Ingezonden. Bi uten lan dsch IS ie u ws Gemengd Nieuws, in het uitdenken van nieuwe kwellingen. Geheimzinnig blijft de zaak, vooral nu do heer H. zelf geen denkbeeld schijnt te hebben, wie die booze geest is. In de ooftrijke streek de Bangerd, waarvan de noordzijde tot Zwaag en de zuidzijde bij Blokker behoort, zijn de meeste ingezetenen leden eener vereeniging Nut en Genoegen, welke elk jaar des winters zes letterkundige bijeenkomsten houdt, en het heele jaar wekelijks nuttige tijdschriften ter lezing verschaft. 1 Jet batig saldo is volgens een besl. van 24 Sept. 11. bestemd tot het maken van eene straatverlichting in het winterhalfjaar. De commissie van uitvoering bestaande uit de heeren B. Tijm, C. Groot en P. Langendijk, heeft zich me loffelijken ijver van hare opdracht gekwetenf zoodat Woensdagavond reeds de straatverlich. ting kon werken en algemeen genoegen gal. //De kooplui met appelen zijn op het oogenblik in den Haag talrijker dan ooit, want ieder ambachtsman, die geen werk heeft, huurt een kruiwagen, koopt een hectoliter appelen of peren en is koopman uit nood. Andere werkeloozen overleggen het slimmer. Zoo werd gisteren een open briefje aan mijn huis afgegeven, luidendeVier getrouwde schilders, bedankt door slapte, vragen beleeft aan uw mevrouw of uw ook iets te schilde ren heb, zooals wastafels, kleerbakken, asbak ken, asketels, testoven enz." Stijl en taal worden hun vergeven, maar hun bedoeling is uiimuntend, en de wijze waarop zij zich een stuk brood trachten te verschaffen, prij zenswaardig. Vandaag kwamen een viertal het antwoord vragen, en een wagen, volbela- den met verflooze huishoudelijke voorwerpen was het welsprekendst bewijs, dat menige mevrouw niet dezen maatregel ingenomen was, en gaarne een en ander liet opschilderen door ambachtslieden, wier ondernemingsgeest zich uitbreidt naarmate het arbeidsveld kleiner wordt." „P. G. Ct." De heer P. D. Regt, hoofd der school te Hurwenen, heeft ontslag genomen uit zijne kerkelijke betrekking, op grond van het feit, dat de predikant hem onwaardig verklaarde aan het nachtmaal te komen, dewijl hij ver dacht wordt redacteur te zijn van een liberaal blad. Men schrijft uit de Tielerwaard d.d. 3 October. In de laatste weken wordt in deze streek druk gesproken over een zaak, die aanleiding geven zal tot een belangwekkende en omslach tige procedure. Het geldt een erfenis, welke indertijd nagelaten is, 30 a 40 jaren geleden, door iemand, die in onze Oost overleden is. Die erfenis is, naar de loopende geruchten luiden, terecht gekomen in de handen eener familie, die er niet de minste aanspraak op maken kon. Het aantal werkelijke erfgenamen, meest allen in de Betuwe woonachtig en tot den arbeidenden stand behoorende, bedraagt niet minder dan 00 a 70. Deze gehcele zaak baart hier veel opzien, daar de familie, in wier handen die bespro ken aanzieulijke erfenis berust, een der eerste is uit de Betuwe. De leiding dier procedure is vanwege de eischers toevertrouwd aan den Heer Roodhuizen te Zalt-Bommel. In de Echo, volksblad voor Nederland, is een betoog opgenomen, dat handelt over heide- ontginning, als middel tot neutraliseering van werkeloosheid. De schrijver wijst er op, dat ruim 700.000 Hectaren grond, d. i. de opper vlakten van de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht samen, in Nederland woest zijn Een eerste vereischte om de ont ginning van deze gronden aan te vatten is de afkondiging van de zoolang reeds hangende wet dia verdeeling van markgronden moet vergemakkelijken. Verder is een kapitaal van 21/,, raillioen gulden noodig, 31/2 pCt. rente, 15 jaar lang gegarandeerd door den Staat. In November gaan do eerste werkeloozen naar de ontginningsvelden. De werkeloozen 5000 in getal zouden in huisjes zich vestigen door hen zeiven opgebouwd, terwijl de Maatschappij voor den aanvoer van materialen zorgt en 25 cent huur per week vordert. Die huisjes zou den kampen of dorpen vormen, vierduizend hectaren zouden in één winter kunnen worden gereed gemaakt. De wegens frauduleus bankroet veroor deelde Visser, wiens ontvluchting, geruimen tijd geleden, uit de gevangenis te Haarlem, zoo groote sensatie heeft gemaakt, is, naar het //Dagblad" verneemt, Zaterdagochtend gear resteerd in de magazijnen van Le Printemps te Parijs, waar hij als bediende werkzaam was onder een valschen naam. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. Er is bericht ontvangen, dat te ITas- keni, in Oost Rumelië, een opstand is uit gebroken. Bulgaarsche boeren hebben lmnne wapenen weggeworpen, en den wil te kennen gegeven om naar hunne haardsteden terug te keeren. De laatste gebeurtenissen op het Balkan Schiereiland hebben sommigen wantrouwend ge maakt tegen de veel geprezen slavische eenheid. De Serviers gunnen Bulgarije zijne vergrooting niet. Montenegro is naijverig op Servic en Bulgarije en Servië wantrouwen Rusland en onttrekken zich aan zijn invloed. De //Novosti, die deze. feiten constateert, verlangt dat Rusland meer zal doen voor de verbroedering der Slavendoch Rusland staat op een te laag beschavingsstandpunt om andere volken in Europa aau te trekken. De toestand tusschen Griekenland en Turkije wordt steeds meer en meer gespannen. Wel is o. a. door de zes gezanten der groote mogendheden aan den minister-president Üelyannos verklaard, dat Griekenland bewijzen van gematigdheid moest geven en den-vrede van Europa niet door onbezonnen handelingen storen; anders zou het de gunst van Europa verliezen en zelf in gevaar komen. De Turksche gezant vroeg ook opheldering omtrent het samentrekken van troepen aan de grenzen en verklaarde, dat Turkije ook troepen zou samentrekken, indien de beweging der Grieksche strijdkrachten werd voortgezet, doch Griekenland stoort zich hieraan niet. Bij mi nisterieel besluit zijn aan bijna alle regimenten steden aan de grenzen als garnizoensplaatsen wezen. De Koning heeft een besluit uitgevaar digd ter oproeping der reserve van 1880, 1881 en 1882. De reserve van 5 klassen kan 40000 man leveren. Griekenland kan 150.000 man op de been brengen en de geweren voor die legermacht zijn in de tuighuizen voorhanden. De troepen die ontslagen zouden wor den wegens volbrachten diensttijd blijven on der de wapens. Het staatsblad bevat een decreet dat de volledige niobielmaking van het leger is gelast. Een Amerrikaansch blad maakt melding vnri de zonderlinge werking op een 3o-lal werk sters van de American Rubber Gotiipany le East-Cambridge (in Massacbnsetts) door naphta uitgeoefend, dat voor de samenstelling van een soort cement wordt gebruikt, benoodigd bij bet Vervaardigen van caoutcbouc-artikclen. ben voor een begonnen de vrouwen te dansen terwijl zij een doordringend gelach lieten booren en de zotste bokkensprongen maakten- Zelfs op baar die niet met de naphta in aanraking waren geweest, werkte dit aanstekelijk en binnen wei nige oogenblikken waren allen op onweerstaan bare wijze in dollen dans inedegealeept, zoodat men een bal van uitgelaten krankzinnigen meende te aanschouwen. De directeur der fabriek deed dadelijk een half dozijn geneesheeren balen; toen die ver schenen sprongen de danseressen op ben los, terwijl zij een waanzinnig gelach aanhieven. Alvorens zij er op verdacht waren werden de achtenswaardige mannen naar bet midden van hel atelier gesleept en weldra moesten zij, in weerwil van bun protest, aan bet bacchanaal deelnemen; met zeer verontwaardigd gelaat moesten zij walsen en polkeeren, springen en pirouetten maken. Toen zij van hunne eersten ontsteltenis bekomen waren, rukten zij zich met groote krachtsinspanning uit de armen der ver woedde danseuses los, waarvan sommigen met geweld in rijtuigen en naar hare woningen moes ten worden gebracht. Toen de vrouwen eenmaal in de open lucht kwamen verdween de opgewondenheid langzamer hand, maar de arbeid in de fabriek kon eerst na eenige uren hervat worden. Men heeft voor het vervolg alle mogelijke voorzorgen genomen genomen, om te beletten dat de uitdampingen der naphta in de longen der vrouwen doordringt. Opmerkelijk is het dat geen der mannelijke geëmployeerden ook maar in het minste van de dampen te lijden hadden. fn Milaan maakt tegenwoordig opgang een operagezelschap, dat niet de rollen zingt, maar ze fluit. Ook het koor bestaat uit 16 fluiters, liet eenige nummer van hun repertoire is de Norma van Bellini- Men heeft echter geen man kunnen vinden die de rol van Orevese floot, een vijftienjarig meisje schijnt daartoe in te zijn en stelt nu den waardigen ouden pric''1'1 voor. eerst James Wilson Marshall, de man die 1 rst aan de wereld den rijkdom van Gal t 1 nie's bodem hekend maakte, is onlangs °r' gestorven. Het volgende kan verklaren boe^r* gekomen is. Hij was wagenmaker en kw.„ 'C i Rw«im oin redenen van gezond beid op zijn ?.2n iaar Caltfornië: toen hielp bij bet land van a" Mexicanen bevrijden, was medestrijder ui men bitter gevecht eu lichtte ten slotte een hou zaagmolen op. Den i8n Jan 1884 trok een gl,osterend voorwerp, dat in de bedding van bet watc, wiel lag en door den stroom geschuurd wiT zijn aandacht. Hij sloeg en klopte bet, en be' merkende dat bet zeer pletbaar was, dacht 1 dat bet wel edel metaal kon wezen. Nu hij aan het zoeken en had binnen een n' dagen reeds eetnge oneen van dat met/ril Toen ging hij naar het fort, wendde zich t'nt' generaal Suttler en deelde hem zijn vondst mede. üok deze geloofde niet, dat bet goud zoo maar voor bet grijpen lag, en raadpleegde er een chemicus over, die lot aller verbazing verklaarde dat bet echt goud was. Van dat oogenblik raakten de poppen aan 't dansen de menschen kregen de goudkoorts en togen met scheepsladingen te gelijk naar Calilot nië. De eerste reis van de gelukzoekers was naar den molen van Marshall, waar men onmiddel lijk commune maakte. Zonder toestemming van Marshall weiden diens gronden omgegraven zijn koeien geslacht en schoon opgegeten, eu' de afgekloven beenderen Marshall naar het hoofd geworpen, als hij er iels tegen in liet midden bracht. Zijn paaiden weiden ingerekend, zijn gronden verdeelden weer verdeeld, en ten slotte kwam er ruzie onder de voorstanders van ge. lijke verdeeling van goederen, iets wat naar men meenen zou, in een heilstaat als de commune nooit meest gebeuren. Toen men nu alles van Marshall gelijk of ongelijk verdeeld, had was hij wel verplicht mede goud te gaan zoeken om in zijn onderhoud te voorzien. Volgens communistische theorie ware men verplicht geweest, Marshall een deel van het gevonden goud af te staan. Doch de goud dorst was sterker dan de leer; overal waarde nu verarmde man kwam, werd hij uitgeschol den of kreeg hij klappen, omdat men meende dat hij de plekken wist waar goudaders waren, doch hij het niet zeggen wilde. Geen wonder dat Marshall weinig goud vond, arm bleef en arm stierf, niettegenstaande door zijn toedoen de rijkdom en welvaart van Calt fornië met millioenen vermeerderd werd. Meer MftOEEK, Hetgeen u opmerkt, omtrent mijn gezegde in de laatstgehouden Raadsvergadering, daar heb ik, meen ik wel gezegd om welke redenen het tractement was verhoogd, tenminste dat is meer mijne bedoeling geweest, en heb dat meer gezegd dewijl het mij ergerde dat men andermaal in de Raadsvergadering op die zaak terug kwam, daar u in de Schager Courant alreeds goede ophelderingen had ge daan. Nimmer heb ik het met minachting om trent u gezegd; juist om uwe achting a'3 Hoofd onzer School, is het mij ten spijt geweest, dat er iets in onze Raadsvergadering is voorgekomen, want ik ben zedelijk over tuigd, dat u de nuttige en noodige belangen der School en Schoolkinderen behartigt, //dat is de laatste maand uit het jaarverslag der School-Commissie ook wel gebleken. Hoogachtend Uw Dienaar, Schagen, 13 Oct. 85. J. W. GO VERS. Mijnheer de Redacteur der Schar/er Couran Aangenaam zoude het mij zijn onderstaan regelen als ingezonden stuk in de >-c'ia5 Courant geplaatst te mogen zien. .,1 Daar in de Schager Courant hot ar1 onderwijs behandeld wordt en de meenmfD nog al uiteen schijnen te loopen, zoowensc ook ondergeteekende, ook daarvan gebrul maken om zijne meening te uiten. Vooreerst komt het hem voor, da onderwijs, naar dat 't veel geld kost, slecht is, naar evenredigheid van vr,üCLjj verder, dat aan de gebouwen waar 011 0 jj gegeven wordt veel geld, ja, zeer vee onverantwoordelijk verkwist wordt; pa jQ onderwijs aan kleine jongens en m®lsJ jefl een gebouw, onder een dak gegeven, der z niet bevorderlijk kan zijn. 0|ff« Dat het privaat-onderwijs-geven tong zal hebben, dat het openbaar onderwijs slechter wordt, dan het tegenwooi'fg immers het gedurig verhuizen van ondeo J

Schager Courant | 1885 | | pagina 2