Algem e e V Advertentie Ao 18S5. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. TE SCHAGEN, Laan, Wijk D, No. 5. 29ste Jaa r^an». •M 1889. x JT Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- faq- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden et ukken één dag vroeger. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, brengen, naar aanleiding van art. 228, alinea 2 der wet van den 29en Juni 1851, (Staatsblad No. 85), aan belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen, ten laste der gomeente, zullen moeten ingediend zijn binnen zes maan den, volgende op het jaar waarover dezelve loopen, en dat bij gebréke daarvan, die vorderingen zullen verjaard en vernietigd zijn. Wordende dus allen, die nog eenige vordering ten laste dezer gemeente mochten hebben over den jaro 1884, uitgenoodigrl, die, vóór den 30en Junij a. s. in te leveren, ten einde zich daardoor voor de nietigheid en verjaring er van te vrijwaren. Schagen, 5 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGEN BERG, de Secretaris, DENIJS. Staatsloten']. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeenc kennis, dat hij resolutie van den lliidster van Financiën, 15 Mei jl. No. 111, Afd. Registratie, krachtens de daartoe door den Koning verleende machtiging is vastgesteld, de 319e Staats loterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan aan resolutie gehecht. Schagen, 12 Juni 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. do Secretaris, DENIJS. Schutter ij. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op art. 11 van het Koninklijk Besluit van 21 Maart 1828, (Staatsblad No. 6) en artt. 10 en 11 De Schoone Weduwe. Roman van E. II. v. Dedenroth. (12.) Vijfde Hoofdstuk. Bij een open venster van het slot Liebenstein, waaruit men een heerlijk uitzicht had over het dal, de hergen en weiden en velden, tot aan de badplaats L, zit Lila von Lieben, het fraaie hoofd met de blanke hand ondersteund; de heerlijke en frissche geuren van het woud, het gezicht op die lachende velden verhanden de gedachten niet, die drukkend haar gemoed be zwaarden. Het was een snel besluit goweost, dat Ella naar Liebenstein had doen gaan, een besluit, zooals de luimigheid dio doet nomen in oogenblikken, waarin ov.fr cri)sti->e beslissingen niet wil nadenken en zich prijs geeft aan de toevallen, aan de indrukken komen kunnen, en die dan het besluit gemakkelijk toeten maken Ella beminde prins Emil niet, zij geloofde bovendien nimmer weder een man te kunnen liet heb ben, maar zij wilde niet zonder bescherming O 'jveu, zi] verlangde er naar, een nieuw huwelijk te Muiten, waarin haar in plaats van zalige bedwelming, een rustig, bevredigend geluk wachtte. Niemand behoefde Ella te waarschuwen voor de verbeelding, dat do hartstocht van don prins voor naar nimmer zou uitdooven; zij verlangde er ook met lnaa;i al 1®.teerhartig bemind te worden, zij e acute alleen achting on een harmonische samenleving geloofde afgerekend te hebben mot do storkore oiguigen van het hart, dio zoo gemakkelijk, lot oen «ero teleurstelling voeren. Prins had evenwel nog geen aanzoek gedaan, d I ié zijne neiging alleen laten radon. Het was rum ccne zeer grooie togemoetkomng, d.o Ella do toestemming, om naar Liebenstein te reizen, I E lT S' NDBOUWBL A. UITGEVER J. WINKEL, der wet van 11 April 1827, (Staatsblad No. 17); Brengen ter konnis van belanghebbenden le. dat de alphabetiscbe naamlijst van alle de binnen deze gemeente voor de Schutterij ingeschrevenen, voor de lichting 1885, van al heden tot en met don 19en Juni a. s. ter Secretarie ter inzage is neder- gelegd; 2e. dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize op Zaterdag 20 Juni a. s. des voormiddags ten 11 ure. Schagen, 12 Juni 1885. jBurgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. do Secretaris, DENIJS. "NIETS." VI. IO(o)—O 't Is altijd verkeerd, een voorwerp, eene zaak, een onderwerp, van ééne zijde te bezien, en daarom willen we dit ten opzichte van ons onderwerp vermijden. In een paar schetsen is aangetoond hoe onbegrijpelijk veel kracht, hoeveel uitdrukking van diep ingrijpend leed door dat kleine woord niets kan uitgedrukt worden. Onwillekeurig zou men daardoor tot de gevolgtrekking komen, dat het bewuste woord alleen eene ongunstige beteekenis kan hebben. Dit is evenwel zoo niet, en juist daarom is 't noodig, ook de beteekenis, den zin van 't woord van meer dan eene zijde na te gaan. Aan een der Duitsabe hoven de naam doet hier nie's ter zake leefde een markies, 't Is lang geleden, want de markiezen zijn thans uit de mode. Dij was een edelman van den echten stempel, zooals men zich tegen woordig geen man meer voorstelt. Ik bedoel namelijk, wat zijn uitwendig voorkomen betreft. Men moge nu keurig net gekleed zijn, 't is toch eene geheel andere vertooning dan die teneinde zich in L. aan de zuster van den prins te laten voorstellen, aan den dag had gelogd zij had daarmede in zekere mate de verklaring gegeven, dat zij het aanzoek van den prins verwachtte on het niet zou afslaan. Prins Emil scheen het oordeel zijner bloedverwanten te vreezeD en het had de trotsche Ella reeds genoeg zelfbeheersching gekost, door hare reis naar Liebenstein met deze zwakheid rekening te houden, zich in zekeie mate te onderwerpen aan do uitspraak dor prinses Karoline; zij beschouwde het daarom als een bijzondere beschikking, dat haar reis naar L. verhinderd was geworden. Zij had geen bode naar L. gezonden, om zich te laten verontschuldigen; zij zoide tot zich zelve, dat de prins, wanneer bij haar beminde, zulf de opheldering zou komen halon; maar toen hij in den loop van den avond niet kwam, liet zij door den inspecteur von Ilm, een joug man, dien Lieben deze post van vertrouwen op liet slot Liebenstein had gegeven, onderzoeken, of de vorstelijke personen het bad bezocht, en hoelang zij daar vertoefd hadden. Franz von Ilm, die hij don eersten aanblik der schoone vrouw haar vurig voreerdor was geworden, snelde naar L. en bracht haar het bericht, dat de vorst von en do prinses Karolina slechts een kort bezoek in L. gemaakt hadden, doch dat prins Emil von daar was gebleven, eu op een hem ter eere geïmproviseerd bal druk danste, en alle dames in verrukking bracht. De prins had zich voor Eila's wegblijven welen schadeloos te stellen, hij was niet bezorgd, dat een ongeluk of een ziekte haar vcrhindoid had, hare belofte te houden; hij vermaakte zich in L. Hedenmorgen was Ella misnoegd opgestaan, zij had Jlm volmacht gegeven, met den houtvester af te rekenen, do jonge man had haar Zornau's bekedigende woorden ovoi gobracht, e,i toestemming gekregen, den houtvostur onverbiddelijk to behandoion, voor wiens betrekking hjj reeds een aridor had gevonden; en die woorden hadden Ella dieper gewond, dan het mogelijk zou zijn geweest, wanneer zt) niet do Prijs per jaar/3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel moer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. heeren met hunne prachtige rokken en kan ten lubben en niet te vergeten, de korte broek en de zijden kousen, 't Laatste artikel kwam zeer in aanmerking, te meer daar door die dracht de schoone vormen van menig been des te beter uitkwamen. Aan den anderen kant moest er ook menig hulpmiddel worden aangewend, om beehen die van magere kuiten voorzien waren, eva beter voorkomen te geven. Met het warme weer van de laatste dagen was 't misschien niet onaangenaam met het oojr op de frischheid, maar bij guur of herfst weer was 't waarlijk niet alles, om zoo ten hove te verschijnen, en toch, de voorschriften waren aldus, en in die dagen zou 't een majesteitschennis geweest zijn, wanneer men in 't geringste daarvan wilde afwijken. Onze markies was een sieraad van 't kleine hof, zoo stip, in de naleving van de aller kleinste bijzonderheden aangaande toilet; daar enboven had hij geld en kon in dit opzicht onbezorgd leven, en toch was dit volstrekt het geval niet. De goede man was alles behalve pelukkis;. Was 't eene hopeloozë liefde? Had do genadige vorst hem minder genadig behandeld dan vroeger? Was hij in rang of bevordering over 't hoofd gezien? Niets van dat alles. De man werd geplaagd door een denkbeeld, eene soort van vrees, die hij maar niet van zich af kon schudden, en die men waarschijnlijk al zeer belachelijk vindt, vooral in een edelman. Do markies was geducht bang voor den dood. Zoodra hij de geringste ongesteldheid gevoelde, verbeeldde hij zich, dat, zijn einde nabij was, en men zal gemakkelijk begrijpen dat zijne levensvreugde onder deze voortdu rende vrees zeer verminderde. Het liefst liet hij zich vertellen van frappante, onver wachte sterfgevallen, want op die wijze, dat stond vast, zou ook hij zijn leven eindigen. Ifij waarheid er van gevoeld had. Ja, zij had zich hij de voorname wereld ingedrong ui, omdat zij altijd geb o d had, dat zjj alleen daar zich tevreden en go!ukkig zou govoelon, zij verlangde er naar, in deze woield een nog vastere plaat? ta veroveren; boe hitter Lieben's bedrog haar hart ook had verwond, des ta dieper verachtte zij de monsclten, en te meer beaeerons- waardiger scheen haar een plaats op do hoogte van hot maatschappelijk leven, dat haar toestond, op da menigte neder te zien, en met baar om to gaan, al naar haro luimen dit wildon. „Ja, ik wil trots en gevierd, hard en onbuigzaam zijn," klonk liet, in haar binnenste, goen vertrouwen, geen geloof; modelijdon is zwakhoid en zwakheid is dwaasheid, die zich op ons zelve wreekt!" Ella had een rijk, prachtig toilet aangetrokken: zij rekendo er op dat de prins haar heden zou bezoeken, zij wilde al hare tooverkracht gebruikon om hem t<> bedwelmen en hem dan eensklaps door oen ontnuch terende koelheid toonen, dat zij er berouw van ha l hem eenige toenadering betoond to hebben, op govaar af, dat hij met haar zou brekenzij was in een gemoedstoestand, de wenschen, dio zij op zijn aan zoek had gezet, iu hot boek haars levens door te halen. De lakei meldde mijnheer Willi Barning aan eu ovorhatidigde haar op een zilverou blad een visite kaartje. Ella keek verbaasd vreomd op, en in hot volgendo oogeuhlik bedekte een donkerrood haar gelaat. In het eerste oogenblik beschouwde zij het als een drioste iudringerij dat de man, die haar gistcron in den weg was getreden, zich veroorloofde haar een bezoek te wil.en maken; zij aarzelde nog, of zij oen afwijzing zou bevolou; de man droeg haai m naam, wat zou de lakei er van denken, wanneer zij hem afwees. Zij greep naar bet kaartje. Onder den naam van W. Barning stond met potlood geschreven: '„Aanbe volen door mijnheer don raaJshcer Froiicu bijzondere aaugelegouhedou. li ordi 1 ei vo'rjd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1