i I I WINKEL Co., S F 1 E K Directeuren Gemengd Nieuws. B UB G EBLIJK E X STAND. Cwcmeeiïte §cliagTii. Gemeente Zijpe. Marktberichten. Advertentièn. van der Slok, Kaan, en Co. 3 Stoomkunstververij, Druk kerij, Chemische Wasscherij.jj te Schagen: de Heer L. DE WAARD, te Barsingerhorn: de Heer J. II. HAGEMffi. Timmerman, Blaauboer Co., t© Schagen, Kapitaal f /i00,000. De Directie. SPAANS Co. Concurrentie Schilderwerk Heeren Kaasmakers gewoed, stellen de verwoestingen als ernstiger voor dan men aanvankelijk vermoedde. Men kan zich niet herinneren, dat nog immer zulk een natuurverschijnsel te Madrid is waarge nomen. Regen en hagel vielen bij stroomen neder, vergezeld van donder en weerlicht en j een vreeselijken wind, welke de vensters der huizen stuksloeg, de schoorsteenen en dak pannen medesleepte, en zelfs rijtuigen deed omkantelen. De voetgangers zochten hun heil in de openstaande deuren der woningen, maar zij die daartoe geen gelegenheid hadden, wer den tegen den grond geslingerd, zoodat\ volgens een telegram aan de //Daily News" uit Madrid van Donderdagmorgen 260 personen werden gekwetst en 70 gedood. Verscheidene waschvrouwen, die aan den arbeid waren, werden in de rivier Manzena- ris geworpen, en 28 harer verdronken. De toren van een der kerken werd omvergewor pen. Verscheidene huizen liepen door het opgezette water onder. De daken van sommige waschhuizen stortten in en zeventien menschen werden onder de puinhoopen begraven. Alle boomen in de pascos zijn vernield. In bijna de helft der huizen, welke Madrid telt, zijn de vensters verbrijzeld. De gasthuizen zijn vol gekwetsten. Het aantal verongelukten is nog onbekend, want verscheidene ongelukkige lig gen onder de puinhoopen bedolven. Een der gasthuizen werd door den bliksem getroffen en een brand ontstond, welke echter spoedig kon gebluscht worden. De woningen der wer kende klasse hebben het meest geleden. Ook in de omstreken der stad is de schade ont zettend. De storm kwam na verscheidene dagen van buitengewone hitte opzetten. De Koningin van Spanje is den 17 11. bevallen van een zoon. - Op de stadscbool van Froij. in den staat New-York, weigerden dezer dagen de jongens de gehoorzaamheid. Zij verlangden dat er slechts één schooltijd per dag zou gehouden worden, en wel bepaald van 's morgens 8 tot's middags 12 uur. De jonge werkstakers hielden eene bijeen komst in de open lucht, trokken daarna met knuppels gewapend door de straten en dreigden met geweld ook zochten zij de leerlingen eener andere school te dwingen aan den opstand deel te nemen. Op eene andere plaats bij New-York eischten een honderdtal jongens eener school, dat de voor- en namiddagpauzen van 15 op 3o minuten gesteld zouden worden. Om een en ander nog mooier te maken zijn er daar te lande dagbladen, die zulke werkstakingen rechtvaardigeu door te beweren, dat de school jeugd tegenwoordig te streng behandeld wordt. Arbeidersverenigingen, zeggen zij, zijn bestemd om de gelijkheid onder het menschendom te bewerkstelligen, daartoe is niet noodig dat men zooveel leert; integendeel -- diegenen, die zich door kenis en wetenschap onderscheiden, zijn juist voorwerpen van wantrouwen. Andere voorstanders van werkstakingen daaren tegen schijnen met dien schooljongens-opstand minder goed gediend te zijn, omdat op deze manier de klad in de aflaire gebracht wordt 't wordt langer kwajongenswerk Eene Ontdekking. Bij de laatste onlus ten in Algerië werd de jonge graaf De V., sol daat bij een bataljon jagers, door een kogel in het hoofd gewond. Bij het heelkundig onderzoek in de ambulance schudde de officier bedenkelijk bet hoofd, terwijl bij tot een ambtgenoot zeide »de toestand is gevaarlijk, de schedel is open, zoodat men de hersens zien kan.» «Hebt gij mijn hersens werkelijk gezien vroeg opeens de patiënt, dien men waande dat bewusteloos was, «schrijf dat dan vooral aan mijn vader, want deze heeft mij soldaat laten worden om dat ik, naar hij beweerde, geen hersens had.« In een hut in het kreupelhout, op vier mijlen afstand van Eau Claire, Winconcin, is 1.1. Zondag eene vrouw, genaamd Lars Birndahl, 37 jaar oud, bevallen van vier jongens, die te zamen twintig pond wegen. Zij zijn alle vier goed gevormd en gezond en men voorspeld dat zij in bet leven zullen blijven. Ook de moeder is bijzonder wel. Zij is 16 jaren getrouwd en heeft voor deze vier, 6 kin. deren ter wereld gebracht, die allen in leven zijn I Te Görlitz, in Pruisen, kwam dezer dagen een kunstenaar, Windson genaamd, dieo. a. een kanon zou afvuren, dat op zijne schouders lag. blij had dat reeds meermalen met goed gevolg gedaan en was gewoon, het kanon eerst een paar malen af te vuren, terwijl het nog op het affuit 'ag. Zoo wilde hij ook te Görlitz doen en hij ging op, affuit zitten, het om zijne brandende sigaar boven het zundgat te houden. Het schot ging af en het kanon werd ten tweede male geladen. Wederom ging Windson op het affuit ztten, wederom bracht hij zijne sigaar boven het zundgat de toeschouwers hoorden een vreeselijken slag, het kanon was in stukken ge sprongen. Een stuk vloog tusschen arm en borst van Windson ver weg; een tweede sloeg hem den hoed van het hoofdvele andere stukken kwamen over de hoofden der toeschouwers tegen eenige boomen terecht, maar niemand was gedeerd, ook Windson niet. Had het kanon bij de ontploffing op zi]n» schouders gelegen, hij zou er niet zoo goed afgekomen zijn. Maar dat hij met den schrik vrijkwam, mag ook nu wel een wonder genoemd woiden. Verstrooid. Een beroemde Duitsch professor in de medicijnen, bevond zich dezer dagen in zijn studeer-vertrek, toen een zijner dienstboden met de boodschap kwam: „dat mevrouw order had gegeven om de kamer te doen." De geleerde heer wist heel goed, dal wat zijn vrouwtje eenmaal in het hoofd had, niet bij baar in de beenen zat; hij schikte zich in zijn lot, nam hoed en wandelstok en ging een wandeling maken. Onderweg peinsde hij druk over het gewich tige werk, waarmede hij juist bezig was, toen hij op zoo onaangename wijze werd verjaagd, en hij kuierde door de drukke straten, zonder rond te kijken of op de voorbijgangers te letten. Eensklaps, en terwijl bij zijn wandelstok op bevallige wijze liet heen en weer slingeren, be merkte hij dat de menschen naar hem keken. Sommigen bleven stilstaan, anderen proestten van het lachen en enkelen die hem kenden, hielden hun zakdoek voor den mond om hun hun groote vroolijkheid te beteugelen. «Zon derlinge lui," dacht de geleerde heer, «er is in de straat hoegenaamd niets te zien waar zij zoo veel pret over kunnen hebben. «Professor, jirofessor,« werd eensklaps achter hem geroepen. «Wat is er aan de hand vroeg onze maat, toen een koopman, een zijner patiënten, op hem toetrad, »U bent toch gezond en wel hoop ik «Gelukkig ja, professor maar doe me het ple zier en kijk toch eens naar uw wandelstok.» Verbaasd haalde de geleerde zijn wandelstok onder zijn arm uit en onwaarde, dat hij in zijn verstrooidheid met een splinternieuwen, langen ragebol uit kuieren was gegaan. «Nu begrijp ik waarom de lui zooveel pret hadden," zei de man en liep op een drafje naar huis, want hij begreep toch nog wel dat de dienstbode onmogelijk met zijn heuschen wan delstok de kamer aan kant zou kunnen maken. Als uitstekend veevoedsel gebruikt men in de Drentsche dorpen sinds jaren met het beste gevolg de groene uitschietende rogge. De voor zoodanig doel bestemde rogge wordt vroeg tijdig in den herfst (September) uitgezaaid, flink gemest, en daarna met schoorsteenroet bestrooid. Het best geschikte voor zoodanig doel is de Sint Jans rogge, waarvan men veeltijds in den voorwinter afsneed, doch het voeren van groene rogge in dien tijd des jaars schijnt minder te bevallen, zoodat men daarvan afziet. De groene rogge wordt in haksel en den paardeu en koeien als aanvulling tongediend. De advertentiekolommen der bladen wor den over het algemeen niet als de meest onder houdende lectuur beschouwd. Toch vindt men juist in die kolommen allervermakelijkstsstaalijes. Onlangs bedankte een jongmensch per advertentie zijn meisje. Nu lezen wij een oproeping van «personen, die genegen zijn, een gedeelte van hun fortuin aan een of andere instelling van weldadigheid te vermaken, onder voorbehoud dat bun levenslang de rente daarvan worde uitgekeerd. De schoonste gelegenheid wordt hiertoe aangeboden. De noodige zekerheid voor rentebetaling kan verschaft worden." Wel vriendelijk Ingeschreven van 15 tot en met 18 Mei 1886. Geboren Trijntje, dochter van Cornelis Roos en van Guurtje Zeeman. Ondertrouwd Aris Droog, jm. 22 jaar, wonende te Haringcarspel en Trijntje Kruit, jd, 20 jaar, wonende te Schagen. Getrouwd Overleden Geeile' Ingeschreven 7 '14 Mei 1886. Geboren Grietje, dochter van Jan Eriks en Dieuwertje Schoorl. Trijntje, dochter van Jacob van Scheijen en Aagje Bakker. Trijntje, dochter van Jan Kistenmaker en Trijntje Del ver. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Jacob Stam, jonkman landman 23 jaar, en Jansje Meijer, jongedochter, zonder beroep, 24 jaar, wonende te Zijpe. Klaas de Wit, jonkman landman, 24 jaar, en Bregtje Schrieken, jongedochter, zonder beroep, 18 jaar, beide wonende te Zijpe. Overleden Maartje YVagenaar, 16 jaar, dochter van Cornelis- en Antje de Boer Jannetje Loddert 76 jaar, wed, van Pieter Jongejan. Henderina Anna Swaerts, 13 jaar, dochter van Anthonie Jacobus- en Neeltje Mooijboer. ITOORN, 13 Mei. Aangevoerd: Kleine Graskaas hoogste prijs f 29.— idem Hooi- f Comm. Hooi- f 25.— Middelbare id. f Aangevoerd 246 stapels, wegende 67,505 KG. HOORN, 15 Mei. Aangevoerd: H. L. Rogge f - a 2 Tarwe f 6.50 a 8— 6 Gerst f 4.25 a 5.50 3 Haver f 3.75 a 4.50 i Witte Erwten f 8.— a 10 5 I Groene f 11 50 a 13— Grauwe f 13.— a 17— Vale f 9.a 14— Bruine Boonen f 6.50 a 14. Geelo fa Witte f 8.75 a 14— Paarden f 5.75 a 7— Mosterdzaad f a 19 f a f a -.- f 50.— a 200— f 150.- a 250— f 4.— a 14 f 17— a 36- f a f 6— a 14— f 14— a 23 f 5.a 9. f —.60 a 7— f —.80 a 8.50 f -.75 a 1.75 f .425 a .50 t 3— a f 2.75 a 3— f 3.50 a Karweizaad Koolzaad 6 Paarden 91 Koeien 46 Kalveren 900 Schapen Spriugrammen 1000 Lammeren 51 Varkens Zeugen 110 Biggen 16 Bokken 10 Geiten 30 Kippen Eenden 2342 Koppen Boter, 5.2. lood 10 H. L: Aardappelen KG. Roode Aalbeziëii Zwarte 18700 Kipeieren 5900 Eendeieren manden Peren Appelen KG. Hazelnoten p 100 G. f a Kieviest-eieren 8 tot 10 conts het sluk. De handel was matig. ALKMAAR, 17 Mei. Aang voerd Koeien f a 384 vette Kalveren f 25.a 110. 22 Nuchtere Kalveren f 4.a 15. 8 Schapen f 26— a 95 vette Varkens per P. f .38 a 49 26 Magere dito f 14,— a 18— 1 Bok f 7.a PURMEREND, 18 Mei. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 243 stapels Kleine en stapels Middelbal e. Prijs Kleine f 28.50 a Middelbare f a per 50 KG. Boter f 0.95 a f 1.05 per KG. Vette Runderen f —.72 a —.80 per KG. Handel vlug. Vette Kalveren prijshoudend; f .60 a 80 per KG. Handel stug. Nuchtere Kalveren f 3—a f 7Handel stug Vette Varkens t - .40 a —.50 per KG. Handel stug. Schapen, van f 8 tot f 25 per sluk. Kipeieren f 2.50 a 3 25 Ganzen f a Zwanon f 3.25 a Kievi 'ts-eieren cents per stuk. In de op te richten Kaasfabriek te OUDE NIEDORP, worden verlangd om als kaasmakers werkzaam te zijn, gehuwde lieden, van onbe sproken gedrag, zonder kleine kinderen. De voordeelen aan die betrekking verbonden zijn: boven en behalve het genot van vrije woning, licht en gebruik van steenkolen, 10. 's weeks. Zij die voor bovengenoemde betrekking in aanmerking wensclien te komen, worden ver zocht zich in persoon aan te melden bij den Heer J. ROS aldaar, op Vrijdag 28 Mei e.k. onder de firma gevestigd te NIEUWE NIEDORP. H. J. K. v. d. STEEN. J. BREEBAAT Kz A. J. KAANJ. ZIJP Kz. J. VAN DER STOK. De vennootschap //NoordHollandsche Bank" neemt gelden in Depot tegen eene rente bij overeenkomst vast te stellen. Plaatst geld onder borgtocht, hypothecair verband enz.belast zich met In- en Verkoop van EFFECTEN, COUPONS enz. en met alles wat tot den werkkring van de Vennootschap kan gerekend worden te belmoren. Het kantoor wordt gehouden ten huize van den Heer J, VAN DER STOK te Nieuwe Niedorpiederen Dinsdag van 10 12 uur, bij W. ROGGEVEEN Cz. te Schapen, iedereu Donderdag van 10 12 uur en bij Jb. ZEI- LEMAKER in de //Witte Engel" te Hoorn, iederen Zaterdag van ÏO1^ 121/, uur. Aflevering' Yerfgoederen 11 LL H" h» 3 ÏQ ?5 X O ES30S; JDepöts, Heerenstraat E, 32. naast Hotel „Vredelust"' Maandagmorgen geregelde verzending van Goederen. Goederen. Korter tijd. onder de firma: P. TIMMERMAN Da. J. M. KOELMAN. P. KRAMER Hz. K. E. NUMAN. Aansprakelijk voor het geheel. De Vennootschap jWRSTFRIE- SCHE JA AN IK", onder de firma TIM MERMAN, BLAAUBOER C°., te Schagen, neemt geld in depot tegen eene rente bij het deponeeren, vast te stellen. Plaatst geld onder borgtocht, hypothecair verband enz,, belast zich met den in- en verkoop van effecten en in het algemeen met die werkzaamheden, welken tot haren werkkring kunnen gerekend worden te behooren. liet kantoor wordt gehouden aan de marko te Schagen, en is geopend iederen werkdag van 9 12 uren. De PLATTELANDSS E BANK- VEREENIGING, gevestigd te Bar singerhorn, onder de firma SPAANS Comp, geeft voortdutend gelden in deposito tegen 4, 4x/g en 43/4 pCt. 's JAARS, alnaar gelang der voorwaarden welke bij het de poneeren der gelden worden overeengekomen. Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verboopen van BINNEN- en BUI- TENLANDSCHE effecten, coupons enz., en disconteeren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsinger horn, eiken werkdag van 10 tot 12 ure, eu op den wekelijkschen marlkdag te Schagen, ten huize van CORNs. IvOS, firma KNIKKER, van 10 tot 12 uur. Door daling der prijzen, en voordeelig inkoopen, Standhoudende verfwaren, naar den aard van het werk klaar gemaakt. Spoedip dtoop. Laap in prijs. LAKKEN, VERNISSEN, 0LI.ëN,: sas, enz. N. Laagzijdo B, 98. Anth. ggakkcr, [luis- en Rijtuigschilder, Glazenmaker en Kamerbehanger. Veel verbeterd SCHAGER KAASKLEURSEL, krachtig en natuurlijk van kleur, voordee- lip in het pebruik en poedkoop. Kaasfabrieken, die bij eenige Liters kunnen inslaan, extra voordeelig. Wordt desverkie- zende op probering afgegeven. Eén kruikje 3.5 CJtS. Drie kruikjes Per Liter f 2.00. B, 98. Anth. Bakker, Schagen.

Schager Courant | 1886 | | pagina 5