Binnenlandsch Nieuws. daarom aan den os gelijk te worden. Daarvoor was evenwel geen ander middel aan te wenden dan zich op te blazen en uit te zetten. In den beginne hielp 't een weinig, maar 't was niet genoeg. Daarom zette het dwaze dier zijn werk voort en blies zoolang, totdat het barstte. Die eenvoudige fabel zegt en leert zeer veel. Eene groote reden tot ontevredenheid is de ongelukkige en vooral tegenwoordig zeer sterk heerscheode zueht naar standverheffing. Er is waarlijk niet veel verstand toe noodig, om te begrijpen, dat hij, ndie hoor/er wil vlier/en dan hem betaamd'laqer valt dan hij had beraamd'Iloe natuurlijk dit ook moge zijn, toch is voor 't velen eene onnatuurlijke zaak, die in alle standen is doorgedrongen. De een wil voor den ander niet onder doen. Naijver is in sommige opzichten betamelijk en zelfs zeer wenschelijk; maar wanneer die wordt toegepast op het punt van uitgeven en uiterlijk vertoon, dan kan alleen grievende teleurstelling daarvan de bittere vrucht/zijn. 't Is tegenwoordig zoo'n geijkte uitdrukking, om van malaise alias stilstand, kwijning, of hoe men 't noemen wil, in handel en zoo mogelijk in alle opzichten te spreken, 't Is mogelijk, dat dit zeer waar is, hoewel daar mede nog al in tegenspraak is het meer en meer toenemen van hotels en badplaatsen, die toch zonder talrijke bezoekers niet kunnen bestaan; maar aangenomen, dat het waar is, dan is 't ook even waar, dat wanneer weelde en uit gaven niet tot zulk eene buitensporige hoogte waren opgedreven, men ook de middelen zou bezitten, om zoo'n tijdelijken stilstand behoor lijk het hoofd te bieden en door te slaan. Wat ziet men? Een onophoudelijk inspannen en werken en zwoegen van stand twee om op to klimmen tot do hoogte van stand één. Zeer velen rollen reeds naar beneden korten tijd nadat ze hunnen klimtocht hebben begonnen en blijven liggen; anderen klimmen onyer- moeid voort en komen ter halver hoogte, maar dan zijn hunne krachten ook uitgeput en ook zij tuimelen naar beneden. Nog anderen zijn gelukkiger en weten den top te bereiken, maar daar aangekomen, bezwijken ze tengevolge der uitgestane vermoeienissen en sterven? zonder beklaagd to worden. 't Is een vermakelijk en opwekkend tafreel, jongens van de duinen te zien rollen, hén te zien wurmen, om er op te komen, en toch; weer naar omlaag te zien tuimelen te midden van een zoo vroolijk gelach, waarmee zij zeiven instemmen; maar om die menschen, die tevergeefs geklommen hebben, daar op den grond te zien spartelen, de een met gebroken ledematen, de ander bedwelmd door den val, dat is alles behalve vermakelijk, dat is bedroevend. W at een heirleger van klachten en verwenschingen zullen daar niet opgaan, te midden van die ongelukkigen, die door eigen schuld zijn gevallen. Wat al ontevreden heid over 't mislukken der onderneming. Dat zijn de jammerlijke vruchten van de zucht tot standsverheffing, van den boom, geplant door hen, die konden weten, welke vrucht de boom zou dragen en toch, huns ondanks, wetons en willens met planten zijn voortgegaan. to vervullen. Do militaire doctor onderzocht hem zorgvuldig, beklopte ea beluisterde zpn borst nauw keurig en wondde zich toen tot een aan een dicht bijstaand tafeltje gezeten officier en voegdo hojn de onverschillig uitgesproken woorden toe: „zwakke borst onbekwaam voor den diunst." „gouden wij bom voorloopig niet op reservo zetten vroeg dc officior. „Dat loont de moeito niet, bij is eon sollicitant voor den dood! Het zou otis maar geschrijf' en onnoodige kosten veroorzaken," luidde het .^onvor- schilligc antwoord. Hij had het antwoord gehoord, en het wa? herrt geweest alsof men bem een steek in het hart had gegeven. Hij was nog jong en levenslustig, hij was opgeruimd, maar van dat oogonblik hadden de woor den „een solicifant voor don dood'' als oen novcl al zijn opgeruimdheid doen verdwijnen, zijn lust tot arbeiden was er door verflauwd, want waarom zou hij zich moeito geven, wanneer hij de vruchten van zijn arbeid tooh niet kon oogston! Do met zooveel beslistheid uilgesproken woorden waren wel is waar niet bevestigd gowordon, maar zij haddou tocb aijne schconstte levensjaren vorgiftigd, en hem menig bang en moeielijk uur bezorgd. Hot had bem eorst omtrent vele verkeerdheden do oogen geopend, en zijn gezindheid was met de jaren vrijzinniger geworden, ldij had nooit gelegenheid ge had, open met zjjne meeningen voor den dag te komen, maar even als liet vuur in het hart der aarde, hadden die zich, van buiten onmerkbaar, uitgebreid on er was slechte een geringe aanleiding van buiten noodig, om hot smeulend vuur tot eon heldero vlam tedceu uitslaan. Langen tijd zat hij zoo in gedachten verzonken, eindol|jk rukto hij zich los uit hot rjjk der droomon, urn den voor Lcm ligger.den arbeid af te maken. Wordt Vervolgd. Ieder kan trachten zijn toestand te ver beteren en toch daarbij in z jnen stand blijven. Zoodoende zal hij in dien stand tot eene welgesteldheid komen, waarvan tevredenheid met zijn lot het gevolg zal zijn. Geen nijd over den stand van anderen, geene begeerte, om tot dien stand op te klimmen, zal dan zijne gemoedsrust verstoren. Er zijn dus middelen in overvloed, om tot dien gewenschten toestand te komen en die eeuwigdurende klachten zoo al niet te doen ophouden, dan toch tc verminderen. Door die aan te wenden zal men de gezegende vruchten van gematigden vooruitgang kunnen genieten de algemeene beschaving en ontwikkeliug be hoeft daarom niet stil te staan; integendeel kunnen zij voorlchten en den waren vooruit gang aanwijzen en al moge een gouden eeuw tot het rijk der verdichting behooren, de ijze reneeuw ligt achter ons en 't hangt van ons zeiven af, om de hierboven aangehaalde woorden van den dichter tot hunne vervulling te brengen. Doetinchem P. van de Velde Mz. 1 Door den heer Sneeboer te Sijbecarspe is aan een Amerikaan een van zijn in het Nederlands Rundvee Stamboek ingeschreven koeien, verkocht voor het niet onaanzienlijke bedrag van f 675. De heer Boas Berg, antiquaar te Amster dam, heeft het Saksisch tafel vervies, dat in de veiling van den boedel van baron Posch van Drakestein f 4800 gegolden had, aan den grootvorst van Rusland, die te Amsterdam vertoeft, verkocht en zulks voor den prijs van tienduizend gulden. Gisternacht is in het hulpstation te Purmerend ingebroken. De dieven hebben een ruit in het keukenraam uitgesneden en onge veer twintig gulden aan geld, alsmede een gouden horloge van den stationschef medege nomen. De justitie doet onderzoek. Te Alkmaar is in verzekerde bewaring genomen M. van Westerop, koopman te Ileiloo, die in de vorige week had bekend, dat hij in 4 jaren tijds aan zijn vroegeren meester, den heer Scherraerts, destijds ontvanger te Ileiloo, meer dan f 1000 heeft ontstolen. Z. M. de Koning heeft, naar men ons mededeelt tegenover een and,eren Europeeschen Souverein een treffend bewijs van zijne belangstelling gegeven, dat juist aan zijn eenvoudig karakter groote waarde ontleent. Willende hulde brengen aan de edelmoedige zelfopoffering door Z. M. Koning Humbert van Italië, tijdens de jongste cholera-epidemie daar te lande aan den dag gelegd, heeft het Z. M. Koning Willem III behaagd den Itali- aanschen Monarch deswege de gewone zilve ren medaille voor menschlievendheid en hulp betoon te doen toekomen. Het eere-metaal, waarop 's Konings borst beeld prijkt, heeft eene prachtig in fluweel gebonden album tot etui. Door tusschenkomst van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken werd het huldeblijk overhandigd aan den Italiaanschen gezant bij ons Hof met verzoek, de medaille in naam des Konings, aan zijn Souverein aan te bieden. Dientengevolge vertrok graaf Della Crode dezer dagen naar Rome teneinde zich van de vereerende opdracht bij den Vorst te kwijten. Naar wij vernemen zal op den 13 November e.k. voor het hof van Leeuwarden terechtstaan Jacob de Vries, oud 19 jaren, arbeider, geboren te Katlijk, woonende te Veenoord, gemeente Sleen, thans in hechtenis, beschuldigd van de misdaad van moedwilligen doodslag, doordat hij in den nacht vau 24 op 25 Augustus 1884 te Veenoord, gemeente Sleen, Geert Winters met een mes zoodanig in de borst heeft verwond, dat deze tegenge- volge daarvan eeige oogenblikken later is overleden. De beschuldigde heeft aan den rechter commissaris bekend dat hij in den avond van Zondag 24 Augustus j.L in gezelschap van eenige meisjes en jongens, onder wie ook Geert Winters, ten huize van Jan Visser te Veenoord (ook genaamd Nieuw.-Amsterdam) is geweest; dat Geert Winters daar zeer lastig was, op allerlei wijze ruzie zocht en met zijn mes dreigde; dat zij allen omstreeks een uur des nachts de woning van J. Visser hebben verlaten; dat Geert Winters, toen zij nauw- lijks eenige schreden op weg waren, op hem eu meer anderen is komen aa nloopen, schreeuwende, „ik heb schijt aan de t,lrf kers, ik zal ze met het mes doodstot waarop hij, beschuldigde, zijn mes uit heeft genomen; dat Geert Winters hemd met geweld voor in de borst heett een dicht mes in de hand hebbende- dnfj* daarbij tegenwoordige gebroeders Pie'k da. Geert Winters met eene lat op het aci hoofd en den schouder hebben geslagen ei! r beschuldigde, met zijn geopend zakmes ters een stoot ter linkerzijde inde borsthelft toegebracht; dat Geert Winters onmidd2 na den steek te hebben ontvangen „moord! geroepen heeft en eenige schreden is teru» gegaandat hij hem echter met heeft zien ne dervallen, doch niettemin zeer angstig j3 j' worden en terstond in draf is weggeloop naar zijne woning, vanwaar hij omstreeks j uur in den nacht door de rijksveldwachter Kifs en de Jonge is opgehaald, terwijl U nog verder heeft bekend, dat hij met Geert Winters steeds op een goeden voet heeft staan, doch in de laatste dagen, vooralsedtit den Zaterdag te voren, toen Winters ook a| had opgespeeld, een vrij grooten haat tegei hem had opgevat en hij hieraan dan ook d'. wandaad moest toeschrijven. Er zullen in deze procedure 15 getuigen wot. den gehoord, waaronder tweejdeskundigen, zijn de Hoeren VV. J. de Koe, medicinae dokter en J. R. Meijcringh, arts, beiden wonende te Hoogeveen, die reeds, na een ingesteld onder- zoek, onder meer als hunne oordeelkundige conclusie hebben te kennen gegevendat de toegebrachte verwonding is veroorzaakt door een scherp en stekend werktuig, gevoerd met groote kracht; dat die verwonding, doordrin gende tot in de linker hartkamer, een hevige inwendige slagaderlijke verbloeding heett ver oorzaakt, welke op hare beurt eene uiterst spoedige hartverlamming heeft te weeg gebracht, waarvan de dood het gevolg moest zijn en dat de dood alzoo eenig en alleen door do toegebrachte verwonding is veroorzaakt en welke verwonding zeer goed met het mes van beschuldigde kon zijn toegebracht. Voor den beschuldigde zal als verdediger optreden do heer Mr. J. A. Willinge Gratama, advocaat te Assen. In de stembus te Hoorn is, naar mea zegt, met het gemeente zegel van Westwowl gevonden een stembiljet, waarop bet volgerrat geschreven stond De Jong te stemmen gaat toch niet. Van Berkel! maar het baat toch niet Van Lohnian? Neen, dat wil ik niet. 't Verstandigst is: ik stem maar niet; Want wil' een predikant bohandlen ons ah nieten. Zeer wel! maar laten wij dan stemmea ook als nieten. Den 28sten bereikte het water te Mon' nikendam in korten tijd eene hoogte van 1.80 M. boven volzee, waardoor alle aan de water zijde wonende menschen of uit het huis naar boven vluchten moesten. Volgens den thans bekenden uitslag der verkiezingen zijn gekozen: 36 liberalen, katholieken, 18 anti-revolutionnairen en w» conservatief. J In herstemming komen13 liberalen, 4 tholieken, 7 anti-revolutionnairen en 2 eon# vatieven. Van de Kappeyniaansche fractie is het zeker dat de Kamer de heeren Tak, R°"' 8 van Heeckeren, Bergsnia en Wichers za ten missen. De heer de Meijier is in hers c ming, evenals de heer de Braiju Kops- De nu bekende keuzen brengen slecht-- nieuwe leden in de Kamer, en wel de Attema en Kielstra. Ouder hen, die in herstemming l°nH zich worden zij gekozen de P81" ujeöf loopbaan openen, behalve voor de 2 genoe Acht liberalen: Stork, Rooseboom, ^u^caro van Doorn, Francombe Sanders, Sltuter, - en de Ranitz; één anti-revolutionnairprof. de Geer DTJITSOHLAND' Tin Hl ti Kotend® Berlijn, 30 October. D° schrijver George Ebers, die, zooals m)e aan eene verlamming lijdende was, Stuttgart een operatie ondergaan, zenuwen zijn uitgerekt. De opera zeer gunstig.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2