Alcemeem Adyertestie DONDERDAG Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. Nationale Militie. De Schoone Weduwe. J. WINKEL, Ao 1885. SCBAS 29sfe Jaargang 4 Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentiën in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Door het invallend Kerst feest zal het nummer dezer Courant, dat op Zaterdag 26 December zal verschijnen, niet des avondsdoch op den namiddag van dien dag ten 1 ure, worden uitgegeven. De UITGEVER. In het nummer van dit Masï, dat verschijnt op 2 Januari 1886, zal er gelegen heid bestaan tot het plaatsen van advertentiën betreffende NIEUWJAAR WENSCHEN, a 25 Cts., van 15 regels, elke regel meer 5 Cts. De Uitgever. Op roeping tot de inschrijving voor het jaar 1886, volgens de wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72.) Burgemeester en Wethouders van Schagem gelet hebbende op het bepaalde bij Artikel 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1361 (Staatsblad No. 72), herinneren bij deze de belanghebbende Ingezetenen, aan hunne verplichting tot het doen van aangifte voor de dienst bij de Nationale Militie, met verwijzing naar het bepaalde bij de Artikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende: j'Roman van E. II. v. Dedenroth. 67) Vier en Twintigste Hoofdstuk. Nog had Ella haar hart tegenover Ilelene en Frelicli niet geheel uitgestort, toen docter KOnig werd aange diend- Hij bracht het bericht van de gebeurtenissen in het hotel en otn Ella te sparen, zoide hij baar, dat het raadzaam was, dat zij hare reis uitstelde hij verweeg dat Mensing dit als voorwaarde had gesteld, wanneer hij van een verhoor dor barones voorloopig afzag. Mot bevreemding zag König, dat Ella van de vrees'elijke verdenking reeds onderricht was, en hoe gelaten zij dit verdroeg. Niettegenstaande hare oogon rood van het weenen waren, en men het aan haar kon zien, welk een storm er in haar borst had gewoed, zoo verklaarde zij toch met beslistheid, dat zij nu een onderzoek eisehte. „Ik zou het zelfs liover verdragen, onschuldig door een rechterlijk vonnis voor altijd gebrandmerkt te worden en voor do wereld gezuiverd te zijn, dan mij in de wereld te bewogen mot hot gevoel, dat men mij tot een misdaad in staat achtte en dat men mjj alieen ongestraft heeft gelaten, omdat do bewijzen ontbraken misschien nog wol omdat ik de kunst verstond mij door leugens vrij te pleiten. Willi Barning verscheen nu in het salon, hij hoorde deze woorden. Barning had zich bij den president der rechtbank voor Ella borg willen stollen, om eono gerechtelijk optreden tegen haar to voorkomen hij had er nog een vermoeden van, welke wending deze zaak voor Ella gekregen had door do omstandigheid, dat do barones Ilin's brief ongelezen aan kou ïg had ovorge- geven en daardoor voldoende verklaard had, dat zij geen 'geheimen met dezen bad en ook met wilde hebben. Willi kwam met de boodschap, dat men zijne borgstelling had aangenomen wel is waar onder do voorwaarde, dat iutusschen er niets ondeht werd dat doze tegemoetkoming verboodhij had, toen hj UITGEVER: TE SCJtï^AGEïST, Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar ƒ3.Franco per post 3.60 ixizondèrlijke nummers 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels ƒ0.75 iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. mw -iiiïïiiiiiiififflBi ii ii Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden Voor ingezeten wordt gehouden lo. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van 28 Juli 1850, [Staatsblad No. 44], 2o. Hij, dio geene ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield; 8o. Hij, van wions ouders de langstlevende inge zetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits liij binnen het Rjjk verbluf houdt Voor ingezetenwordt niet gehoudon da vreem deling beboorende tot eonen Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen Art. 20. Hij, dio eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemee ster en Wethouders der Gemeente, waar de in schrijving vólgens Art. 16, moet geschieden. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente waar hij woont; 3o. Van hem, dio geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wions voogd buiten's lands gevestigd is, in de Gemeente, waar hij woont; 4o. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont in de gemeente, waar .zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge- -woond heeft. Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschre ven: lo. De, in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. De, in een vreemd Rijk veblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zjjn voogd ingezeten; Frelich niot tehuis had aangetroffen, zich naar Ella begeven en hoorde nu woorden, die hem het hart van zooveel lasten bevrijdden; zoo kon alleen do onsohnld spreken; de druk van den twjjfel, die hem zoo zeer gehinderd had, was verbroken. De liefde heeft het eigenaardige, dat bij haar de gewaarwording eerst door een besluit van den wil haar volkomen karakter verkrijgt, zich vrij en levendig vormt; de liefde sluipt in het hart, vervult het met verlangen; maar zij wordt eerst hartstocht, wannoor wij besloten hebben, aan dit verlangen gevolg to geven dan eerst ontwaakt die vervoering, die gloed, welke do wil niet meer kan tot zwijgen brengen, en die don menseh óf het hoogste aardsche geluk, ói ontgooche lingen bereiden, alnaar het karakter van den menseh: do lichtzinnige besluit spoedig, de bedachtzame lang zaam; de ijdele laat zich verblinden door de ontdekking, dat hij bemind wordt, de voorzichtige raadpleegt het nuchter verstand; duizenderlei invloeden doen zich hierbij gelden, om den roman van het menschelijk leven, op evenveel versohillendo wijzen samen to stellen. Ella's bekoorlijkheid had bij Willi reeds bij de eerste ontmoeting tusschen hen dio eigenaardige prikkeling verwekt, die ons een vrouw met andere oogen doet aanzien, die een nieuwsgierige belangstel ling on de begeerte doet ontstaan, met deze vrouw nader konnis te maken, en zich ook door haar to doon opmerken. Frelich's mededeelingen toonden Willi aan, dat de klove, welke zjja verstand aanleiding bad gegeven om de gedachten aan eeno voorname, trotscho damo to laten varen, niet meer bestond; zij, die met hooghartigo trots op hem had nedergezion, was zijne bloedverwante, was eeno vrouw, die bittcro ervaringen had opgedaan, on dio, gelijk Frelich toon als zijne overtuiging uitsprak, haar edelo nainur verborg achter ccn maskor, waardoor zij do menschen van zich verwijderd wilde houden, en de smart in haar borst voor de wereld verborgen wilde. Tot heden bad Willi gestreden met den twijfel, of hier werkelijk een ecbto parel onder het gewone metaal verborgen was, dan of Ella's hart reeds door do werold vergiftigd was; of zrjnc liefde eon roino vrouw zou kuuuen losrukken Yau do banden, waarin Art. 18. Elk die volgens Art. 15 behoort ta worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan to govon, tusschen den lsten en don Sisten JANUARI; Bjj ongesteldheid, afwezigheid, of ontstentenis is zjjn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Burgemeester en Wethouders voornoemd brengen tevens ter kennisse van" de belang hebbenden: dat, tot de inschrijving gelegenheid zal bestaan van 1 tot 31 Januari aanstaande ter Secretarie dezer Gemeente, dagelijks, uitge, zonderd des Zondags, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen, den 19en December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. De burgemeester van Schagen herinnert do ingezetenen aan art. 160 van het politieregio- ment dezer gemeente, luidende als volgt „De schoorsteenen, voor zooverre die des „zomers gestookt worden moeten tenminste 2 „maal 's jaars, in Maart en December worden „geleegd en schoongemaakt, op de straffen bij „art. 471, no. 1 van het wetboek van strafrecht „bedreigd". Schagen, 15 December 1885. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Do Burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het aanbieden van- en het rondgaan met zoogenaamde^ N ieuwjaarswenschen", hetzij gedrukt, hetzij geschreven, langs de huizen niet zal worden toegelatenalsmede dat de verschillende armbesturen eene inzameling van vrijwillige zij verstikt was, in wolko verhoudingen bedrogen vertrouwen, valsche keuzo der vrienden, haar gebracht hadden, dan of zij eene verloreno vond, die, rt-eds aangestoken door do pestlucht, die zij had ingediend, alleen nog modelijden waard was 1 Sedert Ella zich met Steruheim had verloofd, sedert Willi zich mot de gedachlo had bezig gehouden, in hoe verro zij medeplichtig had kunnen zijn aan don aanslag tegen hem, sedert dien tijd, was do bolangstoliing, dio hij voor haar koesterde, veranderd in smartelijke doel neming voor de schoone vrouw; zijne neiging had getracht, haar te verontschuldigen, haar betreurens waardig doch niet hatelijk to noemen; maar dat govool was uitgebluscht, hetwelk den minnaar doet haken naar hot bezit der geliefde, ztlfs wanneer liet beeld derzolvo ontheiligd is gewordon. Willi Barning was niet do man, dio in zijn harts tocht een vlok aan het beeld der geliefde vorgoeft; achting was voor hom do voorwaarde, zonder wolko eono ontvlamming der hartstocht onmogelijk was het besluit, dat aan zijn begeeren do ontstekondo vonken verleende, moest geboren worden uit do overtuiging, dat de geliefde begeerenswaard was. Nu zag hij Ella in het eenvoudige huiskleed, zonder opschik, ja zelfs zonder dio zorgvuldigheid, waarmt do do vrouw, voor zij zich aan anderen vertoont, oerst voor den spiegel het haar gladstrijkt, en haaf toilet in orde maakt; zij had nu in hare huiselijkheid gearbeid, zij was druk aan het inpakken gowocst, en daarom lag er reeds in haro uiterlijke verschijning voor hom eeno veranderiag, dio verrassend werkte. En doze vronw, dio hij anders alleen in zijde, in do boudiDg eener salondame had gezien, dio lachend hare vereerders opgewacht, of huldebetoon trots luid afgewezm, had na roodgeweei.'do oogen; het w.i on nu geen toorn en hoogmoed, die uit hare blikken eprakon, on wat do schoone, edelo gestalte nu zie a fier deed oprichten, was het bewustzijn dor onschui'1, die zich verheft tegen eene lasterlijke aanklacht ca j in het vertrouwen op haar gced recht, gonada j versmaadt, on liover het zwaarste dulden, dan den twijfel aan haar eer verdragca wil- Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1885 | | pagina 1