king drukt dat nu niet genoeg evenredig betaalt. En nu werd eene inkomsten-belasting met afschaffing van het patent aan de Kamer voor gesteld, maar in den loop der dicussiën ver dween de afschaffing van het patent, waarvan bij aanneming van de zoo besnoeide wet, het gevolg zou geweest zijn, dat het kapitaal in portefeuille met 1 p c., de nijverheid met 3 p.c. en de landbouw met 2'/i p c. werd be last en tot die regeling was hij niet bereid Biede te werken, omdat bij deze tijdelijke, niet de minste waarborg was te geven, dat eene blijvende daarop zou volgen. Bij deze ernstige asgumenten, om niet voor deze geheele verwrongen klassenbelasting te stemmen, kan niet aan scheurmaking gedacht worden. Door verschillende heeren werd nu hier omtrent het woord gevoerd, waarop door den voorzitter aan de vergadering de volgende motie werd voorgesteld: ii De Centrale Kiesvereeniging, gelezen de missive van den heer de Bruyn Kops, geko zen afgevaardigde van Alkmaar, dankzeggende voor de gegeven inlichtingen, is van oordeel, dat uit den uitslag der stemming blijkt, dat de heer de Bruyn Kops de gewenschte ver tegenwoordiger is van de groote meerderheid van de liberalen in dit district". De heer VValler overwegende, dat, indien cr eene motie wordt aangenomen, die ook onderteekend zou worden niet door de voor standers, maar door de Centrale Kiesvereeniging, dus ook door de tegenstanders, wenscht de volgende motie te zien aangenomen De vergadering van oordeel zijnde, dat de kiezers voldoende uitspraak gedaan hebben om trent de wenschelijkheid, dat de heer de Bruin Kops weder voor ons district zitting zal nemen, wenscht dat de heer do Bruiyn Kops zijne benoeming aanneemt. De Voorzitter evenwol handhaaft de zijne en wenscht nu door de Vergadering te zien uitgemaakt, wiens motie het eerste in behan deling zal komen. Met 21 tegen 20 stemmen verklaart de vergadering over de motie Waller het eerste te willen stemmen, welke motie daarop wordt aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. Si ih n en fan dscli N ieuws Schngen, 22 Nov. Heden had alhier in het Noord-Ho'landsch Koffiehuis de vergadering plaats der afdeeling wSchagen en Omstreken" der Iloli. Maatsch. v. Landbouw. Tegenwoordig waren 15 leden. Ka opening der vergadering werden de notulen gelezen en goedgekeurd, en mede- deeling gedaan van een missieve der Com missie van het Staringfonds, vragende eene ondersteuning, van de afdeeling. Gelijk ieder weet, heeft het Staringfonds ten doel, boeren zoons, die onbemiddeld zijn, doch de bekwaam heden daartoe bezitten, eene geldelijke onder steuning te geven, zoodat zij de Landbouw school kunnen bezoeken en volgen. Na eenige toelichting wordt besloten eene subsidie van f 10 te verstrekken. Daarna wordt door de afgevaardigden ter algemeene Vergadering der Maatsch. verslag gedaan, hetwelk in dank wordt aangenomen. Door het bestuur wordt nu voorstel gedaan, als bezuinigingsmaatregel, de betrekking van bode bij de afd. te doen vervallen. Na eenige discussie wordt hiertoe overgegaan en tevens aangenomen, dat voortaan het incas- seeren der gelden en het rondbrengen der jaarboekjes door den penningmeester zal ge schieden, terwijl de toezending der convo catie-biljetten over de post zal plaats hebben. Hierna wordt door den heer H. Bakker eene lezing gehouden over de Melkteekens bij het rundvee. Spr. had daartoe gekozen het werkje van Munnikhausen van Purmerend, dat op dit gebied een uitstekend boekje is, voorzien van voortreffelijk gelukte afbeeldingen. Wegens het vergevorderde uur besluit spr het tweede gedeelte van deze voorlezing, be treffende de Stieren, in eene volgende verga dering voort te zetten. Na spreker voor zijne ijverige medewerking bedankt te hebben, sluit de voorzitter de Vergadering. Naar wij vernemen zal de Gymnastiek en Schermvereeniging „Lycurgus" alhier, op Zondag 7 December eene openbare uitvoering geven. Benoemd te Appingendam de heer A. Dounia, onderwijzer alhier. Alweer eenDe kantoorbediende Bal der van de firma in effecten Tjeenk en Co I te Amsterdam heeft zich verwijderd met een halve ton. Een allerzonderlingste speling der natuur deelt men ons uit IJselmonde mede. Od het veld van den heer Ph. Van Blankensteijn al- daar heeft een eenarmige werkman een suiker- biet gevonden, die hij als groote zeldzaamheid zorgvuldig bewaart. Het merkwaardige van dezen wortelvrucht is, dat de peen schier vol komen gelijkt op den arm van een incnsch. Aan den wortel bevinden zich 4 vingers, de duim ontbreekt, maar de overige 4 vingers gelijken zoozeer op natuurlijke menschenvin- gers, dat de werkman, die de vondst deed en zelf maar één arm heeft, den suikerbiet stel lig als kunstarm zou gebruikt hebben, ware het niet, dat de wortel geheel het voorkomen heeft van een rechterhand, en den werkman ontbreekt een linker. Van het viertal vingers zijn de geledingen en de nagels buitengemeen goed te onderscheiden en de overeenkomst met een menschelijke hand is zelfs zoo groot, dat de hand en de vingers met weinige haren (wortelvezels) zijn begroeid en de nagels on behaard zijn bebleven. Wij weten niet met zekerheid of een suikerbiet in goeden staat kan behouden worden; is dit wel het geval, dan zou het zeldzame voorwerp in een museum zeker niet misplaatst zijn. In het Zuiden van Limburg bestaat nog het barbaarsche volksspel van gan zenslaan. Bij dit spel wordt met een ijzer naar de gans of eend geworpen en hij, die het dier den kop afwerpt, overwinnaar verklaard. Hoewel in den regel de gans thans eerst wordt gedood, alvorens daarnaar te werpen, gebeurt het toch nog wel, dat het spel met een levend dier wordt gedre ven, wat nog Zondag jl. even buiten Maas tricht heeft plaats gehad, Men schrijft uit Sittard Een treurig voorval heeft in de gemcente'Schinnen plaats gehad. Zekere Vleugels, eenige zoon, 29 jaren oud en metterwoon te Amstenrade gevestigd, begaf zich jl. Donderdag met nog andere personen naar Schinr.en, waar een verkoop plaats had. Des avonds verliet hij in gezelschap van een ander het dorp. In het veld gekomen, werden zij door twee personen aangevallen de makker van Vleugels nam de vlucht bij het hooren van hun taalVleugels echter, zich van niets bewust en geen kwaad vermoe dende, bleef staan, en dit moest hij duur en wel met zijn leven, betalen. Als wilde dieren vielen zij hem aan en sloegen hem met een hout het hoofd in. In dezen treurigen toestand werd hij den volgenden morgen bewusteloos op den weg gevonden. Naar zijn ouders ver voerd, is hij gisterenochtend overleden. In hem betreurt zijn vader en moeder hun eenige vreugde. Vleugels stond bekend als een braaf en oppassend jongeling. De oorzaak van dit droevig voorval is: dat de makkers van vleugels, die de vlucht nam, bij den verkoop een pand in prijs had opge jaagd, waarom men besloot hem dien avond dit duur te laten betalen. Een onschuldige echter heeft voor hem geboet. Een der daders is gearresteerd, de andere is voortvluchtig. lucht te doen vliegen. Een bom met dynamiet geladen is in het gebouw nedergelegd of geworpen en is ontploft, tengevolge waarvan de deuren uit de hengsels gelicht werden, de ruiten braken en de schoorsteenen wankelden. Gelukkig is niemand bij deze ontploffing omgekomen. Men beschuldigt van deze daad de socialisten, die een der huunen wilden bevrijden, dien zij in de gevangenis van Sternberg opgesloten waanden. Echter is hij, dien zij zochten, reeds sedert verscheidene weken in de vesting van Ollmütz gevangen. Gemengd Nieuws, BELG-IË- Vrijdagavond werd te Clitheroe in Lan- cashire een aardschok gevoeld. Er werd tevens een ontploffing gehoord gelijk aan een don derslag en een rood licht vertoonde zich aan den hemel. Ongelukken heeft men niet te betreuren. Het zonderlinge is, dat de schok nergens anders in Engeland is gevoeld. OOSTENRIJK. Te Sternberg, in Oostenrijk, heeft men pogingen aangewend om de rechtbank in de Dp Uheiuiscbe Kurier verneemt uit Wol- fenhausen bij Wiesbaden, dat er in den avond van 4 dezer, twee dynamietpatronen werden nedergelegd op de bovenste trede der trap in de woning van den burgemeester Ilalin. Eerst ontplofte er één met een vreeselijke knal, die de muren van het huis deed sidderen en al de vensterruiten springeu. Toen de burgemeester van den eersten schrik hersteld was, snelde hij gevolgd door vrouw en kinderen, naar de deur om den misschien nog in den nabijheid vertoe vende dader te grijpen. Gelukkig maakte een sissend geluid hen opmerkzaam op de tweede patroon, waarop allen weder terug in de kamer gingen en de deur sloten. Een seconde later volgde een tweede knal, nog heviger dan de eerste, die echter ook slechts materieele schade aanrichtte. Het geheele stadje is in opschudding, vooral daar de burgemeester er zich in een groote mate van popularite't mag verheugen. Gemeente Scliagcn Ingeschr. van 18 tot en met 20 November 188 L Geboren Dieuwertje, dochter van Jan Buis en van Aafje Klaren. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene. Marktberichten. SCHAGEN, 20 Nov. 6 Stuks Paarden Veulens Ossen Stieren 51 30 11 689 250 7 15 25 40 20 50 470 Kilogr. 70 Aangevoerd f 45.a 125. f f f 80. Gelde Koeien (m) f 130. idem (v) f 190. Kalf koeien J 1£0. Vaarsen f Gras K alveren f Nucht. Kalveren f Rammen f Schapen (mag.) f idem (vette) f Overhouders f Lammeren f Bokken Geiten f 90.- 30.- 12.- a a a a 180.— a 215. a 270.— a 240, a f60.— 70.— 20.— Varkens (mag.) idem (vette) Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Ganzen Zwanen Boter Kaas 2000 Stuks Kip-Eieren Eend-Eieren 27.— a 34.— 16.— a 21.— l'.— a a 6.-- 10.— a 15. 5.— a a 7!— —.10 a 60 -.40 a 1.25 .50 a a a a 1.20*a .30 a 6.— a a .10 133 —.40 7. HOORN, 13 Nov. Aangevoerd. Hoogste Marktprijs Kleine Kaas f 37. Commissie f 35.50 Middelbare f 36. Aangevoerd 248 stapels, wegende 68160 P. Ad verlentiëii. Heden overleed zacht en kalm, na voor zien te zijn van de Heilige Sacramenten, onzo Geliefde Moeder, de weduwe K. FERINGA-geb. Reijer, in den ouderdom van 84 jaar en 3 maanden. Schagen, G. REIJER. 21 Nov. '84. D. FERINGA. KAAS. Thans bij mij verkrijgbaar: Eerste soort Siflaiil lRT Aoonl- lloatt«l*Clie ££aa«i, tegen f 1.25 per stuk a contant. Bij groote hoeveelheid minder. Ook zijn bij mij verkrijgbaar alle soorten van GlTmeil. D. STOOP. Brussel, 20 November. Te Rijssel is heden een chol era-ge val met dood elij ken af loop voorgekomen. Paris, 19 November. Gisteren overleden alhier 41 choleralijders, heden morgen vier. Parijs, 20 November. Het bevestigt zich dat de Eranschen de baai van Tadjourah, bij Obock, in bezit hebben genomen. Parijs, 20 November. Gisteren over leden alhier aan de cholera 30 personen, en van middernacht tot hedenmiddag 12 uur opnieuw acht. ENGELAND Omtrent een zeer beleefde namaker van bankbiljetten wordt uit Lemberg het volgende medegedeeld. Dezer dagen werd een valsch muntbiljet van tien gulden in beslag genomen, waarop, in plaats van de gewone aanhaling van bet wetsartikel uit liet Strafwetboek de straf voor vcrvalsching vermeldende, te lezen was: »lk vraag verschooning dat ik hier niet da' woorden, die op bet echte biljet te lezen zijn. ferug geef. Maar dit zou mij hoogst moeielijk zijn gevallen, daar ik den geheelen tekst niet in de kleine ruimte kan samendringen. Om ze te drukken zou ik eene pers moeten hebben en die bezit ik niet. Ik vraag dus verschooning voor deze kleine afwijking. Maar ik merk tevens op, dat bet biljet mij niet iniuder inspanning heelt gekost, en het daardoor eene grootere waarde heeft dan de echte, daar ik er meer dan vijftig uren aan heb moeten geven. Ik kon er dan ook niet veel maken. Maar drie heb ik er toch al ia uur Krakau 1884- Als eèn staaltje van nauwgezette plichts betrachting van het Gemeente-bestuur van Won- seradeel (Friesland) wordt het volgende mede gedeeld Door den Raad dier gemeente werd besloten tot ophetfing van de Openbare School te Wons. Gedeputeerde Staten moeten echter hunne toe stemming in deze zaak geven. l)e Hoofdonderwijzer vertrok onlangs naar elders, met hem verdwenen de vier laatste leerlingen. Niettegenstaande dit oordeelt het Gemeente-besluar, dat er toch school moet gehouden worden (zelfs zonder leerlingen), en dat er een kachel in dit barre jaargetij onmis- baai is. Dit onmisbaar meubel was niet aanwezig, zoodat men tot het aanschaffen van een nieuwe kachel overging. Eiken morgen nu vertrekt uit Bolsward een Hulponderwijzer, om de lessen in Wons geregeld te doen plaats vinden, ten einde storing in den Cursus te voorkomen. Het eenige wat deze onder wijzer daar kan doen, is: zichzelf een weinig aan de nieuwe kachel te verwarmen. De volgende grap, te Doesborgh met het raadslid den beer Ghevallier uitgehaald, wordt van daar aan de »Arnh- Cl." als volgt medege deeld «Nog eenmaal de berenhistorie op het tapijt en dan zoo noodig voorgoed den doofpot in. Tegenover de woning van den heer Cbev. staat de Luthersche kerk. In het torentje dier kerk zat een katuil, die de buren des avonds door zijn onaangenaam gekras buitengewoon verveelde. De jongelui T., gewapend met een geweer, gingeu deze week des avonds naar den toren, losten een paar flinke schoten, en tot hunne groote verwondering daagde de heer Ch. bijna ongekleed uit zijne woning op, in de meening allerwaarschijnlijkst dat de schoten op hem of zijn slaap gemunt waren. Doch tosn veranderde het tooueel. De heeren begonnen te zingen »Che-de beer is los. Je moet 't niet verklikken, Pas maar op, daar komt hij aan, Je zoudt er heusch van schrikken." Machteloos van woede vervoegde genoemde heer Ch. zich des anderdaags bij de politie, doch moes', natuurlijk, omdat de historie niets beledigens inhield, de wijste partij kiezen en zwijgen." Zekere Raupach, eigenaar eener menagerie, heeft eeD electrisch appaiaat vervaardigd, dat er als een stok uitziet, waarmede hij proeven op verschillende dieren heeft genomen. De leeuwen die, door aanraking met het in strument een electrisclien schok ontvingen, wari n zeer verschrikt, begonnen te beven en deden «t'U dof gebrul hooren; een tijger kroop in een Icvk van zijn kooi en scheen als bedwelmd, terwijl ren beer eerst deed blijken dat bij zich minJer aangenaam gevoelde, toen bij verscheidene zware slagen bad ontvangen. Merkwaardig was de uitwerking der electriciieil op een reuzen-slang; reeds na den eersten schok was bet dier geheel verlamd en bleef zes uur bewegenloos liggen, terwijl het eerst drie dagen later wederom de vroegere levendigheid terug verkreeg. Toen men de spits van de tromp van een olifant met den stok aaniaakte, geraakte liet dier in zoo hevige woede dat men bevreesd wasdar het zijne ketenen zoude verbreken. j Wanneer liet nieuwe instrument steeds dt."f lijke uitwerkingen blijkt te hebben, zal «t4 beroep van den dierentemmer, veel van lu gevaarlijke, dat waan verbonden was, verliezen. Een ontaarde vader te Relfast bracht de zer dagen een kistje, naar het kerkhof, liet kistje, zeide hij, bevatte liet lijk je van zijn kind, dat cmmiddelijk moest hegraven worden. Toen de doodgraver liet kistje in de kuil neerliet, hoorde hij een zucht- De kist werd geopend en men vond het kind nog levend. Spoedig daarop stierf het echter. De vader en de moeder zijn aangehouden. ui]IU;I;K3JJE;U stand- 8 10 25 40 Schage*. Laagzijde B. 90.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3