Algemeen Advertentie- ZONDAG Nieuws- Landbouwblad. 18 APRIL. J. WINKEL, Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. 15"> Ao 1886 30ste Jaarna ii£. M 1977: SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentiën in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. UITGEYER TE SCHAGEN, Laan, Wijk D, No. 5. rü'.''y per iaar f 3.Franco per post f 3.6® Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels ƒ0.75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. ADG: v KERMIS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen Ier algemeene kennis, dat de Raad heeft besloten, dat de kermis in deze gemeente zal plaats hebben en invallen op Zondag, den 20en Juni a.s., des namiddags ten 4 ure, om te eindigen op Zondag, den 27en daaraanvolgende. Schagen, 13 Aprii 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. ir XXXIV. 0§0- De Groote Speculatie. Novelle van KARL BECK. VIII. Niemand was gelukkiger dan Mijnheer Reimann. Hij beschouwde zijn plan als zeker gelukt en de vijfmaal honderd duizend gulden zoo goed als ver diend hij bad toch den baron een vrouw met een paar millieen bezorgd. Een voortreffelijke speculatie! Zijne gedachten waren van nu af er op gericht, hoo hij zijn vermogen het veiligst zou uitzetten. Reeds d«n volgenden morgen ging hij naar een commission- nair die landgoederen verkocht, en gaf hem in last, naar een klein riddergoed uit te zien, dat te koop was voor een som van honderdduizend gulden, dio a contant zouden worden betaald. „Ziet gij mijn beste," zeide hij, terwijl hij een tamenhjk hoogmoedig gezicht zette, „wanneer men zulk een aanzienlijk kapitaal dadelijk betaalt, dan mag men er wel op rekenen, dat de prijs billijk gesteld zal worden. De meer te menseken, dio er too over gaan hunne goederen te verkoopen, doen het toch omdat zij geld Doodig hebbenwat baat het hen, wanneer zij het grootste gedeelte voor vier percent moeten laten staan-, dat is een slechte zaak want mot gereed geld kan men, wanneer men zich in industri- eele ondernemingen steekt, zeker het dubbele verdie nen. Doch wat ik nog zeggen wilde, het landgoed in kwestie, moet weder verpacht worden, er wordt gerekend op vijf procent, doch de eigenaar houdt het slot en do jacht aan zich. Niet omdat hij de hazen en patrijzen naar de markt wil zenden de hemel beware, maar om den adel der nabuurschap een adelijk genot te bereiden. Het slot denkt hij eenige weken in den herfst of in het voorjaar te bewonen, gedurende de zomermaanden geeft hij de voorkeur aan een der meest bezochte badplaatsen." „Zeer goed, mijnheer," antwoordde de commissionnair wiens nieuwsgierigheid was geprikkeld; „het is zeker W6l een rijk man, die het goed wil koopen; kent gij hem, mijn beste mijnheer Reimann „Of ik hem ken "Wat een vraag, daar ik bet - doch balt, dat zou te ver voeren; dus ik wacht uwe aanbiediDgeu en hoop, dat gij de zaak zult ter harte nemen. Adieu Adieu Mot eene lichte buiging verwijderde zich do huwelijksagent. „Die doet wel voornaam. Wat is hem overkomen bromde de commissionnair „hij ziet er bijna uit, alsof hij het landgoed voor zich zeiven wilde hebben. Zou h'j misschien geërfd, of in de loterij gewonnen hebben Zekerlijk welHet groote lot in de Ham Laat ons nogmaals een blik op de opper vlakte der aarde werpen, hoe geheel verschilt zij dan van die, welke door eene regelmatige, gelijkvormige schepping zoude zijn te weeg gebracht. Van de naar de hoogte gebrachte plaatsen der aardkorst is het water naar de lager liggende gevloeid; het vaste is van het vloeibare gescheiden, het eerste vertoont zich aan ons als vast land, door eilanden omgeven het andere als het vloeibare gedeelte, hetwelk wij zee noemen. Hoe lang na deze eerste omwenteling de oppervlakte in den toenmaligen toestand is gebleven, valt voorzeker zeer moeielijk te be- pakn-y- het kan honderde en ook duizende jaren geduurd hebben, maar zeker is het, dat het bij deze eerste omwenteling niet is gebleven. Hoewel de aardkorst door de altijd voortdu burger-loterij moet immers hier gevallen zijn; ik moet toch ook eens een lot nemen!" Den volgenden dag wist de halve stad te verfelle*, dat de agent Reimann den hoogsten prijs uit de Hamburger-loterij getrokken had. De geheele woreld wensehte hem gelukhij nam dit aan op een wijze, die wel is waar geene beves tiging was, doch ook geenszins voor eene ontkenning kon doorpaan. Dat er intusschen iets bijzonders met hem moest zijn voorgevallen, was reeds hieruit op te maken, dat hij verscheidene magazijnen bezocht, meubelen, zilverwerken, schilderijen en rijtuigen bezag, en nauwkeurig naar dun prijs vro'eg. Hij kocht wel is waar niets, doch liot zich uit drukkingen ontvallen, alsof het wel mogelijk kon zijn dat hij tot het een of ander besloot, wanneer men den prijs zoo billijk mogelijk berekende. Het grootste gedeelte van den dag zat hij tehuis en rekendehij ontwierp zijne begrooting, vooral, hoeveel de nieuwe huishouding op het slot wel zou kunnen kosten Do uitgaven der huishouding schatte hij op onge veer tienduizend guldendaarvoor zou men zicb zeer netjes en modern kunnen inrichten. Hedwig zou hem voorzeker met haar fijne smaak bijstaan. Hij wilde haar toch eens om raad vragen Hoe verbaasd stond hij te kijken, toen zijne vrouw hem rondweg verklaarde, dat zijn gedrag haar vol strekt niet beviel, hij moest zijne zaken niet ver- waarloozen, want het was beter een vogel in de hand, dan tien in de lucht. Men kan maar niet weten hoe de zaak met Ottilio en den baron zou afloopen, in ieder geval kon er aan eene nieuwe huishouding, aan den aankoop van een landgoed toch eerst gedacht worden, wanneer men het geld reeds in de zak bad. Met zijne vervelende toespelingen maakte hij zich maar belachlijk bij de menschen „Wat," riep bij in den hoogsten graad verontrust uit, „maak ik mij belachelijk Een man, die met één llag vijfmaal honderdduizend gulden heeft verdiend is nimmer belachelijk; grondeigenaar ben ik, een rijk man hen ik, ik wil partijen g< ven, ik wil den adel van den omtrek bij mij zien - en „Maar om 's hemels wil, bedaar toch wacht het toch eerst af!" zeide de vrouw met een diepen zucht) terwijl zij haren man met bezorgdheid aankeek. In dit oogenblik bracht een rijk gegalonneerd bediende eenen brief, dien mijnheer Reimann haastig openbraker viel een kaart uit, Hedwig raapte dio op en lasDe verloving barer eenige dochter Ottilie met mijnheer den baron Hugo von Falkenbagen, maakt bij deze bekend, de weduwe Helmenthal." „Spreek, wat zegt gij er nu van „Dat ik het zeer opvallend vit.d, dat oeno verloving rende afkoeling ook voortdurend in hardheid toenam, zoo hebben toch dezelfde oorzaken van vroeger ook latere doorbraken veroorzaakt. Maar juist omdat de aardkorst harder en dikker was geworden, moest ook de uitzettingskracht der dampen grooter zijn, de opheffing der vaste gedeelten met meerdere moeite gepaard gaan, en de naar buiten gedrevene massa hooger opeengestapeld worden, dan dit bij de eerste vorming het geval was. In altijd grootere tusschenruimten volgden nog meerdere omwentelingen op elkander. Gedurig was er meer tijd voor noodig, naar mate de aardkorst dikker was geworden, maar ook telkens waren de massa's grooter en daar om wordt het ook als zeker aangemerkt, dat de hoogste bergen der aarde, zooals de Andes, de Alpen enz. ook juist diegenen zijn, welke het laatst naar buiten zijn gedrongen. Maar zelfs na het tot stand brengen van de lataste algemeene opheffing der genoemde stoffen had er nog geene volkomene sluiting van do naar binnen voerende scheuren en spleten plaats. Op sommige plaatsen waren deze te groot, of hadden groote steenmassa's toevallig eene opening tusschen hare deelen zoo in het geheim, in zekere mate achter onzen rug om, is tot stand gekomen; dat is niet vriendschap pelijk en geeft niet veel uitzicht op uwe vijfmaal honderdduizend gulden." „O, de baron zal zijn woord houden, verlaat u daar gerust op 1 Zulk een eenvoudige, eerlijke ziel!" „Ach wat," antwoordde Hedwig bits, „de baron is veel slimmer dan gij, hij zal er zich wel voor wachten, u voor niet zulk een groot kapitaal in den schoot te werpen. De geschiedenis is veel te schielijk in haar werk gegaan; inplaats van die te bespoedigen, hadden er hinderpalen opgeworpen moeten worden, waardoor Ottilie in het nauw gebracht was geworden. Zij had ons het geld moeten garandeeren; zij zou bepaald woord hebben moeten houden." De woordentwist, die reeds vrij heftig begon te worden, werd hier gestoord door de binnenkomst van het jong verloofde paar, dat zich haastte den lieven vrienden, aan wien hot toch voornamenlijk zijn geluk te danken had, een bezoek te brengen. De verloving was geheel in stilte gevierdhaar moeder had liet zoo bevolen. „Nu lieve Ottilie, gij zult in uw geluk de arme Hedwig wel niet gemist hebben I" antwoordde me vrouw Reimann onvriendelijk. „Ach, gij zijt boos, mijn eenige vriendin vergeef mij, gij weet immers, hoe zeer ik u lief heb En beide vrouwen omhelsden elkander hartelijk. Mijnheer Reimann trok den jongen, zeer elegant gekheden man, in wien de bescheiden landman, met wien hij in het wijnhuis bad kennis gemaakt, moeielijk te herkennen viel, in een hoek en fluisterde, terwijl bij hem uitvorscbend aanzag„Nu, baronnetje, hoe staat het tusschen ons Ik heb woord gehouden En gij Verlaat u op mij, beste vriend!" antwoordde de barpn, terwijl hij hem hartelijk de hand schudde; „gij ontvangt het vierde gedeelte van het vermogen mijner vrouw Toen er een klein uur verstreken was vorwijderde het jonge paar zich weder, nadat Ottilie hare vriendin dringend gesmeekt had, haar toch zeer dikwijls te bezoeken; „de baron moet zijne verplichtingen te;en- over mijnheer Frank eeist aldoen, waardoor nij maar zelden en dan nog voor zeer korten tijd, in de stad komen kan. Zij had dus een vriendin noodig," voegde zij er bij, zich tot Mijnheer Reimann wendende „hij moest zijn vrouw nu de eerste dagen aan haar over laten. Het beste is, Hedwig, dat gij tot mijn bruiloft, die binnen eeD paar maanden zal plaats hebbbon, bij mij uw intrek neemt." „Ja, maar mijn man 1" „O geneer u niet! Ik zal mij wel weten te behelpen. Alleen vraag ik verlof, u dagelijks een uurtje te mogen komen bezoeken, lieve Hedwig." Wordt vervolgd

Schager Courant | 1886 | | pagina 1