Zi BREUKEN, ge'S iiiivr.iiviuiii; stand- Dieuwertje Weurs, Grof-, Hoef- en Kachelsmid, Johs. HONNQ s Gemengd Nieuws. Landbouw. Advertenticn. 12 579 110 100 150 300 7 Marktberichten. 60 50 70 van Graiïen» I). STOOP. DE GEKROONDE VALK Van Vollenhoven en Co., Sm 7? SS ë- p ih 8 3 23 A WAER§EG£B§, De Agence Havre heeft een Telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat door Duitschland aan de mogendheden een circu laire is gezonden, houdende mededeeling van de inbezitneming van de hieronder genoemde gtrooken grondgebied: op de Slavenkust: Togno, met de havens Lorno en Bageida; in de golf van Biafra, Bimbu, de eilanden Jiicola, Camarones, (Kamarun), Maliemba, Klein Batanga en Pantation- Criby in guid-Afrika het deel der kust, dat begrepen is tussehen kaap Frio en de Oranjerievier, uitgezonderd de Walvischbaaa. De Danziger Zeitung meldt, dat in de Jaatstverloopen dagen met extra-treinen oor- logsmatrieel, zooals kanonnen, affuiten, munitie enz., van üantzig naar Hamburg wer den vervoerd, en dat al deze voorwerpen be- «temdzijn voor de Duitsche bezittingen in Afrika waar de Regeering kleine forten laat bouwen ter bescherming van de koloniën. EISTOEIj^ISriD Londen, 28 October. Naar men verneemt, zal het departement van koophandel eerlijk een officieel onderzoek instellen naar het veronge lukken van de Nisero op de kust van Sumatra. Verheffing van den aardbodem. Hoe snel liet land zich verheft in de omstreken van Pilea in Zweden,wordt bewezen door eenige kentcekenen, die in een klip van liet rotsachtig eiland »Staro Reppen" zijn gehouwen. Het eerste teeken is gegeven in liet jaar 175o, liet tweede in 1851 en derde op 12 Augustus 1884. Tussehen het eerste en tweede teeken is een afstand van 93 cenii-meter, tussehen het tweede en derde van 5o centimeter. Het derde teeken is aangebracht naar den gemiddeld aangenomen waterstand van den aldaar gestatloneerdeu loods, want de werke lijke waterstand was op den bedoelden dag a3,5 centimeter lager, dan den gemiddelde. Dat ook <le overige tekens naar dezen stand zijn bere kend, is als zeker aan te ueinen. Bloedvergiliiging dooreen hokking. Een merkwaardig geval van bloedvergiftiging is in Erfurt voorgevallen. Na liet gebruik van een Lokking werd het dertigjarig dochtertje van een aldaar wonenden horlogemaker, Wagner, zoo ern stig ongesteld, dat het reeds dienzelfden avond stierl. Een Arts ter dier plaatse en een per telegram ontboden professor uil Jena, verklaar den dat de gerookte viscli giftstof had bevat. De long vati het uieisje was zwart- Ook in Engeland heeft voor eenige weken een dergelijk geval voorgedaan, dal echter gelukkiger afliep. In de dorpen Oost- en West Nortlidown bij Margate worden door liet gebruik van zeegar nalen [slirimps] niet minder dan 69 personen vergiftigd. In den beginne geloofde men, dal de garnalen door liet kooken in koperen ketels vergiftigd waren geworden, doch later werd bewezen, dat zicli op de diertjes een soort zwam had ontwikkeld, dat bel vleesch der beestjes zeer week en voor liet gebruik zoo nadeelig had gemaakt- De door het gebruik der garnalen ziek gevvordene personen zijn door hij tijds verleende geneeskundige hulp allen gered geworden. De te Brugge verschijnende «Landman" Nr. van II. Zondag ontleent liet volgende aan eene Fransche correspeondentie De Fransche landbouwer staat ook met den handen in hel haar. De zomer is prachtig geweest, de oogst rijk, maar ongelukkigerwijze blijft de boer wanhopend staan voor den graan zolder, die onder den last dreigt te bezwijken, want hij vindt geen aftrek voor zijn koren,daar de koopers het Auierikaansche koren verkiezen, dat hun, ondanks de sclieepsvracht, nog goed koper kost- Tegenwoordig vindt men granen »en gros" op de Fransche markten van l3 frank den hectoliter, terwijl de meeste gewone Fransche granen i4 frank den hectoliter kosten. En van 1 tot 3t Aug. is in Frankerijk voor a3 miilioen aan vreemde granen verkocht. Duitsche bladen deelen een staaltje mede van een briefwisseling, die koningin Carolina van Saksen voert met een man uit het volk, den schrijnwerker Baur, te Wierdersberg, een invalide uit deu oorlog van 1870, dien zij toen ter tijd in liet hospitaal bezocht en met wieu zij de kennis heelt aangehouden. Zij vraagt belangstellend naar zijn gezondheid en al de aangelegenheden van hem en de zijnen, doet «u en dau bestellingen, zendt versterkende midde len voor zijne vrouw enz. Voorts blijkt uit verscheidene mededeelingen die zij hem doet omtrent vroegere krijgsmak kers van hem, dat zij ook met andere invaliden een dergelijke brielwisseling houdt. Geen wonder, dat de Saksers trotsch zijn op hunne koningin. Naar men weet, wordt aan de Frankf. Zeit. uit Londen geschreven, zijn vissclien van na- 'ure matig en z\j maken gewoonlijk slecht» dan "ret brandewijn kennis wanneer zij, in qualiteit van prachtexemplaren, in alcohol worden ge stopt en in glazen Hasschen 111 musea ten toou worden gesteld. Eenige physiologen die door de an'.i-vivisec- tionbill met moeielijkheden te worstelen hebben, zijn thans op de gedacuien gekomen om proe ven Op visschen te nemen en eens te onder zoeken welken invloed alcohol op die geheel onthouders heeft. Men nam te dien einde uit hel aquarium van de hygiënische tentoon»ljlling in South- kensington twee karpers en liet die vier uren achtereen op het droge liggen, totdat zij schijnbaar dood waren. Daarna werd liet eene exemplaar op een brandewijngrogje onthaald en de <lo'«ie begon, wonderbaarlijkerwijze, weldra onder den invloed van deu acobol we Ier te spartelen en was na korten tijd weder even friscli en vrolijk als te voren. De andere visch was terzijde geworpen toen het, wederom vier of vijf uren later, sommigen inviel, 0111 ook dit exemplaar op brandewijn te tracteereu- Men deed zulks en de viscli begon zich niet enkel weder te bewegen, maar zwemt thans zelfs, met zijn kameraad, weder in het aquarium rond- Hel weekblad voor piscicultuur levert uit voerige mededeelingeu over deze geslaagde exps- rimenten en liet is dus te voorzien, dat hande laren in visch van de opgedane ervaring zullen profiteeren en visschen, die in staat van be zwijming zijn geraakt, door middel van bran dewijn weder op de vinnen zullen helpen. Hoe gevaarlijk liet is zonder erg zijn naam te zetten, ondervond inde laatste dagen iemand te Bergum. Door een ander werd hij iu kennis gebracht niet een nieuwe soort van penhouder (de zoogen Wiesfiogsof vingerpen) en oin die te probeeren, uitgenoodigd zijn naam op een stuk schoon papier te schrijven- Al prateude nam de eigenaar der nieuwe pen ook liet papier mee eu kwam weldra terug met een schuldvordering op zich groot f 35, welke horen de toevallige naamteekening was Opgesteld. De afloop is nog onbeslist. In een dorpje in Engeland zijn twee per sonen door een jongen stier gedood. Een boer weid op een weiland door een bul aangevallen een zijner dienstbode snelde niet een schop ge wapend ter hulp, ma3r nu keerde zich liet woedende dier tot haar. Zij verweerde zich met haar wapen zoo goed zij kon, maar moest den strijd ten slotte opgeven. Beide personen werden door den stier zoo gehavend, dat zij reeds den geest hadden gegeven, voor en aleer andere hulp hen kon ontzetten, Onder de politieke poëzasterij verdient liet volgende versje, op een der stembiljetten in Mmeloo gevonden, opgenomen: Ofschoon 't bezoek van 'd ooievaar Niet meer begeerd wordt door Van Laer. Toch bied ik hem een Slork" aan Om mede naar Den Haag te gaau. Opdat zij samen hand aan hand Hun best doen voor geheel liet land. Een ieder zal hieruit hegrijpen, Dat 'k de kat niet in 't donker wil knijpen, Maar openlijk hiermee verklaar Dat ik steui Slork en Van Laer. Door den Wel.Ed. Heer Mr. Amersfoort werd onderstaand stuk aan Frovincicde Staten van Noord-Holland, en ons afschrift daarvan gezonden, hetwelk wij om de belangrijkheid der zaak volgaarne plaatsen. Haarlemmermeer, 25 October 1884. Sedert meer dan dertig jaren heeft deonder- geteekende Mn- JACOB PAULU3 AMERSFOORT eene landbouwinrichting in Haarlemmer meer, genaamd „de Badhoeve". Deze inrichting, vroeger meer bepaald uit bouwland bestaande, is naar de behoefte der tijden, langzamerhand grootendeels veranderd in zuivelboerderij- Zij is op dit terrein niet zonder geluk werk zaam geweest, zij verkreeg tot hiertoe steeds de eerste prijzen voor melk en zuivel op ver schillende tentoonstellingen, als te Parijs in 1865, bij de Amsterdamsche Melkinrichting, en nog onlangs op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam eene eermedaille van wege Frankrijk. Be Industrieschool voor Vrouwelijke Jeugd gebruikte hare lijsten en modellen bij het onderwijs van landbouw aan eene leerlinge en dit onder wijs werd door de Jury bekroond door eene bronzen medaille en eervolle vermelding waar door bewezen is, dat deze school, or.der gepaste leiding zeer wel onderwijs in landbouw kan geven ook aan meisjes- Beter zoude dit onder wijs in landbouw slagen, indien aan de tegen- woordigen stadschool verbonden ware, eene landelijke inrichting met de noodige gebouwen om daarin aanschouwelijk onderwijs in zuivel bereiding te geven. De ondergeteekende zendt aan Ge-deputeerde Staten een platte grond zijner inrichting waar uit kan blijken, dat zich aldaar- bevinden, melkkelder, kaoskelder, botorkelder, karnhuis, koestallen, schaapstallen, varkonstallen, s pool hok, voederbereiding voor vee, hooibergen, paarden stallen, magazijnen voor werktuigen, ijshuis, boomgaard, moestuin, boomkweokerij, inestvalten en alles wat verder bij eene uitgebreide zui velschool behoort, ook wonigen voor het per soneel daabij vereischt en schoolgebouw. öe uitgebreidheid van alle de gronde te zamen genomen is bruto ongeveer 214 hectaren, alles aan een stuk, alles behoorlijk met pijpen droog gelegd en bevloeid gelegen in Haarlemmermeer. Het is den ondergeteekende gebleken, dat bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het plan bestaat, eene school op te rigten voor het onderwjjs in zuivelbereiding, en hij meent dat, wordt deze school in Zuid-Holland opge- rigt, zjj in Noord-Holland wel niet zal kunnen achterblyveu. Nu is het in de geschiedenis der landbouw scholen meermalen voorgekomen dat dergelijke scholen waren opgerigt door bijzondere per sonen en later overgenomen door den Staat, als Hofweil door Fellenborg in Zwitserland, Grig- non door Dombaslo in Frankrijk, Lasaussaye door' Nivières in Frankrijk,Möglin door A. Thaer, enz. Hij ondergeteekende is door ouderdom en ziekte buiten staat zijne Badhoeve verder zelve te beheeren, zijn huwelijk is kinderloos, het is te voorzien dat, na zijnen dood, zijne echt- genoote niet genegen zal bevonden worden zulk een groote zaak aan te houden en dus de landerijen, stuksgewijze zullen worden geveild en toegeslagen, het personeel verspreid. In deze omstandigheid is hy ondergeteekende te rade geworden zich tot uwe colloge te wen den met de vraag of dat college wellicht de Badhoeve hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk zou willen overnemen ten einde daarvan op kosten der Provincie zelve eene zuivelschool te maken of wel het oprigten van zulk eene school te bevorderen door aanmoediging der tegenwoordi ge Industrieschool voor Yrouwelijke jeugd, met ondersteuning van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die van Nijverheid, de Landbouw - maatschappij en andere belangstellenden, waar bij opmerking verdient, dat de Landbouwonder neming zelve rentegevende is, en alleen de Schoolinrichting, waarschijnlijk der provincie jaarlijks geld zoude kosten. Mogt dit het geval zijn, zoude het hem aan genaam zijn daaromtrent uwe voornemens te mogen vernemen, ten einde daar ovor met U of andere belanghebbenden in nadere onderhan delingen te kunnen komen, i 't Welk doende Uw dienstw. dienaar Ma- J- P- AMERSFOORDT. 100 660 80 Nucht. Kalveren f Rammen f Schapen (mag.) f idem (vette) f Overhouders f Lammeren f Bokken Geiten f -.a 18.-- 26.— 15.— 20 Varkens (mag.) f idem (vette) f 42 Biggen f 40 Konijnen f 60 Kippen f 50 Eenden f Duiven f Ganzen f Zwanen f 400 Kilogr. Boter f 60 Kaas f 2500 Stuks Kip-Eieren f Eend-Eieren f 90.— a 40.— a 11.— a a a a a a a 10.— a a 5.a —.10 a -.25 a —.50 a a a a 1.33 a —.30 5.- 90 210 300 260 170 80 17 24 36 20 a a a 15 8 1 1 6 Gemeente Schaven Ingeschreven van 2S tot en met 30 October 1884. Geboren Nicolaas Jan, zoon van Hendrik Bakker eu van Neeltje Karman. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenDieuwertje Meurs, oud 59 jr. SCHAGEN, 30 Oct. Aangevoerd: 7 Stuks Paarden f 40.a 150. Veulens f a Ossen fa Stieren f 60.a Gelde Koeien (m) f 120.— a idem (v) f 220.a Kalfkoeien f 240.— a Vaarsen f Gras Kalveren f 46 35 HOORN, 30 Oct. Aangevoerd. Hoogste Marktprijs K leine Kaas f 38.50 Commissie 34. Middelbare f 34.— Aange voerdstapels. wegende P. Na een smartelijk lijden van eenige dagen overleed heden mijne geliefde Echt- genoote in den ouderdom van 59 jaren, diep betreurd door mij, mijne kiuderen en behuwdkinderen. Ruim 35 jaren mocht ik met haar in een gelukkigen echt verecnigd zijn. J. BUIS Pz. Schagen, 30 October 1884. De ondergeteekende heeft de eer, bij deze aan het Geachte Publiek bekend te maken, dat hij zich alhier hoeft gevestigd, als en daartoe do smederij hoeft gehuurd, vroeger gedreven door don heer Vader, Tevens neemt hij vrijheid zich beleefdelijk aan te bevolen tot het maken en leveren van al wat tot zijn vak behoort, belovende eene prompte en soliedo bediening. UEd. Dw. Dienaar. SCHAGEN, II. BfjOli, hel NOORD, No. 42. Mr. SMID. KAAS. Thans bij mij verkrijgbaar Eerste soort S^diiliailier of Noortl- Ilo liimfcchc lillilS, tegen f 1.25 per stuk a contant. Bij groote hoeveelheid minder. Ook zijn bij mij verkrijgbaar alle soorten Schagen, Laagzijde B. 90. nn UIT onderscheidt zich door aangenamen smaak, wordt door tal van a&neesifi'f'l'Ae-Z wegens rijkdom aan extract, d. i. voedende bestanddeelen, tegenover gering gehalte aan alcohol, is, met «ras P1IINCKSSE BSflKlI vermengd, zelfs voor kinderen een uitnemend versterkende drank, vervangt hel huiteulandsch lahrikaat. I» It e n CES SU IU E U E J\ in Soorten. AMSTERDAM—DORDRECHT. A 'tl O f} S PRIJSVERMINDERING. per 5 lste kwal. Java Koffie bij 21/a K. G. a a NVitte Suiker bij 21/» K. G. n 25 n ons. f 0.471/, 0.45 0.33 0.32 0.31 PoederChocol.1.20 u 1. h 0.16 n 0.18 0.17 Vg 0.30 m r5 C3 Zeer geurige Thee van af Beste groene Zeep Patent Stijfsel bij 21/, K. G. Reuzel (zuivere smaak) Verder alle andere artikelen tegen de minst mogelijke prijzen. Groote afnemers genieten flink rabat. II. Voorhanden een flinke partij tabak en sigaren, in verschillende prijzen en merken. Alles tegen zeer billijke prijzen d contant. Hoogzijde 20. Hoogzijde 20. «w» 5 27 3* 8 23 7 ©2 3 A 1 0 1 desverkiezende wordt overeengekomen voor een bepaalden prijs, betaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers ter beschikking der patiemen gesteld. heelmeester van breuken, Groenplaats 35, Antwerven.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3