r Voordeelige Voorwaarden J&CBTWAT2&, VERBETERD MMTTÖ 0F 1BB LETTE OP BE JlO'lfl SSiiitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws, Marktberichten. Hervormde Gemeente Schagen. Advcrtentiën. Kaas-kleursel VAN DIENSTNEMING voor het leger in Nederlan(ls-ïndie, Ontvangen eene ruime keus, honden te hebben te half twee uur 's namid- <ja<js te Eindhoven aan, waar zij tot den vol genden morgen half zes bleven. Dien dag kwa- pien zij, na achtereenvolgens de plaatsen St. Oedenrode, 's Bosch en Zalt-Bommel te hebben aaI1gedaan, te 9 uur 's avonds te Utrecht. Deze sts(f verlieten zij in den namiddag van den volgenden dag om des avonds ten 7 ure te Amsterdam te arriveeren. Hunne terugreis zal éveneens per vélocipède geschieden. Donderdagmorgen is Timmermans, de moordenaar der Van Oppens, uit Maasstricht naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht. De openbare behandeling zijner zaak voor het Gerechtshof te 's Bosch zal in de volgende maand plaats hebben. d ui- zou Lord Salisbury ontving Donderdag van den Engelschen ambassadeur te Petersburg eene depeche over de quaestie van Zulficar. De Morning Post verneemt, dat de heer Von Giers aan den ambassadeur te kennen gal dat de Czaar zijn gevoelen had geuit, dat de spoedige oplossing der Afghaansche quaestie van het hoogste belang was voor den wereld vrede, waaraan hem evenveel als de andere Europeesche mogendheden was gelegen. Uit Simla wordt aan de Daily News geseind, dat het gerucht ongegrond is, dat een Engelsch cantonnement van eenige zenden soldaten te Candahar gevestigd worden met toestemming van den emir. Men bericht uit Madrid, dat de bewer king van dr. Ferran tegen de cholera aan een officieel onderzoek zal onderworpen worden. l)r. Ferran zal zich deswege met drie genees- lieeren, door de regeering aangewezen, naar Benito bij Badajoz begeven, waar hij meent de vorderingen der cholera binnen vijf dagen te kunnen tegengaan. De stad Benito zal geïsoleerd worden en de vertegenwoordigers der regeering zullen juist nagaan, welke der ingeente personen aan de cholera bezwijken en welke van de ziekte vrijblijven. Men hoopt op deze wijze tot een juist oordeel te komen omtrent de waarde der inëuting tegen cholera. Dezer dagen heeft een van de redac teurs der f/lndépendance Beige'' te Brussel een samenkomst gehad met den heer Stanhope, die als redacteur van de /New-York Herald," en sujet van dr. Ferran, de dubbele rol van reporter en orateur vervulde. Als volbloed Yankee-journalist-men zal er waarschijnlijk nog eens foe komen om, als men een spoor wegongeluk kan voorzien, opzettelijk de reis mee te maken, ten einde er later een leven dige voorstelling van te geven waagde de heer Stanhope zich aan het door dr. Ferran ingevoerde en door dr. Brouardel fel bestreden stelsel van inenting tegen de cholera. Hij was do 03e, die zich voor de aanmelddezijn meeste doctoren en priesters. Alvorens zijne bevindin gen daaromtrent kenbaar te maken, deelde de heer Stanhope het volgende omtrent de ie mede. gewaagde operatic een bevolking oorzaken van de cholera m Sparq Zij brak het allereerst uit te Saeka, kleine stad in Valeneia, waar de den geheelen dag op een drassigen en stin kenden grond aan het verbouwen van rijst arbeidt. De kwade dampen, welke dan uit den grond opstijgen, oefenen zulk een hoogst nadeeligen invloed op personen van eiken leeftijd uit, dat de meesten op hun dertigste jaar reeds de sporen van den ouderdom ver- toonen, waartoe hun onzindelijke levenswijze en het slapen in bedompte hutten niet weinig Medewerkt. De aardbevingen deden het overige; de rivieren traden buiten haar oevers, juist ln een tijd, dat het land met guano was be- Mest, en daar de Spanjaarden op hun drink water niet heel keurig zijn, werd het zonder nadenken als zoodanig gebruikt. De sneeuw stormen, welke den oogst vernielden, en door hongersnood werden gevolgd, brachten er bovendien de doodelijk verarmde bevolking toe, allerlei schadelijk voedsel te gebruiken. De gevolgen bleven dan ook niet uit. De heer Stanhope houdt zich ten stelligste overtuigd, dat de cholera niet van elders op Spaanschen bodem is gebracht, maar daar van zelf ont staan is. Omtrent de operatie deelde hij o. a. mede, dat hij daarbij een buitengewone aandoening M den voorarm, vergezeld van een hevige 1UJU hi de palm van de hand, waarnam, welke z;ch van lieverlede naar den schouder ver plaatste cn 5rcclurcr.de cenigen tijd in de niggestreng aanhield. Van deze gevoelde hij pijn in de hals en in de knieschijf, waarbij een buitengewone machteloosheid, vergezeld van koortsachtige aandoeningen en het uit breken van kond zweet, zich voordeed. Twaalf uren later kreeg hij een onrustbarende zwaarte in het hoofd, neusbloedingen en looze brakingen, waarna hij in een diepen slaap viel. Bij het ontwaken gevoelde hij hevige hoofdpijn, terwijl het zien van zijn sterk gezwollen arm hem niet Weinig verontrustte. Gelukkig ging dat alles spoedig voorbij; den eigen dag slonk de arm zichtbaar cri nadat er nog een voorbij was, ontwaakte hij wel varender dan ooit. De heer Stanhope roemde zeer den ernst en de overtuiging, waarmede dr. Ferran te werk gaat. Moge hij er financieel ook al wel bij varen, zijn eerste optreden was toch zeker in het belang der lijdende menschheid. Stan hope houdt het voor zeker, dat dr. Brouar del bevooroordeeld in Spanje is aangekomen in zijn onderzoekingen naar het systeem van dr. Ferran, dus niet vrij van partijdigheid waren. Een voorval dat stof voor een blijspelletje bevat, had dezer dagen in eene prachtige woning te Weenen plaats, waarin een hooggeplaatst officier met zijn allerliefst vrouwtje woont, waar hij doodelijk op verliefd is. Hij kwam er dezer dagen juist op aan, toen een dienstman een prachtige bouquet voor mevrouw bracht, met de beleefde groeten van zekeren »Giistaaf\ De 'ijverzucht ontwaakte in de borst van den officier en het kwam tot eene scènede schoone vrouw bezwoer onder tranen, dat zij volmaakt onschuldig was en niets vari de herkomst van bet bouquet afwist; baar echtgenoot kon dit echter niet aannemen en bleef wantrouwend. Dezer dagen werd het geheimzinnig voorval op grappige wijze Opgehelderd. De dame is waar het haar schoeisel goldt zeer moeielijk tevreden te stellen, en zij was in de wolken van blij Ischap toen zij eindelijk in den schoenmaker Frans Gustav den man vond, die behoorlijk de kunst verstond om haar fraaie kleine voetjes te schoeien. De galante schoenmaker, die recht in zijn schik was over de vele bestellingen, die de nieuwe klant deed, kwam op de gedachte om haar op haar naamdag een bouquet te zenden. Toen hij nu voor eene nieuwe bestelling weder eens moest aankomen, vroeg hij een der dienst boden onder vier oogen, of de bloemen waren gekomen en of mevrouw er triede in haar schik was geweest. De arme schoenmaker had er geen vermoeden van, welk onheil hij had aangericht. De officier vroeg, toen hij de toedracht der zaak vernam, zijn pruilend vrouwtje vergiffenis en de zaak eindigde, gdlij k zulks met een blijspel het geval behoort te zijn, met hartelijk gelach. Batten en muizen hebben zulk een ont- zetlenden alkeer van sterken drank, dat zij nooit meer lerugkeeren op de plaats, waar men hun broodkruimels in cognac of brandewijn geweekt of zwarte bessen, die op jenever gestaan hebben, heelt laten, eten. Deze dieren schijnen zulk een afschrik te hebben van beneveling, dat zij nooit zullen terugkeeren op een plaats, waar zij die eenmaal hebben opgeloopen. Hei is ons onbekend, zegt de Prov. Noordbr. hoe een paar jaar geleden, een huis, waar men de ralten vruchteloos door allerlei middelen had pogen te verdrijven, geheel van deze kwaal is gezuiverd, doordien men in de snijding nevens het huis, waar zich het ongedierte gaarne oj>- lneld, droge zwarte bessen, waai op vroeger jenever was getrokken, gestiooid had. Een dag daarna scheen de geheele rat ten fa miiie in feitelijken zin, last van katterigheid te hebben, want een poes beet er bii tientallen dood. Hebben wij onlangs medegedeeld hoe de New-Yorksehe dames armen en schouders op kunstmatige wijze weten te polijsten, thans kunnen wij de merkwaardige mededeeling doen dat er ook heeren der schepping zijn die som mige ledeninaten, verfraaiing doen ondergaan. Een onzer landgenooten bevond zich den 19 dezer maand in een barbierswinkel te .Spa, toen eenige vélocipédisten binnentraden, die het verlangen te kennen gaven zich te laten scheren. Dit is niet hijzonder opmerkelijk, denk wel licht menigeen, in het vermoeden, dat de heeren zich Onder neus of op de kin zouden laten schrapen, maar zij zullen het wellicht vetba- zin»wekkend vinden, wanneer zij hooren dat de vélocipédisten hunne beenen wilden doen adoniseeren. I11 S|>a is het namelijk mode om bij het w iel- rijden bloote kuiten te laten aanschouwen. Er is iets aandoenlijks in de koketterie Oin de onderdanen te doen schitteren in pracht en schoonheid, maar men zoude de brave heeren in Spa haast nog wat anders in bedenk'ng wil len geven. Zouden zij de kuiten niet liever met tricot overdekken? Dan zouden zij er bevallige ron dingen aan kunnen geven die moeder natuur er Wellicht aan onthield, menig balletdanseuse zoude dan geel van jaloezie worden en 't geval zoude zich kunnen voordoen, dat een voorbij ganger in verrukking uitriep: dat is vleesch van mijn vleesch 1 1 Die voorbijganger zoude* natum lijk een wat- tenlahrikaiH zijn. De vier-en-twiniigjarige Aglaé Poirier verdiende als figurante aan den scnouwburg te Lyon ongeveer 90 franken per maand. Dit be drag zou voldoende geweest zijn voor haar on derhoud ware het niet dat haar moeder, die te lui was om te werken, mede van dit bedrag moest leven en niettemin haar dochter op alie mogelijke wijzen beleegdigde en uitmaakte. Het was voor het arme meisje werkelijk een marte ling om langer in het ouderlijke huis te blij ven en zij besloot dan ook kort en goed om weg te loopen en hij haar oom en tante een onder komen te vragen. Zij werd als het ware met open armen ont. vangen en er werd dan ook spoedig besloten dat zij er maar voor goed in huis moest blijven. Des avonds zou zij haar goed gaan halen ,eu toen zij bezig was dit 111 te (takken deed de ontaarde moeder eensklaps de deur van liet zolderkamertje op slot zoodat het meisje onmo gelijk op straat kon komen om als gewoonlijk naar den schouwburg te gaan. Toen nam zij het noodlottig besluit uit het raam te springen, met het'gevolg dat haar hoofd op den grond te pletter sloeg. Men vond bij haar een briefje met deze weinige maar veelbe- teekenende woorden: «Mogen mijn oom en tante mij vergeven, alles is de schuld van mijn moeder. Tc Finsterwolde, in Brandenburg, is eene vrouw gevangen genomen, die beschuldigd is, van tien jonge kinderen harer beide gehuwde dochters vermoord te hebben. Een toeval leidde tot de ontdekking vau de misdaad, welke de vrouw gepleegd moet hebben, om van de zorg voor de kleinen af te zijn, fn Amerika is weder een nieuwe indus trie ontstaan, namelijk het maken van zakken var> papier, geschikt voor hei vervoer van meel, gips, cement en dergelijke artikelen. Als grond stof voor het papier gebruikt men oud touw, harde, en sterke plantaardige vezels en dergelijke stoffen, die een sterk, hoewel minder mooi papier opleveren, hetwelk tot zakken wordt verwerkt. Een zak die 20 kg. meel kan bevatten, kost f 0.07I 'de fabriek maakt er 10.000 per dag, welke geregeld aftrek vinden. [11 Siciliaansche bladen wordt thans mel ding gemaakt van een plan dat reeds aan het Italiaansche departement van openbare werken wordt onderzocht en dat strekt om het eiland Sicilië door een brug met het vasteland van ita- lie te vereenigen. De straat von Messina is tiisschen Ganzivi en Punta del Pizzo waar de brug beginnen en eindigen zou 4 kilometers breed en 100 meters diep. liet plan is om de brug te vervaardigen van staal met drie bogen elk van 1000 meters in bet midden en twee elk van 5oo meiers aan de uiteinden. Het fundament dat 20 meters heneden in den waterspiegel blijft, zon uit granietmassa's worden vervaardigd, en daarop de pijlers worden geplaatst. Wordt het [>lan volvoerd, dan zal liet reuzenwerk alle bruggen der wereld 111 omvang overtreffen- SCHAGEN, 30 Juli Aangevoerd: 6 Stuks Paarden f 50.— a 100.— 77 Veulons f a u Osson f a 21 77 Stieren f BO a 150 25 Gelde Koeien (magere) f OG.— a 120.— 12 77 Idem (vette) f 190.- a 260.— 10 77 Kalfkoeien f 160.— a 210.— 7) Vaarsen f a 77 Gras Kalveren f a 5 77 Nuchtere Kalveren f 8.— a lö.— 77 Kammen f - a 70 7) Schapen (magere) f 12.- a 18' 220 77 Idem (vette) f 24.— a 28 77 Overboudors f a 105 7> Laroraeron f 9— a 13.- 77 Bokken en Geiten f a 15 77 Varkens (magere) f 14— a IS 1 77 idem (vctto) f 30.— a 30 30 77 Biggen f 7— a 9— 30 7» Konijnen f —.10 a T— 40 77 Kippen f —.30 a 1 50 10 77 Eenden f —.40 a —•60 77 Duiven f a 77 Ganzen f a •7 Zwanen f a 450 Kilogr. Boter f 1.06 a 1.20 300 Kaas f —.20 a - .30 3000 Stuks Kip Eieren f 3.— a 3.25 X Euud-Eieren f - a BeurÜijst voor de vacature te Schar/en, 1SS5 Van 1 Juli ultimo September. 2 Aug. Geen dienst. 9 1, Ds. van Loon, van "Wieringerwaard, voor middags 9'/3 ure. 16 Ds. Iloman van Eenigenburg, na middags 11/2 ure. 23 Ds. v. d. Hoeven, van Sint Maarten, voormiddags 9l/„ ure. 30 Ds. fe Genipt, van G'allantsoosf, na- mi dda^s 1' ure. 6 Sept. Ds. Kist, van Sint Maartensbrug, voormiddags 91/, ure. 13 ,1 Ds. ten Brummeler Andriessen, na middags l'/jj ure. 20 7 Ds. Hobus, van Barsingerhorn voor middags 9l/2 ure. 27 7 Ds. Pareau, van Anna Paulowna, namiddags Vj2 ure. BSJKGEKLIJItL STA NEL Gemeente Schagen. Ingeschreven van 28 tot en met 30 Juli 1885. GeborenGerrit, zoon van Gerrit Snip en van Grietje Kiuper: Ondertrouwd: en Getrouwd: Geene. OverledenChristophorus Petrus Baars, oud, 2 weken. Ostschaclelijle voor Minderen, Uil de Fabriek van J. A. BAZ1F ie Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wasschiug het levend onrein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstof. Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij J. Maaike te Schagen Per Flacon f 1.Halve Flacon f 0.50 Sedert 32 jaren (18531885) bereid door A. MERBEUT te PURM EREND. Ondergeteekende in Aug. 1884 voor zijne EDAM M ER KAAS bekroond te A ui ster dam, en in dezelfde maaud op de Prov. Landw. Ausstellung der Rheinprovinz te Ern- merich met eeuen eeuigen Eereprijs Zilveren Medaille en in October '84 te M un ehe 11 op de Deutsche Moikerie-Ausstel- lung met Zilveren Medaille verklaart geen ander Annatto of Kaas-kleursel gebruikt te hebben dan van den Heer A. KERBERT te Purmerenddat hij geen Kaas-kleursel kent, dat zoo groote sterkte paart aan hoogst regel matig fabricaat; dat hij dit fabricaat in het gebruik als het voordeeligste heeft leeren kennen. Dr. J. G. EVER WIJN, Eerste Edammer Kaaslabriek aan den Nederrhijn. Emmericheu-Eijlandii. 1885. Eenig Depot te Schagen bij Mejuffrouw de Wed. .5. miBEili. omschreven in gedrukte mededeclingen die gratis verkrijgbaar zijn bij het BcpaitC* ment van Koloniën te sUst:- veSElaag'C eu voorts bij alle Burgemeesters. FranschenlFnilsch Porselein Kristal en Glas, Maastrichts Aardewerk, fiFnltsckSijn Mand werk, Parapltaies, Parasols, Ën-tont-cas, Koffers en TTüs- sehen, Kcrlin- en Pleetzilver, Luxe AKTIKKIdEIF enz. enz. Verder alle mogelijke huishoudelijke artikelen. Hoogzijde Schagen, W. MKKZ.

Schager Courant | 1885 | | pagina 3