B n ten landsch ft ie uws. Gemengd Nieuws W., arbeider en seinwachtcr aan de lijn Amers foortNijmegen, zonder noemenswaardige oor zaak vermoord. Door den hoofdagent Kkinherenbrink, ver gezeld van den Rijksveldwachter Orban, is de dader Zaterdagnacht in zijne woning gearres teerd en naar Amersfoort overgebracht, om van daar naar Utrecht te worden getranspor teerd. Het bij hem gevonden mes, waaraan nog het bloed van zijn slachtoffer kleelde, had de onverlaat reeds weder gebruikt, tot het snijden van brood. Hij is zoo onverschillig mogelijk, en blijft alle schuld ontkennen. Omtrent den aanslag op den minister president de Freycinet, weet men nader dat de dader Peter Mariotti heet, 58 jaar oud is en geboren te Omeria, in het arrondissement Gorti, op Corsica, en te Versailles woondo. Het was nu de conciërge van het huis, waarin deze man woonde, opgevallen, dat een der be woners sedert Donderdag niet thuis gekomen was en daar de persoonsbeschrijving van den man, die op De Freycinet geschoten had met die van den huurder overeenkwam, gaf zij den eigenaar van het huis er kennis van, die zich onmiddelijk naar den commissaris van politie Zariges begaf om hem van de zaak in kennis te stellen. Deze snelde naar de rue Yaugirard, legde beslag op Mariotti's papieren en zond ze den rechter van instructie toe- Teen deze de conciërge een por tret van den onbekende voorlegde, herkende zij onmiddelijk den huurder Mariotti. De afgevaar digde Laguerre dien Mariotti tot zijn verdediger benoemd heeft is Zaterdag te Parijs teruggekeerd om met zijn cliënt to onderhandelen. Het ver zoek om met Laguerre zonder getuigen te mogen spreken werd van de hand gewezen. Toen Mariotti op nieuw voor den rechter was gebracht en deze hem zeide dat hij wist wie hij was, zeide hij dat hij niets meer geheim behoefde te houden. Uit zijne verklaringen is gebleken dat hij in 1880 werkzaam is geweest bij het Panama.kanaal; dat zijne dochter door een der Panama-maatschappij was mishandeld en aan de gevolgeu daarvan gestorven. In zijn vertwijfeling was hij naar Frankrijk teruggekeerd doch had te vergeefs de hulp der rechterlijke macht ingeroepen. Ten einde raad en tot eiken prijs de aandacht willende trekken, had hij het revolverschot gelost zonder echter den minister to hebben willen dooden. De waarheid dezer verklaring, voor zoover ze betrekking heeft op de dochter, is door do Panama-kanaalmaatschappij bevestigd. Het ge rucht loopt dat de heer De Freycinet verzocht heeft Mariotti in vrijheid te stellen. De toestand op het Balkan-Schiereiland wordt hoe langer hoe meer gespannen, vooral Servië en Bulgarije krijgen het zeer lastig met elkander en algemeen is men van gevoelen dat een conflict tusschen beide staatjes moeielijk uit kan blijven. Vooral de Serviërs beklagen zich ten zeerste over de Bulgaren die de grenzen op alle punten afgesloten en bevel gegeven moeten hebben om ieder die uit Servië komt en de grens overschrijdt, dood te schieten. Dientengevolge hebben ook de Frelich had haar raad en hulp geweigerd, nu was zij Sternheini's verloofde, elk teeken van dcolneming voor een man, die haren verloofde bespot had, was eene vernedering van haren verloofde, en zij had redenen, om to toonen, dat zij hem achtte; zij kon vcmoeden, dat Frelich hieraan twijfelde. Mocht hij, mocht Willi het vermoeden, dat zij met gebroken hart zich aan Sternheim op genadee en ongenado had overgegeven, moest deze aanleiding hebbon, haar beklagenswaardig te noemen Doctor Wurm, die haar reeds eenigo berichten had gebracht, beloofde haar verdar tijdingen te zenden, zonder dat Baming van hare belangstelling voor hem iots zou vernemen. Zij keerde naar Berlijn terug Sternheim werd door zijn ontslag als huishof meester van den prins,- nog geruimon tijd aan do Hochburg gebonden; zij had dus den tijd, ook hare aangelegenheden ongestoord to regelen. Reeds de eersto bespieking met haren advokaat bowoes haar, dat zij zeer dwaas had gchandold, met Frelich een proces aan te doen. De advokaat Ritling verweet haar, door haar niot behoorlijk te zijn onderricht: hij beweerde wel is waar, desniettegenstaande op een gunstigen uitslag to mogon bopon, maar het was duidelijk genoeg morkbaar, dat hij haar alleen in zijn belang er too wildo overhalen, hot proces verder to voeren. Zij koos oen andor rechtsgeloerdo en deze zotte haar niet alleen duidelijk uiteen, dat hot testament onaan tastbaar was, maar dat Frelich zelfs tot aan do uitersto grens van toogovondheid was gogaan, door eerst nu mot allo gestrengheid de rechten to doon gelden, die hom waren verleend, voor bet geval, dat Klln zich niet mocht willon schikken naar do bepalingen van den erflater. Frelich had door het afsluiton van vorschillcndo rekeningen bowezon, dat door do wissels, dio zjj voor Liobon had geaccepteerd, en ook lator door ocno huishouding, dio haar inkomen overschreed, door haro eigenzinnigheid, die Frelich vorhinderd had, het beheer van Liebenslein en een ander aan haar behoorend landgoed beter te regelen, haar vermogen reeds tot op een derde van bet oorspronkelijk bedrag was verminderd. Wordt vervolgd. Servische troepen bevel gekregen om op o meest besliste wijze en zonder nadere bevc en af te wachten dit optreden der Bulgaren me gelijke munt te beantwoorden. De troepen, int Bulgaarsche vrijwilligers samengesteld zijn reeas begonnen met het verontrusten der Servische grensplaatsen door invallen en strooptochten. Leest men nu daarentegen de berichten uit Bulgarije dan worden allen bovenvermelde feiten door de Bulgaarsclio regeering ontkend. V at hiervan de waarheid zij kan men in 't midden laten, doch zeker is het, dat de wederzijdsclie verbittering snelle vorderingen maakt. De Bulgaarsche regeering heeft den heer Rangabé, den zaakgelastigde van Servie, eene nota gezonden in antwoord op oen zoo genaamd officieel telegram, dat door Havas is openbaar gemaakt en waarin feiten werden medegedeeld die volgens de internationale ge bruiken door den heer Rangabé aan den Bulgaar sche regeering medegedeeld hadden moeten wor den- Hot Bulgaarsche gouvernement bespreekt de feiten in het geïncrimineerde telegram vermeld, en vraagt of de heer Rangabé kan bewijzen dat 200 Serviërs zich in de gevangenis te Sofia zouden bevinden, en of hij klachten hieromtrent heeft ontvangen van Serviers die ontslagen zijn en wier belangen hij moet verdedigen. Ten slotte verzocht de Bulgaarsche regeering den heer Rangabé de gevangenissen te onderzoeken, waarin feiten gepleegd zouden zijn, die een ernstig karakter hebben. Bulgarije eischt onmiddelijk opheldering. In een officieele verklaring van den minister van buitenl. zaken wordt uiteengezet, dat het Bulgaarsche gouvernement alle recht had om een inval in Bulgarije door de Serviërs reeds als geschied te beschouwen, want de Serviërs hebben in den nacht van 24 Oct. een gedeelte van het dorp Klessoera, opBulgaarsch grondgebied, bezet. Onder de curiositeiten van den Balkan behoort ook het Bulgaarsche-amazonencorps. Liet bestaat uit slechts twaalf dames, die gezamenlijk 365 jaar tellen en slechts met een cavaleriesabel gewapend zijn. Zij zitten als mannen te paard haar costuum bestaat uit een kolbak, een jakje, een ruimen witten pantalon en geborduurde kouseneen roode sjerp is op sierlijke wijze om de heupen gedrapeerd. De aanvoerster, Raïne, reed bij de gevangen neming van den gouverneur Cavril-Pacha, naast diens rijtuig, zwaaide de sabel boven zijn hoofd, en riep de vereeniging van Bulgarije en Oost- Rumelië uit. Ook de berichten uit Athene luiden on gunstiger. De koning en de regeering, zoo verzekert men, zijn niet langer tegen den stroom opgewassen. De krijgstoerustingen worden met koortsachtigen ijver voortgezet. De administratie staat geheel stil, daar een groot aantal rijks ambtenaren bij het leger zijn ingelijfd. De collegies aan de universiteit te Athene zijn bij gebrek aan toehoorders gesloten. Aan de „Standard" wordt uit Athone gemeld, dat de Grieksche minister van buiten- iandsche zaken een nota aan de mogendheden heeft gericht als antwoord op haar memorandum. De nota komt overeen met de Servische. De Grieksche minister zegt, dat hij den staat van zaken niet als geregeld en verzekerd kan houden, zonder minstens de grenzen in Epirus te krijgen, die bij het tractaat van Berlijn aan Griekenland waren toegestaan. Er is verhaald dat Colutnbus, nadat bij Amerika ontdekt had op zekeren tijd niet vele aanzienlijke gasten aan tafel zat, en dezen over den tocht naar het onbekende land spraken, alsof dat zulk een grooten reis niet geweest was en zij het ook wel hadden kunnen doen. Cnlumbus nam daarop een ei, en vroeg zijne dischgenooten, wie van hen zulk een ei op de punt kon zetten, zoodat het op de tafel bleef staan. De heeren beproefde het allen, doch de eieren waren allen even ongehoorzaam en tui melden telkens om. Columbus sloeg daarop zijn ei zóó met de punt op de tafel, dat het op dc ingedeukte punt bleef staan en toen konden zij het ook wel doen. Zoo gaat het meer In verhand met d.t verhaal is het niet onaar dig te vernemen, dat de ontdekking van Ame rika onlangs ergens op de volgende wijze verteld werd: Er was eens een mensch, die eieren kon laten staan en Columbus heette- De koning van Spanje ging naar dien man toe en vroeg hem «Colum bus kunt gij Amerika niet ontdekken llier hebt ge een schip, ga daar maar op en vaar er maar been." «Jawel» zei Columbus #dat schip komt mij juist te pas." En] nu ging het er op los. Na drie dagen kwam de stuurman van het schip naar Columbus toe en zei"Columbus, ik zie nog geen land «Het ei staat ook nog met,» zei Columbus, »kijk maar weer goed uit!« Na veertien dagen kwam de stuurman weer; «Columbus, ik zie nog geen land „Het ei staal ook nog niet! Maar weer goed uitkijken!» Zoo ging dat nog een stuk of tien malen. Op eens daar kwam de stuui man Columbus, Colum bus ik zie land«Heb ik het n' gezeid? «zei Columbus, «het ei Maat a,lijd ze gingen aan land, waar enkel zwarte men V'" op woonden. «Goedendag samen zei C I 11 «zijn we hier in Amerika «Ia,"""1'1"3 de zwarten. «Zijl ge hier dan nepersTdeo «Ja dat zijn we En gij zijl zeker Col u mi" «Zoo is het,« zei Columbus. i)rQi US'" 'hin is er niets ineer aan ie doT"'""^ zijn we ontdekt!» antwoordde de zwarte En zoo was dus Amerika ondekt. Van een advocaat te Petersburp door de bladen van genoemde stad het voP°'dt verteld Toen in het v orige jaar de rijke koo'nm!^ Kosterew in Peters burg vermoord was deze advocaat naar de wettige erfgenamen den vermoorde, arme eenvoudige boeren gouvernement Jarosslaw, en bood lmn diensten aan, opdat zij wettelijk als erf»en.ZI''"l! erkend zouden worden. Hiervoor liet liij ,j'ee'e'1 voudige lieden een stuk teekenen, waarbij k" voor zijne moeite 35 pCt van de geheeleerfen"* werd verzekerd. De aanspraken der erfpem lagen echter zoo duidelijk voor de banj jU' zij niet betwistbaar waren, zoodat dan 'J' nalatenschap van den vermoorde zonder moeit! aan hen werd toegewezen. Wanneer men weet* dat alleen het haar geld, dat de nalatenscha bevatte 400000 roebel bedroeg, dat kan me'! zich voorstellen hoe goed deze advocaat zich voor zijne «moeite" heeft laten heloonen. Uit Rome wordt de volgende geschiedenis verhaald De zoon van den hekenden millionaj! Bellar wilde opeens eene reis om de wereld «aan maken- Zijne moeder, innig bezorgd voor |)aar eenig kind, was er nu op bedacht den jongelin» tenminste een geschikt leidsman te geven. Gedu rende eenige dagen verschenen oproepingen in de meest gelezen nieuwsbladen waarbij jonge- lingen die de bedoelde betrekking wilden aanne- men, uitgenoodigd werden, zich aan te melden Onder de talrijke mededingers werden drié uitgekozen, en signora Bellar verzocht dezedrie op een diner om alles nader te kunnen bespre ken. Toen men na eeri vroolijken maaltijd aan het dessert kwam, wierp de vrouw des huizes zich plotseling voor haren echtgenoot op de knieën en riep uit »lk hen een ellendige, de wanhoop heeft mij 'ot een moordenares gemaakt, de ananascréme was vergiftigd- Gij moet allen sterven Een der jonge heeren begon onmid delijk te kermen en te huilen; de tweede bleef van schrik versteend, bewegingloos op zijn stoel zitten maar de derde liep naar de deur zeggende: «Voor elk vergif is ook een tegengif; iigami, dokter halen.» Op den drempel hield de signora hem tegen en riep verheugd «De geschiedenis was verzonnen, maar ik zie dat gij tegenwoordig heid van geest hebt, gij zult mijn geliefden zoon vergezellen." Een pianohandelaar te Kopenhagen verkoelt aan een welgesteld ingezetene dier stad een piano en ontving een oude in ruil terug. Hij was met weinig verrast daarin twee spaarbankboekje! te vinden. In het eene stond 8ooo kronen en het andere 1800 kronen ingeschreven. Hij bracht ze onmiddellijk aan den eigenaar terug dieet zich zeerover verbaasde- Zijne vrouw herinnerde zich ecliter toen, voor vele jaren hare spaar penningen in een bank gebracht, en de boek|t' in liet oude muziek-instrument geborgen tó hebben. De naam der bergamotpeer (eigenlijk een pleonasme, zooals men zien zal) geeft een kijkje in den doolhof, waarin de taalgeleerden tot o zonderlingste dwalingen komen, op schijnbaai zeer piisle gronden. Bergamot moet komen san Bergamo en hoogstens, als men 't nog ver e wil zoeken, van Pergamus, dus redenem1® men; en tocli zijn Bergamo en Pergamus beu en vreemd aan deze beg arinodi of «heerenpee1 van Turkschen oorsprong. Bij haar huwelijk te Eu verscheen^ Prinses van Orleans, de bruid, thans 6)l van Denemarken, zonder «tournure en hoopt dat dit voorbeeld het sein zal wezen een algemeen banvloek der vrouwen «zadelkussens," waarmee zich zoovele 3 ter verhooging" van baar uiterlijk schot1" i r «aiivv n* sieren," maar die elke denkende vro a eenigen goeden smaak wanstaltige misv0' moet noemen. "1/ Keizerin Elizaheth van Oostenrtj men weeteen hartstochtelijke jageres, prachtig jachtslot laten bouwen. De h° baron llasenaur, maakte de plannen opgave der Keizerin zelve, geheel m „uju||ti stemming met het beroemde jachtslot ^naafi in Hongarije. De meest bekende jtf(.oraiie uit liet land zijn belast met oe 1 van dit slot, dat over twee jaren ge lte moet zijn. Gok Mnkart werkte er a,,n |1(i Dit slot ligt in een bekoorlijke va el v,s Langer Wildpark, vier mijlen ten 3V' Weenen en is in renaissancesteil .^ren1* liet beslaat een uitgestrektheid van 3 i ie zal 7,300,000 f'. kosten. Hij het so een manege en prachtige stul'e».

Schager Courant | 1885 | | pagina 2