De Schoone Weduwe. Ao 1885. ALGliMEEiV ADVERTENTIE- ZOADAG 29ste Jaarnansr. Jo 1925. A I E L YV S- L A N I) R O E W R L A 1>. J. WINKEL, TE SCHAGEN, Laan, Wijk D, No. 5. 18 OCTOBER XII. Ken nuttig: werk. 8Drnt«>r. t>j l.jjj. l:: _:_i. a mi,. SCHAKER Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- faq- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's j middags 12 ure, worden Adverlentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger UITGEVER 0IIR AIV T. Prijs per jaar ƒ3.Franco per post ƒ3.60 Afzonderlijke nummers 0.U5. Adüertentiën van één tot vijf regels ƒ0.75. iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. -0$0 Uit het behandelde blijkt, dat het niet ïuiver is, dat er hier en daar vrolken komen opzetten, en al is 't nu waar, dat er uit elke dreigende lucht nog geen onweersbui komt, en de wolken soms afdrijven, 't is even waar, dat men voor die wolken niet onverschillig mag zijn. Er heerscht wel geen tijd van nijpend gebrek, maar er is gebrek aan werk, en er zijn nog honderde werklieden, die niet lui zijn, gaarne willen werken, maar het niet kunnen vinden. In de laatste jaren zijn er groote werken tot stand gebracht, en in een land al»'t onze, is er, bij aanleg van spoor- en andere wegen, /net het oog op het vele water, altijd veel volk noodig, on er kunnen dan nog al wat ledigo handen gebruikt worden. Al is nog niet elke stad door spoor of tram aan eene andore verbonden, toch duidt de reis gids duidelijk aan, dat er in ons kleine land nog al wat lijnen zijn aangelegd, en men er vooreerst zoo heel veel niet bij zal maken. Zoo als we in 't vorige opstel zagen, is d« bouwwoede ook wat tot bedaren gekomen, zoodat ook daarvoor niet ineer zooveel handen gevorderd worden. Zoo nadert het jaargetijde, waarin evenwel meestal de verdiensten geringer, en de behoef ten grooter en dringender zijn. Reeds in 't vorige jaar, toen woelingen van ontevredenen en werkelijk behoeftigen, zich noch niet zoo vertoonden als thans, zag men den winter met eene zekere bezorgdheid tegemoet. Toen leende men niet het oor, aan overdrevene en onbillijke eischen, maar men erkende, dat Roman van E. II. v. Dcdenroth. (18.) Zeventiende Hoofdstuk. De raadsheer Frelich vernam eerst den volgenden "torgen, toen hij zich naar do bron wilde begeven, dat men in den nacht Willi Barning zwaar gewond "aar L. had gebracht. In groote ontsteltenis ijlde hij "aar den zioko, maar hij vond hora bewusteloos; de ®rts verklaarde, dat het wel is waar gelukt was, den aogel uit do wonde te verwijderen, en dat er gelukkig geen edole doelen gewond waren, maar vermoedelijk tengevolge van don val, was de gewonde in een gestand vervallen, waarvan men do oorzaak niet aon ontdekken, doch die hot ergste deed vreoeen. Ofschoon de lieden, dio Barning naar L. haddon R*bracht, verteld hrddon, dat de houtvester Zornau Jen moord had verricht, zoo had zich toch ook reeds hot gerucht verspreid, dat Willi waarschijnlijk met g'aal Starnhoim had geduolloird en Frelich sprak ölj verraooden openlijk uit, daar hij immers hot beste *1!t. dat de houtvester geen redenen had, Willi naar het'oven te staan, loon werd hem gemeld, dat ern dame hem wonschto *0U spreken. Reeds vorbeeldde hij zich, dat het Ella 7 zl)n, dio door het ongeluksboricht tot licm kwam; sar zag hij, dat het Iloleno was, 011 hij zou spoedig h n<>eg booren, hoe weinig do barones zich om hot «el'ourdc bekommerde. Val "e W'st' °fsch°on zij bijna gotuigo van het voor- Was geweest, geon vorklaring er van te gevexii zeer en zeer velen met den besten wil van den wereld niets konden verdienen, dat zij en hun huisgezin toch moesten leven en eten, en de inwoners van Amsterdam gaven een loffelijk voorbeeld, hoe de in den vreoni- de bekende Ncderlandsche milddadigheid en weldadigheid nog niet tot het verlcdeno be hoorde. Er vormde zich eene Commissie tot Werk verschaffing en toen stroomden do gaven en giften. Hoogst aanzienlijk was de som, die bijeengebracht werd. Duizende en nog eens duizende gulden» werden vrijwillig geschon ken, niet om die behoeftigen als bedelaars eene aalmoes toe te reiken, maar om hunnen arbeid behoorlijk te betalen, en den welden- kenden het genoegen te verschaffen, dat ze voor de hunnen een eerlijk stuk brood hadden verdiend. De Commissie kweet zich uitmuntend van hare inderdaad zoo hoogst moeielijke taak. Er werd werk uitgedacht, en hoe aanzienlijk het aantal aanvragen ook wa», zooveol mogelijk voldeed men er aan, en »oo kwam men de gevreesde wintermaanden door, met het heerlijk bewustzijn, dat men de ondankbars daargelaten velen een dienst had bewezen. Hoe zal 't nu gaan Dat is de zeer na tuurlijke vraag, die bij menigeen oprijst, zoo wel bij hen die met bekommering dien winter zien naderen, waarin 't hun aan werk zal ontbreken, als bij hen, die iets te verliezen hebben en bevreesd zijn voor de gevolgen van dien toestand. Het voorbeeld van 't vorige jaar was zeer goed maar waar is de waarborg, dat men wederom zoo geneigd en daarbij in staat zal zijn, om nog eens zulke groote offers te brengen Eene verplichting kan het toch niet worden, ten minste niet op zulk een groote schaal. Beter en praktischer is 't, dat men naar meer afdoende middelen uitziet. Menig brein heeft zich daar over reeds uitgeput, menigeen heeft daarvoor de pen wie de moordenaar was. Wanneer zij ook al rodonen had gehad, Ilm to verdonken dan zou bet haar tot tegen de borst gestaan hebben, zonder overwegende redenen zulk een zware beschuldiging uit te sprekon tegen een jong man, van wien zij zich herinnerde, dat hij gezegd had, dat hij op den moordenaar had geschoten. Op de vraag van don raadsheerof zij Sternheim voor den moordenaar hield, aarzelde zij met het antwoord, doch na eenig nadenken moest zij de vraag toch ontkennend beantwoorden. Ilm had andors den graaf als den dader mooten aanwijzen; do graaf had zich in Ilm's gezelschap bevonden. IIo- lone had ook geen andere gronden, dan om te geloo- ven dat de houtvester den moord had begaan, on de verklaring, dat Zornau de barones bedreigd en den man ncdorgeschoten had, dio op haar hulpgeschrei toegesneld was, was niet onwaarschijnlijk. Wanneer een bloeiend leven door een ruwe hand vernietigd wordt, dan gaat hot streven, om den schuldigon uit te vorscbeu, hem aan hot gerecht over te leveron, hand in band met de zedeljjko ontsteltenis en de smart, en dat wol in to grooter mate wanneer de argwaan bestaat, dat do wraakzucht van 'eon ellendeling do daad heoft bedreven; dio smart en ontsteltenis worden minder, wanneer men moet aannemen, dat eon ongelukkig toeval plaats had gehad, dat de schuldige d.,or oeue dwaling bevangen j was geweost on do daad niet stelselma.ig had verricht. Volgons de voiklaringon van Heleno was hot niet aan te nemen, dat er een tweegevecht had plaats gohad cu Frelich, dio in don beginne alleen bo/iold was door do gedachte, alles in het werk to stellen, om Willi oumiddelijk te wrckcD, werd bedaarder; hij kon het nu aan hot gerecht overlaten de zaak te onderzoeken De smart kr:cg bij hem de overhaud op 't papier gebracht, maar boe goed en nienschlievend de bedoeling ook waro, meest al is de uitvoering niet zoo gemakkelijk als de raad. Het papier is geduldig. Neener moet krachtiger gehandeld worden voor het to laat is. Men moet een werk bedenken, waarvoor honderden van arbeiders gevorderd worden niet voor enkele weken maar voor geheelo maandenniet voor één winter, maar voor vele zomers en winters, gedurende verscheide ne jaren Wanneer men nu uit dit oogpunt de droog making van de Zuiderzee beschouwt, dan zou rucn bijna kunnen zeggen, dat men het raadsel heeft opgelost, dat men zou knnnen uitroepen: Eureka! d.i. ik heb 't gevonden! Wat een reuzenwerk! Wat al handen, dio, wie weet hoe lang daar werk zouden kunnen vinden, niet allen om te graven en te spitten, maar voor arbeid op allerlei gebied! 't Is een plan, om van te duizelen! Eene gcheele provincie aan het water ont woekeren! Zulk een waterplas te verande ren in vasten grondStelt u dit in uwe verbeelding voor. Zoo'n uitgestrektheid, be bouwd met steden en dorpen, bedekt met vruchtbare akkers, doorsneden met kanalen! Dat zou annexeeren heeten op eene vreed zame en nuttige wijze. Daarop kon de Neder lander met rechtmatigon trots zich beroemen en daarop kon de vreemdeling met verklaar bare ijverzucht zien! Heerlijk, grootsch plan Zou dat onuitvoerbaar zijn? Reeds jaren geleden hebben onze bekwaamste ingeneurs de mogelijkheid niet in twijfel getrokken en in die jaren, die er tusschen liggen, is do wetenschap steeds vooruitgegaan en heeft men al meer en meer geschikte werktuigen ge vonden, om do uitvoering nog gemakkelijker te maken. Is er dan niet elke redelijke grond, om op de ontroering. Hut was den ouden hoer, als was hij zijn eigen zoon, die daar bleok on bebloed op hot ziekbed lag; gisteren had Willi, nadat hij hom de oogen had onder zocht, nog er vau gesproken, dat hij een operatic zou wagen, die Frelich voor blindheid moest bewaren; hij beschouwde het nu als oene beschikking van den hemel, Frelich do liefde tu kunnen vergelden, wolko dezo hem betoond had en heden werd dit jonge, veel belovende leven geknakt, en do oudo hoor verweet het zich, dat hij Willi in do intriguos had betrokken, waarin deze nu den ondergang had govon- deu; luj beschuldigdo er zich zclven van, het Willi mogeljjk gemaakt te hebben, voor Ella een warm gevoel te koesteren; hij toch, had er zich imraors borg voor gosteld, dat men haar niet naar den uitor- lijken schijn moest beoordcelen. Onbegrensde bitterheid vervulde hem togen Ella. Reeds do omstandigheid, dat graaf Sternheim haar gast was geweest, dat zij don man bij zich ontving, die een strijd met baar neef uitgelokt bad en zich toeu op onridderlijke wijze door openbare lastering zich op hem had gewroken, dat veroordeelde Ella in de oogen van den raadsheor; hot bewees dat zij goen waar schuwingen wilde hooren. Het plotselinge ontslag van Heleno was veder eon blijk van haar tyrauuieke willekeur. „Blijf bij mij," zeide Frelich tot Ilelene; „wanneer gij een oud min, die misschien zeer spoedig eene verzorgster noodig heeft, liefderijke diensten wilt bewijzen, dan hebt gij huisvesting gevonden en ik zal mjj beijveren, mij uwe kinderlijke genegenheid te verwerven." Dit aanbod was evou verrassend als verleidelijk, eon beter vooruitzicht voor haar toekomst kou Ilelene

Schager Courant | 1885 | | pagina 1