Algemeen Advertentie- DONDERDAG A' lEl'W S- Laivdbouwbla». lo MEI. De Vlaamsche Vesper. J. WINKEL SCHUTTERIJ. Ao, 18SG. TE SOHAQE J Gemeente Schagen. J Bekendmakingen. tlinnenlandsch Nieuws Wordt Vervolgd. Vil 30ste Jaargang M 1984. ibc SCI ACER f Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- I'ag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's ïiddags 12 ure, worden Advertentiën in het srstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. C 0IIIIA VI. UITGEVER Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar ƒ3.Franco per post 3.60 AfzopderFke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels ƒ0.75 iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. pi Zakboekjes Yerlofgangérs. De Burgemeester van SCHAGEN, brengt kennis van de verlofgangers der Nationale Nilitie in de gemeente, dat hunne onlangs Opgevraagde Zakboekjes, thans weder ter ge- Deente-secretarie kunnen worden afgehaald. Schagen, den 4en Mei 1886. De Burgemeester voornoemd, G. Langenberg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ]il AG EN, roepen mits deze op, alle zoodanige in- zetenen, die op den len Januari 1886, hun 25ste rr van ouderdom zijn ingetreden, benevens de odanigen, die zich van Buiteulandsch in deze emeente gevestigd hebben, voor zooverre zij nog een der klassen van de Schutterij vallen, om :h tusschen 15 MEI en 1 JUNI aanstaande, ter cretarie dezer Gemeente voor den dienst der hutterij te doen inschrijven, zullende tot ont- ngst van hun aangifte te dier plaatse speciaal .irden gevaceerd op alle werkdagen, des voorin id gs van 9 tot 12 ure. 'istoriscle novelle van MORITZ LIL1E. IV. (Om Gods wil, wat deert u, meester Warnkelm? j zijt geheel en al in de war vroegen de om- mders, en de geheele vergadering liep naar den in toe, om te vernemen, wat er was geschied. „Slechte tijdingen bracht de man met moeite „O, God, wat moet er van worden Eindelijk was de man zich zeiven in zooverre '.ester, dat hij een geregeld verhaal kon geven. „De burgemeester is heden avond gevangen aomen, en geboeid op het slot gebracht, vertelde in korte, afgebroken zinsneden, „evenzoo de dste der kooplieden, Van der Straaten, en de vermeester van het schippersgild, Koert „Maar waarom, waarom?" vroeg men van alle len. r/De burgemeester en Van der Straaten moeten als Selaars dienen, opdat de rust in de stad niet ver- ard zal worden," ging Warnhelm voort, „en bij minste tumult dat er in Brugge mocht plaats ipen, wil graaf Dunois deze gijzelaars boven den imuur in het gezicht der geheele stad, laten langen." tr brak nu een ware storm van verontrusting en vele stemmen drongen er op aan, nog in en nacht de vernederende ketenen te verbreken, maas Buel moest al zijne welsprekendheid aan- iden, om de woedenden tot bedaren te brengen. 'Dat is nog niet alles," zeide de meester, terwijl zich het zweet van het voorhoofd wischte, „het lelijkste komt nog. Op de groote markt hei ft heden avond planken en balken aangebracht is men met het houwen van een schavot begonnen, hetwelk overmorgen vroeg hoort gij het, gij f. burgers van Brugge!? op hetwelk over- vroeg de oppermeester van het lakenwevers- Peter Koning, onthoofd zal worden." stilte heerschte er in de zaal op dit bericht; het was, alsof de schrik aller 'en verlamd had. Buel kreeg het eerst de spraak Tot naricht der belanghebbenden dient Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd, alle Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen, in het Rijk woon achtig, welke hun voornemen oin zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd. Dat de aangifte tot inschrijving in alle gevallen voor de ingezetenen van den hierboven bedoelden ouderdom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wanneer de belanghebbenden verineenen tot de vrijgestelden of uitgestotenen tot den schutter lijken dienst te behooren; dat zij, die bevonden zul len worden zich niet voor den l"en JUNI 1886 te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Be stuur ambtshalve worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in een geldboete vervallen, ter wijl dezelve daarenboven zonder loting zullen wor den ingelijfd. En worden overigens de. ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een geboorte-extract te voorzien, en zich alzoo van hun juisten ouder dom te verzekeren, ten einde de inschrijving be hoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen te ver vallen in de straffe bij de Wet bepaald. SCHAGEN, den len MEI 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG, Burgemeester DENIJS, Secretaris. an waar weet gij dat alles, meester Warnhelm?'' vroeg hij, terwijl hij dezen op den schouder tikte. „Begeef u slechts op de straat, dan zult gij insgelijks dit groote nieuws hooren," antwoordde deze. „Hier in deze afgelegen zaai wel is waar hoort en ziet men niets, en terwijl gij hier beraad slaagt en fraaie woorden wisselt, gebeuren daar buiten wonderlijke dingen." „Vertoont zich dan op straat onder de menigte een zekere opgewondenheid?" vroeg de voorzitter nu. „Vindt gij dat misschien vreemd, nu de aanzien lijkste mannen der stad, gelijk dolle honden geboeid, voortgi sleept worden, en men de verstandigsten en invloedrijksten onder ons als straatroovers behandelt, die men zonder genade het hoofd voor de voeten legt antwoordde Warnhelm geraakt. „Zeker vindt gij op straat voor dit late avonduur buitengewoon veel menschen, maar te midden daarvan kunt gij o de de hellebaarden zitn schitteren van de Franschen, die God moge vernieten, cn het kan zeer gemakke lijk gebeuren, dat ieder, die een onbedacht woord zegt, opgepakt en medegesleept wordt." Buel nam zijn voorzittersplaats weder in en ge bood stilte. Doch het gelukte hem slechts met veel moeite, de opgewondene gemoederen een weinig tot bedaren to brengen. »De treurige mededeelingen, welke ons zooeven onze vakgenoot, meester Wamhek gedaan heeft, doen het noodig schijnen, dat wij ons plan veran deren," zeide hij, Gn geen geval mogen wij het dulden, dat onze oppermeester op zulk eene sehan- delijke wijze wordt, vermoord. Wanneer de terecht stelling van dezen op overmorgen is bepaald, dan moeten wij een dag vroeger, dan wij vastge steld hadden, aan 'net werk tijgen, dus morgen om middernacht. Wilibald, u benoem ik tot aan voerder der gezellen, Warnhelm en mijn mede oudste, Moovlem, zullen mijne hoofdlieden zijn; ik bid u, nog een uur met mij bij een te blijven, opdat wij een geregeld plan kunnen opmaken op eendrachtig handelen komt het thans vooral aan." „Hebt gij bedacht, dat het leven van den bur gemeester en van den voorzitter van het koopmans gild in gevaar is, wanneer wij naar de wapens grijpen?" vroeg een der aanwezigen. „Dat zal nog het onderwerp van onze bijzondere overweging moeten zijn," antwoordde de oudste; „liet geldt nu de vragen te beantwoorden, of het doenlijk is, vooreerst het slot te bezetten, den Schagen, 12 Mei 1886. De uitslag der op Dinsdag 11 Mei jl. in het kanton Schagen gehouden verkiezing voor 2 leden der Provinciale Staten, is als volgt Van de 1962 kiesgerechtigden waren er 707 opgekomen, en wel in de volgende ver houdingen Anna Paulowna 32 Nieuwe Niedorp 31 Zuid-Scharwoude 32 Oudkarspel 57 Schoorl 27 Heer Hugowaard 43 Koedijk 29 Zijpe 41 Wieringerwaard 29 Bergen 32 Warmenhuizen 23 Schagen 72 Broek op Langendijk 47 Barsingerhorn 48 Oude Niedorp 15 Wieringen 31 Haringkarspel 31 Winkel 66 Sint Maarten 21 707 stadhouder en zijne raadslieden en generalen gevan gen te nemen, en dan onze landslieden te bevrijden." „Het slot is sterk gebouwd en heeft een zeer talrijk garnizoen; deze onderneming is daarom zeer gewaagd," meende een ander. „Intusschen moeten wij dit aan onze aanvoerders overlaten, zij zullen ongetwijfeld de juiste maatregelen nemen." „Wij willen een zeer nauwkeurig onderzoek instellen en daarnaar handelen," verzekerde Buel; „doch gaat nu naar huis, mijne vrienden, ver mijdt elk opzien en zoekt zijstraten op, alwaar gij weinig gevaar loopt, Fransche patrouilles te ontmoeten. En voor alles laat u niet in met de soldaten, zelfs al mochten zij u ook beleedigen; gij zijt weerloos en zoudt het onderspit delven, terwijl het onze vijanden wederom een welkomeue aanleiding zou zijn, nog scherpere maatregelen tegen de stad te nemen. Morgen om middernacht echter wij elkander hier weder; ieder wapene zich, zien zoo goed hij kan, en wanneer het mogelijk iszend hij de wapens vooraf goed ingepakt door een leer jongen hier naar het gildenhuis, opdat hij ze niet behoeft te dragen en bij de Eranschen geen ach terdocht verwelf. Vlaanderen boven V dat is onze sfijdkreet moge ds hemel onze rechtvaardige zaak gunstig zijn!" „Vlaanderen boven weerklonk het nu daverend door de zoaldaarna heerschte er een plechtige stilte. Ieder zwoer in dit heilig oogenblik goed en leven prijs te geven voor de bevrijding van het geliefde vaderland. Daarna vertrokken de gezworenen een voor een naar huis en wanneer zij een Fransche patrouille hoorde aankomen en het luid gelach en gebabbel der manschappen vernamen, verborgen zij zich in de schaduw der huizen en zetten hunnen weg niet eerder voort, tot de vreemde soldaten zich verwij derd hadden. Middernacht was reeds lang verstreken, toen ook de achtergebleven gildemeesters zich naar huis begaven. Hunne gelaatstrekken waren ernstig, maar in hun oog schitterde het vuur van blijden moed en hoopzij hadden zich nu vereenigd tot een plan, dat het koene werk moest doen gelukken, indien het maar eenigszins mogelijk was, hetzelve te volbrengen.

Schager Courant | 1886 | | pagina 1