L A I* I) B O I W I> L A D, M 1923. 11 OCTOI5EII. De Schoone Weduwe. 29ste Jaargang. ALCH 31 E E N A D V E R T E A' TI E J. WIKKEL, Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. Een nuttig- werfc. a j-pu Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- £a(j_ en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adoertentièn in her, eerstuitkomend nummer geplaatst. Jnqezonden stukken één dag vroeger UITGEVER TE SCHAQKN, Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar/ 3.Franco per post 3.00 Afzonderlijke nummers f 0.05. "Adrcrtentiën van één tot vi jf .regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen Brengen naar aanleiding van art. 203, alinea 3 der Wet van 29 Juni 1851, (Staatsblad no. 85) ter openbare kennis,, dat de begrooting der Plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1886, zooals zij aan den Raad der gemeente is aan geboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 20en October a. s. en dat een ieder daarvan tegen betaling der kesten, een afschrift zal mnnen bekomen. Schagen, den 7en October 1885. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. -o§o- Droogmaking van de Zuiderzee Wat is er veel gezegd in zoo weinig woorden Toen men, jaren geleden het plan opperde, de Haarlemmermeer droog te maken, e men dit een reuzenwerk en met recht dit onder de reuzenwerken der 19e eeuw omen. Wat een waterplas en dien te eren in goed en bebouwbaar rentegevend Het werk werd evenwel ondernomen de bedaardheid den Nederlandschen volks eigen en uitgevoerd, tot strand gebracht verbazing van landgenoot en vreemdeling, Roman van E. II. v. Dcdenroth. (4G.) Zostiendo Hoofdstuk. Alles begunstigde Ilm's plan. Ella zelve bield bare "ftobchapsjuffrouw ver van zich, al mocht Stcrnheim's "MRStuk tegenover haar al dan niet gelukken in f»en geval kon het haar aangenaam zijn, wanneer «Ding haar in gezelschap van den graaf zag, de 1;itlJDes moest het Hm wel vergeven wanneer hij Barning met geweld verhinderde, haar te overvallen, en tog-het ooit ter sprake kwam dan zou zij het geheim houden, dat zij met Hm een afspraak gemaakt, om Barning te botrappen. f® kende nauwkeurig den weg, dien Willi insloeg; hot was dio wog, van waar uit een vrij gezicht had op hot dal en hot slotterras. verborg zich in de nabijheid van een smalle van den weg, dio daar vlak langs een afgrond Al naar de omstandigheden waren kon Ilm hier dus tegenhouden en een twistappel i of hem vorradelijk doodschieten, of hem 00 afgrond stortten, terwijl hjj in geval van a'ng kon beweren, dat hij was aangevallen. Was evenwel hoogst onwaarschijnlijk, dat dit gsto gevaj p]aatg greep, dat er een getuige keen voor hij tijd gehad had, om zich uit de te maken. D1j «hou schijn was het geluk den misdadiger eerkl gunsti"' Bet bulpgescliroi van de barones H onmiddelijk daarop kwam er een mans- jl 0n aard aanloopen het was Barning. kiaij1? sc''°ot) de Zwitser stortto in den afgrond, Ilm em met do tweede buks een schot achterna. Was de buide mannen, Hui en Sternbeim, als moord" zeide hij „Wie?" riep Helone. „dat was de houtvester". _Wie is er vermoord?" „Ik weet het niet. Er kwam oon man aanloopen, er viel een schot, hij stortte in do diepte, ik zag een kcrol vluchton en schoot". „Heilige God mijuheer Barning redt hem riep Holene. Men hoorde reeds do schreden van menschen, die ter hulp snelden, die het schot geboord hadden. Ook de barones kwam zij dacht niet anders, dan dat do inspecteur den graaf had doodgeschoten. Daar zag zij dozen, Ilm, Helene „Er is een groot ongeluk gebeurd'' zeido de graaf, terwjjl hij do barones naderde. „Yergoef mij om uw zelfs wille," fluisterde bij haar toe, „bewaar uw eer, verraad niets. Vergeet, dat ik in waanzin u beleedigde, vorberg uw haat jegens mij voor deze lieden Ella begreep, dat de raad goed was er kwamen bedienden en dienstmaagden naderbij. Er was een man doodgeschoten, die haar had bespied; zon zij een ander brandmerken, dio betzelfde gewaagd had? Twee vreemde mannen des avonds in bare nabijheid, en zij had nog wel alleoa willen zijn Wat er voor- met die bekwaamheid in alles wat waterwer ken betreft waarvoor onze landaard ook in 't buitenland is beroemdmet die taaie volhar ding die altijd een karaktertrek der Nederlan ders is geweest. Jaren «ijn sedert dien ge wichtige» tijd verloopen en de groote water plas die telken jare roofzuchtiger om zich heen greep, die zijn gebied telken jare uitbreidde en rergrootte ton koste van de omliggende landerijen, werd een vruchtbaar grondgebied, waarin zich talrijke woningen verhieven waar uit eene nieuwe gemeente verrees, waarin eena nieuwe bevolking zich nederzette en die nu een tal van inwoners kan aanwijzen, die zich moeielijk zullen kunnen begrijpen dat hier in vroeger tijd een menigte schepen voeren en visschers daar hun bedrijf met goed gevolg uitoefenden. En wat is nu die drooggemaakte Haarlem mermeer in vergelijking van de Zuiderzee? Het plan is in de laatste weken weer ter sprake gekomen en daarvoor zijn vele geldige redenen. Wij leven in een veel bewogen tijd. Dat is dikwijls esne zoogenaamde geijkte uitdruk king maar die tegenwoordig ten volle waar is. Ons rustige, kalme land, dat zich menigmaal verbaasde over de woelingen die er in andere landen heerschten; dat zich steeds golukkig prees omdat orde en welvaart hen daarvoor beveiligdenwaar de stem van verzet en op roer geen weerklank vond Omdat tevredenheid den boventoon had waar de zendelingen van het socialisme te vergeefs kwamen om prose lieten te makendat zelfde land ziet tegen woordig optochten houden waarbij de roodc vlag figureert en in de vreemde spreekt men, na tuurlijk met de noodige overdrijving van alles wat hier voorvalt, alsof het spook der omwen teling zich reeds binnen onze grenzen vertoonde. Vanwaar zoo'n verschijnsel? zagen zij een spook dat uit de duisternis te voorschijn trad, om hen te ontmaskeren alle mogelijke ge beurtenissen hadden zij berekend, maar niet die, dat Barning op zijne geheime wandeling niet alleen was geweest, eerder hadden zjj gevreesd dat hij hoden zou kunnen wegblijven, doch niet in het minst had mon er aangedacht, dat hij met Helene een rondez-vous zou kunnen hobbon Ware Helene Schubert in staat geweest do heide mannen to kunnen gadeslaan, dan hnd zij de beken tenis hunner schuld van het gelaat kunnen lezen, maar zij was niet in staat helder te denken, veel minder om over anderen eon oordeel to vellen. Schaamte, schrik cn angst ontstelden haar, en het gelukte Ilm, zich te herstellen voor zij hem aanzag. „Dat was een Och zoo erg bevreemdend is 't niet. Zoo lang er welvaart en de beurs tamelijk gevuld is, gaat alles goed en blijft do eendracht in de meeste gevallen bewaard. Maar zoodra in verre weg de meeste huisgezinnen ziekte of armoede over den drempel komt, gaat de eendracht er uit en houdt de tweedracht haren intocht. En zoo gaat het ook in de grootste aller huishoudingen, de maatschappij. Er zijn jaren geweest, waarin zich een ware bouwmanie van de menschen scheen meester te hebben gemaakt. Men stond verbaasd over dat aantal woningen, die er overal als paddestoelen uit den grond verrees en men vroeg zich meer da» eens af, van waar toch al de bewoners voor die perceelen moesten komen. In den aanvang lokte het nieuwe en daar de huizen buiten de stad gebouwd wer den, had dit juist iets aantrekkelijks. Zoo scheen het, alsof de ontwerpers van al die plannen toch gelijk hadden gehad, en, door dien eersten goeden uitslag aangemoedigd, ging men met koortsachtige drift voort. Gebrek aan werk was er niet en de am bachtsman kon zich in aanhoudende verdien sten verheugen. Het spreekwoord zegt evenwel alle everdaad doodt, en zoo konden ook in dit opzicht de ongelukkige gevolgen niet uitblijven. 't ls mischien een geheel nieuw werkwoord dat nog geen burgerrecht heeft verkregen anders zou ik zeggen men had zich over- bouwd. leder, die de groote Steden heeft bezocht, onder meer anderen den Haag, zal weten, dat men daar de onbewoonde huizen bij honderden telt. En kon dit ook anders? Nu volgt hieruit weer iets anders, name lijk, dat men hier en daar moet staken, dat men minder laat werken en dat er dus min der te verdienen valt. Nu komt hier en daar de armoede om 't hoekje van do deur gevallen was, begreep zij nog niet, maar zij gevooldo, dat haar eer gevaar liep. „Ik hoorde een schot vallen en zag eon man hior in den afgrond storten." zeide do inspoctour tot de lieden. „Spoodt u daarheen, misschien is hij nog to redden. Wanneer mijn oog mij niet be Iriegt," zeido hij tot de barones, „dan is de getroffene mjjoheer Barning en de houtvester Zornau de moordenaar. Ik zag een man vluchten en schoot." „Hoe komt gij hierheen?" vroog nu Ella aan Holene en een onheilspellend vuur stroomde uit hare oogeu bet was baar, als was zij door allen verraden en ook door diegene, op wie haar hart nog het moeste bad vertrouwd. Helene's gelaat gloeide van schaamte, angst en verwarring. „Ik wandelde," stotterde zij „ik ontmoette toe vallig mijnheer Barning." „Gij zult morgan het slot Liebonstein verlaten beval zij on keerde Ilclene den rug toe Hoe zeer zij ook den graaf baatte en verachtte, zij moest nu zijn geleide wel dulden, terwijl do inspecteur met de anderen don verongelukte giug zoeken. Zij kon Sternheim onmogelijk van zich wijzen zonder hem gelijktijdig aau te klagen en daardoor haar eer aan het gebabbel dor menschen over te leveren. Hij was een cavalier, die in haar huis vorkeerde. Maar in dit oogenblik van vrecselijke ontsteltenis, waarin zij moest aannemen, dat Barning met Holene achter haar rug een geheim rendez-vous had gehad, nu zij zich door allen verlat»» zag, nu zij wel moest vermoeden, dat Sternheim misschim wel met behulp van Ilm ot Ilelono tot haar was doorgedrongen, toen vond zij den man die haar zijn wilde hartstocht openlijk had hekend, nog] vertrouwenswaardiger, dan al deze valsche men schen, die haar verrieden en verkochtten. Wordt Vervolgd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1