A I) V E RTE V TIE- DONDERDAG m 14 MEI. Oe Schoone Weduwe. Ao 1885. 20ste Jaargang. M ISSO. Alge HEE Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. Aangifte van Verhuizing. SCHUTTERIJ. il I E lT S- L A li O U W B L A I). J. WIKKEL t Binnenlandsch JUieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adoerterdién in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één daa; vroeger. Burgemeester en Wethouders van Behagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, den ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politiereglement dezer gemeente, als: A r t. 11 Tngeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan, binnen acht dagen, behooren te worden kennisgegeven ter Secretarie der gemeente, op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van dit gezin. Voor afzonderlijk levende personen, door henzelven. A r t. 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft, niet eene boete van een gulden. Schagen, 21 April 1885. Burgemeester en Wethouder voornoemd; G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Burgemeester en "Wethouders van Schagen, roepen mits de'.e op, alle zoodanige ingezetenen, die op den let Januari 1885, hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, beaevons de zoodanigen, die zich van Buitenlaiidsch in deze Gemeente gevestigd hebben, voor overre zij noch in een der klassen van de Schutterij vallen, om zich tusscben 15 Mei en 1 Jun Roman van E. H. v. Dedenroth. (3.) Eerste Hoofdstuk. De voetweg, dien de beide dames naar het slot hadden ingeslagen, doorkruistte den rijweg. De dames hadden langzaam geloopeti en meermalen uitgerust, waartoe de op vele plaatsen aangebrachte banken nikelijk gelegenheid gaven. Er kon een uur verstreken zijn, sedert de ontmoeting met Willi Barning had plaats gehad. De arts, die met haar rijtuig gehaald was, kwam reeds van het slot terughij Het zijn rijtuig stilhouden, toen hij de dames bemerkte; hij steeg uit en vroeg, terwijl bij eerbiedig grootte, of hij de eer had, mevrouw de barones von Lieben voor zich te zien; hij stelde zich zelve voor als Dr. Wurm van L. „Ik ontmoette met mijn rjjtuig uwe equipage, waarde mevrouw," zeide de arts, toou de barones hare verwondering te kennen gaf, dat hij reeds op het slot was geweest, „ik heb de urne vrouw, over wie gij u op zoo hoog edele wijze ontfermdet, het verband aangelegd er is overigens geen gevaar bij de zaak, daar de viouw de btste hulp heeft ont vangen en nu, dank zij uwe barmhartigheid, onder goede verpleging is." fllk heb daar zeer weinig toe bijgedragen," ant woordde do barones. „Kent gij dea man, die m.jno hulp eischte ten bate der ongelukkige „Alleen bij naam, waarde mevrouw; hij heet Ba rning en komt zooals de lijst der badgasten luiot, uit Zwitserland. Hij bewoont een afgelegen, doch zc or liet ingericht huis, is sedert eenige dagen in L, doch heelt nog met geen metiscb kennismaking aangeknoopt en geen arts gekozeu. Dat laatste is mij evenwel UITGEVER: TESCHAGEN Laan, Wijk DNo. 5. aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor dan dienst der Schutterij te dom inschrijven, zullende tot ontvangst van hun aingifte te dier plaatse speciaal gevaceerd worden op alle werkdagen des voormiddags van 9 tot 12 ure. lot naricht der belanghebbenden dient: Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen, in het Rijk woonachtig, wolke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd Dat de aangifte tot inschrijviug in alle govallen voor de ingezetenen van den hierboven bedoelden ouderdom behoeven gedaan to worden, ook dan zelfs, wanneer d,e belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestel den of uitgestotenen 'ot den schutterlijken dienst te behoo endat zij, die bevonden zul'en worden zich niet voor den len Juni 1885 to hebben doen inschr j- ven, door het Plaatselijk Bestuur ambtshalve worden ingeschreven, en ter /ake van hun verzuim in eeu geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zon der loting zullen worden ingelijfd. En worden overi gens de ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, en zich alzoo van hun juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen to vervallen in de straffe bij do Wet bepaald. Schagen, den len Mei 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGEXBEKti, Burgoui. DENIJS, Sec rot. Een treurig feit heeft Zondagavond 1.1. plaats gehad in den Anna-Paulowna Polder. Voor huisgezin van J. C. G. werd door een kind bij eene aldaar wonende winkelierster voor eenige centen salie gehaald. De daarvan ge trokken saliemelk weid door de huissrenooten O en eenige genoodigde buren gedronken doch niet met graagte want ze was zoo bitter. Het duurde dan ook niet lang of bij opgehelderd hij ontweek daarover wel mijn vraag, doch hij moet een geneesheer zijn, daar h j den gebroken voet zeor bekwaam heeft verbonden, ITij liet mij evenwel alleen halen, omdit hij hier geen prakt.|k wil uitoefenen." Bjj den naam Barning had do barones scherp toe geluisterd, doch zij brak hot gesprek af, terwijl zij don arts verzocht do behandeling der zieke vrouw verder op zich to nemen. Zij was nog eenige minuten verwijderd van het hoogo slotiorras en legde den korten weg iu gezelschap van hare gezelschapsjufvroc w zwijgend af, liet scheen op haar oen pijnlijken indruk gemaakt te hebben, met de man dien zij zoo onheusch behandeld had, aanspraak kou maken op een °rootcie beleefdheid. De barones begaf zich naar een prioel verzocht Helono haar eenige verversehingen to laten brengen, en nauwelijks was zjj alleen, of zij haalde weder den brief uit haar zak, dien zij kort voor het verlaten van het slot met do post had ontvangen en waarvan de inhoud haar zoo ongunstig had gestemd. De brief was van den notaris, dio in do residentie hare zakolijke aangelegenheden beheerde. „liet zal u verbazen, waarde meviouw," zoo luidde het, „dat ik u zoo spoedig na uw afreis een brief zend. Maar ik heb door ten gelukkig toeval vernomen, dat de persoon, naar vit» verblijfplaats en toestand ik ingevolge uwe geëerde opd acht onderzoek moest doon, de zuster is van den houtvester Zornau op het landgoed Liebenstein gjj zult,, waarde mevrouw, dus beter dan ik in de gelegenheid zijn, een v. rJer onderzoek iu te stellen Verder dan tot dit punt had de barones den brief nog niet gelezen; lievig ontroerd had zij bot papier verkreukeld en in haar z.k gestoken. Ook nn beefde haar hand, toen zij het papier opnieuw ontvouwde; ecu donkere blos kleurde haar gekit, ou onheil- sp tiende hartstocht deed hare oog in fonkelen. Er verliep gerui men lijd, voor hare ontroering haar Prijs per jaar f3.Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers 0.05. Adverlentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer f 0.i5. Groote letters wor den naar plaatsruimte Berekend. het zevental deden zich alras sporen van vergiftiging voor en vet keerden allen in le vensgevaar. Door de bevoegde autoriteit werd zoodra het bekend werd om hulp gezonden naar Dr. Ensing „te Schagen. Toen ZEd. de zieken ondervroeg en onderzocht, bleek dan ook dat zij vergiftigd waren en nog wel door een zwaar werkend vergif. Alleen de omstandigheid dat de menschen door de bitterheid slechts een paar kopjes van dit aftreksel hadden gedronken, was oorzaak, dat ze niet onmiddelijk bezweken en dat hulp mogelijk was. Toen de winkelierster, bij wie die kruiden gekocht waren, ondervraagd werd, bleek het, dat zij het uit het verkeerde papieren zakje had gegeven en wel van een kruit dat, een asthinalij- der in de tabak moest vermengen bij het rookeu. Zoo ziet men alweder de treurige gevolgen van het feit, dat vergiften ook door winkeliers en anderen ondeskundigen mogen worden verkocht. Was de wet zoo. dat dergelijke algemeene verkoop van voor de menschen zeer nadeeligé artikelen verboden was, dan had deze vrouw ztcïï niet kunnen vergrijpen en alzo.) geen gevaar geloopen den dood van zeven menschen ten hare laste (e krijgen. Daartegenover staat ook dat zij, die krachtens hun beroep of vak, met dergelijke artikelen moeten omgaan, zich wachten moeten voor een dergelijke achteloosheid, als waaraan deze vrouw zich heeft schuldig gemaakt, door even in de //gauwigheid" eeu klant te helpen. Dat dit treurig ongeval voor belanghebbenden een aansporing moge zijn om bij dergelijke gevallen goed acht te slaan op hetgeen men doet, is in het belang der geheele maatschappij te wenschen. Dinsdagavond 11. gaf de Gyranastiek- vereeniging wSparta" van Winkel, in het toestond, den briof verder te lezen; hot schoon haar alles onverschillig te zijn, wat er nog zou kunnen volgen. Maar nauwelijks had zij eenige regelen gelezen, of zij werd opmerkzamer. De notaris drukte zijn leedwezen uit, haar iu het genot der zomerweelde nog met een andere zaak lastig Ie moeten vallen. „De raadsheer, Fielich, reist, zcoals ik vernam, heden naar de badplaats L. en nog wel om daar, zooals mij zijn praatzieke schrijver verried, eeu zekeren mijnheer Barning te ontmoeten. Gij begrijpt waarde mevrouw, van welk een gewicht dit bericht is, wanne.r deze mijnheer Barning tot u iu familie betrekking staat en die mocht willen doen gelden. Ik acht dit wel is waar wel onwaarschijnlijk, maar het beiicht is toch te gewichtig, om het u niet mode te deelen." Ella van Lieben liet do hand, waarin zij den biief hield, in de schoot zinken; de uitdrukking harer schoone oogon kreeg iots onheschrijlelijks bitter; zij staarde naar den bl uwen hemel, als wilde zy dien vragen, waarom hij juist haar nu weder nieuwe zorgen zond. Toen do badarts den naam van den vreemdeling, Bami tig, had genoemd, had haar dit een oogonblik doen nadenken, want Ella was zelve een geboren B.rtiing; maar zij had den naam Barning meermalen ontmoet en geloofde bepaald to weten, dat or geon Barning bestond, die a.m haar verwant was; er was, zooals wij later zullen verklaren, daarnaar eeu een onderzoek ingesteld geworden. Hoe nu do ver tegenwoordiger van hare oelangen er toe kwam, eens klaps de vrees uit to spreken, dat de vreemdeling in de badplaats als In.ar bloedverwant zou kuuneu op.rodon, en do raads..eer Frelieh - do uitvoerder van het testamenten de vroegere voogd van Ella, om dozen Barniog naur do badplaats L- te gaar,? Wordt Vervolgd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1