tlinnenlandsch Nieuws. Nummers. hl 1 e Koninginuit aller monden wP„ klonk De Koning droeg de uniform Z kolonel der grenadiers, de Konibgin een Z elegant kleed van grenaatkleurig fluweel De erfhertog van Saksen-Wei mar ver^, de Hunne Majesteiten. Op de koninklijk e benevens prinses Karei Arent^rg van B& hausen. Na een saluut aan den Koning Z de muzikanten uitgevoerd, en terwij]' Ppn feestcantate gezongen werd, viel het omhulsel van het monument, onder liet gejuich der menigte De voorzitter der Kamer hield toen eene ri?|e' voering, in welke hij de verdiensten van Konii.J VV illem II in herinnering bracht, en eindigde met den wensch: „Moge de Hemel nan getrouwe volk het geluk schenken van no» lang te leven onder de regeering van des tweeden Willems doorluchtigen zoon." Buïtenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws, nlgte omstandigheden voor den geest, die wellicht anders hieven sluimeren in misschien verdiende of anders wenschelijke rust. Dat woord kool had ik eenige dagen gele den ook nog hooren aanhalen en wel op de zelfde wijze als 't boertje 't deed toen hij over die vlekkenzeep sprak en over de kool, die de vlekkenverdrijver had verkocht. Maar «aar had ik dat dan gehoord Eindelijk viel 't mij in; 't was eenige dagen voor de laatste verkiezing toen iemand bij mij kwam met een aanbeveling voor een kandidaat. Nu herinner ik 't mij duidelijk, In dien brief werden de verdiensten van de kandidaat zoo hoog mo gelijk opgevijzeld. De welsprekendheid was niet zoo aangrijpend, zoo tot het hart door dringend, zoo op 't gevoel werkend, ik zou liever zeggen niet zoo populair als van dien straat-redenaar, maar toch en nu zie ik an dermaal overeenkomst, toch werd hij voorge steld als de man, die 't onmogelijke moge lijk, het onzuivere zuiver zou maken; die de vlekken zou verdrijven, waarmede onze wet geving, onze maatschappij was bezoedeld, zoodat ze rein en frisch uit die zuivering zou te voorschijn treden; zonder glans, dof en vuil was ze nu, maar zijn zeep, zijn talent zou ze doen glinsteren. En wat was er te doen, om zulk een schat te verkrijgen Acheen kleine moeiteniets anders dan een naam op een stembiljet in te vullen. Even min als al de omstanders 't goedkoope uni- verseele middel van den vlekkenverdrijver gretig kochten, evenmin vulden alle kiezers dien gewenschten naam in en evenals 't boertje den man niet vertrouwde en zijne prachtige taal voor kool uitmaakte, even zoo zei die iemand, nadat hij die opgeschroefde aanbe veling had gelezen al lachende: Wat hebben ze daar weer een kool ver kocht Gelukkig zei die iemand dat nog lachende want waarlijk, er licht iets bedroevends, iets pijnlijks in een geschokt vertrouwenWan neer men de vele annonces leest van heil en genezing aanbrengende middelen, zou dal dan alles kool zijn. Waartoe dan de getuigschrif ten met naam en woonplaats er bij Wanneer daar bijv. een haarmiddel wordt aangeprezen en aangeboden en de vervaardiger grijpt uit ruim zevenhonderd getuigschriften er maar een uit met den naam van den gelukkig eer onder ik vraag u, is dit dan kool? Wanneer gij niet hebt kunnen bedanken voor de uitnoodiging tot een partijtje, want ook de meest vrije mensch is niet altijd vrij - hoewel gij weet, dat gij u daar ontzettend zult vervelen, en wanneer alles is afgeloopen en ge u in werkelijkheid hebt verveeld, maar toch fatsoens halve bij 't scheiden nog iets mompelt van een dank voor 't gezellig avondtje of voor de eer of hoe gij 't belieft te noemen; ik vraag u, wordt er dan kool verkocht Wanneer de opgaande zon wordt aangebeden, wanneer de mensch wordt gehuldigd en be- wierrookt niet om hem zeiven, om zijne ta lenten, om zijne verdiensten, maar om zijn vermogen, zijn invloed, zijn protectie, zelfs dan, wanneer hij uit dit oogpunt eerder af dan goedkeuring verdiende, wanneer dan de bui gingen zoo diep mogelijk worden gemaakt, en men door de diepe buiging de gelaatstrek- wilde daardoor hoe zeer hij zich ergerde over Rulings kalm en terughoudend gedrag. Mijnheer de handelsraad, daaraan heb ik werkelijk nog niet gedacht, want zoever reikt mijne berekening niet," antwoordde Ruling. „Ik kan u de verzekering geven, dat mijn zoon op deze wijze nimmer van mij do behartiging zijner belangen zal eischen, IJ ij weet, hoe zeer ik hem lief heb en dat alles, Wat ik verdien, hem zal behooren, ja dat ik alleen nog voor hem work, want voor mij zeiven bezit ik reeds meer dan genoeg; maar hij weet ook, dat mijne grondstellingen zeer vast ingeworteld zijn en dat ik die nimmer ten zijnen gevalle zal prijsgeven. Hot zal mij oprecht verheugen, wanneer ik u van dienst kan zijn, maar ik moet dit kunnen vereeuigen met mijne inzichten." Eger had de lippen vast op elkander geperst, op zijn gezicht lag een gemaakte lach, hij wilde verbergen dat het in hem kookte, zijn hand speelde met zenuwachtig sidderen met de kwasten van deD fauteuil. Uwe inzichten hebben al zeer weiuig met de mijnen geharmonieerd," merkte liij op. Was dat mijn schuld vroeg Küling. Gij zult toch, hoop ik, het publiek niet het schouw spel bieden, dat gij in uw blad den toekomstigen schoonvader van uw zoon vijandig bestrijd „Heer handelsraad, ik hoop en wensch, dat gij mij nimmer in dien toestand zult brengen, want ik kan u de verzekering geven, dat het mij nog pijnlijker zou aandoen dan u zelf. Mijn weg is mij streug afge bakend, niet alleen door mijne inzichten, maar door mijn geheel verleden, met beiden kan ik niet breken, en ik zou dit niet doen, zelf wanneer ik mijn leven ^cn van den bulger niet duidelijk kan waar nemen, veelminder nog in zijne ziel lezen; ik vraag u, is dat kool verkoopen? Nog een paar gedachten over dit onderwerp in een volgend nummer. Doetinchem P. van de Velde mz. Het Departemant Kolhorn van de maat- schappij tot Nut van 't Algemeen hield Don derdag avond 6 Nov. eene feestelijke bijeen komst ter gelegenheid van het Eeuwfeest dier Maatschappij. In- en omwonende Leden, zoo wel uit Kolhorn als-uit Barsingerhorn en 11a- ringhuizen waren in groote getale opgekomen. De Heer Kist had zijne zaal met vlaggen en deviezen feestelijk versierd, terwijl tegenover de Bestmmafel het omlauwerde. .Salon Portret van Jan Nieuwenhnizen prijkte. Nadat de Voorzitter de Vergadering geopend, en de Harmonie Ka pel van Schagen in een bosch gezeten, bij wijze van inleiding de St. Quintin Marsch van Lucrs had laten weerklinken, trad als feestredenaar de Heer Niculaï op, die in eene flinke rede uiteenzette: a. Het doel der Maatschappij tot N. v. 't A. b. De tegenwerking die zij ondervond en c. Wat haar, als ze getrouw wil blijven aan hare leus, nog te doen overblijft. Muziek en bijdragen wisselden nu elkander verder gestatig af. Schoone voordrachten werden dien avond gehoord o. a. De 2de Zang uit scheppings lied van J. J. L. ten Kate, door den Heer Kluijver; en schoone nummers had de Harmo nie op haar programma geplaatst, kortom voor zeer velen was het een genotvolle, gedenkwaar dige avond. Na afloop van 't programma wer den nog eenige zangnummers ten beste gege ven door een paar heeren met hunne dames, waarna door den president op een zeer gevor derd uur onder vele woorden van dank, de vergadering gesloten werd. De zangvereeniging Amicitia te Kolhorn zal hare eerste uitvoering in dit saisoen geven op Zondag 30 November in het gewone lo caal. Het programma zal bestaan uit veertien De onthuld ing van het standbeeld van Koning Willem II te Luxemburg, heeft gis teren in alle plechtigheid plaats gehad. Willem de II staat afgebeeld te paard, bloots hoofd, de menigte groetend bij zijne intrede te Luxemburg. Bevoegde beoordeelaars ver zekeren, dat het beeld zeldzaam welgelijkend is. Het voetstuk is zeer artistiek. Rondom het blazoen dat het versiert, zijn de Moezel en de Alzette zinnebeeldig voorgesteld. Duizenden Luxemburgers waren uit alle deelen van het Hertogdom toegesneld en gaven aan de zwierig versierde stad een levendig aanzien. De Koning en de Koningin, van Colman- berg vertrokken, zijn te Dommeldang in den trein gegaan en deden eenige minuten later hunne intrede in de stad, begroet door kanon gebulder, klokgelui en het gejuich der menigte. Op 't Willemsplein was eene enorme raen- schenmassa saamgestroomd. Het vorstenpaar werd bij zijne komst aldaar verwelkomd met het Wilhelmus; terwijl het uLeve de Koning er door koopon kon." Eger zweeg. Hij had het rechter been over het linker geslagen. Hij had wel willen schreeuwen, alleen om lucht te geven aan de woede dio in zijn binnenste kookte. Zoo zeer had hij zich in zijn leven nog nooit verrekend, als in dezen man. Hij had in de verste verte geen vermoe Jeu gehad van de standvas tigheid van een eelijk karakter. Zijn geheelc streven was gericht geweest op galdverdienen, hij had hoog moedig gelacnen over het begrip van eerlijkheid, want volgens zijn begrip behoorde dat alleen bij die armen drommels, die geen andere middelen bezitten oin door het leven te komen; hier trof hij het aan bij een tnan, die rijk en door zijn courant machtig was, die met gemak milloenan kon verdienen, wanneer hij dat dwaze begrip over boord wierp, doch die intusschen er aan vastnield als aan zijn leven. Hij had een grootsche ouderneming voorbereid en daarbij gerekend op de ondersteuning van Rüling hij had hem do onderneming willen uitleggen en hem een aandeel willen geven doch nu durtde bij niet meer, want zijn voornemen was niet eerlijk en hij zag vooruit, dat Rüling zijn aanbod met beslistheid van den hand zou wijzen. En de onderneming zelve moest mislukken wanneer Rüling er tegen opkwam en dat hij dit zou doen, daaraan viel nu niet meer te twijfelen. Dit alles kookte, worstelde in hem, doch lijj beheerschto zich zeiven. ,Zult gjj dan golijk vroeger, tegen mij optreden?" Troeg hij. Wordt Vervolgd. 11 le .P'»»'8 r»~e». De Koning antwoordde „Ik dank u voor de woorden, die gij ge sproken hebt uit naam van het groothertogdom. Ik dank de Luxemburgsche bevolking voor hare vaderlandslievende gevoelens en hare verknochtheid aan hare Vorsten. Dank uit mij. nen naam van het Huis van Oranje Daverende toejuichingen begroetten deze woorden. De Koning en de Koningin met gevolg, bezichtigden daarop het monument en narnen vervolgens weder in hunne rijtuigen plaats, terwijl de vereenigingen voor het mo nument defileerden en daar kransen en bloemen op neerlegden. Er heerscht groote geestdrift in de stad. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer, in de Prov. Noord-Holland, werden gekozen: Jhr. mr. D. Van Akerlaken niet 57 stemmen; mr. J. P. R. Tak van Poort vliet met 35 stemmen, na tweede vrije stemming en herstemming met jhr mr. A. V. Teding van Berkhout, die resp. 26, 28 en 81 stemmen bekwam; mr, G. Van Tien hoven met 54M. H. Insinger met 49Pijn appel met 62; Visser met 41 stemmen. Uit gebracht werden 69 stemmen, de overigen wa ren verdeeld. EGKYUPTE- Over generaal Gordon is nog niet met, zekerheid mede te deelen. Wanneer echter dei berichten van generaal Wolseley, aan sir Evelra Baring, den Engelschen gezant te Caïro, juist zijn, verkeert Gordon niet in het geringste ge vaar. Hij berichte, dat Wilson een dépêche ontvangen had van majoor Kitchener, waarin onder dagteekening van 2 Nov. wordt mede gedeeld, dat het bericht door boodschappers uit Shendy is overgebracht, dat de Mahi met een groote macht oprukte en Gordon opeischto om zich over te geven. Gordon antwoordde toen, dat hij Khartoem nog wel twaal jaar kon houden. De Mahdi trok daarop zonder stijd terug naar Emmek, een dagreis ten zuiden van Khartoem en twaalf uur van de rivier gelegen. Hij gaf verder te verstaan dat hij binnen de eerste twee maanden den strijd niet zou beginnen, waarop velen zijner volgelingen hem verlieten. De plotselinge verdwijning van den el fee* ten-handelaar Schouten heeft volgens een scbrij ven uit Den Haag aan de N Schied. Ct. vee gezinnen tol groote verslagenheid gebracht. He zijn meestal duur gewonnen snaarpenningen, i" een bedrag van circa 80,000 gulden, die dezen, helaas, meer en meer gebrul lijken weg, den kleinen burger werden o"'vreel"^' Maar zoo vraagt inen ook bier wederom^ hoe komen do menschen er dan ook toe gelden aan zulke insoliede, hun meestal onbe el1^ en reeds Op dien grond wantrouwen 'n 0 r o Hpt oe*"1 mende personen toe te vertrouwen. vau zulk een plotselinge verwijdering nee t l in Den Haag reeds meermalen voorge aa"ten. nochthans hebben de beunhazen van den e e handel er hun crediet nog niet verloren, weer dit nieuwe geval van oplichting op G schaal. Schroom om zich tot de solie e t naar ren te wenden, aan den anderen kant znc groote winsten schijnen hier ,nog maar in de fuik te dosn loopen. Maar het me^> er wel toe bijdragen de manier, waarop door de zwendelaars en gewetenlooze se wordt uitgezet. Zoo ontmoette ik gisteren een van den nieuwen Haagsche eflectenranip. detflde mij met nokkende stem nie e, ^r(J(>re laatste f beo gevlogen waren, en mt jjg-7 gesprek bleek, tot mijn niet geiinge der slachtoffer

Schager Courant | 1884 | | pagina 2