Algeheex zondag ïtdECEMRER A DYERTEX TIE - J. WINKEL, Ao IS84. 2Sstc Jaargang. «ftt 1839. A E L S- La X I> B O L W B L A t». Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzendirt£ tot 's middags 12 ure, worden Advertenlién in het eerstuitkomend nummer geplaatst. -- - -v-f-:1» v tic ineen te Schagen. Bekendmakingen. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TE SCHAGEN, Laan, "Wijk D,' No. 5. Marktwezen. Prijs per jaar f3.Franco per post ƒ3.6 Afzonderlijke nummers 0.05. Binnenlandscli Nieuws. Volgens achterstaande adv. zal de heer Bottinga eene lezing houden te Barsingerhorn. Voor hen die den heer B. nog niet ken nen, deelen wij ntede, dat ZEd. op ver schillende plaatsen reeds meermalen is uit- genoodigd en onderscheidene dagbladen, de vleiendste recenciën hebben gegeven, omtrent de uitstekende wijze waarop de beer B., zoo wel ernstige als luimige stukkeu voordraagt. Te Amsterdam zijn aangehouden een heer en*eene jeugdige dame, die Zondag middag te Brussel een diefstal hebben gepleegd van onge veer 150,000 fr. aan juweelen. De bestolene was ben zoo spoedig mogelijk nagereisd en op aanwijzing van hem werden zij, in het bezit van al het gestolene, gearresteerd. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft van de hand gewezen het door de gemeenteraden van Hoorn en Purmerend ondersteund vei zoek der kamer van koophandel en fabrieken te Purmerend, om des middags nog een trein lusschen Hoorn en Amsterdam te laten loopen, als niet in het belang van de dienstbij even tueel dicht water is zij niet ongenegen, op dat besluit terug te komen. In de eerste helft der maand October vertrok een ingezetene der gemeente Waalwijk met zijn huisgezin naar Bokstel, met zich ne mende eene in eene kist opgesloten schoone kat. Vorleden Vrijdag, dus na ongeveer twee maanden vonden de buren het dier 'smorgens aan de oude woning, die de kat, blijkbaar alleen door haar instinct gedreven, op een ifstand van omtrent vijj our had weten te vinden. Zoowel te Utrecht als te Leiden is een onderzoek ingesteld naar den toestand der arbeidende klasse, met het oog op het werkgebrek, dat bijna allerwegen heerscht. In beide plaatsen vond men geen aanleiding om commissiën tot werkverschaffing te benoemen- Onder de benaming „liefdewerk" wordt sedert geruimen tijd te Kozendaal eene inzameling van gebruikte postzegels gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de vrijkooping van negerslaven en Chineesche kinderen. Uit ver scheidene plaatsen van Noord-Brabant worden voor dit doel postzegels naar Rozendaal gezonden. Hetj tot heden ingezamelde bedrag bedraagt thans 4,341,215 stuks. In Friesland zijn tegenwoordig zooveel mollen, dat sommige personen f 3.50 f 4 's <jaags verdienen met ze te vangen, daar 5 cents "er stuk als premie wordt betaald. De Commissie van Workvurucuattiug te Amsterdam bericht, dat de aanvragen om werk zeer sterk toenemen ®n reeds het getal 3431 bedraagt. Het wordt zoer moeielijk voor zoovelen werk te vinden. Gisteren zijn weder een 150 man werkzaam gesteld, doch meer dan 2000 moeten hun beurt afwachten. De giften zijn tot f 100 000 geklommen. Gemengd Nieuws. nOEZOVDËA Van zeer bevoegde zijde worden wij aan gezocht onderstaande stukken, in het belang der zaak op te nemen. Echter dient door eenig bijschrift teleurstelling te worde* voorkomen voor die ambachtslieden, die door het artikel inden waan gebracht zouden kunnen worden, dat zij zich als zoodanig voor den kolonialen dienst zouden kunnen verbinden. De persoon moet zich verbinden als soldaat der infanterie. Blijkt hij na zijne aankomst ia Indië handwerk te kunnen uitoefenen, dan kan hem daar de gelegenheid geopend worden als genie- of artilleriewerkman etc. bij een ander wapen of dienstvak over te gaan. Een bepaald uit zicht op dien overgang kan hier te lande niet worden geopend, maar het behoeft geen betoog, dat de bekwame werkman in Indië, ook als soldaat der infanterie, in zijne vrije uren allicht de gelegenheid heeft zijn spaarpenningen te zien toenemen. Gebrek aan werk. Voortdurend treft men in onderscheiden dagbladen berichten aan over gebrek aan werk, en velerlei zijn de middelen die aan de hand worden gedaan, oih daaraan tegemoet te karnen. 1CER T, Ingezonden stukken één dag vroeger. Wegens plaatsgebrek zijn wij genood.zaal t hei Hoofdartikel en Feuilleton tol het volgend nummer te laten liggen. tot de inschrijving voor het jaar 1885, volgens do wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72,) Burgemeester en Wethouders van Schagen, gelet hebbende op het bepaalde bij artikel 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72), herinneren bij deze du belanghebbende Ingezetenen, aan hunno verplichting tot hot doen van aangifte voor don dienst bij do Nationale Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de Artikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen, die op den eersten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lo. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inuezeten is volgens de Wet vau 28 Juli 1850 (Staatsblad No, 44). 2o- Hij, die geene ouders oi voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar der inschrij ving in Nederland verblijf hield; So, Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits bji binnnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezetenen wordt niet gehouden, de vreemdeling Leboorende, tot eene staat, waar de Nederlander niet aan deu verplichten krijgdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst plichtighcid het beginsel van wederkeerigbaid is aan genomen Art. 20. H{j, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te govon bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente waar de inschrijving volgens Art. 16, moet ge schicden Art. 16, De inschrijving geschiedt: lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, do voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar inde gemeente waar hij woont; 3o. Van hem. die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hij woont; 4o. Van den buiten 's lands wonenden i<>on van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederlaud gewoond heeft. Art 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven lo. De, in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. Dc, in een vreemd Rijk verblijfhoudende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; Art. 18. Elk die volgens Art. 15 behoort te wor den ingeschreven, is verplicht zich daartoe bjj Bur gemeester en Wethouders aan te geven, tusschea den lsten en den 31sten Januari; Bij ongesteldheid, afwezigheid of onstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijn moeder, of, zijn beiden overleden, sijn oogd tot het doen van die aangifte verplicht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, brengen te vens ter kennisse van belanghebbenden: dat tot de inschrijving gelegenheid zal bestaan van 1 tot 31 Ja nuari aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente, da gelijks, uitgezonderd des Zondags, van des voormid dags 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen, den 20en December 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. de PATER, Wethr. De Secretaris, Denijs. UITGEYER: Adverlentiën van één tot vijf regels 0 75. iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte b°rekend. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat. wegens de in de eerstvolgende weken op Donderdag invallende Christelijke feestdagen, de gewone wekelijkscho markt aldaar zal worden rrehoudeu op Woensdagen den 24en en 31en December a. s. Schagen, 16 December 1884, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cs. de PATER Wetbr. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen, herinnert de ingezetenen aan art, 160 van het politicreglemeut dezer gemeente, luidende als volgt: „De scboorsteenen, voor zooverre die des „zomers gestookt worden, moeten tenminste „tweemaal 's jaars, in Maart en December „worden geveegd en schoongemaakt, op de straffen „bij art. 471, tro. 1, van bet wetboek van straf recht bedreigd." Schagen, 16 December 1884. De Burgemeester voornoemd, Cs. de PATER Wethr. Te Franfort werd dezer dagen door een spotvogel verteld dat iemand te Munclien of daaromtrent voor een groote som gewed had, dat hij voor I Januari drieduizend tien-penning stukken van het jaar 1873 hijeen zou krijgen en die nu overal tegen grot geld liet opkoopen. De plaasielijke nieuwtjesventers lieten niet na o:n dit verhaal verder te brengen en weldra begon iedereen zulke stukken te verzamelen, ze dikwijls niet i5, ja zelfs met ao of a5 pennin gen betalende In de tramwagens, op de niarki, in de herbergen, overal werden de grove nik kelstukken opgezameld en er waren lieden, die er weldra twee- of driehonderd bijeen hadden. Toen nu tenslotte onderzocht werd wie en waar de man was, die er 3<<oo hebben en duur be talen wilde, bleek dia nergens te vinden te zijn en menigeen, een ervaring rijker geworden, wenscht thans niets liever dan zijn nikkelschatten hoe eer hoe liever weder kwijt te zijn. Te Duisburg heeft dezer dagen een brie venbesteller een groot ongeluk weten te voor komen. Uit een in de uiterste grens der gemeente gelegen woning hoorde hij kinderen om hulp roepen- Hij ging uaar binnen, doch uioast daarvoor eerst twee deuren openbreken en vund toen vijf kleine kiuderen in een vertrek, dat reeds vol rook en vuur stond. Hij bracht hen terstond naar buiten en vernam toen dat de ouders uit gegaan waren en de kinderen inmiddels niet een lucifer een petroleumlamp hadden willen aansteken, die omjiloft was. liet huis brandde geheel af. De brievenbesteller had bij het redden der kinderen, zijn portefeuille, waarin 5oo mark was, in het brandende vertrek verloren. Geluk kig bemerkte hij dit tijdig, zoodat hij terug kon gaan en ook dit nog uit deu brand reddeu.

Schager Courant | 1884 | | pagina 1