2 T DE KLERE KAPITALIST. Ad vcrlenticn. DE IJSCLUB VEREENIGING f in 't logies bevonden; in betrekkelijk korten tijd richtte het schip zich weder op; of schoon het reeds vol water stond, ontworstel den vier personen het logies, deze waren A. Don, 1b P. Visser, Jb. De Goede en F. Bunge. Toen ze boven kwamen was schip en tuig geheel verbrijzeld en zochten zij hun reddings- punt op het voorschip, dat eenigszins boven water wasden eersten nacht bezweek al een der vier, door overmaat van ongemak, het was A. Don; toen bleven er nog slechts 3 over, In die positie gezeten van Dinsdag nam. 2 uur tot Donderdagmiddag half twaalf ure, ontdekten zij eindelijk een Engelsch vischschip, dat op hen aanhield; intusschen was een der drie, namenlijk Visser, krankzinnig geworden en, ofschoon zijn metgezellen hem al aan spoorden het rustpunt te behouden, ging hij nochtans van daar en wilde in 't logies, waar door hij met de redding in 't gezicht een wissen dood te gemoet ging. Het Engelsche vischschip kwam al nader en nader en redde de twee ongelukkigen uit hun benarden toe stand; de redding vond plaats op 55° 30 N B. Onze mededeelingen betreffende het ver ongelukken van de logger Maartje worden ten decle nog aangevuld door het volgende: De Engelsche smak General Wolsoley heeft eergisteren twee visschers te Grimsby aan wal gezet, de eenige geredden van de 15 koppen van den Hollandschen haringloggcr Maartje van Vlaardingen. Den 28ste October woei het een hevigen storm. De Maartje was in volle zee honderd mijlen van Spurn, toen oen ont zettende stortzee het schip achterop liep, op het dek brak, en toen het vaartig deed ken teren, zoodat het niet de kiel omhoog dreef. Elf der visschers waren in het vooronder en daar dus gevangen. Zeven hunner verdronken, toen het vooronder vol liep, doch vier waren nog in het leven, toen het schip na tien mi nuten zich weer eenigszins ophief, zoodat ze weer op het voordek konden kruisen. De schipper en de drie zeelieden waren wegge slagen, de mast gebroken en het schip geheel onder water, behalve het voorschip, waaraan de vier visschers zich vastsjorden. Een werd niettemin 's morgens door de golven mee gesleept. De geheele dag ging voorbij zonder dat een schip gezien werd. 's Avonds werd een der mannen waanzinnig en begon te ijlen, te lachen en te gillen, en dit ging den geheelen nacht door. Door koude, honger en dorst gefolterd waren ze den tweeden dag op het punt van te bezwijken, toen de General Wolseley hun te hulp snelde. De zee was ontzaglijk hoog en de golven sloegen tegen en over het wrak heen. Kapitein Baxter, van do Engelsche smak, riep vrijwilligers en vier zijner visschers spron gen in de vlet. Na ontzachlijke inspanning ge lukte het hun twee der Hollanders te redden doch de derde, de arme man, die waanzinnig geworden was, verweerde zich en wilde zich niet laten redden. Hij zeide, dat hij zijn zeven nmats beneden moest gaan vertellen, dat er hulp gekomen was. Men belette hem in het vooronder, dat onder water stond, te gaan- De stuurman van de Engelsche smak sprong moedig op het kleine stuk wrak, dat nog boven water was en slaagde er in den ongelukkige, die zich verweerde, een touw om het middel te slaan, doch zoo krampachtig klemde hij zich aan het wrak, dat hij er niet van af te trekken was, zonder zwaar gewond te worden. Nu begaven de Engelschen zich opnieuw op het wrak om hem te redden, doch hij ontwrong zich aan hun handen, en sprong met een wilden lach in zee. De, twee geredde visschers spreken met dankbaarheid en bewondering van den grooten moed door de Engelschen betoond bij hun redding. Onze Regeering zal ongetwijfeld den schip per, stuurman en bemanning van de General Wolseley een blijk gever, van hare dankbaar heid voor de hulp aan onze kloeke visschers betoond. Voorwaar, onze visch wordt duur gekocht! Doch het is goed, dat men algemeen in ons land wete hoe heldhaftig de Engelsche visschers geholpen hebben. Zoo vaak wordt te recht ge klaagd over den overlast, dien ze de onzen aandoen dat wij vooral ook moeten letten op hun edele daden. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft: Een onderwerp, dat de gesprekken druk gaande houdt in Den Haag, is de verdwijning ttuilenlandsch Nieuws. FRANKRIJK. Parijs, 11 November. Volgens de offi- cieele opgave zijn gistere* in de stad en in de hospitalen 83 personen aan de cholora be zweken en 119 personen in de hospitalen opgenomen. Het totaal aantal der choleralijders dat op 't oogenblik in de hospitalen verpleeg wordt is 190. Van middernacht tot hedenmiddag twaalf uur zijn 40 choleragevallen voorgeko men, waarvan 13 met doodelijken afloop. De epidemie is nog steeds beperkt tot de ongezon de arme-buurtende wijken der gegoeden zijn onaangetast. Parijs, 12 November. Gisteren zijn hier aan de cholera 56 personen gestorven. Gemengd Nieuws. Tegenwoordig waren de heeren: G. Langen- berg, voorzitter; C- de Pater en C. Smit, wet houders Jb. Denijs, secretarisen de raadsleden J. Buis, J. Govers, \V. A. Hazeu, W. Kooi, J. v. d. Maaten, J- Noë- en H. Voorman- Afwezig waren de heerenJ. Schenk en Jb Stammes. Na opening der vergadering werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Verder werden behandeld: 1. Ingekomen adres van de Harmoniekapel alhier, haar leedwezen uitdrukkende over het genomen raadsbesluit, de jaarlijksche subsidie van f 125 te brengen op f 75. Wijzende op de van den kassier en commissionair in effecten, Schouten, dio, terwijl hij onder verdenking van frauduleus bankroet door de justitie wordt opgespoord, voorloopig in staat van faillisse ment is verklaard. Allerlei histories worden van dit heerschap verteld. Een Scheveningsche handelaar moet zijn geheel bedrijfskapitaal met den voortvluchtige hebben zien verdwij nen een bekend koffiehuishouder, die verle den jaar de helft van de honderdduizend uit de loterij trok, wordt gezegd een kwart ton tekort te komeneen bijzonder christelijk speculant heeft, zoo heweert men, al zijn aardsche slijk er bij ingeschoten en toch blijft de man vroolijk hopen op 's hemels zegeningen. Maar het ergste zijn er eenige zeer kleine burgerluidjes aan toe, die hun spaarduitjes aan den bankier S. hadden toevertrouwd. Men zegt, dat de boedel een tekort aanwijst van rurm f 80,000. Inmiddels zoekt men den ver dachte tevergeefs. Sommigen beworen dat hij zich te Rotterdam of zelfs nog in Den Haag moet ophouden, wijl bij onderzoek is gebleken dat hij zich, vóór de ontdekking van zijn val, nog niet uit de stad had begeven. Het is niet onmogelijk, want door zijne relatiën en fami liebetrekkingen heeft de gefailleerde gemak kelijk gelegenheid zich eenigen tijd te doen verbergen in het een of ander verdacht huis. Immers hij zelf is de zoon van eene zeer beruchte bordeelhoudster hier ter stede De appel is dus niet zeer ver van den boom ge vallen, Het moet verwondering baren dat zoo- velen hun kostbare gelden aan zulk een man heb ben kunnen toevertrouwen; zijn geboorte en opvoeding deden niet anders verwachten, dan dat hij eenmaal zou komen tot een einde als dat hetwelk zijn doel is geworden. groote onkosten, die de vereeniging heeft te bestrijden en op de vele diensten welke de Harmonie tegen geringe vergoeding bij alle openbare en particuliere feesten hier bewijst, verzocht zij den Raad, op haar besluit terug te komen en de subsidie weder op het gewone getal te brengen. De raad neemt hierop met 5 tegen 4 stem men, die van de heeren da Pater, Smit Voor man en Kooi, het besluit, om op het ia de vorige vergadering dienaangaande genomen besluit weder terug te komen. Hierop wordt met dezelfde vorhouding van 5 tegen 4 stemmen besloten tot hot- voorstel van den heer Buisom de Harmonia weder een jaarlijksche subsidie van f 125. - toetestaan. 2. Door B. en W. wordt nu raededeeling gedaan, dat in zake vacature mejufr. Buis, van de elf ingekomen sollicitatien door het Hoofd der School het volgende drietal is opgemaakt: Mejufvr- M. C- E- Hermans v. Leeuwarden. H. G- Vlothuis v. Hoogeveen M- v. Vrijbergen de Koning v. Lisse en wordt Mejufv. Hermans benoemd. Twee stemmen waren uitgebracht op Mejufv- Vlot huis- 3. Met betrekking tot de vacature Gemeente vroedvrouw, deelen B. en W- mede dat ep twee sollicitatien zijn, en wel: van Mejufvr- A- C- Kal. en Terburg v- Anna-Paulowna. Bij stemming wordt benoemd Mejufvr. Terburg. Op Mejufvr- Kal wordt eene stem uitgebracht. 4- Het in de vorige vergadering gestaakte voorstel, betreffende de assurantie van de Barak wordt nu weder aan de orde gesteld- Met algemeene stemmen wordt besloten de barak te assureeren tegen eene waarde van f 2600, en wel bij de assurantie Maatsch-Tiel. De heer v- d. Maaten, als belanghebbende, hield zich buiten stemming- 5. Ingekomen verzoek van de leveranciers van de barak om betaling der koopsom. Wordt toegestaan. 6. B- en W- vragen machtiging om van de post onvoorziene uitgaven f 68.75 te mogen betalen voor reiskosten, gemaakt door den Heer Kloeke, voor het bezoeken van 3 sollicitanten, op hunne standplaatsen. 7. Eind behandeling der zaak gasfabriek. Dit punt wordt in comité behandeld. Na de hervatting der openbare zitting vol gen de vaststelling der suppletoire Kohieren van den hoofdelijken omslag en de belasting op de honden en daarna de gewone rondvraag. De heer Hazeu vraagt daarbij den voorzitter inlich tingen omtrent de verpleging in de ziekenbarak der gemeeente, van den typhuslijder Grun- wald, speciaal voor wiens rekening de ver pleging geschiedt; hem was ter oore geko men dat dit punt niet bepaald geregeld scheen te zijn, en daaromtrent onzekerheid bestaat. De voorzitter deelt daarop mede dat de broeder van den lijder, vóór hij tot den Raad zijn verzoek betrekkelijk diens verpleging in de Barak richtte, bij hem is geweest, om over die zaak te spreken, en hij, voorzitter, toen aan dezen uitdrukkelijk heeft gezegd, dat alle kosten vallende op die verpleging, waren voor rekening des lijders en dat door hem voorzitter geenerlei last tot die verpleging voor rekening der gemeente is verstrekt, het gebruik der barak, eenvoudig is toegestaan naar aanleiding van het verzoek deswege door den broeder des lijders aan den Raad gedaan. De heer Govers brengt ter sprake den niet gunstigen toestand van de pomp op de Gedempte gracht ter hoogte van de heer Schene, die tus- schenbeide geen water schijnt te geven. Brengt onder de aandacht dat zulk een toestand zeer ge vaarlijk kan zijn bij geval van brand. De voorzitter doet toezegging dat een onder zoek in loco zal plaats hebben. Hierna werd de vergadering gesloten. Marktberichten. 450 Kilogr. Boter Duiven f a Ganzen f a Zwanen f a f 1.26 a 1.33 f —.30 a -.40 f 6.— a 6.50 f a HOORN, 13 Nov Aangevoerd. Hoogste Marktprijs Kleine Kaas f 37.— Commissie f 35.50 Middelbare f 36.— Aangevoerd 248 stapels, wegende 68160 P. 50 n Kaas 2000 Stuks Kip-Eieren Eeni-Eieren gevestigd te Barsingerhorn, heeft in hare vergadering van de 11 dezer besloteh, dit jaar eene Harddraverij te doen houden, ten voordeele der arbeidende klasse. SCHAGEN, 13 Nov. Aangevoerd: 8 Stuks Paarden f 60.a 160. Veulens f a Ossen f a 9 Stieren f 90.a 140. 185 Gelde Koeien (m) f 160.— a 210.— 60 idem (v) f 200.a 310. 8 Kalf koeien f 220.— a 270.— 50 Vaarsen f 90.a 120. 80 Gras Kalveren f 50.a 90.— 9 Nucht. Kalveren f 11.a 20. Rammen f a 50 Schapen (mag.) f 18. - a 22. 513 idem (vette) f 22.a 34. 120 Overhouders f 15.a 19. Lammeren f a 6 Bokken Geiten f 3.a 9. 25 Varkens (mag.) f 10.a 18. idem (vette) f a 40 Biggen f 5.a 8.— 80 Konijnen f .10 a .60 40 Kippen f .40 a 1.50 30 Eenden f —.60 a --.75 UIT DE GEKROONDE VALK onderscheidt zich door aangenamen smaak, wordt door tal van geneeskundigen aanbevolen wegens rijkdom aan extract, d. i. voedende bestanddeelen, tegenover gering gehalte aan alcohol, is, met OI1S PRIM€E§§fi ISKEIl vermengd, zelfs voor kinderen een uitnemend versterkende drank, vemnnl hel builenlandsch fabrikaat. 1» 11 1 C IE S S E It 1 E 11 E N in Soorten. Van Vollenhoven en Co AMSTERDAM-DORDRECHT. 1 3 A h S - 5- 3 1 5 3 3 0.16 PRIJSVERMINDERING. per 5 ons. lste kwal. Java Koffie f 0.477, bij 21/t K. G. 0.45 n 11 Witte Suiker u 0.33 bij 27» K. G. 0.32 11 2b ii Ti 0.31 11 Poeder Chocol. 1.20 Zeer geurige Thee van af Beste groene Zeep Patent Stijfsel 0.18 bij 21/, K. G. /0.17V, Reuzel (zuivere smaak) 0.30 Verder alle andere artikelen tegen de minst mogelijke prijzen. Groote afnemers genieten flink rabat. AJ". SS. Voorhanden een flinke partij tabak en sigaren, in verschillende prijzen en merken. Johs. HON.MG Hoogzijde 20. Hoogzijde 20. Pt» *3 3 55 3S "3 3 3 32 P-S 3 1 VIJFDE JAARGANG 1884. Al»emeen Financiëcl !\icuwsblad. lijst n ii 11 ii 8.— Advertentiën per regel slechts „0.15 De Kleine Kapitalist is het goed koopste en meest gelezen financi- ëele blad van Nederland. KAAS. Thaus bij mij verkrijgbaar: Eerste soort Edammer of Xoord- ïloandselie Haas, tegen f 1.25 per stuk a contant. Bij groote hoeveelheid miuder. Ook zijn bij mij verkrijgbaar alle soorten van OrailCil. D. STOOP Een weduwe te Parijs viel onder het le. zen van een courant in slaap, terwijl de kaars bleef branden. Aan haar zijde sliep een tweeja. rij; kind. Door een beweging deelde de vlam zich inede aan de courant, en daarna aan de bedgordijnen, buren, die uit den schouwburg kwamen, zagen rook onder de deur van daan komen en trapten deze in, doch te laat- De moeder was levend verbrand, maar het kind dat half gestikt was, kon in het leven terug! geroepen worden. De barones bothschild, die zich sedert eenige dogen te Cannes bevindt, heeft uit de Colf van San Juan, in hare prachtige villa, op den weg van Frejus, een chileenschen pijnboom laten komen, die 28,000 kilo weegt. Er waren niet minder dan 3l paarden noodig om den wagen, waarop die reus uil het plantenrijk geladen was, te trekken en binnen Cannes te brengen. Op den weg beeft men zelfs verscheidene bruggen moeten stutten, hetgeen door den rijks-ingenieurs- dienst is geschied. De kosten daarvan zijn na tuurlijk gedragen door de barones; zij beloopen 10,000 frank. Ver «lag der Raadsvergadering van de gemeente behagen, gehouden op H'oens~ dag 12 November 11.des avond» ten 61/, uur. r ti 3 C 3 Stti 'f! if 1- O Alles tegen zeer billijke prijzen d contant. O £5 M 3 «34 sj 0 Verschijnt Woensdag- en Zaterdag-ochtends. Prijs per jaargang van 104 nrs. fr. p. p. f6.— Met VVf.kklijksche Restanten- Advertentiën genieten groote publiciteit. Bureel: Achterburgwal 128, Amsterdam. Proefnummers worden kos teloos toeseconden. Schagen. Laag zijde B. 90.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3