Gemengd Nieuws. (*)I N GEZONDEN. Hervormde Gemeente Schagen. Marktberichten. Advertentiën. VERL0HEN Een Koperen OLÏEDOP van een Wa genas. Lakken, Vernissen, Oliën, Anth. Bakker, %3T B 89. "W ben gelaten in een tijd dat liet gevaarlijk was 3c grondwetten van het koninkrijk aan 't wankelen te brengen. Alle mogendheden, met uitzondering ran Rusland hebben reeds mondeling hare Roestemming aan de schikking betreffende Dost-Rumelië gegeven. t Bij gelegenheid van den öosten verjaardag ran den keizer van Brazilië zijn door het ge- neentebestuur van Rio de Janeiro 133 slaven, io mannelijke en 113 vrouwelijke vrijgelaten. Men heeft dezen voot 34-925 dollars vrijgekocht. f?oor dertig slaven werd de som van onbekende tijde ontvangen; thans echter is het geen geheim meer, dat deze onbekende de keizer is. Bij lezen feestdag heeft de keizer nogmaals den vensch herhaald, dat God het moge vergunnen, lat hij nog de bevrijding van den laatsten slaaf in Brazilië beleeft. De 20 mannelijke slaven, die op den verjaardag des keizers hunne vrij brieven hebben ontvangen, zijn gemiddeld 20 jaren oud, de vrouwelijke slaven gemiddeld 29 jaren. Een vorig directeur van een der depar tementen van bestuur van Oost-Indië, kon, aldus vertelt de «Java-bode", toen hij aan het bewind was, zijn bureau niet binnentreden of verlaten zonder steeds een zelfden man op zijn weg te vinden, die naar een betrekking solliciteerde en door geen weigering af te schrikken was. Dat begon den directeur ten slotte zoo geweldig te vervelen-dat hij den vrager toeduvvde: «Indien er vier sollicitanten waren zoo als gij, had ik reeds lang mijii portefeuille neer gelegd f' De sollicitant keerde zich zonder een woord te spreken om, en wilde heengaan. De direc teur, vreezende dat hij te ver gegaan was, hernam «Waar gaat gij nu weer zoo plotseling heen?" «Ik ga de drie andere sollicitanten halen!" zei de sollicitant, en vertrok met een beleefde huiging. Een roman uit het leven. Een paar •weken geleden bevatte een Berlijnsch politie bericht met dorre woorden de mededeelitig dat een rnodiste zich in hare woning had opgehan gen. Van deze noodlottige daad is de volgende geschiedenis de oorzaak. De student in de rechten St. had het eerste examen achter den rug. Hij bevond zich echter in eene beklagenswaardige toestand want het ontbrak hem aan de noodige middelen om zijne studiën voort te zetten. Zijne reddende engel werd de modiste S., met wieri hij eerst wegens een zeer verwijderde graad van bloedverwantschap in aanraking kwam, en tot wie hij later zich door wederkeerige neiging des harten aangetrokken gevoelde. Sophte was «en flink levenslustig en ervaren meisje, onbe sproken van gedrag en haar werk werd zeer gewaardeerd. Zij verdiende dientengevolge zoo veel, dat zij hare familie voldoende geldelijk kon steunen en ook den radeloozen jongen stu dent bood zij voldoende middelen aan om zijn carrière voort te zetten. Sophie had een atelier opgericht waar 20 arbeidsters werkzaam waren. Geen wonder, dat zij het haar bruidegom niet aan het noodige geld liet ontbreken en dat zij een aardig sommetje voor haar aanstaande huis houden hespaarde. Zij meende reeds haar doel bereikt te hebben, toen de geliefde van Themis gelukkig de klippen van hel staatsexamen had overwonnen en zich als advocaat gevestied had. Wie kan zich voorstellen door welke smart en welke vertwijfeling het meisje aangegrepen werd, toen de advocaat haar schriftelijk mededeelde, dat hij haar niet tot zijne vrouw kon maken, daar hij met een rijke dame in het huwelijk moest treden! Sophie las het schrijven onder de verschrikkelijkste gewaarwordingen. Het bij het schrijven gevoegde geld, «de voorschotten, die de goede Sophie gegeven had," zond zij on- middelijk aan hare familie. Den volgenden dag werd in de Betlijnsche bladen de verloving aangekondigd van mejuffrouw H. W. met den advocaat St- Sloeg men het blad om, dan viel het oog op het politie-bericht, dat o. m. de mededeeling bevatte van den vrijwilligen dood der modiste. Een groot aantal kinderen is reeds inge schreven voor de aanstaande kinderen-tentoon stelling te Parijs, waarvan wij reeds vroeger melding maakten. Het laatst ingeschrevene, een echt wonderkind, is, niettegenstaando zijn jeugdigen leeftijd van drie jaar en twee maan den, reeds i18 Meter lang bij een gewicht van 4o kilo's. De aanvallige kleine speelt, in de werkplaats van zijn vader, een smid in de buurt van Dieppe ,met de zwaarste hamers en wint bet in 't bakkeleien gemakkelijk van een jongen van acht jaren. Zijn levensdoel is tot nog toe geen ander dan om zooveel en zoolang mogelijk te eten. 0 J De vader van het knaapje is een gewoon man; tijn grootvader was daarentegen een reus van j meer dan 2 meiers lang, die met gemak een hoelijzer in zijn handen stuk brak. ■»- Van bijzondere hondentrouw wordt in een bericht uit Pruisisch Koningsbergen melding gemaakt. Freule v. Z. had een prachtigen Saint Bernhard, dien zij zelf had opgevoed en die zoozeer aan haar gehecht was, dat hij haar op al haar tochten vergezelde en hescheimde. De freule was in den jongsteti zomer eens bijna verdronken, doch werd op haar hulpgeschrei door den hond uit het water gehaald. Uit een brandend huis, waarin zich niemand meer wagen durfde, redde de hond op bevel zijner meesteres een kind uit de wieg en bracht het door de vlammen veilig naar huiten. Plotseling werd later de freule ziek en stierf zij. De onrust van den hond, zijn neerslachtigheid en het ver smaden van al het hem voorgezette voedsel bewezen genoegzaam, dat hij begreep wat er voorgevallen was, en daar hij zich niet van het lijk wilde verwijderen moest hij aan den ketting worden gelegd. Hij hield zich toen rustig tot het oogenblik der begrafenis, toen hij zich losrukte en den stoet naar het kerkhof volgde. Toen de kist in het graf zonk hadden onderscheiden mannen werk den hond te be letten haar achterna te springen, en toen het graf was gesloten, bleef de hond op het kerkhof achter, waar men hem den volgenden1 ochtend dood op den grafheuvel zijner meesteres liggen vond, In Amerika vervoert men thans de beesten in eene nieuwe soort wagen (per spoor.) Hij is ingericht als een gewone waggon, met dit onderscheid, dat ieder dier een vak voor zich alleen heelt. Er kunnen vier beesten meer geborgen worden dan in een gewonen beesten wagen, schoon de grootte gelijk is, dus 20 stuks. Door middel eener machine wordt al het vee tegelijk van water en voeder voorzien- In zulk een wagen werd eene lading vee van Gincin- natie naar New-York gezonden, zonder eene enkele maal overgeladen te zijn, en had slechts 45 pGt. aan gewicht verloren; met de gewone wagens verliest het vee doorgaans 8 a 12 pCt. aan gewicht op zulk eene reis, behalve dat het bezeerd en beschadigd wordt door het dringen enz. Verkoopers verzekeren, dat de qualiteit van 't vleescn verbetert door het gebruik dezer nieuwe veewagens. Prof. Pasteur te Parijs is er Ook op uit, de overdreven vrees voor hondsdolheid te be strijden. Hij schreef o.a. dezer dagen aan een man, die zi'ch ongerust maakte dat zijn hond, die hem gebeten had, dol was, den volgenden brief «iNeem de moeite niet, van bij mij te komen, het zou nutteloos zijn. Elke hond, hetzij hij eet of niet, sterft binnen een paar dagen, als hij dol is. Als hij eet, wordt de dood een weinig vertraagd, anders niet. Hij kan niet langer dan tien dagen leven, en sterft doorgaans op den achtsten dag. In dien tijd zullen zich verschijnselen van dolheid voordoen. Leg dan uw hond aan een ketting vast en sluit hem op. Wees voorzichtig bij het eten geven, en zorg ook bij het wegruimen van zijn vuil, steeds buiten zijn bereik te blijven. Als hij den tien den dag overleeft, kunt gij gerust zijn. «Zorg intusschen goed voor uw wond. Zij mag niet verwaarloosd worden» Het speeksel van een gezonden hond kan microben bevatten, welke een verzwering veroorzaken. Maar slechts zeer zelden heeft de beet van zulke honden gevaarlijke bloedvergiftiging ten gevolge. Als gij verschijnselen van dolheid bij den hond opmerkt, komt dan bij mij, en ik zal u gaarne onder mijne behandeling nemen. Twee Russische berenjagers de heeren Thorriton en Muchowez hadden dezer dagen het fortuintje, twee groote beren te dooden en mede naar huis te brengen. Bij die gelegenheid liep de laatstgenoemde verscheidene verwondingen op, die echter geene bezorgdheid wekten. Hij was alleen, en enkel met mes (sau-feder) en hartsvanger gewapend, op een beer losgegaan en had het dier ook gewond, maar niet doodelijk. De beer had daarop het mes op zijde geduwd en er ontstond eene worsteling tusschen de beide tegenstanders, die borst tegen borst streden. De heer Muchowez, een man van herkulische kracht, weid door de klauwen en tanden van den beer aan rug, hals, schouders en rechterarm gekwetst, maar daarentegen gelukte het hem het dier den hartsvanger herhaaldelijk in het lijf te stooten en ten slotte door een welgemikten stoot in het hart aan de worsteling een einde te maken. Toen zijne jachtgezellen hem ter huljie snelden was de beer reeds dood. Aan den lieer verslaggever der Schager Courantle Schagen. Mijnheer Naar aanleiding van het door u (in de Schager Courant, van 21 Januari jl.) openbaar gemaakte gemeente-raadsverslag, heb ik mij alweer tot den Raad der gemeente Schagcn gewend, en thans lelee/d herinnerd, dat het contract der Gasfabriek gesloten is 7 Mei 1866 en alzoo ophoudt van kracht te zijn 7 Mei (20 jaren later) 1SS8. Üat dus, van af dien datum door mij (in Schagen) geen gas gefa briceerd wordt, enz. enz. Teneinde daaromtrent, ook mijnerzijds, alle denkbare misvattingen vóór te komen, besloot de gemeenteraad circa twee jaren geleden o.a. Dal Hij de verlenging van het contract niet toestaat, enz. enz., wat mij natuurlijk door Burgemeester en Wet houders (in Juni 1884) schriftelijk bekend gemaakt werd. Ge hebt dus met de dwalende gedwaald toen ge de goë-gemeente aan het verstand bracht dat Burgem. en Weth. van Schagen de gordiaansche knoop nog door moesten hakken. (Spiegelen wij ons aan Amsterdam). Achtend, Uw. Dw. Gezellen. Zalt-Bommel, 7 Februari 1885. Ingezonden stukken zijn en blijven voor rekening van den inzender. de led. ERRATUM. Naar aanleiding van een onderhoud, dat wij hadden met een der Heeren Raadsleden dezer gemeente, over ons verslag der raadsvergadering, gehouden op 3 Febr. 11., deelen wij belang stellenden mede, dat het woordje recht, in de zinsnede: „Voorzitter deelt ter toelichting mede, dat de heer KI. garantie verlangt, om reden de tegen woordige concessionaris volgens rechtskundig advies wèl het recht heeft met Mei zijn fabriek te sluiten," aldus moet worden verstaan, dat de heer Gezellen zijn fabriek kan sluiten wanneer het hem goeddunkt en dat niet B. en W. het recht hebben, in dergelijk geval de exploitatie terstond voort te zetten, gelijk in een voorgaande vergadering door B. en W. was medegedeeld. Het recht daartoe blijft de Raad natuurlijk den heer G. betwisten. De gevolgen van een dergelijke handelwijze van den heer Gezellen, zijn verder in bedoeld raadsverlag aangegeven. de Red. Verslag der Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op Woensdag10 Februari 1886, des morgens ten 10 ure. Aanwezig waren alle leden. Na opening der vergadering werden de notulen der beide vorigen gelezen en goed gekeurd. Hierop deed de voorz. den raad het voorstel de aan de orde zijnde punten, welke de gas- quaestie betroffen, (andere punten waren niet ter behandeling aanwezig) in eene geheime vergadering te behandelen. Diensvolgens werd door den raad besloten. Na heropening der vergadering werd door B. W. den raad aangeboden een verslag van den toestand van den Landbouw in deze gemeente over het jaar 1885, en werd mede gedeeld dat dit verslag aan de leden, die zulks verlangen, te huis ter lezing zou worden gegeven. Niets meer ter bespreking voorkomende sluit de Voorzitter deze vergadering. m stanêk"- öcmecnte Schagen. Ingeschreven van 6 9 Februari 1886. GeborenOndertrouwdGetrouwd en OverledenGeene. Beurttijst voor de vacature te Schagen, 1886. Van 3 Januari tot en met 28 Maart. 14 u Ds. Kist, St. Maartensbrug, voor middags 972 ure. HOORN, 4 Februari. Aangevoerd: Kleiuo Graskaas hoogsto prijs f 30. Idem Hooikaas f Cornm. hooikaas f 30,50 Middelb. hooikaas f Aangevoerd 90 stapels Wegendo 23.293 K. G. HOORN, 4 Februari Aangevoerd: H. L. Rogge f a 5 Tarwe f 6.a 7.50 12 Gorst f 6.75 a 7.— 22 Haver 1 Witte Erwten 2 Groene j Grauwe Vale Bruine Boonen 20 Geele Witte Paarden v Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad 3 Paarden Koeien 40 Kalveren Schapen Springramraen 100 Lammeren 15 Varkens 2 Zeugen 110 Bigden 1 Bokken Geiten CO Kippen Eenden 1024 Koppen Boter, 5.2. lood. H. L. Aardappelen KG. Roode Aalbeziën Zwarte 3400 Kipoierea Eendeieren manden Peren Appelen f 4.50 a 5.— f 8.50 a 10— f 11a 12.— f 12.- a 14— f 10— a 11 f 9.50 a 12— f a f 11— a 13— f 6— a 7— f 15.50 a f 24.50 a -— f a f 50— a 100 f a -— f 6— a 20— f a f a f 14— a 21 f 12— a 17— f 30— a 35— f 6— a 9.50 f 3.a f a f —.75 a 1.50 f a f .65 a .725 t a f a -— f -— a -— f 4.50 a 5.50 f a f a f a -— KG. Hazelnoten p 100 KG. f a Do handel was matig. ALKMAAR, 8 Februari. Aangevoerd: 3 Koeien f 160— a 200— 75 vette Kalveren f 45.a 130. 25 Nuchtere Kalveren f 6.a 17— Schapen f a - 78 vette Varkens por P. f .42 a 49 18 tnagero Varkens f 14.a 18 PURMEREND, 9 Februari. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 113 stapels Kleine en 2 stapels Middelbare. Prijs Kleine f 30— a Middelbare f 23.a per 50 KG. Boter f 1.40 a f 1.50 per KG. Vette Runderen f .68 a .80 por KG. Handel stug. Vette Kalveren hoog in prijs; f .84 a 1. per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 16.a f22..Handel vlug. Vette Varkens t --.42 a .48 per KG. Handel stug. Schapen, prijshoudend- Handel stug. Kipeieren f 5.a 6. 15 Ganzen f 3.a 10 Zwanen f 7.50 a 10. Die hem terugbezorgt aan het Bureau van dit Blad, zal eene belooning ontvangen. Door daling der prijzen, en voordeelig inkoopen. Standhoudende verfwaren, naar den aard van het werk klaar gemaakt. Spoedig droog. Laag in prijs. enz. enz. Veel verbeterd Sf'JlilgfT M A MÏj 33EL' MSK SL, krachtig en natuurlijk van kleur, voordeelig in het gebruik en goed koop-, per Liter of gewoon Kruikje, wordt desverkiezende op probering afgegeven. Winkeliers R A B A 1. Schilder, Glazenmaker en Behanger. Mleuwe Laa^ijde, Schagen. UTRECHTSCHE tflWlLilllllU-lIl Goedgekeurd door Z. M. den Koning. Commissarissen de Heeren Dr. i. W. Schubart, IMr. H. Waller en Mr. D J. H. van Eeden, te Utrecht J W. Middelburg, te 's Gravenhage, Jhr. J. E. van Heemskerck van Beest te Dulfsen. Dirocte uren: K. A. MANSSEN en S. P. TEN HOLT. De Msiatsokappij sluit verzekeringen bij overlijden en bij leven, tijdelijke verze keringen, verzekeringen op twee levens, uitzetverzekeriHgen, enz. Voor SCHAGEN en OMSTREKEN wordt een SOÜCd AgCISt gevraagd.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3