m Ktfiii murw. Polder Schagen. Marktberichten. f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f t f f f f f f f Hervormde Gemeente Schagen. PIETER RIEU, 24 Jan. '86. Wed. P. Riru. COBNELIA SELDEBBEEK, SPAANS Comp. ^3* Proefnummers kosteloos. nioe'rten en zorg-en van het leven eenige oogen- hlikken kannen vergeten. Eenigen tijd geleden kreeg een der tuchthuis boeven die wegens moord tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, een verlof van veertien dagen om eene visite bij zijne zuster te Lausanne te gaan maken; de man bleef weg «n moest door de politie worden teruggehaald, hetgeen trouwens zonder bezwaar plaats vond. Dezelfde gevangene is, gelijk aan de Nat. Suisse gemeld wordt, op het oogenbhk weder met verlof te Lausanne en wel tot herstel van gezondheid, Verleden jaar kwam te Philadelphia zekere professor King, uit Boston die in vertrouwelijke circulaires aan de dameswereld verkondigde, dat hij voor de somma van to dollars kunstmatige kciltjes in de wangen kon maken, die van na tuurlijke niet waren te onderscheiden. Eene jonge dame, die er allerliefst uitzag, maar helaas! geen kuiltjes in de wangen bezat, besloot na langen tijd te hebben geaarzeld, van de kunstvaardigheid van professor King gebruik te maken. Toen zij bij hem kwam, verzocht hij baar te gaan zitten en te lachen. Eensklaps sprong de dame jammerend Op, omdat zij ontzettende pijn in haar linkerwang gevoelde en dat niettegen staande de professor had verzekerd, dat de operatie hoegenaamd geen pijn deed. Met heel veel moeite liet zij zich er toe bewegen de operatie ook aan de rechterwang te ondergaan. De professer wiesch daarop het bloed af ea legde pleisters op de wonden. Den volgenden morgen was het gelaat der ijdele dame op ontzettende wijze gezwollen en wekenlang leed zij de alscliuwelijkste pijnen, totdat zij eindelijk bij een werkelijk chirurg hulp zocht. De arme jonge datne heeft tegenwoordig wel «en kuiltje in de linkerwang, maar de rechter wang wordt door eene leelijk lidteeken ontsierd, dat liet gelaat bij het spreken zelfs misvormt. Men weet niet hoe een koe een haas vangt: maar hoe een visch een voge.l vangt, leert het volgende. Eene groote zeearend zat bij een wak aan de zuitkust van Gothland en ontdekte een buit, want hij valt eensklaps in het wak en slaat zijne klauwen in den rug van een visch. Er ontstaat een strijd op leven en dood tusschen den visch, vermoedelijk een snoek, en den groo- teti arend. De klaauwen zaten vast in den rug van den visch, zoodat de arend ze niet kon los rukken; de visch dook eensklaps, terwijl de vogel, nu liet water inet zijne vleugels tot schuim gezweept te hebben, onder liet ijs schoot en zoo den dood vond. Dat blut «liet altijd slaagt, bleek vooreen paar dagen te Sappetneer. Bij de wed. B. Berg man, slaapsteelioudster, verschenen twee colpor teurs uit Amsterdam, welke zaken te Appingadam gedaan hadden. Naar hun voorgeven zouden zij ruim i3 dagen bij haar logeeren, wanneer zij zorgde, dat er twee goede bedden voor hen gereed waren. Zij liet zich echter niet beet nemen en eischte den volgenden ochtend dadelijk beta ling. Maar o wee! Hoe hunne portemonnaie ook werd gekeerd en gewend, er wilden daaruit maar geen twee onnoozele kwartjes, welke zij verschuldigd waren, te voorschijn komen. Arme stumperds. dacht die brave weduwe, en liet da beide colporteurs ongemoeid vertrekken. Maar welke oogen maakte zij, toen zij hij het opmaken der bedden een bos sleutels vond, onder welke een steeksleutel was. Tot welk doeleinde die moest gebruikt worden, weet de vrouw natuurlijk niet, maar gedachten zijn tol- viij, en zoo gelooven we, dat die colporteurs zich misschien in inbrekers zouden herschapen hebben, wanneer zij niet bijtijds de plaats hadden moeten poetsen. De te Zittau wonende Bartko werd, toen hij dezer dagen als stoker op een nachttrein dienst deed, door een patrijs verwond. Toen hij door de glasruit keek, die zich op de loco motief bevindt en dient om Op den weg te kunnen zien, vloog de vogel er eensklaps va» de tegenovergestelde zijde doorheen en bezeerde het rechteroog van den man op zeer ernstige wijze. De gevederde aanvaller, een vette patrijs, had zich de borst geheel opengescheurd; men vond het diertje dood op den vloer van de loco motief liggen. Een Italiaansch tooneelgezelschap dat te Chili t hèodora" zou opvoeren, miste voldoend persoaoel om al de rollen te bezetten. Er boden zich dan ook jeugdige Chiliërs aan om in die leemte te voorzien, o. a. zekere Eurico Salambo, die sedert de komst van het gezelschap te ver geefs het hot maakte aan de tooneelspeelster Armida Bellocca. Salambo had de rol van deu beul gekozen toen nu Theodora in het slot- tooneel neerknielde om te sterven, deed hij haar «Jen strop om den hals en trachtte haar te worgen, tot groot vermaak van het publiek. «Jat zulk een realiteit prachtig vond. Op het hulpgeschreeuw der tooneelspeelster snelde eenige kameiaden toe, die baar half gestikt uit de banden van den woestaard redden- Een te Goblenz verschijnend blad waar schuwt tegen het gebruik van muizentarwe. Daar ter stede brak typhus uit in een gezin onder geheel ongewone omstandigheden. De geneesheer deed een plaatselijk onderzoek en liet den vloer opbreken. Het bleek toen, dat onder de planken een aantal doode muizen lagen, die reeds tot bederf waren overgegaan en dus de besmetting veroorzaakt hadden. Een zelfs in let land niet alledaagsch geval heeft zich dezer dagen daar voorgedaan. Een hoop razende mannen en vrouwen heeft een deurwaarder onder mishandeling gedwongen de dagvaardingen op te eten, die hem door Lord Dunsalone tegen diens pachters in handen waren gegeven- Geheel bewusteloos werd de ambtenaar naar het politiebureau gebracht. Toen Keizer Alexander I van Rusland eens door het gouvernement Jekaterinoslovr reisde, hield hij aan een poststation stil en liet thee zetten- Op een lessenaartje zag hij het nieuwe testament liggen en voegde den post meester toe: «Lees je veel in dat boek, mijn zoon?" «Iedere dag uwe majesteit." »Dat is heel goed, wat lees je op het oogenblik «Het evengelievanMattheus, Sire" «Heel goed blijf maar vlijtig lezen." Toen de man een oogenblik hat vertrek moest verlaten stopte de keizer stilletjes 5 bankbiljetten van honderd roebels tusschen de laatste hoofdstukken van Mattheus. Eenigen tijd later kwam de vorst weder aan het station. «Hoe ver ben je nu in het nieuwe testament?" vroeg bij. «Aan het evangelie van Lucas, Sire." «Zoo, geef mij het boek eens aan." De vyt bankbiljetten lagen nog op het plekje, waar de vorst ze had gelegd. «Liegen is een groote zonde, mijn zoon," voegde de keizer den postmeester toe, die van schaamte en verlegen heid wel in den grond had willen zinken, «gij mist het rijk Gods en nu ontgaat je ookdeaard- sche belooning; laat het een leer voor je zijn De vijfhonderd roebels werden onder de armen van het dorp verdeeld. Een postpaket dat dezer dagen aan de posterij te Schlettstadt was toevertrouwd, kwam op de bestemmingsplaats Eriswyl, in het kanton Bern, zoo ontredderd aan, dat de geadresseerde zich genoodzaakt zag de ontvangst te weigeren. Het pakje bevatte zijden haarnetjes en het bleek dat er honing in was geloopen. die niet enkel den omslag, maar ook den inhoud had beschadigd. Men stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de beschadiging te Mühfhausen door lekkage van een vaatje honing uit Camanz, in Silezië, was ontstaan- De posidirectie zocht verhaal op den afzender van het vaatje, maar deze wilde daar niets van weten en de hoofdpost-directie te Staatsburg verzocht daarom het Zwitsersche posterij- bestuur eene opgave van de veroorzaakte schade te willen inzenden. Eenige dagen later kwam niet eene declaratie van schade, maar eene schriftelijke verklaring van den geadresseerde, dat zij liet pakket in ontvanget had genomen en vau elke reclame afzag; het pakket had toch aan het postkantoor te Eriswyl een zoo keurig zuiverings-proces ondergaan, dat de ge adresseerde volkomen was tevreden gesteld. Die reiniging was niet door vlijtige menscheu- handeu maar door mieren verricht; een groot aantal van die diertjes hadden de honing keurig netjes opgesnoept zonder de zijden haar netten te beschadigen. Iets nieuws it bepaald een in Frankrijk uitgevonden photografische hoed. Het patant- bureau van Richard Lüders te Göilitz dealt daaromtrent eenige bijzonderheden taede. De hoed bevat in het bovengedeelte een klein pbotografi ie-toestel, waarin zich verscheiden geprepareerde pleten bevinden aan den voorkant is een kleine ronde opening, waarachter een lens is aangebracht; door een koordje kan men dit gaatje naar verkiezing openen of sluiten. Hy die den hoed op het hoofd heeft, kan dus ter stond van elk schoon punt, waar hij zich bevindt, een photographie maken. Als men voorts bedenkt, hoe veel waarde de photografische hoed voor heeren met licht ontvlambare harten heeft, dan kan men den uitvinder wel groot succes voor spellen. Hoe gemakkelijk toch valt het hun op deze wijze het beeld van hun in stilte aangebe dene of van elke andere schoone dame te krijgen. Zij behoeven haar slechts op eenigen afstand goed aan te zien, een ruk aan het koordje, en zij dragen haar beeld nu niet alleen ineer in het hart, maar ook in den hoed huiswaarts. De bij den toestel behoorende galatine-bromid platen zijn 38 bij 38 millimeters groot en geven een vrij scherp beeld, dat zich vooral goed leent voor stereoscopische vergrootingen. Het is thans ruim zes maanden geleden, dat Pasteur zijne inentingsmethode op hondsdolheid voor het eerst op den kleinen Jozeph Meisker toegepast heeft en sedert hebben reeds ruim i3o personen, die door dolle henden gebeten waren, zich aan de geneeswijze van den geleerde komen onderwerpen, in het laboratorium van de Rue d" Illin te Parijs. Tot dusverre zijn alle behandelingen met succes bekroond, slechts een meisje, dat reeds te lang geleden door een hond was gebeten, is overleden. Daar volgens de zuiverste statistiek vair de 100 personendie door dolle honden gebeten worden, aó personen dol worden kan men aannemen dat Pasteur reeds 3o menschen van een anders wissen dood heeft gered. Er is te Parijs sprake van, dat zich een com missie zal vormen, bestaande uiC vertegenwoordi gers van de pers en van een gedelegeerde van elk geleerd genootschap, om aan den heer Pasteur een bewijs van algeineene erkentelijkheid aan te bieden. De heer Pasteur zou het liefst een ziekenhuis wenschen, waar de door dolle honden gebeten personen behandeld kunnen worden. BUItGEULIJKE STAND. Gemeente Schaffen. Ingeschreven van 23 26 Januari 1886. Geboren Jacoba, dochter van Pieter Breed en van Neeltje Koster. Ondertrouwd Willem Fijnheer, jm. 22 jr. wonende te Winkel en Catharina Tuinman, jd. 22 jr. wonende te Schagen. Getrouwd Geene. Overleden: Petrus Rieu, oud 51 jr. 8 md. HOORN, 21 Januari. Aangevoerd: Kleine Graskaas hoogste prijs f 30. Idem Hooikaas f Comm. hooikaas f 27.50 Middelb. hooikaas f 27.50. Aangevoerd 44 stapels Wogonde 12.543 K. G. HOORN, 23 Jaunuari Aangevoerd: 7 Maart Ds. Bacb, Ilelder, namiddags 11/9 ure. ii Ds van t Sant, Helder, voormid dags 10 ure. i ~1 tt Ds. van Loon, Wieringerwaard, namiddags V/3 ure. 28 n Ds. Iloman, Eenigenburg, voor- i mirlrlnrvo 01 5 10 26 H. L. Rogge 24 Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groeno Grauwo Vale Bruine Boonen Geele Witte Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad Paarden Koeien Kalveren Schapen Springramraen Lammeren Yarkens Zeugen Biggen Bokken Geiten Kippen Eenden Koppen Boter, 5.2. lood. H. L. Aardappelen KG. Roode Aalbeziën Zwarte 3900 Kipeieren Eendeieren manden Peren Appelen KG. Hazelnoten p 100 KG, De handel was matig. ALKMAAR, 25 Januari. Aangeveerd: 7 32 50 14 69 2 55 150 1013 a 7.25 a 4.50 a 3.75 a 8.25 a 10— a 12.50 a 8.25 a a 6.a 10.25 a 5.75 a a a a 40.— a a 8— a 24— a a 15— 10.— a a a 5.50 a 1.a a —.90 a 1— a —.55 a a a a 4.50 a a a -. a a 7.50 4.75 4.25 8 50 11— 13— 12.75 1L50 11— 6.50 150— 24— 28— 22— 14— 8— 4— 1.50 1-20 62 5.50 per P. a 50— a 120.- 15— 21.- —.40 10— 21 25 —47 12.— Koeien 76 vette Kalveren 10 Nuchtere Kalveren 20 Schapen 97 vette Varkens 16 magero Yarkens PURMEREND, 26 Januari. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 124 stapels Kleine en 115 stapels Middelbare. Prijs Kleine f 29.a Middelbaro f 26.a per 50 KG. Boter f 1.30 a f 1.40 per KG. Yette Rundoron f —.65 a .80 per KG. Handel stng. Vette Kalveren hoog in prijs; f .80 a 1. per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 20.a f26.Handel vlug. Yette Yarkens t --.42 a .48 per KG. Handel vlug. Schapen, hoog in prijs- Handel vlug. Kipeieren f 4-50 a 5.50. 108 Ganzen f 2.a 2.75 21 Zwanen f 5.a 7. Beurtiijst voor de vacature te Schagen1886 Van 3 Januari tot en met 28 Maart. 31 Jan. Ds. Hobus, Barsingerhorn, voor middags 97s ure. 7 Febr. Ds. Korvezee, de Zijpe, namiddags V/3 ure. 14 n Ds. Kist, St. Maartensbrug, voor middags 91/, uro. 21 11 Ds. Pareau, Anna Faulowna, na middags l'/z ure- 28 11 Ds. Brou, Helder, voormiddags 10 ure. middags 9ure. Ad verfentiën. Bevallen van een JONGEN, N. BOELMANS TER SPILL BOON. Aikmaar, 26 Januari 18S6. Heden overleed na een langdurig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijne Kin deren, mijn geliotde Echtgenoot, in den ouderdom van bijna 52 jaren. Schagen, Gr. MERZ- *s* Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder (wed. Jh. I&enijM,) in den ouderdom van ruim 54 jaar. Uit aller Naam, Kl. DENIJS. Zaterdag- 6 Februari *88(5, des middags ten 12 ure, ten Polderhuize, om CONTANT GELD, verpachting van het GItASGËWAS langs do wegen, voor 1886. liet Bestuur. GELDBELEGGING. TE KOOPAandeelen „CERES,n Landbouw Sociëteit, met ruim honderd Leden, gevestigd te SCHAGEN, bij gedeelten vau 5, 10, 15, 20, 25 of 30 stuks, vertegen woordigende 100 per aandeel thans voor 30 a ƒ25. Aanvragen met franco brieven onder lett. JV. M.» Bureau Schaper Courant. De PLATTELANDSCHE BANK- VEREENIGING, gevestigd te Bar singerhorn, onder de firma SPAANS Comp. geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 4l/3 en 4s/4 pCt. 's JAARS, al- naar gelang der voorwaarden welke bij het deponeeren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en rerkoopen van BINNEN- en BUI« TENLANDSCIIE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden to Barsinger horn, elkon werkdag van 10 tot 12 ure, en op den wekclijkschen marktdag te Schagenn, ten huize van CüRNs. KOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. ZEVENDE JAARGANG 1886. verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag is het goedkoopste en meest gelezen financiöele blad van Nederland, en de volledigste gids voor houders van uitlootbare fondsen. Abonnementsprijs (3 Nrs. per week) f6.— por jaar met Bijblad (Wekel. Restantenlijst) f8— Bijblad-alleen ft-, Als OI1ATIS-PB1ESBIE ontvangt o 1 k o abonnent een exemplaar van het RESTANTENBOEK hetwelk bevat de tot 31 December 1S85 uitgelote seriën van 46 premieleenin- g e n, benevens een in 12 maanden verdeelden Uitlotings-kalender voor 1S86 van alle bestaande premieleeniugcn. Bureel Gedempte Vo-.orburgwal JOL

Schager Courant | 1886 | | pagina 3