Eiiïtenlandsch ïHieitws Tc Hoorn werden op den Maandag 1.1. gehouden groote najaarskoemarkt ruim 5C00 stuks vee aan de lijn gebracht. Eerste qualiteit vee bracht nog flinke prijzen op; andere soorten waren lager dan in het vorige jaar. Het bestuur der Sociaal-Democratische vereeniging te Amsterdam heeft bij strooi biljet Dinsdagavond bekend gemaakt, dat de oproeping, waaraan genoemden dag door ver scheidene werkeloozen gevolg gegeven is, niet uitging van de vereeniging, noch van het comité der vak-vereenigingen. Het bestuur deelt echter mede, dat ten spoedigste maat regelen zoo mogelijk en in overleg met de verschillende vak-vereenigen zullen genomen worden, om alle werkeloozen uit te noodigen gezamenlijk KRACHTIG en GEORGANI SEERD op te treden, om met alle gepaste middelen de regeering te noodzaken in O O de behoefte des volks te voorzien. De bekende Mevr. Bulkley heeft aan den burgemeester van Apeldoorn f 300 doen toezenden, om daarvoor de arme kinderen te dier p'aatse op den verjaardag van een harer kleinkinderen, die zij trachtte te ontvoeren, eene gave, een kleedingstuk of iets dergelijks uit te reiken. Als voorbeeld dat ook in de Purmer dc waarde der landerijen aanzienlijk gedaald is, diene, dat eene boerenplaats aldaar, behoo- rende aan de gemeente Edam, publiek ver huurd is voor f 3947.02, tegen f 5100 in het vorige jaar. Aangaande de brutale inbraak van Woensdagnacht in „Zuid-Crailoo" bij Kaar den deelt het //Hdblad" nog de volgende bij zonderheden mede: De heer Langerhuizen was nog niet te bed, toen de dieven het huis binnen drongen. Hij zat te lezen in zijne huiskamer, gelijk vloers gelegen met het salon aan de andere zijde van de vestibule, waar de inbrekers toe gang hadden gekregen, door eenvoudig met een beitel de glazen deur los te wringen, die naar den tuin leidt. Afgaande op het geritsel dat hij hoorde, opende de heer Langerhuizen de deur van gevoelde zij zich alleen, of de tranen stroomden met geweld haar uit do ooqen: zij was als geknakt, als ware over haar het oordeel uitgesproken. Reeds dikwijls had El la in haar leven zich tot vertwijfeling ongelukkig gevoeld, maar nog nooit was zij zoo gebroken, zoo verslagen als heden altijd had nog eene opwelling van trots of bitterheid over haar bejegend onrecht, haar den strijd verlicht. Helene de bruid van Barning wat Ella altijd voor onmogelijk had gehouden, meende zij dat geschied was do man,t; die slechts stoutmoedig had behoeven te eischon, en haar hart zou hom mot vreugdo toebehoord hebben dat bekende zij lieden zich zelve die man gaf aan het eenvoudige, bejaarde meisje de voorkeur boven haar, de schoone, jonge, gevierde vrouwDe vrouw, op wie zij met minachting had nedergezien, werd gelukkig, terwijl zij ellendig word Helene had het hart veroverd van den man, dio haar had gezegd dat hij baar beklaagde! Het was een zonderlinge keuzs, Helene was immers ouder dan Willi; Helene had zelve gezegd, dat baar hart gestorven was voor de hoop, en Helene had nooit gelogen. Maar het was Ella, alsof haar nu de oogen waren geopendWilli Barning had haar, Eila, bemind, en omdat zij zich had overgegeven aan een man als Stcniheim, verachtte Barning in haar haar geslacht; hij koos nu een uitgebloeid wezen tot eene levensgezellin voor zijn hart, dat een schoone droom in veracli.ing had begraven Zoo was het, niet anders alles, wat hare gedachten altijd weder aan do herinnering aan Willi geboeid en haar toegefluisterd had, dat hij haar beminde, stond haar nu helder voor den ge(Sf. Hij had van zijn erfdeel willen afzien, om haar te bewijzen, dat hij niet haar tegenstander was; bij had haar voor den prins gewaarschuwd, hij had, toen hij zich op den houtvester wierp, die hare paarden wilde fogenhouden, haar ter hulpe willen snellen; toen hij hare kreet had gehoord, was hij doodelijk getroffen en toch had hij het versmaad, een aanklacht tegen de schuldigen in te dienen om haren naam voor schande te bewaren of om dengene te ontzien, van wien hij gelooven moest, dat haar hart hem had gekozen 1 Zij had zich niet om den gewonde bekommerd, voor hoe hardvochtig had hij haar moeten houden 1 De oude vriend haars vaders, haar voogd, was geopereerd, en zij wist dat niet eens! Hoo onaange naam haar ook vroeger Frelich's zorg voor haar vermogen was geweest, zoo had zij or zich wel van moeten overtuigen, dat bij welgemeend en rechtvaardig gehandeld had, maar zij had hom geen woord van dank betuigd; de man, dio voor bacr gezorgd had als een vader, verloor het licht zijner oogen, en zij wist hot niet eens, dat hij eene operatie gevraagd had! Het was Ella, als zag zij in oen spiegel, dio haar voor do eerste maal onverholen haar beeld toonde, en zij d< insdo er voor terug. Ja Willi Barning had gelijk, met Helene hoven haar do voorkeur to geven; had hij uiot haar eens modolijden gehad, zoo was zij dio nu niet meer waard, hij moest haar verachten Wordt vervolgd. het salon, en daar zag hij liet licht van drie kaarsen waaronder dat van eene vetkaars, die de dieven hadden medegebracht twee personen bezig met het opstapelen bij en buiten het raam van een aantal zilveren voor werpen uit de opengebroken kasten in de kamer genomen. Van vele dier voorwerpen waren de waardelooze gedeelten reeds losge rukt, van het kristal was alleen het zilver, van de kurken de zilveren doppen, van een pièce de milieu alléén 't zilver van 't voetstuk overgebleven. De personen waren gekleed als heeren en droegen hoeden. Een hunner had een vol gezicht en een rooden baard en zou door don heer Langerhuizen zeker worden herkend. Wie der beide mannen schoot, kan door den gekwetste niet worden gezegd. Twee schoten werden gelost. Het eerste trof niet, de kogel is in de muur teruggevondenop het gerucht van dit schot vluchtte een der dieven het raam uit, de ander loste, terwijl de heer Langerhuizen reeds om hulp riep en naar de vestibule snelde, om een of ander voorwerp tot tegenweer te halen, het tweede schot, dat den heer L. boven den enkel trof, en door en door ging. Deze kogel is niet teruggevonden. üp het hulpgeroep van den heer Langer huizen schoot de huisknecht toe, die met zijn gezin eene bovenverdieping bewoont, en reeds ter ruste lag. Hij wilde den gekwetste helpen, doch deze antwoordde »laat mij maar liggen, neem een geweer en zet ze na, want ze zijn misschien in 't Museum" (de bekende kunstgalarij des heeren Langerhuizen.) Inder daad ging de huisknecht, spoedig ingehaald door den koetsier, die door een electrische schel was opgebeld, gewapend het terrein van de woning onderzoeken, maar niemand werd gevonden. Wel meenden zij aan de voetstap pen te zien, dat nog een derde persoon in de nabijheid moet zijn geweest, Toch zullen zoowel de koetsier als de huisknecht wellicht de dieven kunnen her kennen, omdat zij denzefden avond met eene lantaarn uitgegaan, in de nabijheid der woning twee personen hadden ontmoet, die op de persoonsbeschrijving, door den heer L. gegeven gelijken. Na den terugkeer der bedienden werd geneeskundige hulp uit Naarden ontboden. De heer L. is nu onder behandeling van prof. Wurfbain en zijn toestand is niet zonder gevaar. In het salon waar de dieven deerlijk hebben huisgehouden, vond men een beitel, een sigaren pijpje en twee sigarenzakjes, een van een winkelier te Haarlem, en een van een winkelier te Rotterdam. Vermoedelijk hebben de inbrekers enkelen kleine voorwerpen meegenomen. Den zelfden nacht werd (zooals reeds gemeld is) ten huize van Kuhn, op den straatweg naar Naarden, ingebroken en voorwerpen van waar de, benevens ongeveer f 100 aan zilvergeld ontvreemd. De dieven lieten in de lade eene portefeuille met bankpapier onopgemerrkt. Bij den heer L. werden de dieven omstreeks middernacht ontdekt. Aan de //Amst." wordt nog geschreven: Het onderzoek door de justitie wordt ijve rig voortgezet. Gisteren zijn twee verdachte kerels te Hilversum gearresteerd, die men nu met den heer Langerhuizen zal confron- teeren. De officier van justitie heeft een on derzoek win loco" gehouden. De toestand van den heer Langerhuizen is intusschen vrij zorgwekkend; het scheenbeen is gedeeltelijk verbrijzeld. De brutaliteit der booswichten grenst aan het ongeloofeiijke. De heer L. was nog op hij hoorde gestommel in het nabnrig vertrek en toen hij dit binnen trad, loste een der schelmen een schot, //a bout portant" daarna een tweede, het eerste bericht, dat melding maakte van ean paar schoten door den heer L. gelost is onjuist. Dat er bij sommigen vrij wat ontsteltenis heerscht is zeer begrijpelijk, vooral voor eenige alleen wonende dames is het verblijf op hare landhuizen niet heel aangenaam meer. Het gerucht loopt, dat de heer Kuhn een paar uur lang de inbrekers hun arbeid heeft hooren verrichten, doch dat hij, bij gebrek aan een wapen zijn geladen ge weren stonden in het het kantoor, dat het tooneel van het misdrijf was zich mot waagde te vertooncn, een voorzorg, die nu, na den aanval op ,/Craailo," lang niet kwaad is gebleken. - Eon zuigeling van negen maanden be vindt zich thans in het huis van ari-e«r Haarlem. Dit ongelukkige kind heeft een mn der, die beschuldigd is van verregaande mi handeling van haar 17-jarigo stiefdochter di aan de gevolgen dier mishandeling is overléd De vrouw heeft haar wandaad volmondm ft!' kend, maar toen men haar in arrest °n kon men haar eigen kind niet van ft,'!'' scheiden, zoodat dit mede naar de gevan<ft nis moest worden genomen. De Vereeniging tot Ontwikkeling Van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal hare najaarsvergadering houden op W0(.lls( dag 25 November 1885, des voormiddams tè 10 ure, in eeu lokaal van den heer j> Boon, te Pumerende, ter behandeling van de navolgende punten van beschrijving; 1° Mededeclingcn van verschillenden aard- 2° Ingekomen stukken; 3° Uit te brengen verslagen omtrent: a. de algemeene vergadering van het Ae- derlandsche Hundveestainboek-; h. het landhuishoudkundig congres tc Gouda; 4° Benoeming van een commissie van drie leden tot het onderzoeken der rekenins van dit en der begrooting voor het vof- gende jaar. (Voordracht van het bestuur de heerenP. D. Schenk, L. Visser en Dr. Spaander.) 5° Bepaling van de plaats, waar de algemeene vergadering in Maart 1886 zal gehouden worden. (Voordracht van het bestuur Winkel). 6° Voorstellen van het bestuur: a. in het belang der paardenfokkerij b. tot het houden van eene tentoonstellino' van de in 1883 en 1884 gestationneerd geweest zijnde stieren en andere; c. hieraan te verbinden eene tentoonstelling van Tesselsche en gekruist Tesselsche schapen en rammen d. tot het oprichten van een paardenstam boek 7° Bespreking van de heffing der wik- en weegloonen, in verband met art. 254 der gemeentewet. In te leiden door den heer J. Zijp Kz. 8° Bespreking van het al of niet wenschelijke van het heffen van beschermende rechten. In te leiden door den heer Th. J, Waller 9° Wat kan er gedaan worden in het belang van de zuivelbereiding? Zou niet door tus- schenkomst der vereeniging, het zoogenaam de systeem Boekei, ter nadere kennismaking en beoordeeling voor de zuivelbereidersin het algemeen kunnen worden gebracht. In te leiden door den heer S. de Jongh; 10° Bespreking van verdere werzkaamheden. Omtrent Mariotti, die den aanslag pleegde op De Freycinet, is nu bij verder verhoor geble ken, dat hij zijn revolver niet zooals hij beweerde naar den grond heeft afgeschoten, maar het schot wel degelijk op het rijtuig van den ministens gemunt geweest. Bovendien is de justitie te weten gekomen dat hij met zijne dochter in een slechte verstandhouding leefde. Men heeft een brief gevonden dien Mariotti's dochter aan de superieure van een klooster heeft geschreven en waarin zij zich over de mishandelingen van haar vader beklaagt en vraagt als keukenmei in het klooster te mogen treden. Zaterdag 11- heeft de conferentie van vertegenwoordigers derEuropeesche mogentlhece'1) die bij het tractaat van Berlijn betrokken zij te Konstantinopel hare tweede zitting gehouc oi om van gedachten te wisselen over de lische quaestie. Van het aldaar verhanue verneemt men alleen dat vorst Alexander Bulgarije verzocht zal worden naar Sofia te te keeren en het Rumelische gebiod niet m te betreden. Wanneer dit bericht juist is, men mogen besluiten dat de mogendheden over de oplossing der quaestie eens zijn n is juist wat op 'dit oogenblik zeer oawaarsc j lijk klinkt. De verwijdering toch van delU c[l9 gaarschen vorst uit de rangen van het Ru-^ leger heeft het verschil van meening, welke f tusschen de mogendheden bestond, nog S (l0n gemaakt. Overal heeft deze maatregel va Czaar c enen ongunst,igen indruk gemaald heeft er een poging van de zijde van den in gezien om pressie op de conferentie t, oefenen alleen Duitschland schijnt en.iq1anS regel goedgekeurd te hebben, naar men zou mogen opmaken, uit het bevel, dat broeder van vorst Alexander, die thans vertoeft, gezonden is, om onmiddelift Duitschland terug to keeren en zijn pos_ ^v,,| Duitscho leger weder in te nemeD, we de prins Von Battenberg beantwoord i

Schager Courant | 1885 | | pagina 2