n m DEO A L G 1; M E E N A I> V EIIT E T I E ZOADAT Oproeping Ao 1885. &- L A IV D li O W BLAD, 0e Schoons Weduwe. M ro43. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Schagen, gelet hebbende op het bepaalde bij Artikel 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), herinneren bij deze de belanghebbende Ingezetenen, aan hunne verplichting tot het doen van aangifte voor de dienst bij de Nationale Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de Artikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende: Voor ingezeten wordt gehouden Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zjjn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van 28 Juli 1850, [Staatsblad No. 44]. TE SCHAGEN, Laan, Wijk D, No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd brengen tevens ter kennisse van de belang hebbenden: dat, tot de inschrijving gelegenheid zal bestaan van 1 tot 31 Januari aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente, dagelijks, uitge zonderd des Zondags, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen, den 19en December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. De burgemeester van Schagen herinnert de ingezetenen aan art. 160 van het politieregle- ment dezer gemeente, luidende als volgt „De schoorsteenen, voor zooverre die des „zomers gestookt worden moeten tenminste 2 „maal 's jaars, in Maart en December worden „geveegd en schoongemaakt, op de straften bij „art- 471, no. 1 van het wetboek van strafrecht „bedreigd". Schagen, 15 December 1885. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. éctt/s/e. 2'Jsle Jaargang. mm! üv ^7" 'tfhrêk. j JL I E E W Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tut 's middags 12 ure, worden Advertentiën in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Door het invallend Kerst feest zal het nummer dezer Courant, dat op Zaterdag 20 December zal verschijnen, niet des avonds, doch op den namiddag van dien dag, ten 1 ure, worden uitgegeven. De UITGEVER. tot de inschrijving voor het jaar 1880, volgens de wet van 19 Augustus 1801, (Staatsblad No. 72.) Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militio inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden Hü, die geene ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar der inschrjjving in Nederland verblijf hield Hij, van wiens ouders do langstlevendo ingo- zetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gelioudon do vreem deling beboorende tot eenon Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van woderkeerigheid is aan genomen lo. 2o. 3o. Roman van E. H. v. Dedenroth. G6.) Vier ou Twintigste Hoofdstuk. „Mijn God," riep Ella ontroerd uit, „gij komt tot mij?" En zij geleidde Frelich naar een stoel. „Ja, ik kom," zoide hij mot bevende stem. „Zijn wij alleen Ella wenkte haar kamermeisje, dat haar bij hot pakken had geholpen, zich to verwijderen. „Hier is ook nog eene dame 1" riep deze uit, toon zij de voorkamer doorging. „Het is Ilelene, mijn verpleegster," zoide Frelich, „zij moet mij geleiden sta haar toe, op mij te wachten." „Kom binnen, Ilelene," zeide Ella nu tot hare voormalige gezelschapsjuffrouw, terwijl zij naar haar toeging, en haar de hand toestak. „Het is iets droevigs en ernstigs, dat mij hierheen voert," begon de raadsheer. „Ilelene mag het hooren, anders niemand." „Er is niemand hier, behalve mevrouw do barones, lieve Karei," zeide Heleno, terwijl zij zich achter Erelich's stoel plaatste. Ella keek verrast op, - zij huiverde, en Frelich moest dat bemerkt bebbon, want luj seide: e eno is mijn verloofde een arme vorloofdc, die zich aan eone hulpclooze opoffert." „Uwe verloofde?" zeide Ella bevende terwijl zij verbleekte, want nu vielen haar de schollen V]i"do oogen; zij bemerkte, beo zjj m deze gedwaald had. UITGEVER: J. WINKEL, Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemee ster en Wethouders der Gemeente, waar de in schrijving volgens Art. 16, moet geschieden. Art. 16. De inschrijving geschiedt lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in do Gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd hoeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten's lands gevestigd is, in de Gemeente, waar hy woont; 4o. Van den buiten 's lands wonenden zoon van esn Nederlander, die ter zake van's lands dienst in een vreomd land woont in de gemeente, waar zijn vader ot voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschre ven: lo. De, in een vreemd rjjk achtergebloven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. De, in oen vreemd Rijk veblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten; Art. 18. Elk die volgens Art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpiicht zich daartoe bp Burgemeester en Wethouders aan te geven, tusschen den lsten en den Sisten JANUARI Bij ongesteldheid, afwezigheid, of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zjjn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. „Laten wij nu niet denken, aan hetgeen mij belangt", zeide Frelich, „maar aan iets zeer gewichtigs, dat u betreft. Ella, gij pakt nog doch gij moogt niet oprois gaan". Ella hoorde ternauwernood, wat hij zeide, zoo geweldig was hare ontroering; tranen drongen zich in hare oogen en toch brandde baar wang van sohaamte, dat iomand zou kuunen radon, welken argwaan zij gekoesterd had. „Vermoedt gij dan nog niets Was hier nog geen beambt* van het gerecht vroeg Frelich toen zij geen antwoord gaf. „Van het gerecht? Wat moet hot gerecht?" vroeg Ella. „Ik heb alles opgedragen aan doctor König „Gij weet dus nog niets Bereidt u dan voor op iets bitters. Men zal n niet laten afreizen, Ella!" „Mij niet laten afreizen Wie zal mij dat verbieden „Misschien wordt u nog iets ergers bespaard, mevrouw", zeido nu Helone, die door Ella's argeloosheid diep geschokt werd. „Mijnheer doctor Barning, is naar den president der rechtbank gegaan". Ella staarde Helene aan, als sprak zij wartaal. „Wat beteekent dit? Ik begrijp dit alles niet!" riep zij ongeduldig uit. „Houdt u dan voorbereid op iets vreeselijks, Ella. Mijnheer von Ilm zal wel reeds in hechtenis genomen zijn, bij is gevat op zijn vlucht naar Amerika. Men weet, dat bij op ondersteuning van u bad gerekend, dat hij aan u heeft geschreven en uw plotseling besluit om op reis te gaan, versterkt den argwaan tegen u het is zeer dwaas." Ella zette een gezicht, als wilde zij lachen, doch hetgeen zij hoorde scheen haar toch te geheimzinnig om cr uicdü to durven spottcu. Prijs per jaar ƒ3.Franco per post 3,G0 Afzonderlijke nummers f 0.05. Adoerteniiën van één tot vijf regels f 0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. XX. 0§0 falie t r ii c la 11 sa B)—7 Al meer en meer verdwijnen do teekenen, dat er een St. Nikolaasfeest is gevierd, terwijl er misschien velen zijn, die niet weten, dat men het feest van den heiligen Maarten, wiens verjaardag reeds den llo'1 November was ingevallen, langzamerhand heeft vereenigd met dat van den Bisschop Nikolaas. Al is dit van weinig belang, toch mag niet vergeten worden, dat de goede Maarten zeer veel goeds astn armen en ongelukkigen bewees, en al wordt in sommige plaatsen, vooral in Noord holland, die verjaardag herdacht, bij 't grootste aantal is hij op den achtergrond geraakt en in den naam van zijnen opvolger opgegaan. Datzelfde verschijnsel, den menschen maar al te eigen, vertoont zich nog even sterk. Van de heerlijkheden van 't feest die meer bestemd waren, om eenen weg naar den maag te vin den zal ik maar niet eens spreken. Ze waren bestemd om vernietigd en met het verdwijnen van den nasmaak ook vergeten to worden. Plier en daar moge een zuinige huismoeder van de ontvangenc gaven een zeer beredeneerd gebruik gemaakt en daardoor nog wat bespaard hebben, in den regel duurt het niet zoo lang en verliest het, bij een te lang bewaren ook het aantrekkelijke en daarom is de verdwijning van 't tooneel wenschelijk. „Bosto mijnheer Frelich," zeido zij, „ik ben toch anders nog al vlug van begripsvermogen, doch heden versta ik u niet. Wanneer het eono bedelarij was, waarmede Ilm tot mij was gekomen, dan zal doctor König hem voldoonde antwoorden; ik hob den brief niet ter hand genomen, veel minder gelezen- Van welke verdenking tegen, mij spreekt gij Toch niet, toch niet van een gezwets, waarvan ik het tot nu toe beneden mij heb goacht, daarop acht to slaan Gij zult van mij toch niet geloovon dat ik met dien ellendeling ooit een woord heb gewisseld, dat voor verkeerde uitlegging vatbaar was Frelich hief het gelaat omhoog, als wildo hij iu Ella's oogen zion, als had hij in dit oogenblik vergo ten, dat hij blind was. „O," mompelde hij op smartelijkcn toon, „waarom kan ik niet zien „Maar ik zio voor u," riep Helone, on hot klonk als het gejubel van een bevrijd gemoed, „on wanneer ik ooit uw vertrouwen mij waardig heb gemaakt, geloof mij dan en rijk haar do hand; zij is onschul dig, daarop wil ik zweren o, kondot gij zien, hoe zij mij aanzietVergeef mij," zeido nu Ilelene tot Ella, „ik moot den twijfel verstikken, die uw besten vriend zwaar heeft gedrukt alles wat men hoorde, was van dien aard, dat zelf zij, die het goed met u meenden, wel op do vrcoselijko verdenking moes ten komen, dat gij er van geweten bad, dat men docter Barning met moord bedreigdegij hebt immers uw bart aan den man geschonken, die hem doodeiijk haat, en die don moordenaar betaalt en beloont." Ella werd rood en bleek, hare pols sloeg koorts, aebtig en bij do laatste woorden uitte zij een kreet. „Mijn hart!" riep zij uit on bot klonk als ceu

Schager Courant | 1885 | | pagina 1