6. kostbare tapijten en divans thuis behoorcn. !Niets van dat alles. De vloer was zoo oor spronkelijk mogelijk. Hij was geplaveid, met andere woorden de straatsteenen maakten de vloer uit. De wanden waren het zeildoek van de tent en niet zoo dicht en stevig, of de buitenlucht was voelbaar. In een hoek achter in dit middelgedeelte stond een tafeltje, waar op eene kaarsje brandde, dat een akelig, flauw licht verspreidde en op een zeer ordinairen keukenstoel zat een vrouwelijk wezen, de be- roefnde Zuleika.ze was niet jong, ze was niet schoon, 't was geen Oostersche type, zij was dezelfde meid, die gister vergezeld van een orgeldraaier, bij mij had aangescheld en in een bakje de centen ophaalde. Eu wat deed ze nu hier? Eenvoudig niets anders dan waarzeggen. Daar ik nieuwsgierig was, welke nonsens ze wel zou verkoopen, trad ik nader en ze begon reeds als van zelve haar les op te lezen. Zij had eenige kaarten, die er vrij vuil uitzagen, voor zich leggen en vertelde mij, dat er voor mij gevaren in aantocht waren, die nog al dreigden, dat er evenwel ook andere gunstige kaarten waren, waardoor zij tot de verblijdende conclusie kwamen, dat er kans bestond, om die gevaren te ontgaan. Daarna sprak ze van rijke, over- zeesche bloedverwanten en toen ik vertelde, dat Ik geene familie buitenslands had, wist ze hierop een middel, door aan te merken, dat dit later nog gebeuren zou. Op mijne vraag, hoe oud ik was en waar ik van daan kwam, antwoordde zij, dat zij zich hiermede niet inliet en alleen in de toekomst las. Ik begon kwaad op mij zeiven te woiden, dat ik mij zoo had laten beet nemen, al was 't dan maar voor tien centen, en ik was op 't punt, om haar voor een bedriegster uit te maken, toen ik een man zag, den orgeldraaier van gisteren, en ik geen trek gevoelde, om van hem misschien een pak slaag op te loopen. En nu ben ik weer hier, en hebt ge lust, om Zuleika te zien gaat uw gang Een uur later passeerden we toevallig de tent en tot onze verbazing zagen we er een tiental menschen, uitkomen, 't Waren boeren en boerinnen en dienstboden en weer anderen gingen er in. 't Is een schandaalherhaalde mijn vriend, en dat in onzen tijd Dat men in tijden van domheid en bijgeloof tot zulke middelen zijne toevlucht nam, dat is te begrijpen, maar in onze verlichte negen tiende eeurvdat is een schandaalDat moest door de politie belet worden. Dat is eene ongeoorloofde afzetterij. Wij waren het met den vriend volstrekt niet eens. Wanneer we lezen van een Wal- lenstein, die de sterren raadpleegde en van eene Catharina de Medicis, die 't zelfde deed, en die twee personen houden voor menschen van ontwikkeling, dan kunnen we zeer goed begrijpen, dat veelminder ontwikkelden zich toen aan die dwaasheid overgaven en waar hooggeplaatste personen voorgingen, daar kon men zulks ook niet verbieden. armband, die rcheen los te zijn. „Zrker, ik heb haar portret als studiekop geschilderd,'' „Is zij dus schoon?" vroeg de barones sehielijker, dan zij het zeDe el had gewild. „Ja. Ik beoordeel haar met het cog van een schilder, daar viel mij haar gelaat op, toea ik haar voor de eers'c maal zag. „Gelooft gij werkelijk, als fchilder anders te oor- declen, dan als man?" „Zeker. Ik vind het hoo'd van het meisje zeer schoon, desnietlegenstaande zou ik toch nooit op haar kunnen verliefd worden." „Waarom niet?" Kalinka haalde langzaam do schouders op. „Dat is een moeielijk to beantwoorden vraag," antwoordde bij. „Mijn hart gevoelt niets voor het meisje, misschien om dat er in het schoone gelaat te weinig uitdrukking licht, ik heb waarachtig hier over nog niet nagedacht." „Mjjnheer Kalinka, is uw bloed inderdaad zoo rus tig en koud „Neen, het is niet koud, het kan zelfs in wilde vaart door de aderen stroomen, maar alleen dan, wanneer mijn hart daarbij betrokken is." „üe luitenant tan Tillyschijnt nog al gevoeliger te zijn." „Een vlindor, die in den zonneschijn van de eene bloem naar de ander fladdert. Het liefdevuur vlamt in zijn hart snel op, maar eveu snel verdoofd hot ook weder; zijn hart zal nimmer het gevoel van eeao trouwe bostendigheid leeren kennen." „Ik geloof, dat gij hom niet juist beoordeelt," zeide do barones* „Doch, wat gaat mij dat aan! Nu moet ik u wegzenden; ik hoop, dat gjj eens spoedig wedor komt." Lachend gaf zij den schilder do hand en begaf zich in een zij-vertrek. Kalinka bleef nog een oogenblik roerloos staan, daarna vertrok hij. Hijriop een toevallg voorbijgaand huurrijtuig aan, en liet zich naar zijn huis rijden, om alleen te zijn cn niemard to ontmoeten. Wordt Vervolgd. Wanneer in onzen tijd, waarin onderwijs allerwege de vurig verlangde verlichting moest aanbrengen en dit ook kan doen, de menschen zich nog krampachtig vasthouden aan de aan gehaalde stelling, dat de wereld bedrogen wil worden, daar behoeft de openbare macht niet tusschen beide te treden, evenmin als zij snorken de advertentiën kan verbieden, die 't geld uit den zak weten te kloppen. Maar wel is't den plicht van weidenkenden, om voortdurend en met allen aandrang tegen zulke praktijken te waarschuwen, opdat ieder eindelijk zoo wijswor- don om 't dwaze en ongerijmde ervan in te zien. Wanneer niemand er meer van profiteert en zulke nonsens zaken geen aftrek meer vinden, dan hou den ze van zelve op. Wanneer we voor eenige dagen in de dagbladen lezen van eene vrouw, die door de voorspellingen van zoo'n wijf zoo bevreesd en beangst werd, dat ze een einde aan haar leven maakt, dan vinden we dit akelig en betreurenswaardig, maar tevens hopen wij, dat zulk een sprekend voorbeeld krachtiger zal werken dan politiemaatregelen. De trek naar 't verbodene blijft groot en al worden horoskcoptrekkers en planeetlezers en waarzeg gers en compagnie hier en daar geweerd, toch bezoekt men ze in 't geheim. Goed. ontwikkelend, degelijk volksonderwijs, is alleen in staat, om de oogen niet alleen te openen, maar om een tegenzin in zulk een opzettelijk bedrog te krijgen. Dan zullen de Zuleika's verdwijnen niet alleen van de nog bestaande kermissen, maar ook uit die achterbuurten en stegen, waar ze hunne netten nog uitspreiden, om lichtgeloovigen te vangen. Hiertoe mede te werken is onze plicht Deutichem, P, van de Velde. Binnenlandsch Nieuws. Schagen. Waar kindervreugde heerscht, daar schijnt het gelukszonnetjo en verwarmt met zijne stralen ook de harten der ouderen, die tegenwoordig zijn. Zoo was het ook heden morgen, in het lokaal der Departementale Be waarschool, alhier. Even als vorige jaren, hadden ook nu weder Regenten en Regentessen besloten op den Sint-Nicolaasdag de kinderen der school te ont halen op eenige lekkernijen en geschenken. Men had dan ook niet te vragen, waarom alle kinderen beden morgen feestelijk gekleed waren. Immers Sint-Nicolaas zou hen een be zoek brengen en dat bewustzijn deed lmnne gezichtjes van vreugde stralen, niet omdat zij groote geschenken verwachtten, o neen, de inhaligheid is nog vreemd aan hunne harten, maar hun stond een belooning te wachten, een blijk van hartelijke genegenheid van ouderen. En de ouderen? zij waren gekomen om de kinderen te zien spelen en dat is wel der moeite waard, daar een 80 tal kinderen meisjes en jongens versjes te hooron opzeggen, liedjes te hooren zingen en hunnen spelen gezamenlijk ten uitvoer zien brengen met zooveel orde en toch ook kinderlijke vrijheid. Al merkt men ten duidelijkste dat het spelen hen is geleerd, hun spel is volstrekt niet stijf of gedwongen - iets wat natuurlijk ten zeerste getuigt voor de uitstekende leiding en tact van onderwijs der dames Verney, die deze school dirigeeren. Vooral de dochtertjes van de heeren Johs. Honing, S. Meurs, P. Voorthuizen en het zoontje van den heer Johs. Denijs, kweten zich uitstekend van hun taak, door het op zeggen van expresselijk geleerde gedichtjes. Zij waren kinderlijk die gedichtjes en de wijze van voordragen oulokte menigen gullen lach. De gezamenlijke spelen als: de vlaggenmarsch, het mareheeren met zang en gymnastische bewegingen, poes eu muis, en het duiveuspel, werden allerliefst uitgevoerd. En toen Sint Nicolaas kwam wel, toen was het een tooneeltje, het penseel van eeu schildnr volkomen waardig. Nadat Sint Nicolaas vertrokken was, ver deelde de Commissie de verschillende ge schenken, bestaande in een zakje met koek en een prentenboek, waarna de kleinen met volle handen en blijde gezichten naar huis gingen. Heden avond om vijf uur zal dezelfde Com missie de leerlingen van de Handwerkschool dezer inrichting, insgelijks feestelijk onthalen. Inderdaad, èn Directie, èu Commissie he grijpen hunne taak goed. De Bewaarschool, zooals die hier gedirigeerd wordt, is aller belangstelling en deelneming ten volle waard uiet alleen, maar zij heeft er bepaald een aanspraak op. Mochten door cpn invloed der min of meer ongunstige tiidsom- standigheden (I3 vrijwillige bijdragen tot het in stand houden dezer inrichting, dit jaar iets minder gevloeid hebben dan m vori ge jaren, te betreuren zou het zijn, indien de ze inrichting daardoor te kort zou worden ©e- daan, en bevelen wij ieder dringend en uit volle overtuiging aan: helpt deze goede en nuttige inrichting flink in stand houden. Te Meppel is dezer dagen een nagemaakt bankbiljet van duizend gulden ontvangen. Nau- welijks to onderkennen van een echt, is het bij uitspraak der Ned. hauk voor valsch ver klaard. B u 'i ten tan dsch N i euws. ENGELAUD. Londen, 3 December. De Times verneemt uit Hongkong van gisteren, dat de cholera op de Fransche vloot is uitgebroken. MEXICO. Tot opvolger van Manuel Gonzales als president der Republiek is gekozen generaal Porfirio Diaz, die Maandag de teugels van het bewind heeft aanvaard, bij welke gelegenheid de orde en rust te Mexico niets te wenschen overlieten. 't Is de tweede maal dat Porfirio Diaz dit ambt bekleedt en de verwachtingen, die men van zijne regeering koestert, zijn niet gering. Verslag der vergadering van den Gemeenteraad van Schagen, gehouden op IVoensdag 3 December l. des avonds G'/a ure. Tegenwoordig waren de heeren: 3. Langenberg, voorzitter; C. de Pater, wethouder; Jb. Denijs, secretaris; en de leden: J. Buis J. Govers, W. Kooi, W. A. Hazeu, J. van der Maaten, J. Noë, Jb. Stammes en H. B. Voorman. Afwezig was de heer C- Smit. wethouder- Nadat door den voorzitter de vergadering was geopend, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Hierop ging men over tot de behandeling van 1. 3. 7. Mededeelingen van een ingekomen missieve van Gedeputeerde Staten, behelzende goei- keuring en terugzending der kohieren Hoofdelijken Omslag en Belasting op de Honden. Voorlezing van een van Gedeputeerde Staten ontvangen schrijven, machtiging ver- leenende tot het in de vorige raadsvergadering, genomen besluit omtrent kwijting uit de post van onvoorziene uitgaven. i Wordt gelezen een brief van den school opziener van dit district, waarin ZEI. Gestr. verklaart de schoolverbouwing te hebben geschouwd eu bevonden dat dezelve over eenkomstig het bestek was uitgevoerd. Ingekomen een briefje van Mejufvrouw Hermans, waarin zij verklaart hare benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. School ailner aan te nemen, tegelijkertijd verzoekende deoj 18 Dec. e. k. hare betrekking te mo-roe aanvaarden, in plaats van 15 Dec. zJ in de instructie was vermeld, uithoofde zij den 15 Dec. -examen hoopt te doen VJ0 de gymnastie. - De raad staat gevraagd verzoek toe. Van Mejufvrouw Terburg schrijven o vangen, waarin schr. verklaard hare j noeming tot Vroedvrouw, dezer Gemeente te nemen. o«nnnr. Missieve van de Directie der Hou. t>P Maatsch.. waarin bedoelde Dir- met w op de door de Regeering gemaakte bepl'?löQ omtrent op de lijnen voorkomende ge van besmettelijke ziekten, als choIorAt^.; den raad verzoekt haar aan te geven. heen zij in dergelijke gevallen een t reiziger, die hier in het station moet worden, kan vervoeren. Na eenige bespreking besluit «0 b0t voorloopige wijkplaats aan te ledig staande gebouwtje op de be3 alEen' schrijven van den P^^fer- geneesheer Dr- Ensing, waarin den r op wordt gewezen, dat alhoew e - moeten er is, nog de volgende artikele tón worden aangeschaft, zal de barah. kunnen doen, en wel: vdr 7 Bedden met toebehooieu schooning- 4 a 5 Lampen voor de yerh Brandstof voor de kachels- on Materieel voor het schoonhouae onderhouden van het loo-aai.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2