vond men vijf glazen bekers, in welke olijven lagen, die zoo goed bewaard waren geble ven, als waren ze van den laatsten oogst af komstig. In do huizen der bakkers zijn nog de ovens te zien, die zeer veel overeenkomst met de onze hebben. In 1837 vond men eenen goed gesloten ijzeren waterketel op den haard staan, en toon men dien opende, was het zich daarin bevindende water nog zeer goed van smaak. Alles, wat ik hier zoo opnoem, zijn betrek kelijk onbeduidende voorwerpen maar wan neer men er bij tegenwoordig is, wanneer ze gevonden worden en daarbij met zijne ge dachten stilstaat en bedenkt, hoevele eeuwen dit alles verborgen heeft gelegen en ze dan nog zoo goed bewaard voor den dag komen, dan moet het toch eenen verbalenden indruk maken. Is 't dan niet., alsof alles maar een droom, een vreeselijke droom is geweest? Men kan zich bijna niet voorstelt 5. dat er zooveel tussehen liggen en 't is als zal men elk oogenblik ook de inwoners zeiven voor zich zien Maar laat ik verder gaan Is 't niet opmerkelijk, wanneer men daar op een der muren van eene woning ziet staan „pas op den hond Dicht bij het huis stond ook inderdaad een hondenhok. Men zou zich bijna voorstellen, dat ook de hond, als uit een langen, langen slaap ontwaakt, opeens voor den dag zoude komen. Kik huis heeft naar den kant der straat eene plaats, in welke het huisgezin zich gewoonlijk over dag ophield. In 't midden daarvan bevond zich een kleine vijver of fontein, of tenminste eene waterkom, waarin men visschen bewaar de. Ter rechter en ter linkerzijde zijn kleine kamers, gediend hebbende tot slaapplaatsen of tot vertrekken, waarin men zich bij ongun stig weder ophield. Kortom, uit alles wat men hier aan de schoot der aarde heeft ontrukt, leert men op duidelijke wijie, hoe 't huiselijk leven te Pompeji was ingericht. In 1832 deed men eene zeer belangrijke ontdekking. Men groef namenlijk een bizonder schoon huis op. De binnenplaats was met 41 marmeren zuilen omgeven en in eenen hoek bevonden zich sierlijke nissen, waarin de huis goden geplaatst werden. In een dier nissen vond men een kippennest en daarin nog eieren. Men meende echter in datzelfde huis nog veel belangrijker ontdekking te doei» want men vond eene soort van boekerij of bibliotheek. Gelijk men waarschijnlijk zal weten, gebruik ten de ouden een geheel andera soort van papier dan wij. Daarenboven waren hunne boeken ook niet ingebonden zooals de onze. Men schreef op de zijde van een stuk perka ment en legde dit dan opgerold weg. Ook maakte men van den Papyrus, die in overvloed in Egypte groeide, groote vellen papier, waar op men met eene soort zwarte verf schreef. Zulke rollen nu werden in de opgegravene bibliotheek gevonden en waarlijk in geene ge ringe hoeveelheid. Men vond er niet minder dan 1700 Ze stonden netjes naast elkander. Men kan zich eenigermate voorstellen hoe groot de vreugde der ontdekkers was Nauwelijks had zich dan ook de mare hiervan verspreid of de geleerden stroomden toe, om zich aan deze bron van kennis te laven. Maar helaas wat men zich misschien bij 't vinden van en kele, bewaard geblevene voorwerpen niet had kunnen voorstellen, bleek nu maar al te dui delijk Groot eu grievend was do bittere teleurstelling 1 De gevondene rollen waren dooi de hitte van de asch geheel uitgebrand. Ver scheidene waren geheel verkoold en als men ze wilde oprollen, braken de bladeren, en de op de rollen geschrevene letters tergen dus verloren. Andere waren slechts bruin gebrand maar zoodanig met asch en aardeen steentjes vermengd, dat zij nog minder te gebruiken waren. Daar stonden nu de vinders met een bedrukt gelaat voor de vondst en hadden toch zoo gaarne gelezen wat er op had gestaan. Eindelijk kwam iemand op den inval, om de rollen eerst vochtig te maken en ze dan lang zamerhand te ontrollen. Bij enkele is dit gelukt maar de meesten liggen nog opgerold en wat men gevonden heeft is niet van zooveel belang als men wel had verwacht. Ziehier 't een en ander aangaande de oude stad. In de tijdschriften heeft men kunnen lezen hoe men, een paar jaren geleden, in 't opgegraven theater, 't zelfde stuk in werkelijk heid heeft opgevoerd wat er volgens de gevon den aanwijzing zonder de uitbarsting zou gegc- veu zijn. Zulk eene opvoering is waarlijk cenig in hare soort. Nog staat daar dcVcsuviusen dreigt weer met uitbarstingen. Misschien is - niet onbelangrijk, om do vuurspuwende ber gen nog wat van naderbij te beschouwen. Deutinchem P. v. d. Velde Mz. liinnenlandse/i Nieuios Schagen, 30 Maart 18S6. De Liefdadigheidsvoorstelling, alhier 11. Vrijdag gegeven, heeft in het geheel opge bracht f 02.10 waarvan f 30.32" afgetrokken moest worden voor den lieer Hart en eenige kleine uitgaven, als patent, enz. Voor de resteerende f 01.77' is door de Commissie aangekocht bij inschrijving van den 1 Ir. Jb. Govers, 150 Liters Gort a 10 ets. Jri. Kweldam, 475 Kilo Spek a 30 ets. Jn. de Wit, J 50 Liters Erwten a 1 l ets. en zijn deze levensmiddelen aldus verdeeld: aan 13 ps. i. 1/3 K. Spek, 2 L. Erwten, 2 L.Gort, 20 11 11 2 ii 11 3 11 n 3 n 11 14 7/ 11 4 ii 11 5 11 11 5 ir u Op de vergadering van de vereeniging „het Stamboek N. Holland," Woensdag 24 Maart te IToorn gehouden, is 0. m. besloten, 7 uitmuntende stieren beschikbaar te stellen, ter veredeling van het zuiver N. Hollandsch Rundvee. Verder is door die vereeniging het middel gevonden, om ons Hollandsch vee onder zijn waren naam in Amerika in te voeren, door het oprichten van een zijtak van genoemd Stamboek in de Vereen. Staten. Uit de brochure van den socialist Van Raay kan men heilzame lessen putten omtrent de toepassing der socialistische theóriën. Do- mela Nieuwenhuis, de afgod der socialisten, trekt, naar Van Raay verzekert, al de winsten die het blad „Recht voor allen" maakt. Hoor nu, hoe D. N. zijne werklieden aan dat blad behandelt. Van Raay schrijft: „De eerste weken was f 1.25 af 1.50 mijn geheele weekgeld. Zoo werd het langzamerhand grooter, totdat ik na verloop van een halfjaar p. m. f 5 verdiende. Wij leden toen letterlijk gebrek en meermalen hadden wij geen voedsel. „Alleen de gedachte hield ons staande: vrij te zijn en te kunnen strijden voor onze edele zaak. Maar toen reeds moest ik de schaduwzijde van het leven nog op een andere manier lee- ren kennen, men zei namenlijk dat ik van de partij werd onderhouden. Het tegendeel was echter waarIk kreeg altijd minder loon dan de anderen. Toen werd ik expediteur van „Recht voor allen." Mijne vrouw en ik samen verdienden toen f8.50. Zij schreef de adressen der expeditie. Nog altijd werd daar f 7 voor betaald. Toen ik ar D. N. opmerkzaam op maakte, dat dit veel te weinig was, daar ik twee middagen in de week moest verzuimen, s'avonds zeer laat zat te schrijven, in 't kort, nooit rust had, werd mij geantwoord: „dat moet je door je vrouw laten doen." „De man dus, die heette te strijden voor gelijk recht van man en vrouw, wilde in toe passing zien gebracht het stelsel van minder loon te betalen voor vrouwelijken arbeid. Dat was de eerste terugslag in mijne verwachtingen. De socialist D. N. was een ander dan de ka pitalist D. N. ttuitenlandsch Nieuws Belgische Onlusten. Te Luik en te Charleroi is Vrijdag 1.1. door de mijnwerkers en fabriekarbeiders de arbeid gestaakt. In groote getallen trokken de werkstakers naar de verschillende fabrieken om hen, die aan de werkstaking niet wilden deelnemen, het werken te beletten. Zij trokken de plet- terijen, glasblazerijen en smeltovens binnen en vernielden alles wat zij op hun weg tegen kwamen. Te Chatelet werd het telefoonkantoor overweldigd en de draden werden doorgesne den. Op de kreten der personen, die in het gebouw waren, is de gendarmerie te hulp gekomen en heeft het kantoor door de gre- visten doen ontruimen. Te Lodelinsart is alles kort en klein geslagen. In de glasblazerij van den heer Mondron is alles vernield, zoodat het werken onmogelijk is gemaakt. Ook in do glasblazerij van do firwa Dorlodct is niets gespaard gebleven. De woede der werkstakers kende geene grenzen. Do minste tegenstand werd door de uiterste daden van geweld beantwoord. I11 dea loop van den middag hebben de greves- ten al de glasblazerijen van Charleroi tJ premy, Jumct en llansart doorlooponP daar de grootste verwoestingen aantJj] Het etablissement van den heer Haud0l^.n het 't meest moeten ontgelden. Na den opzichter en een paarondergoscU gewond te hebben, begonnen de muiters 5000 in getal, aangevoerd door glasblad- den weg kenden, met de pijpen der olL, verlichting af tc snijden, ten einde vbdjjjS ploffing gevrijwaard te zijn. Zoodra dit was, drong in allerijl de bende in de kali die door do klerken snol werden ontij Papieren en boeken werden verscheurd j|'. magazijnen werd al het glaswerk stuk geslJ en daarna werd brand gesticht. In een ooii blik stond de inrichting, het model ej' glasblazerij, waar de nieuwste uitvind, met groot vernuft werden toegepast, aan kanten in brand. De meubels uit het L de rijtuigen uit den stal werden naar k gesleurd, met petroleum, begoten en in bri gestoken. v De gehoelo inrichting scheen een reusacht vuurpoel, die de lucht kleurde met somberen rooden gloed. Van alle ka® stroomden de raenschen toe, maar zij kont de fabriek niet bereiken, want de n™ waren meester van het terrein. Elessc| Champagne en Bourgogne werden uit j kelder gehaald en geledigd. Dronken ka liepen rond, prijkend met kleeren uit garderobe van den heer Baurloux en vrouw en dwongen de nieuwsgierigen, dit de nabijheid waren, om hen te groeten,2 kwajongens liepen met flesschen wijn n welke zij geducht aanspraken. Toen de lansiers kwamen, was de gr vernieling reeds geschied. De geheele iiirié van Baucloux, ter waarde van 3 ruillioen fiai waar '2000 werklieden hun brood haddei waar ieder jaar voor eene waarde van l: lioen francs werd omgezet, welke voor helft in handen der werklieden bleet, niets meer dan eene puinhoop. Niet de minste spijt wordt door de gre ten over hunne daden aan den dag gele ofschoon zij het zelf zijn, die de schade van zullen moeten dragen. Ook wordt 1 de minste vrees voor de vuurwapenen getoc het is zelfs meermalen voorgekomen, wanneer troepen vuur dreigden te geven, fi waaronder ook vrouwen, hunne borst blootten. Verscheiden personen zijn in de gevecl tegen de soldaten gesneuveld en zwaar gem geraakt. Alleen in het dorp Roux zijn Ti dag 18 dooden gevallen, terwijl eergist! weder van 14 dooden wordt melding gew Sedert Vrijdag morgen zijn te Charl niet minder dan 8000 man troepen aaat komen, en nog komen uit tal van gemeei klachten, dat zij niet voldoende tegen aanvallen der kwaadwilligen beschermd 1 Volgens een der Belgische bladen bad stad Charleroi Zondag een doodsch en tra voorkomen, alsof de stad door vijandel troepen was veroverd, waartoe do tul legerafdeelingen, die van alle kanten al' waren saamgetrokken, veel bijdroegen, burgerwacht is sedert Vrijdag 11 uro 'H gens, zonder ophouden op de been. Zij nu gedeeltelijk door troepen worden vervan! Zaterdag was haar dienst bijzonder moeit daar men voor de stad verontrustende tiji aanbracht, en men alleen op haar kon nen, om de grenzen van haar grondgebiff beschermen. Ten 4 ure werd Zondag tijding verspreid, dat de werkstakers de langs do brug van Marcinelle willen bm dringen, waarvan de toegang bewaakt door een pas aangekomen eskadron Ja! De Burgemeester 011 Schepenen, de P°' commissaris en andere autoriteiten W zich naar de brug. Zij was reeds door1 groote menigte bezet. N De burgemeester noodigde haar weg langs den anderen oever voort te of terug tc koeren. Hij ontving een onbe' antwoord, er ontstaat twist en dernM een charge in draf. Van dit oogenbhf alle toegang tot de brug verboden. deeling artillerie houdt op de brug lippeville do wacht en do andere Jr; worden opengedraaid. Zeer vele vrecm'de j' die zich ingesloten zien, verlangen do verlaten, wat hun zonder moeite w°' staan. Te 9 ure waren de straten verlaten. De inwoners voldoen aan lm der autoriteiten en blijven thuis. l' goed bewaakt. Overal 'doorkruisen dd

Schager Courant | 1886 | | pagina 2