BSinnenlandsch Nieuws. Buïtenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws Hot is niemand anders dan Ednard 's broeder Richard. Wie ook maar eenmaal de geschie denis van Engeland heeft doorgelezen, weet met welk een gedrochtelijk monster naar ziel en lichaam wij hier te doen hebben, dat, om zich den toegang tot den troon te verschaffen, vele zijner familieleden liet vermoorden. Als «een uit de hel gekropen monster" in dier Voege wordt hij gewoonlijk door zijne familieleden aangesproken sluipt hij nader, zijne eerste woorden zijn«Zet neer dat lijkEn dan poogt hij zich te verontschuldigen tegenover de schoone Lady Anna, wier hand hij durft vragen bij het lijk van zijn slachtoffer. Anna verwenscht hem echter tot in het diepste der hel, en Richard's moeder, de koningin we duwe, spreekt in sterker bewoordingen haren vloek uit over haren ontaarden zoon, den moor denaar van haren man en van haren zoon Eduard. Als een slang kruipt Richard aan de voeten van Lady Anna, wie hij verzoekt hem te dooden, indien zij hem werkelijk zoozeer veracht of anders zijne hand aan te nemen, waardoor zij opnieuw tot Koningin zal worden verheven. Werkelijk laat do schoone weduwe zich door Richard een ring aan den vinger steken en laat hem niet zonder hoop heengaan. Als Ri chard een oogenblik later alleen is barst hij in een satanlach uit«Is ooit eene vrouw onder zulke omstandigheden gevrijd?" ft adat hij de beide kinderen van Eduard had laten vermoorden, beklimt de bloedhond, de gift-pad, zooals zijne moeder en zijne zuster hem gelieven te noemen, den troon; maar in den strijd tegen den graaf van Richmond, later koning Hendrik III, vindt hij den dood onder den historisch geworden uitroep; «Een paard 1 een paard heel Engeland voor een paardHij kon nl. geen paard krijgen om zich door de vlucht te redden. De heer Louis Bouwmeester vervult met meesterlijk talent de rol van den hertog van Glocester, later Richard III; zijn blik is sluw en gluiperig, het geheele spel door, zijne houding krom, zijn been slepend, zijne stem nu eens vleiend, dan sarkastisch, gebiedend, donderend, brullend. Nu eens spreekt hij zijne edellieden aan met: «Uwe edelheid," dan weêr is het«ga weg hondl Het stuk is schitterend gemonteerd. Er komen een aantal paarden in voor en da- optocht, waarvan Riehard deel uitmaakt, in een glinsterend gouden harnas gestoken, geeft de weelderige pracht van den riddertijd, het schilderachtig tijdvak der middeleeuwen, aan schouwelijk weêr. Ook te Amsterdam heeft zich nu een Volapük-club gevormd, onder den naam van Menade bal Piiki bal(Één menschdom, één taal Droeg de opkomst der stembus, ten minste in vergelijking met andere jaren, schier overal het kenmerk van levendige belangstel ling, niet alzoo te Sittard. Het stembureau was daar geopend, maar slechts een enkele „Gelooft gij werkelijk dat zij dien kerel dien referendaris lief heeft?" Vroeg de luitenant. „Misschien", antwoordde de schilder, schouderophalend. „Bespottelijk! Hij is een onuitstaanbaar mensch, niettegenstaande hij reserve-luitenant is 1" „Tilly, dit ,niettegenstaard' is kostelijk!" riep de schilder lachend uit. „Waarom?" vroeg de luitenant met ernstig gezicht, want hij begreep dit lachen niet. „Kom nu kom nul" riep Kalinka, terwijl hij hem met zich in huis trok. „Zet nu een vriendelijk gezicht ik maak in de volgende dagen een eopie voor u gereed van zeker beeld en wauneer gij het verlangt, schilder ik ook den broeder uit!" „Bespottelykl" riep Tilly uit, waarop zij do tuinkamer binnentraden. Het gezelschap verkeerde in een ernstige stemming, die weinig pasto bij de blijde gebeurtenis, welke men nu vierde. De met vorstelijke weelde ingerichte buffets en de kostbare wijnen waren niet in staat, een gevoel van bedruktheid, dat zich van alle aanwezigen had meester gemaakt, te doen verdwijnen. Tevergeefs liep de handelsraad met bet vriendelijkste gelaat tusscheu de gasten, sprak hier een vriendelijk woord, noodigde daar tot eten uit of prees een zeker soort wjjn als „eenig in zijn soort" aan. Zijne opgeruimdheid had iets gedwongens, zijn gelaat had niet de tevredene, kalme uitdrukking van iemand die gelukkig is." Velen viel de alwezigheid van den overste von Rüling op, ofichoon hij door den rouw over zijn zoon voldoende verontschuldigd was, toch geloofde men in zijn afwezigheid de breuk der beide broeders te zien. Anderen ontging niet het ernstige gelaat van Dr. Albrecht Rüling, en fluisterend, vertrouwelijk vertelde de een den ander, dat hij met do verloving- van zijn zoon niet zeer ingenomen was. Wordt Vervolgd. kiezer verscbéen. Men kwam zoo slecht op, dat het gemeentebestuur in den namiddag besloot den omroeper door de stad te zenden en den kiezers te herinneren, dat er op 28 October eene nieuwe volksvertegenwoordiging moest worden gekozen, en toen, ja toen kwamen er eenige kiezers om aan hun plicht te voldoen. Eergisteravond te 81/* unr heeft aan den Overtoom te Amsterdam (drukke zijde) bij de Pestbrug eene brutale aanranding plaats gehad. Eene dienstbode werd door een onbekend manspersoon aangesproken, die haar op ruwen toon om geld vroeg. Op het ant woord, dat zij geen geld bij zich had, greep hij haar bij de ooren om hare oorbelletjes te ontrukken, hetgeen hem slechts met eene gelukte, met welks bezit hij ijlings de vlucht nam, daar op het hulpgeschrei der aangerande inmiddels hulp kwam toeschieten. Het mocht echter niet gelukken den brutalen straatrover te achterhalen. Wij vernemen dat de dienst der West- friesehe Sloov/tram v. Hoorn n. Enkhuizen met ingang van L Dec. e. k. gestaakt wordt. Zaterdag is het paleis van wijlen den kroonprins definitief gesloten en het personeel voor zoover het nog dienst deed, voor goed ontslagen. Dit geschiedde met eenige plech tigheid. Alle officianten en beambten van den overleden vorst waren door den ex-hofmaar schalk des prinsen, zijn adjudant, kolonel Hojel, bijeengeroepen; de majoor Beijerman en de particuliere secretaris van Prins Alexan- der, de heer Van Dijk, waren aanwezig. Met een hartelijk, inderdaad treffend woord, nam de heer Hojel van allen afscheid en beval hen daarbij aan om de nagedachtenis van den bra ven overleden meester steeds in eere te houden. Toen werden de deuren van 't paleis voor goed gesloten en binnenkort zal het vroegere huis der De Witten, van Motley en Prins Alexan- der onder den hamer komen. Omtrent de vlucht van den effectenhan delaar en kassier S. te 's-IIage, zijn allerlei overdreven geruchten in omloop. Toch is de zaak reeds erg genoeg en zijn er genoeg, voornamelijk kleine burgers, die aan den defaillant te kort komen. Het totale bedrag van het deficit kan gerust op tachtig duizend gulden geschat worden. Ons is o. a. bekend dat een burgerman, die een spaarduitje wilde beleggen, dit bij S. deponneerde om er een «pampiertje" voor te koopen. Een paar dagen later zou dit papiertje disponibel zijn; maar ziet, toen de rechthebbende zich op het kan toor vervoegde, ontving hij de mededeeling dat «meneer" zich des ochtends «verwijderd" had, zelfs de lessenaar van den klerk had opengebroken en het daarin aanwezige geld, had, medegenomen. Een ander ingezetene moest op den dag, dat S. zoek was, een bedrag van f 12,000 van hem ontvangen, doch moest zich eveneens tevreden stellen met het bericht, dat de patroon was afgereisd zonder zijn adres achter te laten. D. BELO-IË. Brussel, 3 November. De Patriote ver zekert, dat de laatste politieke gebeurtenissen de gezondheid des konings ernstig hebben ge schokt. Zondag had de Koning een zenuwtoeval. Nantes 2 November. Er zijn drie ge vallen van cholera voorgekomen in de weck- liedenwijkgeen enkele in de andere wijken noch in de hospitalen. De algemeene gezond heids toestand is uitnemend. Op het kerkhof Pére-Lachaise te Parijs, is men bezig op het graf van Thiers een groot Monument op te richten, in den vorm van een kapel. Daar Frankrijk niets doet om de nagedachtenis van zijn grooten staatsman te eeren, belast de famielie zich met de kosten van dit gedenkteeken, en zij heeft niets ver zuimd om het den man waardig te maken, wiens stoffelijk overschot het zal bewaren. De kosten zullen niet veel minder dan een milioen francs bedragen. Mlle. üosne, de schoonzuster van Thiers, is voornemens nog een ander monument te stichten, namelijk een inrichting, waar vijftig talentvolle jonge lieden, die zich door hunne studie onderscheiden hebben, en zonder mid delen zijn, de gelegenheid znllen hebben hun talent op hun gemak te ontwikt- zonder hierin door geldelijke zorgen verbind,^ te worden. Dit was een plan van mevr' Thiers; voor haar dood sprak zij hierover?! met haar zuster en mlle Dosne stelt zich v0 dit plan te verwezenlijken. Zij zal deze inricht? laten laten bouwen op haar terrein, dat zij Passv bezit, doch wat het bouwplan en V regeling dezer instelling, welke zeer vruek baar voor de wetenschap, kunsten en letteren kan zijn, betreft, is nog niets bepaald. Een Russisch blad weet een zeer curieu< huwelijksgeschiedenis mede te deelen. 'fiv* jaren geleden zoo verhaalt het blad reisde een jong meisje M., dat aan een gymnasium de provincie hare studie had volbracht, qg,r Petersburg, om in de hooge kringen een betref, king te trachten te verkrijgen. In den trein \vet(| haar haar koffer en geld ontstolen. De arme n« radeloos, want thans ontbraken haar de midde. len om de reis voort te zetten. Tot haar gelnk trok een medelijdende dame zich het lot der bestolene aan. Te Petersburg gekomen ontstond tusschen de beide dames spoedig een intieme vriendschapsbetrekking. Op een dag ging bet jonge meisje weder naar baar weldoenster om haar raad over eenige bezigheid in te winnen. Men begon met de bladen door te lezen, tot men ten slotte de volgende advertentie vond: Een Engelschman wenscht met iemand, die IV tersbnrg goed kent, in correspondentie te treden. Juffrouw M. stelde op raad harer vriendin een brief op en ontving na eenige weken bet vol gende antwoord »Van alle brieven, die ik uit Rusland van verschillende personen ontvangen heb, is mij de uwe, zoowel wat vorm ais de kennis der Engelsche taal betreft, liet meest bevallen, en wil ik daarom van uw aanbod gebruik maken. Het doel der correspondentie is de nauwkeurig ste mededeelingen over Petersburg, de menscben en den handel te doen in één woord ik wensch onderricht te zijn omtrent alles wat een rijk man, die Rusland niet kent, maar aldaar toch wil handeldrijven, interesseeren kan. Het salaris bedraagt i5 pond sterling per maand, die gij aau de bank ontvangen kunt, N k' f Ongetwijfeld waren deze gegevens voldoende om tusschen den zonderlingen Engelschman en de jonge dame een hoogst levendige corresjrwt dentie te doen ontstaan. Nadat op deze rvijze ongeveer twee jaren verstreken waren, ontving juffrouw M- uit Londen het volgende schrijven «Inden loop dezer twee jaren heb ik uw ka rakter en gewoonten zoo goed leeren kenoeu, alsof ik een goede bekende van u was. Ofschoon ik de gunstige eigenschappen van uw karakter ken, heb ik ongelukkigerwijze uw gelaat niet gezien. Ik zou u dus zeer dankbaar zijn, wanneer gij mij uw portret zoudt willen zenden.' Het portret werd gezonden. Hierbij zij ncj opgemerkt, dat juffrouw M. er zeer liet uitziet- ISa eenigen tijd kwam uit Londen het portiet van den bekenden onbekende met liet volgenu» schrijven »Ik reis naar Petersburg, om aldaar een zaak op te richton- Wanneer ik u "|Bl onverschillig ben, zult gij mijne gezellin voor hel geheele leven zijn. Ik bied u plechtig mlJ° hart en hand aan. «Wanneer gij aan mijn verzoek ge geeft, neem dan bij den bankier zooveelg» op als gij noodig hebt en kom dan naar^ waar ik u met ongeduld zal wachten. Uw juffrouw M. vertrok naar Nizza en is na ie als gelukkig gehuwde vrouw naar Peters teruggekeerd. Een verschrikkelijk voorval had te Rangasaturi plaats, zoo leest men in de ,.i"ral IV" M nnes- er Een aantal jonge menschen liet een v o op, toen een jongen vroeg om hein een 00u blik te mogen vasthouden. werj Het touw, waaraan de vlieger vastza om het middel van den jongen 8ek°m en. 0,, Doordat de wind sterk woei, vver'|jt zjjn« eens in de diepe zee geslingerd, voor' a ^e„ kaïneraden hein helpen konden- Kano s in zee en voeren den armen jongen na, zonder eenig gevolg. Hij was waarschijn ij door de Golf van Rengalen getrokken, o een ontijdig graf in de baren. ^e Te Dresden zal in deze week een violist optreden, die een wonderkind fn mag worden. Deze violist heet Enu 1 oUJ is heeft, niettegenstaande hij eerst 13 )aaro| viooi" te Weenen reeds een naam van talent* speler verworven, die ook zijn eigeneofjU(ii sitiën meermalen laat hooren. Hetconseir je te Weenen verleende den jongen kun» jie„je «ouden medaille voor vioolspel en bij deze onderscheiding met de voor ia Paf-anini's eerste concert. Deze »Dui c01#- preiuont", zooals men hem heeft geno jf, poneerde zijn eerste lied op zijn ac i

Schager Courant | 1884 | | pagina 2