De vorige week deed zich te Dordrecht weder een verschijnsel van vergiftiging voor bij een jongeling, over u iens ledikant een nieuw cretonnen behangsel hing, dat bij scheikundig onderzoek door den heer A. J. A. De Bossou aldaar, eene buiten gewoon groole hoeveelheid arsenicum bleek te bevatten. Dordr. Cl. Naar gemeld wordt, heeft Z. M. de Koning het paleis op den hoek van henlstraatje 's Hage, vroeger bewoond door Koning Willem II, en laatstelijk door's Konings oudsten zoon, bestemd voor II. M. de Koningin, voor het geval dat z'j weduwe mocht worden. Te Haarsteeg is een wonderkalf te zien. Het dier is welgeschapen van romp, doch heefc een gansch misvormden kop; neus en bek bevinden zich op eene verkeerde plaats, de bovenlip ontbreekt geheel, zoodat het dier niet drinken kan, maar uit een trekpot gedrenkt wordt. Het werd als tweeling geboren, het andere is spoedig na de geboorte gestorven. - Er wordt van Regeeringswege een onderzoek ingesteld omtrent de nadeelen en gevaren van het veenbranden, zooals dit op sommige plaatsen van ons land, voornamelijk in Mei, nog plaats heeft. In het Panopticum te Amsterdam zal hij gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" het beeld geplaatst worden van haren stichter Jan Nieuw enhnyzen. De commissie, heiast met het toezicht op de emigranten, die te New-York aankomen, treedt zeer krachtig op. Alle gezinnen, die bij aankomst zonder middelen van bestaan zijn, worden onverbiddelijk weder naar Europa teruggezonden. Zoo werden 25 Juli ongeveer vijftig Rmueniërs naar Breinen teruggezonden, van waar zij acht dagen geleden waren aan gekomen. Evenzoo werden vier gezinnen uit Breslau, die op kosten van een Israëlitische commissie van Iristand naar New-York waren gegaan, in de hoop aldaar een betere toekomst te gemost te gaan, per zelfde stoomschip terug- geëxpedieerd. De wet waarhij II. M. de Koningin benoemd wordt tot Regentes voor het geval dat de troonopvolgster bij haar komst tot den troon nog niet den achttienjarigen leeftijd bereikt heefr, is door Z. M. den Koning geteekend op het Loo den 2den Augustus, d. i. op den verjaardag der Koningin. Uit Osch wordt van 4 Augustus ge meld Gisteravond om lialfelf had hier weer een moordtooneel plaats. De maréchaussee M. was dien avond vrij van dienst en ging's middags in burgerkleeren uit. Zijne wandeling beperkte zich echter tot het bezoeken van enkele her bergen, met dat gevolg, dat hij 's avonds in beschonken toestand verkeerde. Van dien toestand maakten zekere personen gebruik om M. eene herberg binnen te tronen, waar hij onmirldelijk werd aangevallen en een ducht pak slaag kreeg. De mishandeling was van dien aard, dat zijn gelaat geheel bebloed was. M. nam daarop de vlucht, zoo goed en kwaad dat ging, doch zag zich spoedig op het eenzaam pad, dat hij had ingeslagen, door een man gevolgd. Wat er tusschen hen gebeurd is, daaromtrent is nog niets zekers te zeggen, evenmin of nog anderen er bij waren, doch zeker is het, dat de vervolger later in eene herberg is aangekomen, waar hij klaagde aan het been gewond te zijn. De pijn nam toe en spoedig riep de man, dat hij zou sterven. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen, de doctor verbond de wonde, doch tevergeefs, een half uur later was de man een lijk. Toen dezen morgen het feit algemeen bekend werd, heersehte er veel opschudding bij het overbrengen van het lijk naar het lijkenhuis je op het kerkhof, alsook bij het vervoer van M. naar de gevangenis. Om 12 uur kwam het gerecht uit 's-Bosch hieraan, om een on derzoek in te stellen, dat tot ruim 5 uur geduurd heeft. Uit de lijkschouwing welke intusschen plaats had, bleek dat de vermoorde gestorven was aan bloedverlies, veroorzaakt door de beenwond, welke wond een gat of snee 111 den kuit vertoonde, waarin men ge makkelijk drie vingers kon steken. M. zelf verklaart zich niets niet zekerheid te herinneren, wegens zijne dronkenschap; het bij hem gevonden mesje was vrij van bloedsporen, doch men veronderstelt, als de maréchaussee de dader is, dat hij dan gebruik heeft moeten maken van het mes zijns aan vallers. Na het einde van de instructie is M. weer 111 de gevangenis gebracht en zijn verschillen de peisonen door de xnaréchaussées gehaald weer vrijgelaten. M. stond overigens hier te boek als een oppassend man. I it het verslag van den toestond Noordholland over 1SS3, blijkt o. n. dat bevol icing van de volgende gemeente is toó6 genomen als volgt Assendelft met 00, Barsingnrhorn met. 32 Beemsfer met 2, Bovcncarspel met 31BroT o/L. met 36, Callantsoog met 4, Castiiciu,, met 11, Edam met 56, Lgmond a/Z. met 42 Egmondbinnen met 20, Enkhuiz n niet Grootebroek met 29, Haringcarspei met 35' Heerhugowanrd met 16, Hoogwoud met 3l' Hoorn met 186, Katwoude met 14, Kwadiifc met 16, St. Maarten met 3, Monnickendam met 43, Nieuwer-Amstel met 1830, Obdnm met 11. Oude Niedorp met 30 Oudorp met 8, St. Pancras met 4, Purmerend met lij Schermerhorn met 7, Schoorl met 45, Texel met 12 Uitgeest met 14, armerhuizen met 11, Wervershoof met 5, Westwoud met lr(> Wieringen en Zuidscharwoude met 31, W'orl nierveer met 144, Zwaag met 10 zielen. De vermeerdering in groote gemeenten v a3 als volgt: Alkmaar met 318, Amsterdam mfo 11112, Haarlem 1882, Helder 109, ZaandJi 111 zielen. In bevolking verminderden: Abbekerk, Andijk, Anna-Paulowna, Heets, Bergen, Bever wijk, Haarlemmermeer, Ileiloo, Hensbroek, Medeblik, Nibbixwoud, Nieuwe Niedorp, Noordscharwoude, Opmeer, Opperdoes, Oter- leek, Oudcarspel, Petten, Schagen, Spanbroek, Sijbecarspel, Ursem, Venhuizen, Wieringer- waard, Wognum en Zijpe. De bevolking van de geheele provincie be droeg aan 't einde van 8883: 760037 zielen, dat is eene vermeerdering van 17684. De hoofdstad telt 361219 en de kleinste gemeente, Katwoude, 253 zielen. PRAUKaiJ-K. Parijs, 1 Augustus. Te Marseille zijn sedert gisterenavond 22, te Toulon 4 chole ra] ijders bezweken. Parijs, 3 Augustus. Te Marseille zijn 15 sterfgevallen aan cholera voorgekomen, te Toulon 5. Parijs, 4 Augustus. Sedert gisteravond zijn aan de cholera overleden te Toulon 1,te Marseille 14 en te Arles 1. Parijs, 5 Augustus Gisteren zijn te Mar seille 23, te Toulon 4 en te Aix 3 personen aan cholera overleden. De cholera vermindert in het zuiden van Frankrijkhet aantal zieken wordt klei ner, terwijl de kwaadaardigheid der ziekte afneemt en de meeste aangetaste genezen. Uit Marseille wordt geseind dat de voornaamste geneesmiddelen aldaar gebezigd Sydenbum's laudanum en geest van kamfer zijn. Wanneer de patiënt begint te zweeten, is het gevaar meestal voorbij. Zoo de reactie niet vanzelf ontstaat wordt ze vaak gewekt doordien men het lichaam inwrijft met extract van petrole um. Opmerkelijk is het dat opnieuw in Mar seille bleek, dat zwaluwen een district, waar cholera heerscht ontvlieden. Zooveel is ten minste zeker, dat er in de afgeloopen weken geen zwaluw te zien xvas in Marseille. De stad heeft een roode kleur, doordien het ge meentebestuur het onderste gedeelte der hui zen, de openingen der riolen en de straat- steenen met kopersulfaat wascht, om ze te ontsmetten. ENGELAND- De koning en de koningin van Zweden, die thans te Londen zijn, zijn dezer dagen aan een ongeval ontsnapt, dat hun het leve» had kunnen kosten. Hunne Majesteiten be vonden zich op hun jacht om naar het eiland Wight te gaan, toen hun vaartuig tegen d0 brik Uloa/i stootte, welke voor anker lag. Aan boord van beide schepen heersehte een groote ontsteltenis. Het koninklijk jacht heeft weinig averij bekomen; de brik heeft het meest van de aanvaring geleden. Zij heeft haar anker verloren en het schip zelf is zwaar bescha digd. De zoo veel besproken Tichborne-ge- schiedenis is nog altijd niet uit. De man, die zich voor sir Roger Tichborne uitgaf, "iaar wegens oplichterij gevangengezet werd, Arthu Orton, zal den 34en October zijn straf uitge zeten hebben en hij heeft verklaard, na zijn invrijheidstelling niet werkeloos te zullen b ij ven. Hij houdt vol, dat de werkelijke Art iur Orton te Paramatha in een krankziunigenge sticht is opgesloten, terwijl hij, sir'lich ,0"!®' tot gevangenisstraf veroordeeld werd, oiu

Schager Courant | 1884 | | pagina 2