Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentie». ROETMAN SCHEPPERS Co., te SCHIEDAM. Halloway's Pillen. I). STOOP. Buitendien aclit de heer Lüderitz bet twijfelachtig of wel ooit door een Engelsch oorlogschip in de Lucia-baai de Britsche vlag is geheschen, wijl eerst hij zelf met groote onkosten de kust genaakbaar had gemaakt. De heer Lüderitz maakte den indruk van een man, die juist weet wat hij wil en op welke wijze hij zijn doel moet bereiken. Hij geelt toe dat zijne overzeesche bezittingen veel tijd en veel geld zullen eischen, vóór zij werkeijk zullen afwerpen. Maar reeds hadden verscheidene Engelsche kapitalisten hem belangrijke aanbie dingen gedaan, voornamelijk met het oog op Angra-Pequena. De heer Lüderitz heeft n atuurlijk niet geaarzeld te weigeren: het land laat hij nauwkeurig onderzoeken, en Angra-Pequeua schijnt zeer rijk aan kopermijnen te zijn. Aan een medewerker van het Berl. Tagebl. heeft de heer Lüderitz omtrent zijne nieuwe bezittingen op Afrika's oostkust gezegd, dat hij hiervan groote verwachting koestert, daar de voortreffelijkheid var "le Lucia-baai niet alleen de sleutc bim Jan1 i maar pok v zeer Jzigers zeer geschikt zijn rot het '..anjJBKi eener evenwel •ïgen op Afrika's iptq; Demararaland naar het :t te breiden, zoodat het plan „om zi - en de hand te reiken" nog in de verste te omst lag. De reiziger Einwald, die medegewerkt heeft tot het in bezit nemen van de Lucia-baai werd gisteren te Berlijn verwacht. SIP^USTJ-E- De bijzonderheden omtrent de verwoestingen, die de aardbeving in Andaluzië en Grenada aangericht heeft, gaan elke beschrijving te boven. Van Madrid werd van regeeringswege eene commissie naar Andaluzië gezonden, om de meest geteisterde plaatsen in oogenschouw te nemen. Om in den dringendsten nood te voorzien, had men uit 's Rijks schatkist geld medegenomen benevens 20000 francs uit de particuliere kas des Konings. Een correspondent van de Standard, die de commissie begeleidde, bericht omtrent deze reis het volgende Van Grenada uit ging men in een storm en tot de knieën door de modder, de dorpen bezoeken. In verscheidene plaatsen, waar men kwam, moesten de gedelegeerden der regeering zorgen, dat de dooden begraven werden- In het dorp Dorea.1 vonden zij de meeste huizen vernield en tien lijken onbegraven. Van de kerk waren het dak en twee gevels ingestort. Daar de gidsen weigerden verder te gaan, moest de commissie den nacht in de ruïnes van een klooster doorbrengen. Bij het aanbreken van den dag ging men naar Albunuela, een stadje met 2000 inwoners, dat een verschrikkelijken aanblik opleverde. De helft der woonhuizen was een puinhoop, waaronder ook de kerk, het raadhuis en het klooster. De bewoners waren naar buiten gevlucht met het w&inige wat zij nog hadden kunnen redden; de vrouwen en kinderen bevonden zich in wagens en karren, terwijl de mannen zich rondom met groote vuren verwarmden. In een ambulance waren zestig gewonden, die door nonnen verpleegd werden. Uit de puinhoopen had men reeds 192 lijken opgehaald, terwijl men met het zoeken der overige vermiste personen nog bezig was. De verhalen der overblij venden waren hartverscheurend. Onder de dooden bevinden zich ook de burgemeester en de geestelijke der gemeentede vrouw van den burgemeester had 18 uren onder de puinhoopen van haar huis doorgebracht voor zij gered werd. Anderen lagen 24 k 36 uren begraven en waren geheel rstijfd van koude. Het hulpgeschrei der "'akten klonk hartve -"""j maar men bo- ogruimen Eenige last der .g .roepen b aph! 'ot i ook Alhama een stadje op 40 Ei ist.be mijlen van Grenada gelegen, dat door zijne huizen in middeleeuwschen stijl en zijne Moorsche baden beroemd is. De inwoners vertelden, dat zij zeventien schokken gevoeld hadden die met een hevig onderaardsch gerommel vergezeld gingen. Ondanks den regen en de sneeuw, waren allen buiten de stad gevlucht. 1300 huizen zijn meer of minder ernstig beschadigd, 302 lijken werden opgegraven, en 230 personen werden gewond. Nog steeds zochten de geredden met gevaar van hun leven naar hunne naaste betrekkingen of naar hunne bezittingen onder de puinhoopen en alleen de nacht maakte aan dit treurige werk een einde. Denzelfden avond, dat Andaluzië zoo zwaar geteisterd werd, gaf koningin Isabella II aan de aristocratie van Sevilla in haar koninklijk kasteel een schitterend feest. De gasten waren nauwelijks aangekomen, toen de eerste schokken werden waargenomen, die aan hen, die nog niet op het kasteel waren den lust benamen aan het feest deel te nemen. Madrid, 6 Januari. Gisteravond zijn te Grenada en op andere plaatsen weder hevige schokken gevoeld. De paniek is groot. Het gebouw der prefectuur is beschadigd. De Koning is van plan de geteisterde streken te bezoeken en zond opnieuw 100,000 fr. voor de slachtoffers. De Spaansche Bank zond 125,000 fr. Volgens een geneeskundig blad had de Engelsche geneeskundige Ugston uil een ge7.in twee kinderen onder behai ideling, die aan de scharlaken koorts lijdende waren- Toevallig trokken eenige kanarievogels zijn aandacht, die zeer stil op den stok in de kooi gezeten waren. De grootmoeder der kinderen had brood, dat door de zieke kinderen was overgelaten, aan de vogels gegeven. Twee «Jageu later vond dr. Ogston de vogels weder vroolijk, alleen een was nog meer ongesteld dan te voren en kon nauwelijks op zijn stok blijven zitten. De huid onder de vederen was scharlakenrood. De vogel stierf nadat hij eenige bewegingen gemaakt had, alsof hij pijn in de keel had en deze gezwollen was. Op zijne vragen kwam de dokter te weten, dat deze vogel het meest van het brood, dat de kinderen in handen hadden gehad, had gegeten, terwijl de anderen er nauwelijks aangeraakt hadden. In de stad Dalketth in Schotland stierf 17 jaren geleden een dame die wegens haar bijzondere schoonheid hekend was. Haar man de heer Keith, zonderde zich na baardood van de wereld af, ontsioeg zijn dienstpersoneel en woonde gedeeltelijk te Londen, gedeeltelijk te Dalkeith. Steenkolen en de levensmiddelen, die hij noodig had, liet hij zich bezorgen, kookte zijn eten zelf, en hield zijn huis overigens her metisch gesloten. In de vorige week klopte zijn leverancier te vergeefscb hij hem aan en daar men dagen achtereen geen antwoord be kwam, werd de deur opengebroken en men vond den eigenaar dood in zijn bed, door de ratten half opgegeten re midden van een hoop vuilnis, dat gedurende 17 jaren bijeengegaard was. Sedert den dood van zijne vrouw was geen hand bezig geweest om het huis te reinigen. De kleederen der overleden vrouw, hingen nog op de zelfde plaats als bij haar verscheiden. De spiegels waren onbruikbaar geworden en de eigenaar lag zeit op een soort matras, welke van oude kleederen was vervaardigd zijn nacht hemd en muts die oorspronkelijk, wit geweest waren, waren zoo zwart als steenkolen. Ove rigens was de man een natuurlijken dood, aan een berOerie, gestorven, een aanzienlijk vermo gen in geld en landerijen achterlatende. De Deensche bladen vermelden de vol gende treurige gebeurtenis: Eene weduwe en hare dochter die in een klein huisje te Volsdain samenwoonden, werden den 2 1 December dood 111 hare woning gevonden. De weduwe zat op de knieën voor het bed, als 0111 met het hoofd er op te rustenmaar zij was een weinig naai achteren gezakt en had haar eenen arm op het bed gelegd. De drie kinderen dei- ongehuwde dochter waren levend. Twee (een tweeling) werden in het eene bed gevonden, terwijl het kleinste van omtrent eea jaar oud in de wieg had gelegen. Daarvóór zat de moe der in een houding als die welke de vrouwen aannemen, wanneer zij een in du wieg liggend kind de borst willen geven. Het was treffend twee menshen zoo door den dood overt allen te zien. Het kleinste kind had getracht over eind te komen en was op den grond gevallen, waar het langen tijd moet gelegen hebben; het had veel door de koude geleden, maar door de zorgvuldige verpleging die het onder vindt, is het herstellende. De kat heeft een gedeelte van het vleesch aan den rechterarm der oude vrouw tot op het heen afgeknaagd maar er was geen bloed uit de wonde gekomen, waaruit op te maken is, dat de vrouw reeds lang dood moet geweest zijn, voor de kat haar honger stilde Alles in bet huis duidt aan, dat zij 's Zaterdags bezig waren geweest met sclioon- makiti en witten. Moderne Trojaan<che paarden, Het trok voor eeiiigen lijd de aandacht der douane-be- amten te i'aiïjs dat liet aantal voor Parijs bestemde hobbelpaarden 111 den laatsten tijd zoo was toegenomen. Toen men elkander op dit feit op merkzaam maakte, werd een dezer paarden geopend en vond men een hoeveelheid lijue sigaren en geede tabak er in verborgen. Zooals men weet wordt van het artikel lahak in Frank rijk een hoog invoerrecht geëischt. Men ziet, dat een smokkelaar toch vindingrijk is. Le Figaro spreekt ven de uitvinding door den ingenieur J. Gapazza van ccr^ aic^.v aOv.ri luchtballon. Deze is van metaal, heelt geen motor, verliest geen gas en beeft geen hallast. De tegenstand der lucht is daarbij meer nuttig dan schadelijk. Schuitje en ballon maken een deel uit. Zonder in eene verdere beschrijving te treden, deelt het blad tntde, dat de eerste opstijging in het Champ de Mars zal plaats hebben op 5 Juni e. k. j De Soedaneezen die legenwoord'g te Brussel i in het Panopticum van Castan te zien zijn, doen j daar zeer veel over zich sjireken. De veertien jarige Jagda, echtgenoote van een der Soedaneezen had doordien zij, naar het gerucht Zegl, te vriendelijk tegenover de mannelijke bezoekers- was, zoozeer de jaloerschheid van haren gemaal opgewekt, dat hij haar niet enkel mishandelde, maar ook het kenmerk van het huwelijk, den neusring, ontrukte. Jagda snelde de straat op en haar echtgenoot liejv haar ua een groot aantal toeschouwers verzamelde zich rondom liet kibbelende echt paar en de mannen trokken partij voor de Soedaneesclie schoone. Eindelijk kwam het tot eene verzoening, en liet jiaar keerde in liet Panopticum terug. Oin de vereen icing te vieren vormden al de leden van den troep een kling om de eclitgenooten en baden, lerwijl deze o|) eiilhotisiaslische wijze de neuzen legen elkander wreven, vurig tot AIl.ili De verzoening was slechts van korten duur; Jagda ontvluchtte ten tweedee male, vloog oj) straat, nam een rijtuig en begaf zich naar een politie-bnreau. Aldaar aangekomen knielde zij voor dan ambtenaar, die haar te woord stond, neder en smeekte hem om haar te heljien. Zij verklaarde bepaald, dat de jaloezie van haren echtgenoot en de slechte behandeling, die hij haar deed ondervinden, oorzaak waren, dat zij niet langer tot den troep behooren maar dadelijk naar Soedan terugkeeren wilde. De verioogen van den impre«sario en van Jagda's broeder hielpen niets en daarom liet de polilie-man haar naar een hotel brengen. Zij zal eerstdaags naar Londen vertrekken, en heelt eene geldswaarde van driehondetd francs bij zich. BUIIC.E1UJ.SKE STAK Ctemceiite Schaden. Ingeschreven van 6 tot en met 8 Jannari 1885. Geboren: Ondortrouwd en Getrouwd: Geene. Ovorledon Levenloos aangegeven kind van André Daniël de Roojj en Aagje Zwakman. Johanna Tames, oud I jr. 2 md; Cornelis Bregtnau oud 19 jr. 9 md. Ctemcente HarsiBig'erliorn. Ingeschreven van 1 31 December 1884- Geboron: Dirkje, dochter van Klaas Kerkmeer en Marijtje Dekker; Grietje, dochter van Cornelis Moeliker en Dirkje Schaap; Pieter, zoon van Cornelis Liefhebber en Antje do Graaf; Simon, zoon van Simon de Groot en Geertjo Broderode; Dirk, zoon van Arien Smit en Trijntje Schenk, Jun, zoon van Jan Dol en Geertje Groot; Dirk, zoon van Jan boontjes en Saartje van Zoonen Anna, dochter van Cornelis Schoorl en Cornelia SpaansJacoba Cornelia, dochter van Cornelis Kooij on Cornelia Kwast. Ondertrouwd Pieter Sluijs, weduwnaar van Trijntje de Boer en Grietje Dclver, weduwe van Albert Noorden. Gehuwd: Geene. Overleden: Maartje Appel 8 w., kind van Jan Appol en van Maartje van Til; Geertje Keuris 74 j., echt- gcnoole van Simon Slikker; Pieter van Twuiver2j., kind van Cornelis van Twuivor en Elisabeth van der Sluis Trijntje "Westenberg 12 j., kind van Dieu Donnè Pieter Westenberg en Guurtje Huiberts; Willempje do Ruiter 6 m., kind van Pieter do Ruiter en Antje Masereeuw; Levenloos aang gevun kind van Pieter Wardenaar en Jannetje van Twuivcr. Ctemceiite Sint Maarten. Ingeschreven van 1 M. V- Tot. in 1884 overleden 9 8 17 - vertrokken 63 65 128 Bevolking op 1 Januari 1885. PC HA GEN, 8 Jan. 12 Stuks Paarden Veulens Ossen - Stieren Aangevoerd: 30.— Gelde Koeien (magere) f 6 Idem vette) f 180-— Kalf boeien Vaarsen Gras Kalveren 8 Nuchtere Kalveren Rammen 900 Schapen (magere) Idem (vette) Ovorhoudors Lammeren Bokken en Geiten 15 Varkens (magere) n idem (vette) 6 Biggen Konijnen Kippen 100 Eenden Duiven v Ganzen Zwanen 500 Kibgr. Boter 270 Kaas 3000 Stuks Kip Eieren Eend-Eieren f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f 10 15. 10.— 7— —.80 1.— —.30 5.- a 125.- a .- a a a ■- a 220'- a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a 16.— 25— 16;— 9 1 13 50 31 December 1884. Geboren 29 Dec. Lambertha Potronella. dochter van Jan Blokker en van Maartje van den Nieuweu- giossen. Ondertrouwd4 Dec. Jan Blom on Trijntje Kapitein. 27 dito. Pieter Bronder en Trijntje Bijposf. Gehuwd: 18 Dec. Jan Blom, weduwnaar van Angije Admiraal, oud 48 jaren, wonende to Sint Maarten en Trijntje Kapitein, weduwe van Tamis Kooij, oud 48 jaren, wonende te Zijpe. Overleden3 Dec. Gerrit van Zoonen, oud 22 jaren, zoon van Jacob van Zoonen en van Manjtjo Metselaar. Staat der bevolking in de gemeente SINT MAARTEN, op den 1 Januari 1885. M. V. Tot. Bovolking op 31 December 1883. 511 552 1093 in 1884 geboren 15 15 30 ingekomen 37 49 86 593 616 1209 72 73 145 521 543 1064 Het getal huwelijkon in 1884 bedroeg 10; dat dor levenloos aangegevenen 1. Do bevolking is dus verminderd met 29 personen, en verdeelt zich in de onder>clieidene godsdienstige gezindheden als volgt795 Ned Herv., 184 R. Cathol., 48 Christel. Geref'., 36 Doopsgez. en 1 tot geen gezindte bdjioorende. Al degenen die belang stel len in eene op te richten stieren-vereeiiiging, worden uit- genoodigd ter vergadering op Zaterdag 17 Januari 1SS5, des morgens ten half tien ure in de Ceres te Schagen. DE COMMISSIE Vereeniging van Gistfabrikanten tot exploi tatie van zuivere Jeneverqist. Levering in alle hoeveelheden. Prijsberekening steeds volgens de Schiedamsche beursnoteering. Zuivere KroonMst 41 Cis p. kilo vrachtonkosten 7 - p 1 volgens het ZuiVlirC Üntel|>isl ol) laagste tarief. Leverziekten. De deugden van deze onvergelijkelijke Pillen worden in elk deel der beschaafde wereld ten volle gewaardeerd. Daar zij in het algemeen door den bloedsomloop op bet geheele gestel werken, zijn er weinige kwalen, welke zij niet kunnen genezen, maar zij werken in hef. bijzonder goed op de lever. Daarvoor zijn zij een middel zonder wederga. Zij bezitten een weergalooze kracht om goed te doen, terwijl zij daarentegen nimmer kwaad kunnen veroorzaken. De zwakste vrouw of het zwakste kind kan deze Pillen gebruiken, zon der het minste gevaar, behalve door het ge bruik er van zoo te overdrijven, dat het van de meest gezonde spijzen ter wereld kwaad zou berokkenen. Door de overvloedige gal te verdrijven, de behoorlijke afscheiding darrrvsr? te bewerken, en kracht aan de maag te geven, verschaffen zij eene volmaakte en voordurende genezing. Eene proef is alles wat noodig is om hunne heilzame eigensch ippen te bewijzen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0.80, fO.85. f 3 f 6.75, f 13.50 en f 20.50 zijn op franco aanvrage a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway s etablissement, Londen, 533, Oxford Street. KAAS. Thans bij mij verkrijgbaar: Eerste soort EïlililltUer rf ^ooril- Hollandsclic Kaas. tegen f 1.40 per stuk a contant. Bii groote hoeveelheid minder. Ook zijn bij mij verkrijgbaar alle soorten- van kranen. Schagen. Laagzijde B. 9

Schager Courant | 1885 | | pagina 3