PHOENIX TINTE, N i e uw! Nieuw! YAN Y0LLENH0YEN &C0., Hoest en Verkoudheid Gemengd Nieuws ih iu.üiÏÏTi.iki; stami! Gemeente Seliagen. Gemeente Rarsingerliorn. Gemeente Haringkarspel. Gemeente lïieuwe Niedorp. Marktbericht. rto f t f Hervormde Gemeente Schagen. Advertentie». PRINCESSE BIEREN iii Soorten. AMSTERDAM DORDRECHT. Een algemeen als goed er kend middel tegen zUn de oplossende en verzachtende Prijs per flesclije 20 Cent. Daar de opgekomen zwarigheden zijn veref fend, is Dinsdag 11. een Iradé uitgevaardigd, waarbij de tusschen Turkije en Bulgarije ge troffen schikking wordt bekrachtigd. De stukken welke daarop betrekking hebben, zijn door Zanoff en Kiamil-pacha geteekend. De Porte heeft eene circulaire aan de mogendheden gezonden, waarin het sluiten der schikking wordt gemeld. -De Times" verneemt, dat de overeen komst tusschen Turkije en Bulgarije de vol gende punten bevat. Het tractaat van Berlijn wordt door beide partijen als voortdurend van kracht erkend, behalve voor zoo ver het door deze overeenkomst wordt gewijzigd. Het orga niek statuut wordt herzien. Enkele Turksche dorpen van Oost-Rumelië blijven aan de Porte onderworpen. Alexander wordt tot gouverneur van Oost-Rumelië voor vijf jaren benoemd. Zijn aanstelling wordt naar goedvinden door den Sultan verlengd, zonder dat het noodig is, daarin de mogendheden te kennen. De vorst verbindt zich Turkije te verdedigen. Op den weg van Assche naar Termonde ligt liet dorpje Maxenzele, bewoond door een duizendtal personen. Dit anders zoo vreedzaam plaatsje is het tootieel geweest van een vreese- lijke misdaad in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn daar vijl personen in een huis vermoord. Dit huis is een kleine boerenwoning, bewoond door een kuiper, Gornelis Buys. De man is 3a jaar oud, staat bekend als iemand van zacht karakter, zeer goed en die weinig drinkt. Niettegenstaande dit wordt hij door de publieke opinie beschuldigd van moord op eijn vrouw, zijn zwager en schoonzuster, be nevens twee zijner kinderen. Dinsdagmorgen om half drie ongeveer, klopte Buys aan het huis van een huurman en vertelde dat twee personen zijn luns waren binnengedrongen en de leden van zijn gezin vermoordden- Hij had skunnen ontvluchten met zijn jongste kind. Men liegaf zich, na nog eenige huren gehaald te hebben, om drie uren naar liet tooneel van de misdaad, waar een vreeselijk ..schouwspel den binneritredenden wachtte. De gang doorgegaan zijnde, kwam men in een alcoof, waar men de schoonzuster van Buys schijnbaar slapende vond. Zij was echter dood, de schedel was haar verbrijzeld. Daarop ging men door de keuken naar de slaapkamer. In hun bed vond men de 3- en 6-jarigen zoontjes van Buys ook met verbt ijzelden hersenpan liggen, Op het echtelijk bed lag ook de vrouw des huizes met het hoofd vaneen gespleten. In den zeilden toestand werd de schoonbroeder van Buys gevonden. Allen wareo blijkbaar ïn hun slaap aangevallen; geen van allen scheen geleden te liebhen; maar vooral op liet hoofd van Van Buggenhout, den schoonbroeder, was met woeste kracht geslagen; de hersenen en het bloed waren overal tegen den muur gespat. In den gang van het huis vond men een der gewichten van de hangklok, die op 2.18 was blijven stilstaan. Het andere gewicht werd bij het lijk van Van Buggenhout gevonden. Met deze zware gewichten is de euveldaad waar schijnlijk gepleegd. Buys bleef onder dit alles zeer kalm; het verschrikkelijk drama, dat hem bijna zijn gelieele gezin ontnam, scheen hem koud te laten. Hij vertelde dat twee personen binnengedrongen waren en hem met den dood bedreigden als hij zich bewoog. Hij en zijn jongste dochtertje zijn daarop met rust gelaten, terwijl de rest van het gezin vermoord werd. Op het vetspreiden van het bericht der misdaad stroomde met de politie en het gerecht eene groote menigte uit den omtrek toe. Honderden verdrongen zich voor de woning van Buy»; door de politie werd die echter afgezet. Opme- tingen en photographische opneming van het terrein zijn geschied, verschillende getuigen zijn gehoord, doch er is nog niets over den moor denaar of de moordenaars bekend. Buys wordt •streng bewaakt, niemand wordt tot hem toe gelaten. Stroomen van menschen begeven zich naar het dorpje om niets te zien, want de gendarmen houden bet volk op een eerbiedigen afstand, hoewel hun dat veel moeite kost. Dinsdagavond waren de boeren slechts met ïeer veel moeite terug te houden van hun plan om Buys, dien men algemeen voor den moordenaar 'houdt, te lynchen. Gedurende het lange verhoor heeft Buys zijne eerste ver klaringen, dat twee mannen den moord bedre ven hadden, volgehouden. De vrede in het huis van Buys scheen niet zoo groot geweest te zijn als men aanvankelijk dacht. Hij had dikwijls strijd met zijn vrouw en sloeg haar somtijds; terwijl hij haar altijd verweet dat zij te goed was voor haar broeder en zuster. De confron tatie van Buys met de lijken van zijn familie leden, heeft op iedereen een diepen indruk gemaakt, behalve op des vermoedelijken moor denaar die bleef ouder alles oven kalm, betuigde slechts dat hij onschuldig was, en hield de eerste lezing vol. Bovendien heeft hij op alle vragen dadelijk een antwoord gereed en heeftzich nog niet versproken. Aannemende dat Buys de moor denaar is, zoekt men vooitdurend naar de be weegredenenvoor die misdaad. Is het gierigheid om zijn gezin niet langer behoeven te voeden, had hij op andere wijze belang bij den .dood der vijf vermoorden, is het krankzinnigheid, wilde hij misschien alleen zijn vrouw dooden en heeft hij toen uit angst, dat dit uit zou komen ook al de anderen gedood Men weet het niet. Var. de twee moordenaars die hij opgeeft, heeft men niet het geringste spoor kunnen ontdekken. De schoonzuster van Buys had een beminde, waarmede zij zeker gehuwd zou zijn als haar schoonbroeder toegestemd had. Toen deze jonge man van de misdaad hoorde, wendde hij zich tot de politie om nog een laatst afscheid van het lijk zijner geliefde te mogen netnen. Aanvankelijk werd hem dat geweigerd, doch op zijn herhaald aandringen heeft men hem gisteren in het ongelukkige huis gebracht. Het tooneel dat daar afgespeeld is, kan niet beschreven worden. Om halfnegen hedenmorgen had, onder toeloop van een onafzienbare menigte, de begrafenis der vijf slachtoffers plaats. Het toppunt van onbeschanmlieid heeft wel een Londonsche dief bereikt, die tegen den persoon, dien hij heeft willen bestelen, een aanklacht indiende. Den 5den Januari verliet Ghapman, den stalmeester van den hertog van Ciitnbridle, de opera, toen hij eensklaps een ge weldigen ruk aan zijn horlogeketting voelde en spoedig daarop een man pijnlijk zag voortsnellen. Den 3osten klaagde de vluchteling Gliapman aan wegens ernstige lichamelijke verwonding. Het horloge, dat de dief had willen stelen, was na melijk van een kunstig mechaniek voorzien en toen de dief liet had willen grijpen, ging een haarfijne pen hem door de hand, hetgeen een wond veroorzaakte, die de verlamming van de handspier tengevolge had. Trotsch riep de dief uit: Men mag mij straffen, maar hem ook! Deze vrome wensch werd niet vervuld, Chapman had het recht zijn eigendom naar goedvinden te beschermen. De dief bekwam 6 maanden dwang arbeid. Verslag der Vergadering van den Baad der gemeente Schagen, gehouden op Woensdag, 3 Februari 1886, des avonds ten 61/, ure. Afwezig waren de heeren Stammes en Buis. Daar er geen notulen voorhanden waren, ging men dadelijk, na opening der vergade ring, over tot behandeling van het punt, waar om deze buitengewone vergadering was belegd, namelijkde concessie tot da exploitatie der Gasfabriek. Door den Voorzitter werd aan den raad medegedeeld, de vorige week van don nieuwen concessionaris, den heer Klaassen, een schrijven te hebben ontvangen, waarbij deze mededeelde, dat hij, indien hij de oude gasfabriek niet kan overnemen, en hij dus een nieuwe moet bouwen, onmogelijk op den genoemden tijd kan klaar komen. Verder verzocht de heer KI. den raad eene garantie van een jaarlijksche bruto ontvangst ad f 5000.—. Tengevolge van dit schrijven was den heer KI. Maandag 11. hier ter plaatse geweest en had hij een onderhoud gehad met B. W. en den heer Mr. A. P. de Lange, rechtskun dig adviseur dezer gemeente. Naar aanleiding van dit onderhoud, sprak men onderling af, dat de heer Klaassen zou aanvragen een garantie voor den tijd van 5 jaren, met bijbepaling, dat het door de gemeente te storten bedrag per jaar, niet de som van f 450 te boven zou gaan. De heer Klaasen zou evenwel dit voorstel een paar dagen in beraad houden en zijn schriftelijk antwoorden nog tijdens de raads vergadering inleveren. ln plaats hiervan, kwam evenwel Woensdag middag een schrijven van den heer Klaassen, meldende dat Zlid. zich houdt aan den eerst gestelden eisch met dien verstande, dat, indien de le bouwen fabriek minder dan f 18000 mocht kosten, de garantie naar evenredigheid met f 50 voor elke duizend zou verminderd worden. Voorzitter deelt ter toelichting mede, dat de heer KI. garantie verlangt, om reden de tegenwoordige concessionaris volgens rechts kundig advies wèl het recht heeft met Mei zijn fabriek te sluiten, waardoor de gemeente dus minstens voor een half jaar verstoken zou blijven van gas. Wel is waar zou uit deze Handelwijze van den heer Gezellen, een proces ontstaan tusschen ZEd.- en de gemeente, waarvan het gevolg zou zijn, dat als schadeloosstelling de fabriek aan de gemeente zou worden toegewezen, doch daardoor zou de staking van gaslevering evenwel niet voorkomen kunnen worden. Zulks zon derhalve den nieuwen concessionaris belangrijke schade kunnen berokkenen, door dat velen van hen, die thans gas gebruiken, hun toevlucht moeten nemen tot petroleum lampen, waarvan het gevolg kan zijn, dat velen, hiermede eenmaal begonnen, niet weder gas aanschaffen, hetwelk dus in de toekomst een verminderd gasverbruik aanwijst. Van daar dat de heer Klaassen garantie verlangt. Na vele wederzijdsche vragen eq inlichtin gen, werd eindelijk door den heer van der Maaten voorgesteld, den heer Klaassen schrif telijk te verzoeken, ten spoedigste op te ge ven, tegen welke som in ééns, of tegen welke vaste garantie over 5 jaren, hij genegen is, eene nieuwe fabriek te bouwen, en de con cessie te aanvaarden. Met algemeene stemmen werd besloten in dien geest te handelen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Ingeschreven van 3 tot en met 5 Febr. '86. Geboren Klaas, zoon van Jacob Boonacker en van Trijntje Breed. Ondertrouwd Geene. GetrouwdWillem Fijnheer en Catharina Tuinman. Overleden Geene. Ingeschreven van 1 31 Januari 1886. Geboren: Jacob, zoon van Jacob van der Oord, overleden, en Antjc Grootes. Cornelis, zoon van Gerrit van Stipriaan en Elisabeth de Smit. Evert, zoon van Jan van der Horst en Antje Smit. Trijntje, dochter van Jan Boontjes en Saartje van Zoonen. Ondertrouwd Cornelis de Graaf en Guurtje Schager. Dirk Roggeveen en Maartje Bakker. Gehuwd: Fran^ois Kaashoek jm. 27 jr. en Sijtje Zon jd. 22 jr. Cornelis de Graaf weduw naar van Neeltje Vries 30 jr. en Guurtje Schager jd. 20 jr. Dirk Roggeveen jm. 29 jr. en Maartje Bakker jd. 25 jr. Overleden: Maartje Keijzer 3 jr. kind van Jan en Maartje Wit. Arie Beers 35 jr. echt genoot van Hiske Mouthaan. Ingeschreven van 1 31 Januari 1S86. Geboren: 3 Januari. Johanna, dochter van Arie van Ophem en Neeltje Bijwaard. 8 dito Pieter, zoon van Leendert Visser en Trijntje Aarsen. 10 dito Antje, dochter van Klaas Roos en Antje Kapitein. 21 dito Geertruida, dochter van Jan Rood en Antje Hoogeboom. Ondertrouwd: 21 Januari. Pieter Broersen jm. oud 25 jr. wonende te Haringcarspel, en Grietje Zijp jd. oud 26 jr. wonende te Oude Niedorp. Gehuwd: Geene. Overleden5 Januari. Trijntje Vlam oud 74 jr. weduwe van Cornelis de Geus. 21 dito Jacob Stammes oud 61 jr. echtgenoot van Duifje Blankman. 24 dito Gerrit Stam oud 7 md. 30 dito Trijntje Dekker oud 1 jr. Ingeschreven van 1 31 Januari 1886. Geboren Jan, zoon van Jan Schouw en van Maartje Schouw. Sijbout, zoon van Pieter Groot en van Neeltje Kareis. Jacob, zoon van Jacob Vis en Antje Iloutkoopor. Jacobus, zoon van Klaas Vlugt en van Maria Noordstrand. Jan, zoon van Gerrit van der Stoop en Maartje de Moei. OndertrouwdPieter Franzen en Jantje Beemster. GetrouwdGeene. OverledenJan Noordstrand, echtgenoot van Aagje Groen, 41 jaren. Levenlooze dochter, van Coenraad Terbeek en Maartje Groot. Alida Visser, dochter van Jacob Visser en Maartje Kramer, 9 maanden. Jacob Gaijaard, echtgenoot van Guurtje de Graaf, 70 jaren. SCHAGEN, 4 Februari. Aangevoerd Stuks Paarden f a Veulens f a Ossen f a Stieren - f a 23 Gelde Koeien (magere) f 70.a 110.— 5 Idem (vette) f 170.— a 255 4 Knlfkoeieu f 160.n 205-r— Vaarson f a - GraskaWeren f a 12 V Nuchtere Kalveren f 3.— a 15.— JJ Rammen f a Schapen (magero) f a V Idem (vette) f a 735 V Overboudors f 12 a 21.— Lammeren f a Bokken en Geiten f a 18 Varkens (magere) f 9!— a 13— Idem (vette) f a Biggen f a Konijnen f a 40 Kippen f —.50 a 1'50 30 J» Eendon f 1.— a n Duiven a Ganzen f a - Zwanen f a 350 Kilogr. Boter 1.13 a 1.26 80 V Kaas f .30 a —.35 2000 Stuks Kip Eieren f 4.50 a 5.— Eend-Eieren f a Beurtlijst voor de vacature te Schat/en, 1886. Van 3 Januari tot en met 28 Maart. 7 Febr. Ds. Korvezee, de Zijpe, namiddags V/3 ure. 14 H Ds. Kist, St. Maartensbrug, voor middags 97a ure. 21 11 Ds. Pareau, Anna Paulowna, na middags V/3 ure. 28 u Ds. Bron, Helder, voormiddags 10 ure. 7 Maart Ds. Bach, Helder, namiddags D/2 ure. 14 ii Ds. van 't Sant, Helder, voormid dags 10 ure. 21 y Ds. van Loon, Wieringerwaard, namiddags l1/ure. 28 n Ds. Homan, Eenigenburg, voor middags 91/g ure. gitzwarte Schrijf- en Copiëer-inkt. Deze Inkt vloeit gitzwart uit de pen, wordt niet dik en kleeft of plakt niet. Deze Inkt is benevens de andere bekende IMiTIHU P Ut ATEN, Nedcrlandsche Schrijfinkt, Alizarin-, Keizer-, Schrijf- en Copiëer-inkt, Salon- en andere Inktsoorten en vloeibare Lijm, Verkrijgbaar bij J. WINKEL te Schagen. H. von GIMBORN, Emmerik a\d Bijn. Zilveren Medaille Amsterdam 1883. UIT DE GEKROOMDE VALE onderscheidt zich door aangename smaak, wordt door tal van geneeskundigen aanbevolen, wegens rijkdom aan extract, d. i. voedende bestanddeelen, tegenover geringgehalte aan alcohol, is, metosis PHINC ESS E BSIE R vermengd, zelfs voor kinderen een uitnemend versterkende drank vervangt, het bui.ten.I.andseh fabrikaat, VAN KRAEPELIEN HoLM, Apothekers te Zeist. llcpot bij Heeren ApoOieker»; te Schagen, W. A. Iiazeu, te Alkmaar, A. Conijn Az., te Helder, Jelgersma, en verder in de bekende Depots.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3