JACHT WATBR klPlïMJ. tiuitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws. M a r k t b e r i c 6;. Adv er ten tién. li li s .1 v i 1. n o n li Proefnummers kosteloos. Deze week bad te Gorinchem een treurig geval plaats. De G5-jarige vrouw van Joh. Dam, lijdende aan rheumatiek in haar beenen, had de onvoorzichtigheid, die met petroleum te wrijven, en zich daarna op een stoof met vuur te plaatsen. Doordat zij haar beenen te veel met petroleum had besmeerd, viel er een druppel in het vuur, waardoor een vlam ontstond, en de vrouw haar linker been tot boven de knie deerlijk heeft gebrand Terstond werd zij door haar man uit dien benarden toestand geholpen en naar het gast huis vervoerd. Een vermakelijk voorval had dezer da gen in een der keeten, welke tot verblijf dienen van de werklieden aan de Tjonger, plaats. Een paar ambtenaren meenden te heb ben opgemerkt, dat in een keet sterke drank werd getapt zonder vergunning. Zij gingen er dus binnen en vroegen aan de aanwezige vrouw ieder een borrel. Na dien onder een gezellig praatje genoten te hebben, vroegen zij, wat zij te betalen hadden, waarop de slimme vrouw ten antwoord gaf, dat zij voor den borrel niets, doch voor het gebruik van de zitbank ieder drie gulden hadden te offeren. De ambtena ren protesteerden daartegen, doch op een tee- ken van de vrouw kwamen onmiddelijk eeni- ge kerels opdagen, en de heeren mochten van geluk spreken, toen zij ieder met de betaling van een gulden vrijkwamen, terwijl er van de voorgenomen bekeuring niets kwam. Dezer dagen had men te Oudega een voorbeeld van slaapwandelen. Het zoontje van den landbouwer S. verliet zijn bed en liep, al slapende, langs een moeielijken weg en door verscheidene deuren, naar buiten. Slechts met één kous, half aangetrokken, ging hij een paar minuten westwaarts den weg op, en keerde daarna terug, om even oostwaarts het hek voorbij te loopen. 's Morgens onge veer 3 uur werd hij door een arbeider slapende gevonden, onder den blooten hemel. Men zegt, dat het kind zijn vader antwoord moet gegeven hebben, toen deze, door 't gestom mel wakker geworden, vroeg wat er aan de hand was, en dat hij gauw naar bed moest gaan. Toen het daarop weder stil in de huis kamer werd, meende de man, dat aan zijn vermaning gevolg was gegeven, ên vermoedde zeker in 't minst niet, dat zijn zoontje een zoo gevaarlijke wandeling ondernam. Volgens de „Sneeker Ct." diende Zater dag voor het kantongererecht te Lemmer de zaak van baron de Salis qq. tegen Pieter Bruinsma. Deze wordt aangesproken om het hem door baron de Salis in Hamburg geleende of voorgeschoten geld terug te betalen. Hij eëhter beweert van baron de Salis f 60 te vorderen te hebben, omdat deze de oorzaak is dat in Hamburg de door hem gewonnen 100 mark (bij de medaille) niet zijn uitbetaald, hoewel de baan-eigenaar er bereid toe was. Baron de Salis beweerde steeds in speeches „Wir kommen nur um die Ehre Wordt B. in het gelijk gesteld, dan zal de baron de Salis misschien ook nog W. de Vries en Veringa, die evenmin geld kregen bij de medaille, moeten uitbetalen. Een gevolg van protectie. Niet alle voorstanders van protectie kennen al de ge volgen, die een vrijhandelschuwende maatregel met zich brengt. Het is nog niet algemeen bekend, dat in een land waar men den vrijhandel belem mert, ook de voordeelen van den vrijhandel verbannen worden. Als gevolg der inkomende rechten, die men in Duitschland op de granen heeft geheven, heeft men den Duitschen koopman, die granen op risico koopt, belet, om een met het bui tenland concurreerenden handel in zijne arti kelen te drijven. Het gevolg hiervan is, dat Berlijnsche graankooplui, die met dien handel blijven voortgaan, en toch in het buitenlend vvilleu blijven handel drijven, hunne maga zijnen zeer eenvoudig verplaatst hebben, buiten Duitschland. Vandaar dan ook, dat er belangrijke par tijen graan te Amsterdam liggen opgeslagen, voor Berlijnsche rekening. (Ned. Bakk. Ct.) De keurige redevoeringen van Journault, Jules Simon en Renault zijn gebleken, ver- geefsche pogingen te zijn geweest om de ver banning der prinsen te voorkomen. De Fransche senaat heeft met 137 tegen 122 stemmen art. van het wetsontwerp omtrent de verbanning per telegram dat de aangenomen. Daarop volgde bij geheime stem ming met 141 tegen 107 stemmen de goed keuring van het ontwerp in den geest, zooals Set door de Kamer van Afgevaardigden is vastgesteld. De prinsen, die door de verbanningswet getroffen worden, zijn de graaf van Parijs, en zijn oudste zoon de hertog van Orleans, prins Jéröme Napoleon en prins Victor. De wet schreef voor, dat de pretendenten binnen 24 uren het land moeten verlaten hebben. Alle prinsen waren reisvaardig en wachtten slechts op den uitslag der stemming in den Senaat, om te vertrekken. Prins Vic or is naar Brussel vertrokken. Hij werd door een vijftiental zijner voor naamste aanhangers tot aan die stad vergezeld. Bij het vertrek van den trein werden door eenige Bonapartisten de kreten: „Leve de Keizertot weerziens!" aangeheven, doch door anderen werd gefloten en „Leve de Republiek geroepen. Aan het station zijn eenige personen in hechtenis genomen. Zijn vader, prins Napoleon, is eergisteravond te 91/4 uur naar Genêve vertrokken. Eenige zijner vrienden wachtten hem aan het. station op. De menigte was niet talrijk. Eenige kreten werden aangeheven, maar geen enkel belangrijk incident kwam voor. De familie Orleans ontvii op het kasteel te Eu de mededeelin kroonpretendenten verbannen zouden worden. De graaf van Parijs las het telegram hardop voor. Natuurlijk was de familie zeer ontroerd. De graaf moet gezegd hebben: „De onder werping maakt heiligen, doch geen koningen". Waarschijnlijk bedoelde hij hiermede, dat hij nu openlijk als pretendent zal optreden. Op het kasteel Eu zijn ongeveer 300 per sonen, waaronder veel afgevaardigde en sena toren, aangekomen om hun deelneming te betuigen. Men was voornemens eene groote manifestatie te houden bij het vertrek der grafelijke familie. Het stoomjacht „Victoria" brengt haar van Treport naar Dover. De Gazet te de Franco deelt mede, dat de graaf van Parijs niet in Engeland blijft wonen. Hij zal zich ophouden in een der aan Frankrijk grenzende landen, om op den eersten roep Frankrijk te kunnen binnen trekken. Het manifest van den graaf van Parijs protesteert in naam van het recht tegen het geweld, hem aangedaan. Hij wijst op zijne ge hechtheid aan het vaderland, welks wetten hij nooit heeft geschonden en waaruit men hem verdrijft op het oogenblik, dat hij een nieu wen band heeft doen ontstaan tusschen Frank rijk en een bevriend volk. Zijne verbanning is een wraak over de 3'/s millioen stemmen van 4 October. Men wil Frankrijk scheiden van het hoofd van het geslacht, dat de nati onale eenheid vestigde. Frankrijk zal inzien, welke de oorzaken en wie de bewerkers zijn van de rampen, waaronder het lijdt en begrij pen, dat alleen de traditioneele monarchie door haar modern beginsel, en door hare instellin gen, daarin verbetering kan brengen, de man nen der wanorde beteugelen, de politieke en godsdienstige vrijheid verzekeren en het alge meen welzijn herstellen. Zij alleen kan aan on ze democratische maatschappij een sterk en voor allen openstaand gouvernement geven, dat, boven de partijen gesteld, door zijne vast heid voor Europa een waarborg voor den vrede zal zijn. „Met Gods hulp," zegt de prins, zal ik die taak vervullen. De republiek is be vreesd. Door mij te treffen, beveelt zij mij aan in het vertiouwen van Frankrijk. Op het be slissend oogenblik zal ik gereed zijn." Te Forli, in Italië, woont een man die zegt op zijne ontdekkingsreizen in Afrika een grassoort gevonden te hebben, waarvan het sap het lichaam ongevoelig maakt jegens elke be hoefte. Sedert IO Juni heeft hij niets dan eenige druppels van dit sap gebruikt. Geneesheeren en personen, die weddenschappen oin hem heb ben aangegaan, bewaken hem dag en nacht. De man beweert dat bij zestig dagen zonder eten kan blijven, maar men zal zich met veertien dagen tevreden stellen- Succl, aldus heet de man is eenige jaren geleden te Rome geweesi, om zijne ontdekking aan den gezondheidsraad mede te deelen, doch men zond hem toen naar een krankzinnigengesticht. De school voor hooger onderwijs voor vrouwen, gesticht door Thomas Ilolloway, zal den 3osten dezer door koningin Victoria te Londen geopend worden. Deze inrichting heeft Gooooo pd. st. gekost. De gebouwen bevatten ruim iooo kamers, behalve de groote zalen als eetzaal, schilderijenzaal, het museum, de bibli otheek en de kapel. De schilderijen-zaal heeft ruim 90000 pd. st. gekost. Elke leerlinge heeft een aparte kamer met studeervertrek. Woensdag kwam ons een geval ter ooren 't welk eens te meer bewijst, dat veel werk lieden, die klagen over slechte tijden cn «brood gebrek/' daarvan, niet voor een gering deel, zeiven de schuld dragen. Zondag traden twee metselaarsknechts een sigarenwinkel binnen. «Vijf sigaren van '11 dubbeltje" klonk het uit den mond der bezoekers. De winkelier, zeer begrijpelijk, van meening, dat „van de vijl om 'n dubbeltje" werd bedoeld, gaf van die quali- teit. Men stelle zich echter zijn verbazing voor, nu hem met een pot«hier-en-guniet" aan het verstand werd gebracht, dat elke sigaar een dubbeltje kosten moest. --- Merkwaardig. Een merkwaardig feit in de dierlijke physiologie is de schrik, die groote dieren, die zelf een voorwerp van schrik voor de geheele levende natuur zijn, voor de muis heben. In Indië had men een praebtigen grooten koningstijger gevangen, dien men eenigen, tijd in Mysore aan het nieuwsgierige publiek vertoonde. Wanneer men hem bang wilde maken, dan behoefde men maar eene muis in zijn kooi te brengen. Nooit vertoonde de zwakste dame zulk een grooten schrik bij het zien eener muis als dit krachtige reus achtige dier wanneer het onzen lastigen huis- gast gewaar werd. „Ons systeen om te plagen bestond daarin", zegt J. Franklin, „door de muis met een koord aan een lange stang te binden en op deze wijze het diertje dicht voor den neus van het monster te laten loopen. Zoo dra de tijger de muis zag, deed hij een sprong naar het tegenovergestelde einde van de kooi en wanneer zij op hem toeliep, dan drukte hij zich in een hoek, bevend en brullend van angst. Deze aanval van schrik was zoo hevig, dat wij steeds het spel uit medelijden met den armen tijger moesten staken". Een scheepskapitein, die een kunstarm en een kunstbeen had, liet deze bij het naar bed gaan in het hotel door een bediende afschroeven. Onder dit bedrijf bemerkte hij, dat de bediende hoe langer hoe meer ontstelde. «Draai nu mijn hoofd er af!«, zeide hij kalm, toen de bedien de met het afgeschroefde kunstbeen voor hem stond, «en leg het in de waschkom Nu werd het echter den bediende te mal, bij wierp het kunstbeen weg en snelde de kamer uit, onder den uitroep: «De duivel logeert op No. 6. Te IIoudeng-Goegnies (Bergen) heeft een afschuwelijk drama plaats gehad. Een photo- graaf was verleden jaar met zijne vrouw en twee kinderen in de gemeente komen wonen en hoewel de zaken goed gingen, was er toch geen vrede in huis. De man gaf onophoudelijk aanleiding tot tooneelen, waaraan de jalouzie der vrouw niet vreemd was. In hunne buurt was een molenaar komen wonen, wiens echtge- noote „de schoone vrouw" genoemd werd, en die weldra op vertrouwelijken voet met den photograaf omging. De molenaar verwittigd zijn de, verraste de twee schuldigen in eene naburi ge herberg. Op het oogenblik dat hij de kamer binnenttad, sprong zijne vrouw door het venster naar buiten. De photograaf meer dood dan le vend van schrik, verborg zich achter de meube len en loste van uit zijn schuilhoek twee revolverschoten op den molenaar, doch deze werd niet getroffen. De schuldige wilde ontvluch ten, doch daar hij door den molenaar tot aan de trap werd vervolgd, keerde hij zich om en schoot den ongelukkigen een kogel in den buik; Natuurlijk had dit tooneel onmiddellijk een grooten oploop verwekt en een militaire dokter diende de gekwetsten oogenbükkelijk alle moge lijke zorgen toe. De toestand van den molenaar is zeer gevaarlijk, zijne vrouw heeft door haren sprong uit het venster den voet gebroken en inwendige kneuzingen bekomen. De phothograaf is in de verwaring kunnen ontvluchten. Hij heeft zelfs nog tijd gehad om in zijne woning geld te gaan halen en de revolver bij een buur man neer te leggen. De tegenstelling van kattenliefde en hon dentrouw zoo verhaalt het «Centrum» kómt te huize van een onzer bekenden te Utrecht op treffende wijze aan het licht. Poes had 5 jongen geworpen. Die zegen was haar te veel. Zij pakt een harer jongen en sleurt en hijt het juist zoo lang tot het sterft, zoo ging het ook met No. 2. Maar nu is het uit, dacht Azor, een poedel van het beste soort. Eensklaps vliegt hij op de ontaarde moeder toe en geeft haar een zoo fiksche vermaning, dat zij zich uit de voeten maakt. Fluks pakt Azor de overige drie poesjes stuk voer stuk naar zijn hok en zoogt en koe stert de katjes, alsof het haar eigen jongen wa ren. De oude poes heeft nu en dan gewaagd naar haar jongen om te zien, maar nauwelijks wordt ze door Azor opgemerkt of de hond vliegt in verbittering op haar af en belet dat zij de taak, die zij op onnatuurlijke wijze heeft veronachtzaamd, op nieuw aanvaarde. Een echte Kamper streek is Maandag door het hoofdbureau vau politie te Brussel uitgehaald, hetwelk op de Beurs aldaar had doen aanplakken «Te Frankfort ajM. zijn 1000 obligaties E- gvpte gestolen ter waarde van omstreeks 365,000 Mark. «De nummers zijn onbekend. «Men wordt verzocht deze stukken niet te verhandelen." In Groenland is een blad verschenen met den titel van Avtagagdlivit Nalinginnarmik Tysaruminassassumik./' Men vraagt venters voor dit blad, op voorwaarde dat zij den titel zul len roepen aan de stations en in de straten In een gesloten balzaal in Zweden heeft het gesneeuwd Het was 't gevolg van de plot selinge afkoeling, door het openen van een ven ster, van de waterdampen onder een zeer hooge temperatuur in de zaal, terwijl het buiten ijzig koud was. Voor dames, die op geen andere wijze een levensgezel vinden kunnen en er toch een willen hebben Iemand met f 20.000 schuld en die zelf bekent wel wat schuin en ruw ge leefd te hebben, zoekt door eene advertentie in een onzer bladen, eene vrouw en belooft voor haar een uitmuntend echtgenoot te zullen zijn. HUIiG li li LIJ R EiX STAND, fwemeente Scliagen. Ingeschreven van 23 25 Juni 1886, Geboren Maart je, d. v. Arie Wit en van Aaltje Koning. -Adolf Eduard, z. v. Pieter van Twuijver en van Antonia Johanna Eliza- beth Verkerk. Aangevoerd SCIIAGEN, 24 Juni 5 Stuks Paarden Veulens Ossen - Stieren ll t 75 25 18 Gelde Koeien (magere) f 80 130.- (vette) Idem Kalfkoeien Vaarzen Graskalveren Nuchtere Kalveren Rammen Schapen (magere) Idem (vette) Overhouders Lamineren Bokken en Geiten Varkens (magere) Idem (vette) Biggen Konijnen Kippen Eenden Duiven Ganzen Zwanen 400 Kilogr. Boter 200 Kaas 5000 Stuks Kip Eieren 3000 Eend-Eieren 15 100 240 330 17 26 f f f f f f f f f f f f f f f f r f f f f f f f a 175.- a a a a 150— a 235"— a 60-— 40- 7-— a 20" 10- 20 12'.- 6. .80 .25 3.- 8- 20 29"— 10;- 17|- 9! '93 '35 3'50 310 Ons citadel ijle voor Kinderen- Vit de Ëabnelc van J. A. BAZ1E ie Alkmaar, Dit water vernietigt in een goede wassching het levend onrein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstof. Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij J. Ranke te Schagen. Per Flacon f 1.Halve Flacon f 0.50. ZEVENDE JAARGANG 1886. verschijnt eiken Dinsdag, Donder dag en Zaterdag is het goedkoopste en meest gelezen financiëele blad van Nederland, en de volledigste gids voor houders van uitlootbare fondsen. Abonnementsprijs (3 Nrs. per week) f 6.- per jaar met Bijblad (Wekel. Restanten-lijst) f 8.— Bijblad-alleen f4.— AI* tt IS AT fl S- P illLU 114 ontvangt elke abonnent een exemplaar van ha hetwelk bevat de tot 31 December 1885 uitgelote seriën van 4 6 p r e in i e 1 e e ni n- a e n, benevens een in 12 maanden verdeelden Uitlotings-kalender voor 1886 van alle bestaande premieleeningen. Bureel: Gedempte Voorburgwal 101.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3