«fons. DENIJS, „Voor 't Jonge Volkje", P. LOUWERSE, SPEELGOED, GALANTERIEËN, ENZ. ANEKDOTEN-MAGAZIJN, DANKBETUIGING, lult B Uil GEUL UK EN STAN O Cwcaïeeiale Sclaageii. Gemeente XIjpe. Marktberichten. Adverten tien It ALBUMS, Wed. II. BEEKMAN Hoogzijde, E 9, Schagen. IKHim-ÏÏMi, De Kleine Kapitalist, Prijs f 1.25. Concurrentie Schilderwerk Heeren Kaasmakers!!! li JiJil. 1JKEMA to VGronte Aflevering tietan voorlanden: I2e jaargang Een Müncher blad geeft de geschiedenis eener samenzwering. Een oude leeraar aan een gymnasium had het nooit zoover kunnen brengen, dat hij orde hield in zijne klasse. De leerlingen kwamen steeds op school zonder huiswerk ge maakt te hebben, en veroorloofden zich gedu rende de les alle mogelijke dwaasheden. Dedocent was daaraan reeds zoo gewend, dat hij het niet eens meer merkte. Op een dag spraken echter de leerlingen af, dat zij den volgenden morgen hunne les behoorlijk zouden keunen, en zich gedurende bet geheele uur voorbeeldig zouden gedragen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Toen den volgenden dag de leeraar het schoolvertrek binnentrad, was de klasse zoo stil als een muis. Verwonderd keek hij rond. Hij gaat naar den katheder en legt er zijn boeken neer. Hij begint zich ongerust te gevoelen. De les begint. On berispelijke antwoorden worden gegeven. De Livius in zijne hand begint te beven. Deverdeie vragen van den »professer" worden keurig be antwoord, de geheele klasse zit er in het diepste zwijgen bij. Plotseling trilt de oude lieer over het geheele lichaam, werpt zijn boek weg, en roept met stentorstem, dat is een schandelijke samenzwering Rozenolie is een bijzonder geurig en gewild artikel in de oude en in de nieuwe wereld, en in Bulgarije wordt het op groote schaal vervaardigd. Naar openbaar gemaakte handelsverslagen beeft genoemde Balkan-provincie ten vorigen jare opgeleverd 23oo kilogram rozenolie, die a 700 franken per KG., eene waarde vertegenwoordigde van 1,610,000 tr. Sedert een paar jaren wordt ook te Leipzig rozenolie vervaardigd. De proeven in deze rich ting genomen, hebben de verwachting verre overtroffen, zoodat er in dit jaar veel grooter uitbreiding aan zal worden gegeven dan vroeger. In de omstreken van Leipzig treft men thans op uitgestrekte akkers, in plaats van veldvruchten, niets anders aan dan exemplaren van rosa canina. Naar de genomen proeven te oordeelen, is deze soort van roos het meest geschikt tot het win nen van rozenolie. Ook in andere dan de Nederlandsche kolo men hebben de landbouw-ondernemingen een zwaren strijd om het bestaan vol te houden. Zoo wordt uit Engelsch--Indië medegedeeld, dat de productie van thee daar steeds zorgwekkend toeneemt, ofschoon de prijzen uog altijd dalen de zijn. Veel kwaad wordt daaraan nog gedaan door de oprichting van nieuwe ondernemingen die, op veel spaarzamer voet aangelegd, nog met voordeel werken, terwijl oude tuinen of met verlies blijven planten of moeten sluiten. Hierbij komt dat Ceylon zich voorbereidt op de tbeemarkt als machtig en gevaarlijke mededin ger op te treden. Pot nu toe is de thee-op brengst van Ceylon naast die van Indië nog ge ring te noemen. Toch is die cultuur op dat eiland binnen weinige jaren zoodanig toegeno men, dat men Indië vreest indien dit zoo voort gaat, den thee-uitvoer van Ceylon tot 70.000.000 pond per jaar te zien stijgen. Er is op Ceylon veel dat daartoe medewerkt. Het eiland brengt eene uitmuntende qualiteit van thee voort, gelijk staande met de beste Indische; de grond kan an derhalf maal zooveel opleveren als in Indië, het klimaat is voor de cultuur beter te vertrouwen, werkvolk gemakkelijker verkrijgbaar en het product is goedkooper daar aan boord te krij gen. Buitendien doen de Ceylonsche theeplanters bun voordeel met de ervaring hunner vakge- nooten in Indië en dragen zorg hunne fouten te vermijden. Het is dus buiten twijfel,dat Ceylon als thee-land in zijn opkomst is, en snelle uitbreiding dier cultuur daar verwacht moet worden. Geen vreemder ding in de heele wereld dan een menschenhart. Coquette meisjes gebrui ken vaak het hart van een jongen man als een stuk speelgoed- Bij sommigen is bet week, bij anderen hard als van steen. Alleen weeke har ten kunnen breken. Velen laten het hart in de schoenen zinken, om dit te voorkomen steekt men er wel eens een riem onder; weer anderen dragen bet hart op de tong, ja enkelen bebhen in het geheel geen hart. Weinigen dragen het op de rechte plaats maar nu wordt als feit toch medegedeeld, dat bij een militair in het hospitaal te Weltevreden (OostIndië) bet hart, in plaats van in de linkerinde rechterborst, holte gelegen is en alle andere organen op na tuurlijke wijze gelegen zijn. Voor zoover bekend is zoo iets nooit tevoren geconstateerd. Hopen wij nu maar, dat het denman goed blijve gaan al draagt hij het hart niet op de rechte plaats. De ongelukkige gewoonte van vele Ber- lijnsche vrouwen om een brandijzer bij zich te dragen, om het baar op het voorhoofd voor zij in een concert, of balzaal verschijnen, nog even te krullen, had op den tweeden Pinksterdag bijna de oorzaak geweest van het verlies van een menschenleven. Een jong meisje ging in het café Bellevue te Rummelsburg in de toiletka mer, haalde een brandijzer voor den dag, dat zij in de gasvlam heet maakte en krulde zich bet haar. Zij kwam echter te dicht bij de vlam en luid schreeuwend snelde zij, een vuurzuil I gelijk, in den dicht bezetten tuin. Verscheidene heeren, die te hulp snelden, scheurden haarde brandende kleederen van het lichaam en zij mochten er in slagen het meisje van een an ders wissen dood te redden, ofschoon liet meisje ernstige brandwonden heeft bekomen. De kantindustrie schijnt een nieuwe vlucht te nemen. Een Deensche dame, Sara Rasmussen, is verleden jaar uitgenoodigd te j Budapest te komen om daar aan leeraressen on derwijs in het kantwerken te geven. Zij nam die uitnoodiging aan, en voerde eenwe door haar 1 R uitgevonden gereedschappen in, die in de vak bladen reeds meermalen met lof besproken wer den. Deze proef viel zóó goed uit, dat de Hon- gaarsche Regeering onmiddellijk onderhandelin gen aanknoopte over de beste wijze om leera ressen in het kantwerken te vormen, en zoodoende het kantwerken tot een gewichtigen tak van volksnijverheid te verheffen, waartoe vooral de zuidelijke streken van Hongarije zich bijzonder goed leenen. Na een vrij lang verblijf in het Koninklijk seminarium te Budapest, is Mevrouw Rasmussen naar Kopenhagen teruggekeerd, en heeft dezer dagen opnieuw een dergelijke uitnoodiging uit den Elzas ontvangen. De Deensche Regeering begint reeds de aan dacht op haar arbeid te vestigen, en in Berlijn is men bezig haar methode op bevattelijke wij ze bij het publiek in te leiden. Ingeschreven tan 19 22 Juni 1886. Geboren Cornclis Christophorus, zoon van Cornelis van der Meulen en van Anna Catha- rina Sijbecarspel. Ondertrouwd en Getrouwd, Geene. Overleden Aaltje den Hartog, oud 84 j r 3 md. Klaas Boonacker, oud 4 md. 2 weken. Ingeschreven van 11 18 Juni 1886. Geboren Willem, zoon van Jan Breed en Trijntje Zeeman. Macliiel Adriaan, zoon van Jan Jimmink en Adriana Visser. Maartje, dochter van Pieter van der Aarde en Grietje Brommer. Hendrik, zoon van Lourens Tijma en Geertje Pie. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Trijntje van Scheijen 1 maand dochter van Jacob- en Aagje Bakker. 2 Haver 2 Geele Witte Paarden Mosterdzaad ICarweizaad Koolzaad 7 Paarden 7 Koeien 11 Kalveren 200 Schapen Springrammen 50 Lammeren 24 Varkens 2 Zeugen 108 Biggen 10 Bokken 7 Geiten 25 Kippen Eenden ALKMAAR, 21 Juni. Aangevoerd. 2 Koeien f 189.— a 220.— 493 vette Kalveren f 35. a 140.— 26 Nuchtere Kalveren f 8.— a 19.— 463 Schapen f 20. - a 38.- 1 Lam f 12 a 173 vette Yarkeus por P. f -.36 a -—40 30 Magere dito f 14, a 20.- 1 Bokje f 6. a 1 klein Bokje f .70 a ITOORN, 17 Juni. Aangevoerd Kleine Graskais hoogste p -ijs f 27.50 idem Hoji- fConim. Hooi- f 24.50 Middelbare id. f Aangevoerd 471 stapels, wegende 115,803 KG. HOORN, 19 Juni. Aangovoord: H. L. Rogge f .- a 3 Tarwe f 7. a 8.— 4 Gerst f 4.75 a 5.50 f 4.50 a 4.75 Witte Erwten f 9.— a 10 Groene f 10.- a 12. Grauwe f 13.a 15 Vale f 9.a 12 Bruine Boonen f 10.a 13. fa f 9.— a 12.- f 6.- a 7.— f a f a f a f 60.— a 175.- f 125.— a 175. f 7.— a 18.— f 24.- a 32.— f 7.a 13.— f 10.— a 22.— f 30 a 40. f 6.— a 9.— f —.90 a 5 f 1.- a 6.50 f -.90 a 1.50 f a 2571 Koppen Boter, 5.2. lood f .47 a .525 105 H. L. N. Aardappelen t 6.a 6 50 KG. Roode Aalbeziön f a Zwarto f a 800 K.G. Kruisbeziën (R). f 6.a 7. 14200 Kipeieren f 3.50 a 4. Eendeieren f a manden Peren f a Appelen f a KG. Hazelnoten p 100 KG. f a Kieviest-eieren 8 tot 10 cents het stuk. De handel was matig. PLRMEREND, 22 Juni. Aang voord Kaas. Aangevoer I 535 stapels Kleine on staprns Middelbate. Prijs Kleine f 27.50 a Middelbare f a p.,r 50 rq. Botor f —.90 a f 1.— per KG. Vetto Runderen f - .78 a —.84 per KG. Handel vlug. Vetto Kalveren hoog in prijs; f .04 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalvoren f 8.a f 18. Vette Varkens f - -.38 a —.46 p>r vlug. Schapen, van f 8 tot f 26 per stuk. Kipeieren f 3.50 a 4 Ganzen f a Zwanen f 3.25 a Ivievi ts-oicren cents per stuk. a —86 Handel vlug KG. Hande 01») (Ie Kermis is de ondergeteekeude ruimschoots voorzien van Iloogzijde. Schagen. De Schooljeugd te Valkoog dankt bij deze hartelijk den kindervriend Ds. II. van der HOEVEN, voor de prettige uren, haar ge geven in het laten bijwonen der kindervoor stelling ,/lIoldens Marionetteu-Théatre, op 23 Juni 1886. Namens 't jonge Volkje, N. van ALBaDA, Hoofd der School te Valkoog:. Maakt op bestelling alle soorten van als: SeMIiesiJea. BsaceleUea, Broches, Ballon, Ke.tUn.gei,, Bouqiettei, ons., ons. Zendt leekeningen op franco aanvrage. van bevat de tot 31 December 1885 uitgelote seriën van 46 preuiieleesiillgen, be nevens een in 12 maanden verdeelden uitlotings-kalender voor 1886, van alle bestaande premieleeningen. Dit bock in 8°. formaat, gedrukt op zwaar papier, is S El?AA SS voor eiken fondsen houder of effectenhandelaar. Alom verkrijgbaar bij den boekhandel alsook bij de Uitgevers, Amsterdam. B H £2 Co. Door daling der prijzen, en voordeelig inkoopen, Standhoudende verfwaren, naar den aard van het werk klaar gemaakt. Spoedig droog. Laag in prijs. &AXB8V, VEMïSSMh OLHV, es.3i ei2, N. Laagzijde B, 98. Alttll. Slakker, Huis- en Rijtuigschilder, Glazenmaker en Kamer behanger. Veel verbeterd SCPIAGER KAASKLEURSEL, krachtig en natuurlijk van kleur, voordee lig in het gebruik en ooedlcoop. Kaasfabrieken, die bij eenige Liters kunnen inslaan, extra voordeelig. Wordt desverkie- zende op probering afgegeven, t Eén kruikje 35 <Ct$. Drie kruikjes f M Per Liter f' 2.DÖ. Laagzijde, B, 98. AfiltSl. Hakker, Schagen. 1 Bij de Uitgevers KüPPERS LAUREY te Haarlem is verschenen en alom verkrijg baar gesteld de Eerste Aflevering van het lijdsclrift voor. beminnaars van Ilumor en Satire en voor Verzamelaars van Anekdoten, Snedige Gezegden, Extemporés enz, MBRBBUK De Herdruk van dit tijdschrift verschijnt in aflevering van 3 vel druks, royal 8°. Vier afleveringen vormen een deel. De in- teekenaren ontvangen gratis titel en omslag van eiken jaargang. De prijs van elke aflevering is slechts VIJE EN TWINTIG CENTS. Aangemoedigd door het kolossale succes dat de eerste druk van dit tijdschrift heeft ondervonden, aarzelen do uitgevers geen oogenblik den Herdruk het licht te doen zien. Het Anekdoten-Magazijn is een welkome luiend in het huisgezin. Het geeft vroolijk- veid aan den droefgeestigen en hernieuwden levenslust aan den zwaarmoedigen mensch. Hij, die van tijd tot tijd eens hartelijk lachen wil, (wie onzer zou daarop niet ge steld zijn) abonneere zich op het waarlijk geestige r ANEKDOTEN-MAGAZIJN, Alle Boekhandelaren en Postkantoren ne" men bestellingen aan. Bij toezending per post wordt de prijs per jaargang of deel net 10 cents verhoogd. u ONDER REDACTIE VAN en met medewerking van ANTH. L DE ROP, WILLEM OTTO, GERARD KELLER, J. WORP, AG AT HA, PHILLIPPINE, EIORA DELLA NEVE, II. J. KREBBERS, J. G. GREIVE, Dr. R. SIN IA en vele anderen. Dit algemeen bekende tijdschrift verschijnt in twaalf EUaaiUlelijkSCiie aüc- vcringen met AILMAïïLU.i, samen uitmakende 33 vellen druks, prijs f 4.40. In iedere aflevering 1 gekleurde titelplaat en in 't geheel ongeveer 200 praektig'e houtgravuren jaar.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3