Buïtenlandsch JMeuws. Gemengd Nieuws overgebracht naar het Raadhuis, tot een ge rechtelijk onderzoek zal zijn ingesteld. Wat tot dezen vreeslijken moord op een arme arbeiders vrouw heett geleid, kan men niet gissen. Een zelfmoord wordt bijna ondenkbaar geacht. Men schrijft van Marken aan de Amst. Tengevolge van den sterken Noordoosten wind is het water over den dijk van het eiland Marken gekomen. liet geheele eiland staat onder. Men vaart nu met bootjes van de een buurt naar de andere. De overstrooming heeft inbreuk gemaakt op een traditioneele feestviering. 't Was vandaag vueutjesdag." De meisjes komen dan bij elkander op visite en vermaken en vergasten zich met het kraken en eten van noten. De jongens zoeken deze huizen op en vragen heel beleefd of het gepermitteerd is hun pijp aan te steken. Zijn onder deze jongelui de uitverkorenen der meisjes, dan wordt hun een stoel gepresenteerd, en de andere der vrienden, aan wien de eer niet bewezen wordt, maken rechtsomkeert en verlaten de woning, om elders te beproeven of zij beter mogen slagen. Eergistermorgen reisden twee vrouwen vergezeld van een zes-jarig knaapje, in een coupé 3de klasse van het Geld. Over. Lo- caalspoor. De jongen werd heimelijk onder de bank geschoven en door den rok zijner moeder bedekt, met het doel om kosteloos te reizen. De conducteur bemerkte echter den toeleg en knoopte een gesprek met d« vrouwen aan, toen, halverwege de reis eensklaps de jongen riep,/Moader biewe der al Tableau Op den dag, toen de socialist Van Om meren zijne straf moest aanvangen, heeft zich een man aangemeld voorzien van een volmacht van den veroordeelde, om voor dezen te-gaan «zitten". Hieraan is nog een kleine guiten streek verbonden, die eerst later bekend werd. De volmacht luidde aldus «De ondergeteekende machtigt houder dezer. J. Brouwer, te Amsterdam, om, evenals dit onlangs te Den Haag plaats gehad heeft, de don ondergeteekende opgelegde straf in diens plaats te ondergaan, daarvan kennis te geven aan den Minister van justitie en waar zulks verder zal noodig zijn. en wijde* ter zake als boven omschreven alles te doen, wat de onder geteekende, zelf tegenwoordig, zou kunnen, mogen en moeten, onder verband als naar de wet." Zooals blijkt namen deze keeren een loopje met den minister van justitie; die onlangs in de Kamer verklaarde, dat bij de gevangen schap van een onschuldig officier voor een schuldige, «het recht zijn loop had gehad." Te Amsterdam loopt een man rond die er een nieuw soort oplichterij op nahoudt. bijna gelijk een vreemdeling van baar ging; maar moest zij hem te konnon gevon, dat zij meer ver wachtte Of bedroog zij zich in deze hoop Willi Barning was toch andors niet schuw en bedeesd; waarom aarzelde hij nu, de bekentenis van hare lippen te vragen, welke hij toch in hare oogen, in haro geheele gedrag moest gelezen hebben Ella had nog niet gesproken van Sternheim's nieuwen aanvaldo naam van den graaf was om zeer begrij pelijke redonon hoogst zelden door hen genoemd geworden. „Ik moet u er op voorbereiden," zeide zij eensklaps „dat gij hior in de plaats, misschien bij mij, iemand zult ontmoeten, die u niet geheel on al vreemd is prins Emil von is in Laverno." Had zij dit aarzelend, met verklaarbare beschroomd heid gezegd, zoo verried de plotselinge verandering van zijn gelaatskleur, de ontsteltenis, die zich opzijn gelaat afloekende, welke argwaan er in hem opsteeg. „Hij is verloofd mot gravin Cannero,die daarginds op de Bchoone villa woont," zeide Ella glimlachende; „do gravin en ook haar broeder, de prefect, zullen zeer verheugd zijn, u te leeron kennen, ik heb hon veel van u verteld." Het bloed keerde in Willi's wangen terug. „Hoe kondt gij mij zoo doen ontstollen!?" zeide bij eenigszins verwijtend, „ik dacht roeds Nu bloosde Ella op hare beurt. „Er was een tijd," zeido zij, „waarin ik door de gedachten behoerscht werd, mij voor mijn verder leven verstandig te moeten inriehten. Ik dank het aan uwe verschijning, en aan de medodoelingon die Frelich mij gaf omtront de erfquaestie, dat de prins zich ernstiger onderzocht, tot de erkentenis kwam, hoe gemakkelijk do gonegenheid voor eene vrouw, die hem haar hart niet kon schenken, zich laat verstikken, en dat mij daardoor ervaringen bespaard zijn gebleven, die een zoogenaamd maat schappelijk huwelijk bij zulk een verschil van geboorte dubbel verwerpelijk maken. Do prins heeft nu eene vrouw gevonden, die niet allleen een vorstelijk ver mogen en een bijna vorstelijken rang bekleedt, maar naar allen schijn hom ook bemint, ea zijne liefde waard is." ,lk heb deü trots nooit voor gerechtvaardigd gehouden Hij is namenlijk van een door hem gehuur de handkar voorzien, waarop hij cenige dozen, met een etiquet «poetsgoed" geplaatst heeft. Daarmede gewapend, bracht hij Woensdag een winkelier in huishoudelijke artikelen een bezoek. Hij gaf voor, 6 emmers te kunnen verkoopen, maar hij had ongelukkig geen geld bij zich. De wiukelier zou er wel niets op tegen hebben als hij de handkar even als onderpand liet. En zijn toeleg gelukte. De winkelier zag den man niet terug en deed bij de politie van het geval aangifte, waarop de kar in beslag genomen werd. Ook een sigarenwinkelier is het slachtoffer geworden van dezen sluwen oplichter, die de handkarren, welke hij gebruikte, eenvoudig huurde. In 1795 vertrok uit Bergum zekere v. d. Kooi, om de conscriptie te ontduiken, als varensgezel naar Indië. Het ging hem daar goed. en hij overleed als welgesteld man. Eén tamilielid las de oproeping van erf genamen zijner nalatenschap, bewaarde het diepste stilzwijgen omtrent het bestaan van meer erfgenamen, en nam de geheele nalatenschap in bezit. Thans eerst is men daarachter gekomen, en de nog levende niet bedeelde erfgenamen zullen gaan pro- cedeeren om de nalatenschap. Hoe ook herhaaldelijk gemeld wordt, dat overal in Spanje de volmaaktste rust heerscht en de republikeinen geen bezorgdheid baren, moet toch voortdurend een waakzaam oog op hen gehouden worden, gelijk te Carthe- gena is gebleken. Dezer dagen trachtte een sergeant met veertig soldaten ten gunste van Ruiz Zorilla een opstand te bewerken. Hij viel met zijne kleine macht het kasteel aan, doch werd afgeslagen door het garnizoen van het kasteel en de troepen der stad onder aanvoering door den militairen gouverneur, die daarbij licht gewond werd. Het gelukte echter den opstande lingen te ontvluchten op een boot, die voor hen gereed Ing en hen naar Oran moest brengen. De consul van Spanje en de Fransche autori teiten te Oran zijn van de aankomst der rebellen per telegraaf verwittigd. Volgens officieele dépêches wist de regeering dat de aanhangers van Zorrilla een opstand in 't zin hadden. Het bericht, dat het er werkelijk toegekomen was, maakte in de poli tieke en financiëele kringen toch veel indruk. Dat de vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië bij de bevolking van de beide landen reeds diep wortel heeft, blijkt bijna dagelijks op de meest ondubbelzinnige wijze. De csrrespondent van den //Standard" te Sofia deelde voor eenige dagen mede dat op groote schaal aanstalten werden gemaakt om bij ge- dio do edele vrouw naar boogero kringen doet haken", zeide "Willi. „De vroaw moet altjjd opzien tot den man, aan wien zïj zich voor eouwig wil overgeven, een offer in deze beteekonis zal steeds te strijden hebben met Ella stond driftig op. Zij wendde bet gelaat af. „Wat deert u, Ella?" riep hij uit, „beleedigt dit woord u Zij antwoordde niet, maar bij hoorde baar snikken. „Ik kan u slechts een bescheiden naam aanbieden maar wanneer gij daarmede tevreden zijt, Ella, dan zoudt gij mij tot den gelukkigsten mensch op aarde maken." „Moest gij mij pijningen, om mij dat te zeggen," rie£ zij nit, terwijl zij hem met hare in tranen badende oogen aanzag, „Booze manWaartoe dient deze gruwzame jacht op een arm hart Willi omarmde haar met beide armen. „Opdat gij mij niet weder ontvluchten zult," riep hij uit. „Kon ik vermoeden, dat gij volkomen genezen waart van een ijdelen droom Hoe vurig ik u ook bemin, Ella, ik zou geen vrouw willen hebben, voor wie ik meer waarde zou bozitton, wanneer ik een voornamen titel medebracht. „Zwijg!" viel zij hem vurig in de rede, „of moet ik het u nog zeggen, dat het deze trots was, die u mijn hart deed verwerven Verscnaad niet de vrouw, die gij n hebt verkoron en die u lief heeft, zooals gij zijt en juist omdat gij zoo zijt!" Willi staarde haar geheel verbluft aan. Hij had haar toch miskend, anders had hij niet aan haar kunnen twijfeion Wij eindigen onze vertelling; wij doelen nog alleen mede, dat Hm aan do gevolgen zijner verwonding als een berouw hebbende zondaar stierf, en dat graaf Stornheim zich door de vlucht aan eono gerech. telijke vervolging onttrok. Door bomiddeling van den vorst von kreeg hij nog eene aamtelling in hit Turksche leger; hij eindigde zijn loopbaan als banneling. Doctor Barning is een beroemde arts cn een gelukkig echtgenoot gewordon. Ella noemt Frelich nu haar tweedon vader, zij dankt bem naast Willi hot geluk baars levonB. einde, legenheld van het Grieksche Kerstfeest de vereeniging feestelijk te herdenken. Niet min der dan 10.000 Bulgaren en Rumeliërs heb ben tijdelijk verlof ontvangen om hunnen haardsteden op te zoeken de meesten hunner zullen aan deze volksdemonstratie deelnemen. Gedurende de beide laatste weken zijn onge veer 15.000 man den Trojaanschen bergpas tusschen Tatar, Bazardijk en Philippopel gepas seerd, om Kerstmis te gaan vieren. De sneeuw ligt hier en daar niet minder dan vijf voet hoog; zij is echter niet in staat, de manschap pen van een bezoek aan hunne vrienden en bloedverwanten terug te honden. De belastingen komen zeer geregeld in, en onder de bevolking heerscht een zeldzame te vredenheid over den loop der gebeurtenissen, die niet vreinig afsteekt bij het wantrouwen, waarmede de Turken over het algemeen wor den gadegeslagen. Zelfs Madjid-Pacha werd, op zijne reis van Adrianopell uren lang aan de Oost-Rumelische grens opgehouden, en kon zijne reis naar Sofia eerst vervolgen, nadat vorst Alexander per telegraaf last had gege ven, den Turkschen gevolmachtigde te laten doorgaan. In Griekenland en vooral te Athene schijnt men, naar de corrrespondenties uit de Grieksche hoofdstad in de «Standard" en «Daily News" te oordeelen, zeer oorlogzuch tig gezind te zijn, wanneer Griekenland geene schadeloosstelling bekomt na de vereeniging van Bulgarije met Oost Rumelië. Ofschoon de Grieken weten, dat de mogendheden tegen hen zijn, worden de krijgstoerustingen onverpoosd voortgezet, zoodat het leger weldra voor eene veldtocht zal gereed zijn. In de diplomatieke kringen te Berlijn, gelooft men niet, dat de Grieksche regeering gevolg zal geven aan hare bedreigingen tot vijande lijkheden zal overgaan, daar haar legermacht niet alleen minder talrijk is dan die der Porte, maar ook veel minder goed is uitgerust. De z/Köln. Zeit," meent dan ook, dat den Sultan een oorlog met Griekenland zeer aangenaam zou zijn. Eene overwinning, die zoo goed als zeker is, zou de rust voor langer tijd herstellen, dan langs diplomatieken weg noodig is, en bovendien zou de Porte, wier soldaten reeds zoovele maanden gereed staan, den anderen staten op het Balkan-Schiereiland meer ontzag inboeie- men, wanneer deze zien, dat het Turksche leger niet uitsluitend dient tot vertooningen en dreigementen. Op een boerenhofstede te D overhalen in het distruct München-Gladbach, had het on. voorzichtig omgaan met een vuurwapen, dezer dagen een treurig onheil tengevolge. Een negentienjarige boerenknaap stond met een geladen geweer voor het huis, en legde het onder het geroep. »wil ik je reis dood schieten? op een lief dertienjarig meisje aan, dat zijne ouders als kind hadden aangenomen. Nog voer het kind kon antwoorden, knalde een schot en het meisje zonk doodelijk gekwetst ineen en stierf weldra. De ongelukkige moordenaar is half waanzinnig van droefheid en de pleegouders zijn ontroost' baar. - Een soldaat van het Fransche linieregi- ment, Louis Catigny, die in de gevangenis van Laon opgesloten was, is dezer dagen op d» ongelooflijkste wfze uit de gevangenis ontsnapt Hij is er in gei laagd een gat te boren in den muur der kamer, waartegen zijn bed geplaatst was van daar is Pij in de politiezaal der onder' officieren geraakt, 'die zelden bezet is en waar van de deur bijna altijd openstaat. Vervolge»» begaf hij zich naaV de stallen, waaruit hij een der beste paarden nam, toebehoorende aan een kapitein; na het jlier gezadeld te hebben verliet hij de kazerne d:n reed in volle vaart in de richting der Belgische grenzen hij is in België aangekomen zonjder het minst verontrust '6 worden- t Naar de Indfpendance verhaalt/ worde" in de kazernes van flrussel jaarlijks een ontzettend aantal katten genuttigd- De dieren worden door de etenslucht des Tpachts in de keukens gelok' en daar door midJel van een net gevangen. H«| vleesch wordt dooF den Belgischen soldaat, 1>! voorkeur gestoofd ejn met uien toebereid, gegete» Het hof van' assises te Kalonga (Rusland heeft een jongen jan twaalf jaar veroordeel» die veel voor de tjoekomst beloofde. Deze jonf hooswicht, die tot den adelstand behoort, l>ee; zijn zuster vermoorid en getracht hetzelfde met z'j' moeder te doen- JDocrr de jury voor schuld

Schager Courant | 1886 | | pagina 2