Buitenlandsch Nieuws. t$UltGEIlLI.JKK STAND Gemeente Scliagen. Gemeente Sint Maarten. Marktberichten. getuigden dat de heeren D. Roggeveen en D. Vroon v. Hoolwerff, die de oefeningen leiden, hun taak flink begrijpen. In den vooravond kweet de vereeniging zich van een plicht van dankbaarheid tegen over haren beschermheer, den heer J. C. Na gelhout, door ZEd. een fraai gouden insigne aan te bieden. Hoewel wij er volstrekt niet voor zijn om het publiek tt t uLgaan aan te sporen, betreuren wij het toch dat deze openbare uitvoering zoo slecht bezocht was. Wanneer men geregeld de danspartijen sterk bezocht ziet, dan mag men toch zeker wel verwachten, dat men op een uitvoering waar het nuttige gepaard is aan het aangename, een flink en degelijk publiek mag aantreffen. De Harmonie die ook deze uitvoering weder opluisterde, verdient ook nu wreder een woord van lof voor hare goede uitvoering der stukken. Ook zij kan op vooruitgang roemen, en durven wij gerustelijk voorspellen, dat, als de Har monie het geluk mag hebben d«n heer Rugers als haar directeur te behouden, zij steeds vooruit zal blijven gaan. Met genoegen zagen wij onder hare werkende leden ook eenige jeugdige krachten. Jongstleden Maandag avond werden te Barsingerhorn nogmaals de tooneelstukjes op gevoerd, die daar den 26sten November gegeven werden. Dezen keer werd er geen entree ge heven, en konden er nog bons aangevraagd worden voor vrije vertering. Zooals te verwachten was, werd deze re derijkersuitvoering bijgewoond door zeer veel menschen, die zich of altijd of meest al der gelijk genot moeten ontzeggen. In de beste orde werd deze avond tot aller genoegen doorgebracht. Zaterdagavond is op den Amsterdamschen straatweg bij Halfweg, even buiten Houtrijk en Polanen, zekere B., uit Nieuwe Niedorp, door drie mannen aangerand, die hem zijne portefeuille met f850 ontnamen en hem daar na in de trekvaart wierpen. De bestolene is er in geslaagd de vaart over te zwemmen en alzoo zijn leven te redden. Van de dieven is nog niets naders bekend. De reizigers, die Zaterdag morgen met den trein 9.25 van Hilversum vertrokken, zijn, -dank zij der tegenwoordigheid van geest van een der passagiers, hoogstwaarschijnlijk een groot gevaar ontsnapt, dat eenmaal te meer bewijst hoe noodzakelijk het is, dat de reizi gers zich in gemeenschap kunnen stellen met den hoofdconducteur. Bij Bussum gekomen bemerkten de passa giers van eene eerste klasse coupé aan het hevige schokken van hun waggon, dat daar aan een defect moest zijn ontstaan. Tot Weesp nam dat schokken haud over hand toe, ge paard met vreemde geluiden. Gelukkig kwam een der passagiers op den inval bij het voor bijrijden van Weesp door hevig schreeuwen en wuiven met zijn courant de opmerkzaamheid van den stationchef te trekken, die den trein even voorbij het station liet stilstaan. Men bemerkte toen dat het geheele onderstel van den waggon gebroken was, reed langzaam naar Weesp terug en verwijderde aldaar den waggon uit den trein. Een en ander veroorzaakte een oponthoud van circa 25 minuten. Aan aardige, geestige St. Nicolaas-sur- prises heeft het natuurlijk dezer dagen in Den Haag niet ontbroken, doch helaas ook niet aan wreede en laaghartige. Zóó ont ving een echtpaar in een der mindere buur ten, dat door de natuur reeds niet met gaven was bedeeld, een groot pak, dat bij het open maken bleek te bevatten een doodkist, met schroeven gesloten. Doodelijk verschrikt bij het gezicht van de kist, kreeg de vrouw bijna een zenuwtoeval en toen de buren door het geschreeuw opmerkzaam gemaakt, binnen traden en de kist geopend hadden, bleek haar inhoud te bestaan uit alle mogelijke afval met spotrijmen op de ongelukkige positie en ge stalte van het echtpaar. Hoe afschuwelijk De toevloed van postpakketten was in deze dagen te Nijmegen zoo groot, dat het postkautoor aldaar te klein bleek, en de admini stratie zich genoodzaakt zag, een ledigstaand huis in de buurt tot hulppostkantoor te gebrui ken. Een brutale aanranding heeft Donder dagavond aan den Buitensingel bij de Wil- lcmspoort te Amsterdam plaats gehad. De be steller van de Purmerender boot C. Lok, ver voerde een zwaar beladen handkar, toen hij door een man, gekleed in blauwen jekker en bruinen pantalon, werd staande gehouden, die hem om tabak vroeg. Hij antwoordde dat. hij geen tabak bij zich had, omdat hij die nimmer gebruikte, waarop de man hem bij de keel greep en zeide: „dan zal je geld ge ven of ik verdonkremaan je hier". Lok hoe wel steeds stevig vastgehouden, wist zijn mes te voorschijn te halen; hij bedreigde den aan valler daarmede, die onmiddelijk het ha zenpad koo3. De besteller, die bang was dat er misschien nog meer lieden van dergelijk al looi in de nabijheid waren, en die zijn kar niet durfde alleen laten, weet niet waar de aanrander is gebleven. Een vreeselijk ongeluk heeft te Katwijk aan Zee plaats gehad. De krankzinnige doch ter van eene zieke weduwe vond men 's mor gens, het geheele lichaam als met brandwonden overdekt en het aangezicht geheel zwart. Men vermoedt dat zij, opgestaan zijnde, op de bran dende lamp is gevallen; althans men vond de lamp geheel verbrijzeld. Reeds 's middags is de ongelukkige aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. De toestand der we duwe is allertreurigst. Er vertoonen zich ook bij haar teekenen van krankzinnigheid. FLóAisricióia- IKI- De pers te Lyon heeft zich vereenigd om, evenals in 1880, voor het groote aantal noodlijdenden dier stad voor den tijd van vier maanden volkskeukens op te richten. Hiervoor is een bedrag van 200,000 francs noodig, dat door eene openbare collecte en een loterij bijeengebracht moet worden. Volgens een statistiek in een Parijsch dagblad verschenen bedraagt het aantal werk lieden te Parijs, die zonder werk zijn, 36000. Met den eersten post van het land is den heer Clevelaud tegelijk een groote erfenis ten deel gevallen. Verscheidene jaren geleden overleed te Pittsburg in Pcnsylvanië een zon derling, die zijn geheele vermogen naliet aan den eersten democraat, die tot president der Vereenigde Staten benoemd zou worden. Daar de heer Clevelaud de eerste democratische president zal zijn die sedert 23 jaren gekozen is, is hij dus de erfgenaam van den bewoner van Pittsburg. De som is door interest op interest thans tot 500000 dollars aangegroeid, een niet te verwerpen fortuintje. ZTJUD-A-EEEKIA.- De droogte is nu in Kafferland geëin digd, maar er worden vreeselijke verhalen op gehangen van de tijden, die men te doorstaan heeft gehad. Er heerschte, zoo meldt do Mer- cury, hongersnood. In grooten getale doolden de inboorlingen rond om zoogenoemde „uintjes" uit te graven. Een man en een vrouw, ver gezeld van hun kinderen, waaronder een zuigling, zochten ook naar voedsel. Zij vonden niets en de honger kwelde hen ontzettend. De man droeg het kind en bleef onderweg achter, zeg gende dat hij te vermoeid was om voort te gaan. Door zijn lang wegblijven verontrust, ging men kijken wat er aan scheelde en toen bevond men, dat bij bezig was zijn eigen kind op te eten. De passagiers van den eersten trein, die Maandagmorgen van Goldberg te Liegnitz aankwam, werden eenige oogenblikken voorde trein het station binnenreed, verschrikt door twee revolverschoten, die in een coupé derde klassen werden gelost. Toen men uit de andere afdeelingen van den waggon toesnelde, zag men een dame met een revolver in de hand en tegenover haar een grondeigenaar van Goldberg, die door een schot licht aan het hoofd gewond, maar bovendien met vitriool begoten bleek te zijn, waardoor een gedeelte van zijn gezicht en zijne kleederen verbrand waren. De dame werd het moordtuig ontnomen en te Liegnitz in hechtenis genomen. Met de grootste kalmte bekende zij, dat zij schuldig was aan poging tot moord en betreurde alleen, dat men haar verhinderd had de overige schoten op zichzelf te lossen. Zij verzekerde, dat men haar niet levend voor den rechter zou brengen. Zij vertelde, dat de door haar gewonde met haar gedurende vijf jaren liefdesbetrekkingen had onderhouden en dat hij haar bepaald beloofd bad te zullen trouwen. Echter had hij, de vader van haar kind, zich niet een ander verloofd, en dit had baar' bet besluit doen nemen hem het leven te benemen. Z.j bad hem gedurende de 1, dagen steeds gadegeslagen en toen hij ^'5 trein stapte om zijn verloofde te gaan |JL a volgde zij hem in den waggon. In het h van politie had men haar alles ontnomen I*" mede z,j zich zou kunnen schaden, besluit om zich het leven te benemen zoo vast dat zij een ruit insloeg en zich de glasscherven de polsader doorsneed. VW politiebureau is het meis|e naar bet Pas,| 'n gebracht. Gasto®, Jot ro(i toe nam men aan dat de t» door de Engelsclie bank uitgegeven banknoi* van 100,000 pond sterling (waarvan de hen* van Westminster er een in zijr, salon bjt hangen) de grootste geldwaardige papieren wereld waren. Toch blijkt dat de Oostenrijkscl? vorsten familie Slarhemburg een stuk van n grootere waarde heeft, nl. een obligatie n i,5oo,ooo Oosten rij ksche guldens. Voor d 1 som beeft de regeeiing indertijd een deel der' bezittingen van den vorst aangekocht en dit uj een enkele obligatie zilverrente betaald. Hetstn( is natuurlijk rentegevend en werpt ieder jai, 75ooo gulden intrest af. Het wereldpost verkeer werd in 188 a onder- houden door 4800 millioen brieven. 880 inillioen briefkaarten, a3oo millioen couranten. ïjoo millioen drukwerken, 85 millioen monster;, uo millioen pakjes, 119 milloen postwissel) ter gezamelijke waarde van 8000 millioen franken, De kleermakers gezellen te Parijs zijn zeer vertoornd op de journalisten; dezer dagen hielden zij in gemeenschap inet eenige andere ontefre- denen, een vergadering, waarop met de nieuws gierigen ongeveer tweehonderd personen bijeen waren, teneinde over »de schandelijke lioudin» die de pers tegenover de arbeiders die zonder werk zijn aanneemt" te beraadslageo. Eerst werd de revolutionaire Cri de Peuple aangevallen; men weet het dit blad dat de anarchist Druelle, dien het een geheim agent had genoemd, gearresteerd is geworden en toet werd tegen den redacteur er van, den bekenden communist Jules Vallés, de beschuldiging geuit dat hij zich door den prefect van politie Ga- mescasse liet bezoldigen. Hierna noodigde een anarchist de in de zaal aanwezige journalisten uit om op de tribune te komen, opdat men hen van aanzien zoude loeren kennen en ter gelegener tij>1 zoude kun nen doodschieten. Verscheidene journalisten gaven gehoor aan deze vriendelijke uitnoodigiog en gingen naast den president zitten. Er werd nu geweldig legen de journalist® losgetrokken sommigen dier heeren verwaar digden zich om te antwoorden en er ontstond een vreeselijk geweld, waarbij een der aanwezige personen uitriep: »Wij hebben ons lang genoeg met die vuile krantenschrijvers beziggehouden! Als 7.e ons vervelen, moeten er niet veel praatjes verkocht worden, maar moet inen ze eenvoudig een pak slaag geven." Met deze liefelijkheid werd de vergadering besloten; tot geweldadigheden kwam hetecluer niet, want hel was bekend geworden, dat de journalisten allen revolvers bij zich hadden gestoken. Ingeschreven van 5 toten met 8 December 1381- GeborenTrijntje, dochter van Meijert Groote* ea van Gcesje de Bree. Ondertrouwd: Dirk Rood, vredr. van Pietertje S"!) ders, 40 jr. en Anna de Graaf, wed. san "U Slikker, 30 jr, beiden wonende te Schagen- Getrouwd en Overleden Geene. Ingeschreven van 1 tot 30 November 1881- Geboren: 9 Nov. Jantje, dochter van Jan en van Antje van Twuiver- 28 d, Ario, zoon Klaas Bruin en Dieuwertje Brak. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. gj Overleden: 23 Nor. Gerbrand Groenveld 0 jaren. Echtgenoot van Trijntje Brouwer- HOORN, 5 Dec. Aangevoerd: 3 Koeien Vaars 250 Schapen 43 Varkeus Graskalveren Jfucbt. Kalv. Lammeren Biggen Kippen De handel matig. HOORN 6 Dec. Aaagevoerd: H. L. Rogge f 140 - a f f f f f f f f a 28.- —44 a a a a 210.— 33.- -.52 4 20 23 Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale 8.— a 5.— a 3.50 a 7.- a 10.— 8 11.50 a 8-50 a 8-50 5-25 4- 7.3O 11— 12— 'J—

Schager Courant | 1884 | | pagina 2