18 Staatsloterij, miJIl JlMlLlli k KOMLM. S. KEET Dz. Repareeren uiterst net en goedkoop. Ö3 Kleine Kapitalist, Prijs f 1.25. 322ste Jb. MOLENAAR Jbz., Goederen worden op aanvrage franco door het geheeie Noorderkwartier ter bezichtiging gezonden. Landbouw. Marktberichten. Advert entten. Stooisikiiiistverveiij, Drukkerij, lieiaiisclie Wassclierij, Winkel Co., Apeldoorn, te Scliagen: de Heer L. DE WAARD, te Barsingerliorn: de Heer J, II. HAGEMAM. i Maandagmorgen geregelde verzending van goederen! Met Restanten h o e k uillotings-kalcnder voos- 1886, Trekking JULI 1880, 26 Eerste COTKY en AMOEELEV, zij ei te bekomen bij van dei* Stok, Kaan, en Co. Jlülilltl Proefnummers kosteloos. SPAANS Co. HOOGZIJDE, SCHAGEN, E, 9, Vaste doch concurreerende prijzen. nog nooit opgemerkt, dat zij een man ook maar met een blik verwaardigde. Dit beviel de oude juffrouw, mlc. Dutnas uitermate en daar 'naar dienstbode zeer eerlijk en werkzaam was, had bare meesteres een testament gemaakt, waarbij baar vermogen van 100,000 francs aan de dienst bode kwam. Mejuffrouw Dumas ging geregeld iederen dag bezoeken afleggen en boodschappen doen, van welke bezigheden zij altijd op dezelfde uren terugkeerde. Onlangs echter gevoelde zij zich ongesteld en kwam vroeger dan gewoonlijk naar huis. Daar vond zij bare dienttbode in de armen van een man, een wezelijken man van vleesch en bloed. Dit tooneel greep baar zoo aan, dat zij dood op den vloer viel. De dienstbode ging nu natuurlijk aan liet erven en richtte zich met baar aangebedene in de woning rietjes in. De neefjes en nichtjes van de oude juffrouw wilden echter ook bet hunne hebben van de erfenis. Zij brachteu de zaak voor het gerecht, doch het hielp niet. Of zij den rechter al voorhielden, dat het geld niet aan de dienst bode toekwam, daar het haar gelegateerd was omdat zij zoo zedig heette de erfenis bleef het deel van de dienstbode. Uit Batavia schrijft menDrie koelies, die op het erf van een Europeaan Op Goe- noengsahari werkten, werden door een zeer giftige slang (oeler pelang) van circa een meter lang, verrast. De slang vloog van onder een hoop metselsteenen tegen een van de koelies op, die haar echter gelukkig kon ontwijken door een achterwaartscbe beweging met het bovenlijf te maken, waardoor de slang hem voorbij schoot, op den grond terecht kwam en daar een oogenlik bleef liggen. Een andere koelie kwam toeu bedaard bij de slang, pakte haar, na haar met een paar woorden te hebben toegesproken, heel kalm op en liet haar vervolgens tusschen de vingers en langs de armen glijden, haar streelende op een wijze, alsof hij met het on schuldigste dier van de wereld speelde. Hij liet de slang van tijd tot tijd op den grond kruipen, doch nam haar weder op, als zij zich te ver van hem wilde verwijderen. liet was niet prettig dat te zien, en men verzocht den koelie om aan dat akilig scliovv- spe! een einde te maker, door den slang den kop te vermorselen, waaraan hij echter geen gevolg wilde geven, aangezien die handelidg hem, zoo beweeide hij, veel soesah zou kun nen berokkenen. Daarna stopte hij de slang in den zak van zijn baatje, dat hij aan een tak hing. De slang bleef er rustig in. Tegen elf uur trok hij dat baatje aan met de slang in den zak en ging naar de waroeng eten. Later, toen hij weer op hot werk kwam, legde hij het baatje op een hoop metselsteenen, altijd met de slang in den zak, en tegen vier uur 's mid dags ging hij daarmede naar huis. De slangenbezweerder beweerde, dat de slang zich niet zou durven verwijderen van de door hem aangewezen plaats zonder zijn toestemming. Dit is een feit, dat door eenige getuigen zou kunnen worden gestaafd. Een schandaal, dat op het gemeentelijke kerkhof is voorgevallen, wordt te Saint-Ouen, bij Parijs, druk besproken. Mevrouw X. begaf zich tegen den avond, toen deze begon te val len, naar de begraafplaats waar weinig meuschen meer gezien werden. Voortgaande ziet mevr. X. op een steen een paar zitten en onbeschijfe- Üjk groot waren hare verbazing en verontwaaidi- ging, toen zij haar man en eene zekere dame Z., in een intiem gesprek zag. Woedend greep mevt. X. een stok, en gaf beiden eenige geduchte sla gen. De heer X. maakte zich uit de voeten en nam den wijk in een der lanen van het kerkhof. Zijn echtgenoote ging hem zoeken en na een kwartier vond zij hem aan een spijker in den muur van het kerkhof hangen. Onmid dellijk sneed zij het koord los en de ongeluk kige gaf weldra weder teeken van leven. De heer X., die 65 jaar oud is, geniet te Saint-Ouen de beste reputatie. Niettegenstaande de belee- digde echtgenoote geen aanklacht heeft ingediend, heefr de politie toch een onderzoek ingesteld. Leiboomen aan de gevels van muren en gebouwen. Er zijn er, die opzettelijk muren bouwen om er vruchtboomen langs op te leiden. Zoo'n muur komt op zijn minst op f 3 per M., en toch werpt hij later nog goede rente af. Het is dus vreemd, dat in onze dorpen op boeren plaatsen zoovele gevels en muren niet op die wijze benuttigd worden, terwijl men er de heerlijkste peren en druiven bijna zonder kosten zou kunnen hebben. Yeel kennis wordt daartoe niet eens vereischt; deze bepaalt zich tot den aankoop van een of meer boomen van eene voor de (windstreek) gepaste soort. De besturen van dorpsvereenigingen kunnen in deze veel doen, b. v. den leden het nut en het voordeel aan te toonen, als zij hunne muren met goede soort vruchtboomen, liefst van dezelfde soort beplanten, omdat alsdan de verkoop in het groot des te beter gaat. Men dient echter vooral te letten op 't dak water dat niet langs de muren mag afloopen, doch in goten moet afgeleid worden. Verder is het voordeelig te zorgen, dat men fijne winter- vruchten bekomt, welke per stuk kunnen ver kocht worden, en 's winters allicht 4 of 5 maal duurder zijn dan zomer- en lierfst-fruit. Langs muren geleid, hebben de vruchtboomen dit voor, dat zij niet lijden door de herfststormen, en de vruchten niet afgeschud worden, zooals het dik wijls met kroonboomen gaat, van welke bij he- vigen wind het ooft eene maand voor het rijp is, afgewaaid wordt. Voor de planting moet men zich op de hoogte stellen welke vruchtsoort het best groeit tegen het zuiden, noorden, westen of oosten, al naar geiang de muur of gevel staat. Sommige vruch ten, die wat meer schaduw en koude verdragen, worden scherp van smaak, wanneer zij tegen het zuiden zouden geplant zijn, terwijl andere, die de zuiderzon van noode hebben, tegen het oosten en nooden niet rijp zouden worden. In het Hanoversche dorp Binken is een stuk land, ter lengte van duizend meter, over die geheeie lengte met leiboo.men beplant en wel tegen het zuiden. De eigenaar heeft langs die geheeie grens van zijn grond een muur van grauwe turf, van drie meter hoogte, opgebouwd, en daar langs perzikboomen geplant, welke doorgaans eene goede opbrengst geven, en weinig 01 niets aan zijn land ontnemen, want de ruimte blijft er even groot door. Eene doelmatige aanwending van gootwater vindt men in de Schotsche stad Edinburg. Dat gootwater wordt nl. geleid naar een kanaal, dat dienen moet om 300 hectaren vlakken grond, nabij die stad gelegen, te bemesten. De vrucht baarheid van dien grond is tengevolge van dezen maatregel zoozeer toegenomen, dat men 't gras land tot zevenmaal 's jaars kan maaien terwijl sommige deelen van deze uitgestrektheid land tegen f 360 en meer per heet. worden verhuurd. 1 it zou eene aanwijzing kunnen zijn voor menig Nederlandsch stedelijk bestuur, om eens na te denken over de stadsgrachten, riolen en haven mondingen, welke tezamen aanmerkelijke waarde aan meststof bezitten. Johnston althans heeft berekend, dat jaarlijks door de goten eener stad van 1000 inwoners eene hoeveelheid mest weg vloeit, welke gelijk staat met de kracht van 270 ton guano, vertegenwoordigende een waarde van ettelijke duizende guldens. Zoo kan ook be cijferd werden, dat in de Gron. veenkoloniën jaarlijks nog een zeer aanzienlijk bedrag aan meststoffen te loor gaat, en wel in de gedaante van afval uit de aardappelmeelfabrieken. In de 2 millioen hectol. aardappelen welke genoemde fabrieken verwerken, zit 3A pet. zuivere onver- valsche meststof, nl. 2,3 pet. eiwit, 1 pet. zouten en 0,2 pet. vet, welke a 70 kilo per hectoliter 100,000,000 kilo 4,900,000 kili stfkstof en kali levert en die naar 3/4 van de guanoprijzen, dus a 6 cents per kilo gerekend, een waarde heeft van f 392,000. Natuurlijk minus kosten van fa bricage een scheikundig proces. Met de beet wortel-suikerfabrieken gaat 't evenzoo. In Duitsch- land is becijferd, dat aldaar met deze nijverheid jaarlijks 300,000 tolcentenaars kali en 80,000 tolcentenaars stikstof grootendeels verloren gaan. Het ware wenschelijk, dat bij de nog altijd bestaande duurte van mestspeciën middelen ge vonden werden, om dit verlies te besparenhet zou den landbouw ton goede komen, en de fa brieken meer rentabel maken. W. L. K. HOORN, 8 Juli. Aangevoerd: Kleine Graskaas hoogste prijs f 29.50 idem Ilooi- f Conim. Hooi- f 27.— Middelbare id. f Aangevoerd 430 stapels, wegonde 139,505 KG. HOORN, 10 Juli. Aangovoord: H. L. Rogge f a 2 Tarwe f 7.50 a 7.50 10 Gerst f 4.50 a 4.75 2 Haver f 4.a 4.50 Witte Erwten f a „i Groene f - a i Grauwe f a 1 Vale f a -.- Bruine Boonon f 9.a 12 50 Geelo f a Witte f a Paarden f a Mosterdzaad f 15.25 a v Karweizaad f a Koolzaad f a Paarden f a 2 Koeien f 125.a 160. 4 Kalveren f 8.— a 16. 93 Schapen f 22. a 28. Spriugrammen f a Lammeren f a 20 Varkens f 11.a 18,— Zeugen f a 59 Biggen f 5.a 8. 2 Bokken f 1.a 6. Geiten f a 30 Kippen f .80 a 1.50 Eenden f a 1273 Koppen Boter, 5.2. lood. f —.55 a —.60 900 H. L. N. Aardappelen t 3.— a KG. Roode Aalbeziën f a s Zwarte f a 200 K.G- Kruisbeziën (R). f .20 a 2000 9 f -.a 7900 Kipcieren f 3.50 a 4. Eendeiercn f a manden Peren f a Appelen f a KG. Hazelnoten p 100 I G. f a Kieviost-eieren tot cents het stuk. De handel was matig. ALKMAAR, 12 Juli. Aangevoerd. 2 Koeien f 91.a 500. 378 vette Kalveren f 25a 130. 17 Nuchtere Kalveren f 12.a 21. 457 Schapen f 21. a 29.— 123 vette Varkens per P. f .40 a —41 19 Magnro dito f 9,a 15.— PURMEREND, 13 Juli. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 455 stapels Kleine en stapels Middelbare. Prijs Kleine f 29.a Middelbare f a per 50 KG. Boter f 1.10 a f 1.20 per KG. Vette Runderen f .74 a .80 per KG. Handel vlug. Vette Kalveren hoog in prijs; f .60 a 75 per KG. Handel vlug. Nuchtere Kalveren f 6.a f 10.Handel stug Vette Varkens t - .36 a —.42 per KG. Handel stug. Schapen, van f 8 tot f 24 per stuk. Kipoieren f 2.75 a 3.75 Ganzen f a Zwanen f 3.25 a JEr- l>ie<l t zich aan. goed kunnende rijden P. G., van goede ge tuigen voorzien. Adres Bureau Schaker Courant. -A-flevening- Verfgoederen altijd. 11 dagen. depots Heerenstraat E, 32, naast het Hotel Yredelnst. Aflevering Waschgoederen j korter tijd. van bevat cle tot 31 December 1885 uitgelote seriën van 46 premiclecnillgeR, be nevens een in 12 maanden verdeelden van alle bestaande premieleeningen. Dit boek in 8". formaat, gedrukt op zwaar papier, is ©WïtII®Sf A.A.BS voor eiken fondsen houder of effectenhandelaar. Alom verkrijgbaar bij den boekhandel alsook bij de Uitgevers, Amsterdam. f li li Co. van jflantels en liiïKlli jLlkjes. en oiicouiiiiite Artikelen, tegen. S POTPMIJ ZEN. BIERKADE. SCHAGEN. onder de firma gevestigd te NIEUWE N1EDORP. Directeuren H. J. K. v. d. STEEN. J. BREEBAAT Kz. A. J. KAANJ. ZIJP Kz. J. VAN DER STOK. De vennootschap „NoordIToelandsche bank" neemt gelden in Depot tegen eene rente bij overeenkomst vast te stellen. Plaatst geld onder borgtocht, hypothecair verband enz.belast zich met In- en Verkoop van EFFECTEN, COUPONS enz. en met alles wat tot den werkkring van de Vennootschap kan gerekend worden te behooren. Het kantoor wordt gehouden fen huize van den Heer J VAN DER STOK te Nieuwe Niedorp, iederen Dinsdag van 10 12 uur, bij W. ROGGEVEEN Cz. te Schat/en, iederen Donderdag van 10 12 uur eu bij Jb. ZEI- LEMAKER in de „Witte Engel" te Hoorn, iederen Zaterdag van 10'/2 12x/2 uur. ZEVENDE JAARGANG 1886. verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag is het goedkoopste en meest gelezen financiëele blad van Nederland, en de volledigste gids voor houders van uitlootbare fondsen. Abonnementsprijs (3 Nrs. per week) f6.— per jaar mot Bijblad (Wekel. Restantenlijst) f 8.— Bijblad-alloon f 4.- A Is 98 ATfiS-PIt 92 jftl IE ontvangt elke abonneut een exemplaar van ha E S T A /V T E H O E hetwelk bevat de tot 31 December 1885 uitgelote seriën van 46 premieleenin- g e n, benevens een in 12 maanden verdeelden Uitlotings - kalen der voor 1886 van alle bestaande premieleeningen. Bureel: Gedempte Voorburgical 101. De PLATTELANDSCHEBANK- VEREEMGING gevestigd te Bar singerliorn, onder definua SPAANS Comp, geeft voortdurend gelden in deposito tegen 4, 41/2 en 43/4 pCt. 's JAARS, alnaar gelang der voorwaardeuwelke bij het de- poneeren der gelden worden overeengekomen Zij belast zich ook voortdurend met het koopen en verboopen van BINNEN-en BUI- TENLANDSCHE effecten, coupons., enz. en disconteoren van handelspapier, het verschaffen van voorschotten enz. Het kantoor wordt gehouden te Barsinger liorn, eiken werkdag van 10 tot 12 ure, en op den wekelijkschen martkdag te Scliagen, ten huize van CORNs. IvOS, tinna KNIKKER, van 10 tot 12 uur. u. uVI IX KOOP TOT DE HOOGSTE HAARDE.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3