Gemengd Nieuws L A N I) P> O U W. onder directie van den Heer L. E. Rugers. Behalve het zestal door het strijkorcbcst flink en op verdienstelijke wijze uitgevoerde Muzieknummers, welke inderdaad oogenblitc- ken van kunstgenot verschaften, stonden op het programma nog vermeld een drietal blij spelen met zang, getiteld: Iwee honderd gulden belooning, Een bedrogen drietal en Vijf minuten Hollandsch, In aanmerking genomen, dat alle dames en drie der heeren welke in deze stukjes medewerkten, voor het eerst het tooneel betraden, dan kan men de opvoering er van, bevredigend noemen. Trouwens, eene critiek zou hier in dit geval ook niet ter plaats zijn, daar, gelijk wij boven vermeldden, het in den aard eene besloten partij was, en hier het karakter van eene formeele Rederijkersuit voering dus geheel en al afwezig is. Wij ont houden ons derhalve ditmaal ook van eene particuliere beschouwing. Het geheel was goed en mocht herhaaldelijk de toejuichingen van het publiek verwerven. Evenwel willen wij omtrent het accompag nement van den in deze stukjes voorkomenden zang nog vermelden, dat die, zooals zij nu door het strijkorchest, met bijvoeging van een paar blaasinstrumenten werd uitgevoerd, uit stekend voldeed en onzes inziens veel beter aan bet doel beantwoordde dan op de wijze op welke men tot nog toe gewoon was zulks te doen, namenlijk doordepiano-accompagnement. Bij een tooneeluitvoering past eigenlijk, ook maar alleen bij zang, orkest-accompagnement, en vooral wanneer dit aan zulk eene uitste kende leiding als van onzen vriend Riigers, is toevertrouwd, kan het niet anders of het moet goed zijn. Dezer dagen liep in de Conradstraat te Amsterdam een armoedig gekleed man voor een bakkerswinkel voortdurend heen en weer. Dit trok de,-aandacht van een politie-agent, die het gedrag van den man wel wat verdacht vond en gevaarlijk voor het bezit van den bakker. Hij wilde den man en den bakker voor diefstal bewaren en vroeg den havelooze wat hij daar deed. De man, die er hongerig en uitgeteerd uitzag, betuigde dat hij geen kwaad in den zin had maar slechts wachtte tot een kooper brood kwam halen, om dezen als hij uit den winkel kwam een stuk te vragen, daar hij met zijn gezin honger leedzijn vrouw had in geen twee dagen iets gehad, en de vijf kinderen schreiden van honger. De brave agent ging den winkel in en kocht twee brooden, die hij den verheugden man gafhij schreef toen zijn naam en woonplaats op, om later een onderzoek te kunnen instellen. Op dat oogenblik kwam een brigadier voorbij, wiens eerste gedachte was, dat men hier met een toonbanklichter of brooddief had te doen. De agent lichtte hem echter in en de brigadier ging in blaken de» dienstijver onmiddellijk met den man mee naar diens woning. Toen de vrouw haar weder helft met een politieman zag aankomen, sloeg haar de schrik om 't hart, en riep„O, man, je hebt toch niet gestolen De kinderen sprongen en juichten van pret en riepen dat zij nu brood en vleesch tegelijk konden eten; de brigadier, die reeds bij het binnenkomen eene heerlijke lucht van gebraden vleesch had geroken, begon thans te denken aan de be weerde armoede, maar de kinderen vertelden hem op zijne vraag, dat vader van morgen Eanny had geslacht, omdat zij zoo'n honger hadden. Het was de hond, de speelgenoot der kinderen, die gestorven was als eenoflervan werkeloosheid en nijpende armoede. De politie zorgde, dat het huisgezin voldoende middelen tot onderhoud bekwam. (A.C.) De Bond voor algemeen kies- en stem recht heeft aan zijn afdeelingen een circulaire verzonden, waarin hij voorstelt, overal in den lande, waar dit niet onmogelijk is of onmogelijk gemaakt wordt, te beginnen met deze maand, groote vergaderingen te beleggen tot verbrei ding der beginselen van den Bond en bespre king van de te nemen maatregelen. Een groote adresbeweging wordt voorbereid voor den tijd dat „de nieuw gekozen Kamer de Grondwets herziening in behandeling neemt." Op 23 en 24 Maart werd te Zaandam verkocht de inboedel van K. Zwikker, land bouwer te Zaandam. Onder de voorwerpen welbe daarbij werden geveild kwam ook voor een zilveren beker, indertijd door Czaar Peter den Groote geschonken aan Klaas Janssen Tromp, groot scheepmaker te Westzaan. De geschiedenis deelt omtrent deze antiquiteit het volgende medeOp herhaalde aanzoeken van Czaar Peter begaf deze Klaas Janssen Tromp zich in 1711 naar Rusland en werd daar eerste baas op de werf te Kasan. Voortdurend ont ving hij bewijzen van de gunst van Czaar Peter, onder anderen het geschenk van cenige zilveren bekers, waarop aan de eene zijde bij afwisseling een roos of zonnebloem, en nan de andere zijde het woord Kasan gegraveerd staat. Tot heden bleef de beker in de familie Tromp bewaard, ofschoon de naam zelf door het sterven der mannelijke en het huwelijk der vrouwelijke erfgenomen verloren is gegaan. Er is toch altijd baas boven baas Do pracht-exemplaren van ossen, die bij den land bouwer Jac. Luyten te Hedikhuizen te zien staan, worden, den leeftijd in aanmerking ge nomen, overtroffen door een nog pas 2s/4 jarigen os bij den landbouwer H. Knoop te Oud-Vosmeer, die 1.57 M. hoog, 2.25 M. achter de voorpooten dik, en 2.30 M. lang is. Zijn gewicht is 806 kilo. Dat dier is afstam meling van een ongehoornde moeder en een gohoornden vader en toont zijn afkomst van beiden door op den kop niet meer dan een klein bewijsje van hoorns te dragen. De bekende strafprocedure tegen mevr. Bulkley, Kloppers en mejuffr. Schlingemann, door de Arnbemsche rechtbank respectievelijk veroordeeld tot 18 maanden, 1 jaar en 45 dagen celstraf, is heden voor het Plof te Arnhem behandeld. Het Plof is saamgesteld uit de heeren Mr. C. J. J. Cremers, voorzitter, mrs. G. Ivortenhout Van der Sluijs, J. S. Plijmans L. Udo De Ilaes, L. Hertzfeld en E. H. Kar aten en mr. D. J. Momvisch, als bijzitter. Het openbaar ministerie wordt waargenomen door den procureur-generaal jhr. mr. J. J. De Meijier, terwijl de subst -griffiier mr. A. PI. Philipse de pen voert. Als raadsheeren van beklaagden treden weder op de heeren mr. II. II. Van Capello, voor mevr. Bulkley mr. J. P. A. N. Caroli. voor Kloppers en mr. L. J. Van Gelein Vitringa voor mejuffr. Schlin gemann. De gerechtszaal werd door een talrijk publiek, waaronder vele dames, inge nomen. Mevr. Bulkley verscheen aan den arm van haar advocaat en werd door velen uit het publiek hartelijk toegesproken. Van de 21 in eerste instantie door het O. M. gedagvaarde getuigen zijn 5 opnieuw gedagvaard en boven dien 6 nieuwe getuigen. Na de gebruikelijke vragen werd door den raadsheer-rapporteur het rapport van de behandeling der zaak in eerste instantie uitgebracht. Een meisje te Steenbergen had twee vrijers, die, hoe kon het anders, twist met elkander kregen. De beide heeren ontmoetten elkander dezer dagen in een herberg, en dade lijk waren de jassen uit, en ook het mes werd niet vergeten, De vechtpartij, die volgde, was hoogst ernstig. Een der minnaars werd gedood, en 3 andere personen hoogst ernstig gekwetst. De dader is in hechtenis. In Herwarden wordt de kiezersteelt op vrij groote schaal beoefend. Onlangs deed zich het geval voor dat een kiezer voor den gemeenteraad gepatenteerd als vleeschhouwer en steenkolenverkooper, door zijne vrouw aan den administreerende armmeester der hervorm de diaconie bedeeling verzocht van een half mud gruis. Op de opmerking dat de man een patent als gruisverkooper had, kwam het ant woord „wij betalen die patenten zelf niet." In de hofkringen ie Sint-Petersburg zegt de Frankf- Zeit. wordt het volgend voorval druk besproken; Eenige dagen geleden kwam aan het adres der Keizerin, uit Parijs, een reusachtige kist aan, die het opschrift „toilet-artikelen" droeg, en uit eerbied voor de hooggeplaatste geadresseerde, niet aan de grenzen was geopend. De Keizerin herinnerde zich wel niet eene bestelling te hebben gedaan, maar gaf haar onder geschikten toch bevel, de kist te openen, en haar te konten melden, wat die bevatte. Eensklaps hoorde zij in een nevenvertrek luide kreten van afgrijzen en een val zij sloeg de potiéres open en zag haar kamenier bewus teloos naast den kist liggen, terwijl de overige aanwezigen met afschuw in de gemaakte opening keken. De Keizerin kwam naderbij en aanschouwde in de kist, half verborgen onder tul Ie en kanten, het in staat van ontbinding verkeerende lijk eetier jonge blonde vrouw. Onntiddelijk werd naar Parijs getelegra- pbeerd, maar tot nog toe is het niet gelukt den afzender op te sporeo. ON Z E BOER EA W OA IA G l]\ Eer. onderwerp, dat belangstelling enover weging verdient.- Is de inrichting onzer landhoeven vo verbetering vatbaar? Ziedaar eene Vraa!' welke tot dusver, naar ik meen, op enkele onzer landbouwbijeenkomsten, V punt van overweging heeft uitgemaakt. toch, niet waar wanneer de maand NovetnlJei is aangebroken, clan bevat dat gebouw ai den schat, die verscheidene maanden ZWee(j onvermoeide inspanning, hoop en teleurstelk heeft gekost. De stal pronkt met een veesta. pel, waarop de boer met recht trots mag Van den nioigen tot den avond is deze voorwerp van aanhoudende zorg en zijn oo» schittert van vergeeflijke eigenliefde, als dooj een kenner een woord van iof daarover word uitgesproken. 't Spreekt van zelf, dat zijn stal heeft laten aanleggen, zóó dat lid,; en lucht vrijen toegang hebben, zonder 4® om aan den tocht vrij spel te laten. Hij Z0A, steeds voor frissche en gezonde ligging vat het vee en ziet toe, dat het voldoende gezond en krachtig voedsel wordt gevoederd Treedt hij zijne schuur binnen, dan orttvraat; hij, dat er geen plek meer is te vinden, waa[ hij nog een wagen hooi of graan badkuip bergen, dank zij zijn oordeelkundige toepas, ning van ai les, wat op het gebied van land bouw proefondervindelijk was bevonden, flj mocht dan op de jongste tentoonstelling, j het dan ook geen hoogsten prijs, minstens ee: eervolle vermelding verwerven, van datgene, wat door hom als 't voortreffelijkste van zij arbeid kon worden aangeboden. In een ander deel der woning bewaart li zijne landbouwgereedschappen en ander benoodigdheden. Ge treft er aan, die om he1 practische van hunnen aard, boven andere, nog jeugdiger machines, het burgerrecll hebben verkregen en deze voor het aan staande voorjaar geheel in gereedheid te bren gen en te herstellen, wat door het gebruil is beschadigd geworden, zal een deel vat zijn werkzaamheid, tijdens den op haitde: zijnden winter, uitmaken. Dat alles tt nog zoo veel meer, heeft lhj, als de vrucll van blijmoedige» arbeid gedurende een gek1 jaar, in en om zijne woning bijeenverzamel en, wie het betwisten moge, hij gcroe/6 z* gelukkig in zijn koninkrijk, hij begrijpt, tra dit bezit hem waard is, en met de meest gerustheid ziet hij de dagen van koude, snee» en ijs, te gemoet. Helaas Wat hij echter niet voorzien nocl geloofd had, gebeurt nu. Uit een onbekend schuilhoek breekt het vernielende vuur tiii Eer hij er aan denkt, hebben de lekkend vlammen reeds zulk een afmeting verkrege: en 't geheele gebouw met verstikkenden root vervuld, dat een overhaaste vlucht zijn le» en dat van zijn vrouw en kinderen ter nas wernood kan redden. Op eens denkt hij zijn vee, zijn levende have Wel zijn er de nabuurschap helpers komen toeschiete doch een vuurberg van het knappende rit; in massa van het dak gegleden, verspert allfi toegang: er valt niets meer te redden! Vreeselijk oogenblik De haren rijzen tebfl- ge bij 't hooren van den verschikkelijk angst der weerlooze beesten het brullen balken, het wringen en knersen, het spring11 j en rochelen, 't grijpt u in de ziel en rilling vaart u door de leden. Nog een oog® j blik en het koninkrijk met al dat voortreft lijke is, in letterlijken zin, in rook en vlanunf-' opgegaan. Is die schildering overdreven, waardele®U of hebben de jongste weken ons v/w !U droevige waarheid niet de sprekendste zen gegeven Een boerenwoning W 1 eenmaal meerendeels buiten de kom van V dorp of hoofdplaats, om bij de eerste ling van het vuur, van 't voordeel der aa'* zige brandbluschmiddelen te kunnen gel,'e^ Gevoelt ge dan niet met mij, dat het i» wordt te denken aan 't beramen van, fjl middelen, die bij eventueelen brand» eveneens van zulle een verschrikkelijke® kan redden Daarom herhaal ik de „is de inrichting onzer boerenwoning®1' verbetering vatbaar? Met andere wo0L] Kan er iets gedaan worden om het vei j den van vee te voorkomen?" Het UI van een dergelijk noodlottig voorval l®e er toe geleid tot het schrijven van deze y len. Mochten ze er toe leiden, ook °P j, gebied de belangen van den landman

Schager Courant | 1886 | | pagina 2