Eluïlenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws. BURGERLIJKE STAND Ctemeciite Scliag-en, Marktberichten. ïn zekere Noord-Brabantsclie gemeente zoo schrijft men is de gemeenteveldwachter ongeveer de eenige, die zich nu en dan win kennelijkcn staat" bevindt. Is dit het geval, dan is zijn grootste vrees den predikant ergens op zijn weg te ontmoeten. Zoodra diens komst hem wordt aangekondigd, neemt hij in t eerste het beste huis de vlucht. Dit geschiedde wederom een paar dagen voor nieuwjaar. 1 oen de predikant eenige dagen later door dezen treurigen vertegenwoordiger van vrouwe Justi- titia met het Kieuwejaar geluk werd gewensoht, kon deze het niet nalaten hem met zinspeling op het onlangs voorgevallene ernsiig over zijn gedrag te onderhouden En wat antwoordde de man /;Ja domine, ik heb al gehoord dat u daarover aanmerking heeft gemaakt, maar dat kan u mij niet kwalijk nemen, daar het juist een bewijs is van den eerbied, dien ik u toe draag." In de correctioneeleterechtszitting der rechtbank te Zwolle had d.d. hot volgende plaats. Een beklaagde, te Amsterdam wonende, scheen niet te kunnen spreken, hoe wel twee der tegen hem gedagvaarde getuigen verklaarden, dat zij eenige oogenblikken te voren in degetuigenkamer zijn stem nog hadden gehoord. De president wees hem ingevolge do wet op zijn verplichting, om op hem gedane vragen te antwoorden, doch beklaagde bleef steeds met gebaren te kennen geven, dat hij niet spreken kon. Bij het einde der behandeling zijner zaak scheen zijn spraakver mogen terug te keeren, daar hij toen eenige geluiden begon te geven, maar verder kwam het niet. Naar aanleiding van het hierboven mede gedeelde geval van sprakeloosheid voor de rechtbank te Zwolle kan van Zwartsluis "het volgende worden gemeld De jongeling J. B., scheepstimmermans knecht, was indertijd als medeoprichter'en weldra als president der christelijke jongelings- vereeniging een ijverig en niet onverdienstelijk woordvoerder der richting, waarvoor die ver- eenigingen propagande trachten te maken. Nu ruim 4 jaren geleden had met genoemden J. B. iets plaats, waarvan niemand zich reken- schad weet te geven, zelfs zijn naaste, betrek- kingen niethij weigerde op eens meer te spreken, onttrok zich aaïi de vereeniging en tot op den huidigen dag staat hij niemand te woord. Door gebaren, en in volstrekt noodza kelijke gevallen met behulp van een leitje, tracht hij zich verstaanbaar te maken inaar op de vraag naar de reden zijner onbegrijpe lijke stilzwijgendheid blijft hij hardnekkig het antwoord schuldig. Of hier aan hallucinatie moot worden gedacht, valt moeielijk met zeker heid te zeggen maar dat het zijn betrekkingen veel verdriet baart, behoeft zonder twijfel geen vermelding. Admiraal Knorr, chef van het West- Af rikaansche eskader, die zich met de Bis- marek en Olga voor de Camerun bevindt, seint het volgende aan de admiraliteit: //De opgewondenheid. Reeds na weinige dagen werd hij ontboden voor den raad van eor te verschijnen. Hij herhaalde daar zijne verklaringen, die hij reeds schriftelijk had medegedeeld. „Uwe beschouwingon zijn niet veroenigbaar met het eergevoel van een officier," bracht do overste hiertegen iu. „Ik kan mij niet een eorgovoel voorsfellon, volgens hetwelk men zich niet aan de landswetten kan on derworpen," gaf Hermann te antwoord. „Daaromtrent zal de raad van eer te beslissen hebben," viel do overste bemin do rede. „Ik betreur liet, dat er een officier is, die op zulk eene wijze liet gewaagd heeft zich te ontrekken aan een plicht van eer." Met deze woorden werd Hermann ontslagen en hij zou niet lang in twijfel verkooren omtrent zijn lot. Reeds na weinige dagen ontving hij de beslissing van den raad van eer. Deze luidde, dat hij uit het leger verwijderd werd, omdat hij niet liet juiste oergevoel getoond had te bezitten en zijn plicht als officier onder verzwarende omstandigheden bad verzaakt. Dit dit had hij niet verwacht aan zulk een afloop had luj niet eens gedacht. Strak rustte zijn Mik op dit schrijven, hij vertrouwde zijn oogen niet. Het bloed scheen uit zijn wangen geweken,' als iemand die beneveld is, stre- k bij mij do 'hand over zijn voorhoofd. „Uitgeworpen klonk Let hem in de ooren. „Uitgeworpen als een ecrlooze, als een misda diger toen zonk hij bewusteloos op eou stoel neder In dit oogonblik trad Ruling de kanjer binnen en sneldo op zijn zoon toe, onder den uitroep „Hermann, wat is or geschied De gevraagde wees naar- het schrijven, dat aan zijn hand, was ontvallen. Ruling nam het op, ook hij ontstelde toen hjj hot las: ^Uitgeworpen klonk het ook tegen; zjjn lippen Eisrr.nrck en Olgu hebben op 20, 21 cn 22 December jl de oproerige negerstammen in Camerun met geweld van wapenen ten onder gebracht. Verscheidene hoofden en een groot aantal krijgers vonden daarbij den dood, de anderen zijn verdreven of gevangen genomen, en hunne woonplaatsen zijn vernield. Bij de moeielijkheden van klimaat en terrein was de houding der troepen uitmuntend. Aan onze zijde is 1 matroos gedood, eu zijn 4 man zwaar en 4 licht gewond. De vlag der overheid i is weder op de plaais geheschen." De Keizer heeft gelast, dat aan het eskader i zijn dank zal betuigd worden. E^G-3 Een Iersch-Amérikaansch drama. Een i drama, dat eenigszins den moord op den ver klikker Carey gepleegd, in herinnering brengt, is Zaterdag in het bureau van het blad, dat door O'Donovan Rossa bestuurd wordt, voor gevallen. Zooals men weet is O'Donovan Rossa de leider der Iersche beweging die naar de Vereenigde Staten is gevlucht. Een zekere kapittin Phelan, opzichter over het werkhuis van Kansas City (Missouri), had eenige dagen geleden een brief bekomen, hem verzoekende op het bureau van O'Donavan Rossa te komen. Toen hij er kwam, bevond hij zich tegenover een individu, die zeide llobert Short te heeten, doch wiens ware naam Barker is. Dit individu wierp zich op Phelan, met een dolk in de hand en na hem met dit wapen zes steken te hebben toegebracht loste hij een revolverschot. De dood volgde niet onmiddelijk. Phelan heeft; nog lang genoeg geleefd om aan de politie te kunnen verklaren dat hij van de misdaad op hem gepleegd, volstrek niet de beweegreden wist. Kort daarna overleed hij. Phelan was lid van de Iersch-Amerikaansche dynamiet- partij. Men gelooft dat zijne medeleden in den waan verkeerden, dat hij hun zaak ver raden had door zekere geheimen te verklappen en dat Robert Short, alias Barker, belast was liern als verklikker te vermoorden. O'Donovan Rossa, die niet op zijn bureau was op het oogenblik van de misdaad, ontkent de opstoker tot deze misdaad te zijn geweest. SIP-A-UKTOTE- Madrid, 9 Januari. Nieuwe schokken van aardbeving zijn gisteren gevoeld te Tor- reso, in 3e provincie Malaga, waardoor groote scheuren in den aardbodem ontstonden. De provincie Granada is door de bevolking ver laten. De gebiedsgrens van het dorp Guejevar is door de aardbeving twee-en-twintig meter verplaatst en de loop der rivier Gogollos is van richting veranderd. liet schijnt dat de aardbevingen in Spanje zich tot in België hebben doen gevoelen. Men heeft opgemerkt dat een der horloges in het observatorium te Brussel stil was blijven staan en dat een ander zeer onregelmatig ging. De horlogemaker, die belast is met het on derhoud van de uurwerken, heeft bemerkt dat de kolommen waarop die uurwerken rus ten, niet meer loodrecht waren. Andere waar nemingen in het observatorium laten geen twijfel over omtrent den invloed der Spaansche aardbevingen op den Belgisehen bodem. presten zich op elkander. Ontzetting greep hem aan; zijn zoon was uit het leger geworpen, omdat hij go. weigerd had, tegen de wet te handelen. Was de gerechtigheid ooit dieper gehoond? Dit had zijn broeder toegelaten hij had toch do beslissing van dén' raad van eer mede ondèrteekend nu geloofde hij zelf, dat zijn broeder zich door een gevoel van haat bad laten leiden. Hij logde zijn hand geruststollend op don schouder I van zijn zoon. „Horstel u," zeido hij. „Dit oordeel treft u niet, maar hen, die het geveld hebben! Men heeft u plicht verzaking verweten; doch gij kunt er trotsch op zi/n, uw plicht te hebben nagekomen, want bet is de plicht van iedereen, of hij hoog of laag geplaatst is, de wetten te eorbiedigon. Noch stand, noch positie ontslaan iemand daarvan." „De schande, uit het lerer uitgeworpen te zijn blijft altijd op mij rusten!" riep Hermann. „Neen, het is geen schande," bracht Rüling hier tegen in. Nog zijn er honderdduizenden, die het onder deze omstandigheden u tot een eor zullen rekenen Hermann stond langzaam op, zijn gelaat was bleek; het was alsof hij eenige jaren ouder was gewordon „Gij beoordeelt mijn toestand niet geheel juist," zeide hij. „Do moesten mijner collega's behooren als reserve luitenant bij het leger in hunne oogen ben ik ontreerd. zij zullen zij moeto zich van°raij aftrekken, en ik heb niei meer den moed, hen driest ^to gemoet te treden. Mijn beroep waaraan ik mij met 'liefde en vol geestdrift heb gewijd, zal mij verbitterd worden; men kan mij daar niet uitwerpen, maar als oen goteekendo zal ik behandeld worden en het zal mijn nimmer gelukken, mij er boven op te werken." Wordl VervoJtjd, i"»»mutuea Te Leipzig is een muziek-verslaggever veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf, omdat hij in een artikel den directeur van een orkest een «vioolkrasser' had genoemd- Van een vreeselijke marteling leest men in de Courier des Etats Unis- Een zestig jarige landbouwer, Marling genaamd, die sedert langen tijd een eenzaam gelegen hoeve bewoont op acht mijlen alsiaud van Wheeling, in westelijk V ir- gi.'.ia, is des avonds in zijne woning door drie gemaskerde mannen aangerand, nadat deze de deur opengebroken en den weg naar Mailings slaapvertrek hadden gevonden. Marling, ofschoon ongewapend, worstelde gedurende eeoigen tijd met zijne aanvallers, maar een slag op bet hoofd d -ed hem in onmacht vallen. Men hond armen en been en met een touw vast en stak hem een prop in den mond om hem het schreeuwen te beletten, Na eerst de zakken van Marling doorzocht te hebben, waarin de dieven een honderd dollars vonddén, door snuffelden zij alle hoeken en kaster, echter zonder eenig succes. De dieven staakten Van tijd tot tijd hun arbeid om Marling op ver schrikkelijke wijze te martelen. De prop werd hem uit de mond genomen om te kunnen zeg gen, waar hij zijn geld had geborgen. Toen hij verklaarde geen ander geld in zijn woning te hebben, dan zij iddeii gevoid„n, werden zijue armen en beenen met een gïoeie.nden kacliejpook gebrand. Na deze handeling meer malen herhaald te hebben kookten zij eene hoeveelheid vet en go en dit druppelsgewijze op den naakten rug van den ongelukkige. Drie uren damden deze martelingen, waarna de dieven Mailing huilen bewustzijn lieten liggen. Den volgenden dag kwam een land bouwer, die eene rekening met Mailing had te regelen, en vond hem in dezen toestand. Een geneesheer werd geroepen die weinig hoop op herstel gaf. Marling is weder hij kermis gekomen en heeft het vooigevallene kunnen meededen. liet geld van den ongelukkige, dat tot die misdaad aanleiding heeft gegeven, was gedeponeerd bij een bankier te Wheeling. Een idyllisch stadje is Ilim in Siberië. De gouverneur van Irkutsk kwam op eene inspec tie reis, welke bij onlangs iu zijn uitgestrekt gouvernement deed, in liet 5oo zielen tellend plaatsje aan en was niet weinig verwonderd, aldaar toestanden aan te treffen, waarvan bij geen het minste vermoeden bad. Vrijgehleven van den invloed der omwentelingen, kent men er geen ander dan den repubhkeisclien regeerings- vorra. De oude kerkklok der stad roept de oudsten bijeen, om over de gemeenschappelijke belangen te beraadslagen. Onder de geheeie bevolking wordt geen enkel menscb gevonden, die lezen of schrijven kan. Ingeschrevon van 9 tot en met 12 Januari 1885. Geboren Guurtje, dochter van Gornelis "Weeland on van Jannetje Bruin. Ondertrouwd Goeno. GertrouwdCornclis van gtipriaan en Arientje Schouten. Overleden Geone. HOORN 10 Jan. Aangovoord: 5 20 40 20 - H.L. Rogge f a 0 Tarwe f 7 a 8— 0 Gerst f 4.25 a 5-25 yi Haver f 3.50 a 4-50 0 Witte Erwten f 7— a 8'— 0 Groene f 9.— a 14 0 Grauwe f 10— a 12'— 0 Vale f 7.— a 15'— 0 Geclo Boonen f 8.50 a 9'75 0 Bruine f a 9'.— 0 Witte f a i. 0 Paarden f 6— a 6j30 0 Mosterdzaad f a 0 Karwei zaad f 18— a 0 Koolzaad f a 2 Paarden f Koeien f 8 Kalveren f Schapen f Springrammen f 140 Lammeren f 7 Varkens f Zeugen f 82 bigden f 3 Bokken f 2 Geiten f 100 Kippen f 450 Eenden f 70 17, 13. 1016 Koppen Boter, 5.2. lood. II. U. Aardapp. 1950 Kipuoren, Eendeieren tnaudou Peren f Appelen f f f f f 1-50 3— -.80 -.70 ■•55 a 150.— a a 20- a a a 24'- a a a a a a a 20'— 5.50 a a KG. Hazelnoten por 100 I De handel was P r> G. 10. - 5.50 6. - 2.— a —.62' a a 6.50 a Ilcct "f matig.

Schager Courant | 1885 | | pagina 2