DONDERDAG 6 MEI. A L G E M E E A D V E 11 T E N I I E x i e l \v s- Landbouwblad. schutterij. De Vlaamsche Vesper. Aangifte van Verhuizing. J. WINKEL, vo. 1886. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. TE SCHAGEN, 30st<» Jaargang JSo 1982 Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Uij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertenliën in het eerstuitkoinend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. MA: A Zakboekjes "Vrerlofg-ang,éï*a. De Burgemeester van SCHAGEN, brengt ter kennis van de verlofgangers der Nationale Militie in de gemeente, dat hunne onlangs opgevraagde Zakboekjes, thans weder ter ge meente-secretarie kunnen worden afgehaald. Schagen, den 4en Mei 1886. De Burgemeester voornoemd, G. L a n g e n b e r g. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie, bij verhuizing binnen de gemeente, der ingezetenen in herinnering, de volgende artikelen van het politie-reglement dezer gemeente, als: art: 11. In geval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan, binnen iïCïlfl slag'C'ïl, behoo- ren te worden kennis gegeven, ter Secretarie der gemeente, op den voet als hierna is be paald, te weten Historische novelle van MOEITZ LIL IE III. 4.) In de ruime, gotlnsche zaal van het raadhuis te Brugge, heerschle eene ongewone drukte. Het gerinkel van glazen hoorde men onafgebroken; door de kunstig met beschilderde ruiten voorziene vensters, vielen bonte lichtstralen in de ruimte binnen, in welke aan lange tafels de feestvierende heeren en dames, in bonte gewaden, zaten. He stadhouder, graaf Bunois, had den magistraat van Brugge bevolen, ter eere van den geboortedag van Philips den Schoone, koning van Frankrijk, een groot gastmaal aan te richten, en zich benevens zijne officieren en hofbeambten daartoe aangemeld. Der burgerij was het vrijgelaten, aan het feestmaal deel te nemen, doch de plaatsvervanger van den koning had duidelijk genoeg te verstaan gegeven, dat hij aan de deelname zou herkennen, wie de vriend en wie de tegenstander der nieuwe regeering was, en zich als de laatste te verklaren, was in deze booze tijden hoogst gevaarlijk. Daarom waren de rijke koop- en handelslieden der stad ook allen ver schenen, daarom ontbrak er ook niemand der aan zienlijke en gegoede gild meesters met hunne vrouwen en dochters, want dat deze laatsten mede gebracht inoesteu worden, was het uitdrukkelijke hevel van den stadhouder Deze zat in groot uniform onder een soort bal- dakin op de eereplaats aan tafel; naast hem, met de gouden ambtsketen versierd, Johann van Ruisberg, burgemeester van Brugge, met zijne gemalin. De randsheeren waren op verschillende plaatsen aan de tafel verdeeld, om daar de honneurs waar te nemen en als vertegenwoordigers van den stadhouder de gasten te onthalen en te onderhouden. Tegenover den stadhouder zat Peter Koning met zijne dochter; de moeder had er de voorkeur aan gegeven, in haar stil huis te blijven, doch de lakenfabriekant durlde het niet te wagen ook zonder zijne dochter te verschijnen en op die wijze tegen liet bevel te handelen. Hij zehe volgde insgelijks alleen het gebod van het verstandige nadenken, toen hij ter feestmaal ging; het kostte hem grootc zellbeheeischiiig, om mede te klinken op het welzijn van den Franse-hen koning. ÜITGEVER Laan, Wijk D, No. 5. Voor een geheel gezin, inwonende dienst en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van dit gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. art: 12. Overtreding van het vorig artikel wordt gestraft, met eene boete van een gulden. Schagen, 23 April 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGEN BERG. de Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van -SCHAGEN, roepen mits deze op, alle zoodanige in gezetenen, die op den len Januari 1886, hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden, benevens de zoodanigen, die zich van Buiteulandsch in deze Gemeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog in een der klassen van de Schutterij vallen, om zich tusschen 15 MEI en 1 JUNI aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente voor den dienst der Schutterij te doen inschrijven, zullende tot ont vangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal den gehaten onderdrukker van zijn ongelukkig vaderland. Men had hem als een der aanzienlijkste en invloedrijkste" burgers deze plaats aangewezen en wel is waar geheel tegen zijn wil, en hoe gaarne hij ook met een ander van plaats had verwisseld, zoo was dit uu toch volkomen onmogelijk. Geertruida, Kouing's dochter, baarde opzien en een ieder kende baar in stilte den prijs der schoon heid toe. Toen zij aan den arm van haren vader de zaal betrad, ging er een gemompel van bewon dering door de zaal en-aller oogen hingen aan de heerlijke gestalte, die in hare bescheidenheid deze stomme huldiging niet eens verstond. Het violet kleurig zijden kleed, hetwelk de regelmitige taille omsloot, harmonieerde voortreffelijk met de blanke tint der huid en met den kostbaren kraag van Brussel- sche kant, dien zij om den hals droeg en hetwelk alles getuigde van de welgesteldheid der draagster. Graaf Dunois had zichxiu den loop van het ge sprek meermalen tot Koning gewend en deze had zich met zijne gewone vrijmoedigheid uitgelaten. De stadhouder behandelde den patriciër met onloochen bare onderscheiding, waarin duidelijk het plan was te bespeuren, zijne genegenheid te winnen en zijn invloed dienstig te maken aan de belangen der Fran- scheti. Maar de lakenfabrikant deed zich ruiterlijk kennen als aanhaliger van den gevangen genomen graat Yeit van Vlaanderen, en sprak den wensch en de hoop uit, dezen spoedig weder zijn staat te zien binnen trekken. Wat hebt gij, ontevreden burgers, toch voort durend te klagen en te jammeren vroeg de stad houder tamenlijk mismoedig, terwijl hij het gesprek, waaraan Koning tevergeefs een andere wending trachtte te geven, weder opnaiu. ffMoestgij u onder eene sterke regeering, als die van den koning van Frankrijk, niet veiliger en dus ook gelukkiger gevoelen, dan ouder de onbeduidende Gravenkroon, die tot nu uw scliut en schild was? Wat wilt gij, kermisvolk, nog meer van ons, die op elke wijze u zijn tegemoet gekomen?" „liet is hier de plaats niet, heer, over zuike dingen te spreken," antwoordde Peter Koning, „maar daar gij wenscht te weten, van welk soort de bezworen van bet Vlaamsche volk zijn, zoo vergun mij het woord van een vrij man. Een gedeelte dier bezwaren hebben u voor eeuige weken de oudsten van het lukeninakeisgild reeds voorgedragenook lV;s per jaar 3.Franco per post f 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenliën van één tot vijf regels f 0 75 iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. worden gevaceerd op alle werkdagen, des voorin id- dags van 9 tot 12 ure. Tot naricht der belanghebbenden dient Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen, in het Rijk woon achtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot inschrijving in alle gevallen voor de ingezetenen van den hierboven bedoelden ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden vermeetien tot de vrijgestelden of uitgeslotenen tot den schutter lijken dienst te belmoren; dat zij, die bevonden zul len worden zich niet voor den len JUNI 1886 te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Be stuur ambtshalve worden ingeschreven, en terzake van hun verzuim in een geldboete vervallen, ter wijl dezelve daarenboven zonder loting zullen wor den ingelijfd. En worden overigens de ingezelenen aangemaand om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, en zich alzoo van hun juisten ouder dom te verzekeren, ten einde de inschrijving be- hoo ijkgeschiede, en zij alzoo niet komen te ver vallen in de straffe bij de Wet bepaald. SCHAGEN, den 1™ MEI 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, Burgemeester. DENIJS, Secretaris. ik zou daarbij tegenwoordig geweest zijn, wanneer niet deze wond aan de wang, die, gelijk gij ziet, nog niet geheel genezen is, mij znlks belet had. Gij hebt de deputatie afgewezen, lieer, baar verzoek voor niet vervulbaar verklaard, en toch is dat, wat wij verlangen, veel minder, dan hetgeen wij reeds in onze privilegiën sedert meer dan een eeuw bezaten." Altijd die privilegiën!" riep de stadhouder uit, terwijl hij de bokaal tamenlijk onzacht op tafel ne der zette, ffilc wil geene privilegiën, geeue bevoor rechting van den eenen stand ten nadeele van den ander! Onthoudt gijlieden dit nu eetis en valt mij niet weder met zulke dingen lastig; ik zou mij anders genoodzaakt zien, aan ontevredenen tot af schrik voor de partijgenooten een zeer ernstig voorbeeld te stellen. Wat verder?" //Ook de sterkste boog breekt, lieei, wanneer men hem te straf spant," zeide Koning bedaard. „Maar ik zie, gij maakt u drittig, heer, laat ons over iets anders spreken." /„Neen, neen I" haastte zich de stadhouder te zeggen, „ik wil weten, hoe de burgerij over on* denkt, en het schijnt mij toe, dat ik bij den rechten man heb aangeklopt, want bij God, gij spreekt in duidelijke woorden." „De Framche belasting-inners persen het volk tot op het bloed uit en gaan op de strengste en onverbiddelijkste wijze voert" ffZij moeten gestreng en onverbiddelijk zijn, zacht heid stond gelijk met zwakheid!" antwoordde graaf Dunois heftig. „Wanneer gij mij vraagt, heer, moet ik met al len eerbied u toch de waarheid zeggen, anders zou ik u bedriegen en gij zoudt misschien nimmer vernemen, wat ons ter neder drukt," verklaarde Koning. „De opbrengsten zijn langzamerhand on- overkoombaar geworden en nog altijd peinst de regeering op nieuwe belastingen, niettegenstaande de handel ter neder ligt en de verdiensten bijna geheel hebben opgehouden; uwe soldeniers miskennen het huisrecht, dringen onze woningen binnen en mis handelen de burgers en hunne vrouwen en dochters; ja, zij schamen zich niet eens, rustig huiswaarts- kcesende burgers op de straat aan te vallen en met de wapens op hen in te slaan." „Gij liegt, patroon!" schreeuwde de stadhouder, den bokaal 111 één teug ledigende; „dat i* de ma-

Schager Courant | 1886 | | pagina 1