Uinnen/andsch JViemvs. Si n tenlandsch II d-uws' noodig, omdat hot zoo geregeld eiken dag wederkeert. Nu spreken we nog maar alleen van twee behoeften, maar is er in dat barre jaargetijde niet meer dekking noodig bij de koude nachten en- is er bovendien overdag niet meer behoefte aan kleoding en roept de maag in den winter niet harder dan in den de woningen zomer Wanneer ieder maar nagaat., waaraan hij in den winter meer behoefte heeft dan in den zomer, kan hij zeer goed beoordeelen, of het gezegde al of niet waar is. Neem nu don werkman, die ijverig is en 1 gaarne wil arbeiden voor zich en de zijnen, dan is nog de groote vraag ot bij werk kan vinden. Nooit wordt slapte in zaken of in werk bitterder gevoeld dau in den winter wanneer juist de behoeften 't grootst en doordringendst zijn. - 't Ware te wenschen dat we over 't alge meen wat minder lui en gemakkelijk waren, teneinde met juisiheid te kunnen oordeelen over die behoetten. Zoo menigeen bedankt voor de eer, om lid van de eene of andere weldadigheids-commissie te worden, alleen om dat er zooveel moeite aan verbonden is. We moe ten er minder tegen opzien en menig avonduurtje besteden, om geheel onverwacht der armen binnen te treden, een zou dan voorzeker de handen ineen slaan van verbazing, wanneer hij zag, wat daar nog ontbreekt en hoeveel overvloed hij in ver gelijking daarvan in zijne woning geniet Menigeen zal mij tegenwerpen, dat hij wel dadig is en wel degelijk op die en die lijst heett geteekend, en men toch niet in ieders onderhoud kan voorzien. Alles aangenomen en gewaardeerd, maar't blijft waar dat mèn door persoonlijk onderzoek leert weten waar zieke lijke en oude menschen wonen, die met den besten wil ter wereld niets kunnen verdienen en die daarenboven niet aan uwe deur komen bedelen. Men moet de handenineenslaan. Wat kunnen veroenigingen van rederijkers, van beoefenaars van toonkunst of gymnastiek, niet bijdragen door 't geven ran voorstellingen voor een goed en wel dadig doel. Zij die daarop int eekenen geven geene aalmoes en hebben nog genoegen voor hun geld en zij die de voorstelling geven, hebben dubbele voldoening, want ze zullen toe juichingen inoogsten èn voor 't geen ze leve ren èn voor 't geen ze storten op 't offer dei- weldadigheid, zonder nog te spreken van den dank der beweldadigdeu. Dan zal zonneklaar bewaarheid worden, dat geven oneindig zaliger is dan ontvangen. Laat ons bij 't aanstaanden St. Nicolansfeest, daarover nadenken, en waar 't mogelijk is een penninkske afzonderen voor den armen medemenschlaat ons verder bedenken, dat niet juist de 6e December daarvoor de eenige dag islaat ons voortgaan in onze werken van barmhartigheid, maar laat ons dit doen met verstand en overleg en zoo mogelijk naar eigene aanschouwing. De goede man wekte zijne medemenschen en naneven door zijn voorbeeld op. Laat ons zijne stern hooreu en den zin zijner woorden goed verstaan Deutichem. P. van de Velde Mz. Bij de herstemming tusschen de heeren L. Helder en D. Spaans, jongstleden Dinsdag gehouden te Barsingerhorn, zijn uitgebracht 102 geldige stemmen. Met 63 stemmen werd do fleer D. Spaans gekozen tot lid van den Gemeenteraad van Barsingerhorn c. a. Op gisteren den 4en December, voor- middags lO'/j uur is, in den Boschweg nabij 't Zand, gemeente Zijpe, door een onbekende oorzaak afgebrand, de landmanswoning van Arie Dekker, door hem zelf bewoond. Met daarin aanwezige hooi, stroo en de landbouw- vruchten en nagenoeg al het huisraaad is verbrand; een koe stond op stal en is gered geworden. Huis en inboedel was geassureerd. Aan dc West-Friesche tramwegmaat schappij, die tijdelijk de exploitatie van haren lijn lusschen Hoorn en Enkhuizen moest staken, tengevolge van de door de verschil lende gemeentebesturen dier streek bij Ged. Staten ingebrachte bezwaren tegen dezs exploitatie, is nu door Ged Staten van Noord- Holland vergunning verleend, om den tram weg van Hoorn naar Enkhuizon door de //Streek", te exploitceren, en in gebruik te nomen. De commissaris van politie, Stork, te Amsterdam, heelt een nanmloozen brief vol bedreigingen ontvangen, dia met bloed was besmeerd. Langzamerhand geroken eeuweoude ge woonten in onbruik en worden der vergetelheid gewijd. Zoo is het volgens de Midd. Ct., in Zuid-Beveland een zeer oude gewoonte, dat smeden en wagenmakers, tevens ververs, in het begin van November hun rekeningen bij de klanten bezorgen, met aan de keerzijde de mededeeiingZitdag den November. Dan komen «ïl" in den regel 's avends van dien dag bijna alle klanten betalen, terwijl de baas hen ont haalt op een glaasje brandewijn of bessenwijn, en ten slotte aan de blijvers nog een maaltijd aanbiedt. Vroeger ontaardden die zitdagen soms in ware drinkgelagen, zoodat bij het huiswaarts gaan, vaak laat in den nacht aan sommigen duidelijk te bespeuren was, dat zij den prins gesproken hadden. Door de slechte tijden, waardoor nu reeds verscheiden jaren op zulk een zitdag bij som mige ambachtslui slechts 4 a 5 klanten ver schenen om te betalen, hebben reeds enkele bazen met de oude gewoonte gebroken en den zitdag afgeschaft. Er werd dan ook soms van dien grooten dag misbruik gemaakt, want zij, die slechts een kwartje te betalen hadden, konden evenveel drinken en even lang blijven als zij die een groote rekening moesten voldoen. Ten slotte zij gemeld, dat deze zonderlinge gewoonte bij timmerlieden nooit in zwang is geweestdezen zenden na nieuwjaar hun rekening, en iedere klant komt betalen wanneer en naarmate het hem goeddunkt. Aan het hotel ,/Brox" te Tilburg, kwam dezer dagen per omnibus aan een jongman van, naar schatting, bijna dertig jaren. Na een eenvoudig souper, waarbij hij eene flesch wijn dronk, ging hij naar zijne kamer, waar, op zijn verzoek, de kachel was aangemaakt. H ij bestelde vervolgens nog eene Hesch warmen rijnwijn met kaneel. Men hoorde verder niets meer van hem. Toen de vreemdeling na herhaal d kloppen, ten awaalf uur des morgeus nog niette voorschijn was gekomen, begon men een ongaluk te vermoeden, en deed de hotelhouder de kamer deur openen. De jonge man lag dood op zijn bed. De gordijnen van het ledikant waren opengeslagen, zoodat de blik dadelijk op den doode moest vallen. Het gelaat van den on gelukkige, die een blank en knap uiterlijk had, was zeer kalm, terwijl de beide armen naast het lichaam rustten. Men zou gezegd hebben dat hij sliep, wanneer niet het ter hoogte van de borst met bloed doortrokken fijn baptisten hemd en de in de rechterhand geklemde revolver de waarheid dadelijk hadden verkondigd. Op het nachttafeltje stond een ledig eau-de-cologne-fleschje. Op de tafel lag een schrijfcecessaire, overvloedig voorzien van het noodige, doch al het beschrevene dat de jongman bij zich had gehad, was, blijkens de in de kachel gevonden asch, verbrand. Zoowel het ondergoed van den jongman, als zijn gouden remontoir en andere zaken getuigen van welgesteldheid, terwijl de gouden effen ring aan een der vingers, hem voor gehuwd doet aanzien. Men verkeert in volslagon onzekerheid over zijne herkomst. Onlangs bood eene boerin op de markt te Doesburg eene zware mand met varkeng- vleesch ten verkoop aan. Spoedig deed zich eene koopster op en de mand werd met haren inhoud gewogen om den prijs van het vleesch, dat per pond zou berekend worden, te bepalen. Nadat dit geschied was, werd de waar uit de mand genomen, om daarna de mand te wegen en vervolgens het gewicht van deze van het geheel af te trekken. Maar nu bemerkte de koopster, dat de boerin een breekijzer, dat zich tusschen het vleesch bevond, behendig wilde wegnemen en onder haar schort ver bergen. TahleauDe boerin verontschuldigde zich met te zeggen, dat haar man //metselaar" was, en bij ongeluk het breekijzer in de mand had gelegd. Een nieuw middel om in den jaarlijksch weerkeerenden werknood te voorzien, is to Bolsward bedacht. Men zal daar de werklieden, die dit verlangen, een bijvak leeren, dat des winters uitgeoefend kan worden. Tot dat doel is o. a. een klompenmakersschool opgericht; timmerlieden zullen onderricht krijgen in 't maken vau kinderspeelgoed enz. Te Amersfoort hoopt men dezen winter in den nood te voorzien door het voortgaan met dc verbetering der wegen. Men. deelt uit Arnhem aan W n mede dd 29 Nov. J' D. Het departement Arnhem van de M schappij tot Nut van 't Algemeen heeft onla^' het initiatief genomen voor pogingen om eed rende December, Januari en Februari van de winter aan de kinderen op de koste! lagere scholen, die daaraan bepaald behoeftT blijken te hebben, driemaal 's weeks wa eten te verstrekken. Eene commissie heeft J'? onraiddelijk geconstitueerd en deze heeft bi nen enkele dagen circa f 3000 bijeengezameld zoodat 3 u 400 kinderen kunnen geholne worden. Q Te Amsterdam is bij een brand opee bovenkamer in de Zanddwarsstraat, MaaQ(j.tn. avond een man omgekomen. Volgens de Amxt. Ct. had de vermoorde vroeger in bet perceel, waar thans zijn lijk gevonden werd zaken gedreven, heette Lamblée, was wQonj achtig te Zaandam, doch vertoefde gewoonlijk Zondag en Maandag te Amsterdam, alsdan zijn intrek nemende op de voorheen door hem bewoonde kamer. De woning, waarin de misdaad gepleegd werd, is gelegen aan den Kloveniersburgwal 57. Deze heeft ook ingang in de Zandstraat De kamer, waarop het drama werd afgespeeld' had een afzonderlijken opgang in laatstge noemde straat. De vermoorde is Zondagavond nog in den Stadsschouwburg gezien, en er werd op de tafel een sortie gevonden, die bewijst dat hij althans een gedeelte der voorstelling van „de Familie Benoïton" heeft bijgewoond. Zondagnacht te ongeveer één ure, is da vermoorde te huis gekomen, volgens de ver klaring der bewoners van de benedenwonin", die alstoen op zijne kamer tweo mannenstem men moeten hebben gehoord. Maandagavond te negen ure werd door de benedeubewoners ontdekt, dat de zoldering boven hunne hoofden brandde. Men spoeddo zich naar boven en vond de deur der kanier van buiten gesloten, iets wat onmogelijk door het slachtoffer kon gedaan zijn en dus allen twijfel aan zelfmoord uitsluit. Bij ingesteld onderzoek vond men het ge heel geroosterd lijk van L. die, voor zoover men weet geen vijanden had en het leven niet van de zwarste zijde beschouwde. Het lijk droeg geen uiterlijke teekenen van geweldpleging. De bedsprei was slechtï'gedec telijk geschroeid. Do zolder onder het ledi kant was echter geheel doorgebrand. Het vermoeden, dat men het slaclUoffei door een slaapdrank heeft bedwelmd, in brant gestoken en daarna op het ledikant gelegd, schijnt gegrond te zijn. Het lijk toch was van alle kleederen ontdaan, en alle kleinoodiëu zijn verdwenen. De overledene, die gewoonlijk voorzien was van een ruime beurs, droeur een gouden hor loge met dito ketting, een brceden gouden vingerring met groote diamanten steen, door kleinere omgeven, fu een zak portefeuille, welke voorwerpen niet zijn teruggevonden. Ook van geld was geen spoor meer te vin den. De vermoorde scheen een zwaren doodstrijd gehad te hebben. De gelaatstrekken waren verwrongen; schuim stond op de lippen. Met bericht van het vinden van een vrouwen handschoen is onjuist; men vond alleen e«n lap zware stof, passende in een op de kauier aanwezig dominocostuum. Eene ledige brandkast, die mede op kamér stond, vertoonde geen sporen van g°ffe dien het slacht- de veld, maai de neg ofler in d met slemels, zak droeg, was evenals andere voorwerpen van waarde verdwenen. De gerechtelijke schouwing vanhethjk Donderdag plaats. VOl'l nden id, In den Spaanschen Ministerraa 1 j begin dezer week gehouden, is bepaa den lOden December den lijk^16118. nfier koning Alfonso XII te San Isidro gc' j zal worden. Duitschland, Frankrijk, ns Italië en België zullen buitengewon vaardigden zenden, om deze genoeru - bij de plechtigheid te vertegen""" =oQ| Portugal zal vertegenwoordigd "'"r e - a kroonprins, Oos ten rij k- M" n ga 1J oe£ iwee aartshertogen. Deze lijkchoi^ p, buitengewoon plechtig karakter "c g; Paus heeft ecu condoleance brief aan k"» den twee

Schager Courant | 1885 | | pagina 2