Uitsluitend MOUT Bil HOP. VOLLENHOVEN'S BEIERSCH pils en er lier LAGER Uitstekends kwaliteit. Zeer la® prüzei J&6H? WATER Laüion-MMJffl. Hd. Smit. Advertentiën. Gefabriceerd uit de beste grondstoffen, zonder eenige bijmenging. AMSTERDAM—DORDRECHT. J. Slanke te Scliag'cn- O ti t v a n gen: zeer nette KINDERWAGENS, Itfaaimachines Schagen, Heerenstraat. Naar beweerd wordt, heeft Fortuyn bekend de uitgever van dat gescbritt te zijn. Zijn gevangeneming is gegrond op artikelen 91 en 102 van het Wetboek van Strafrecht. Art. 91 spreekt van den aanslag of de samen spanning om burgeroorlog te verwekken of verwoes ting, moord en plundering teweeg te brengen, ter wijl art. 102 spreekt vau de openbare opruiing daartoe bij monde of geschrifte. Daarop is gesteld: 5 tot 25 jaren tucht huisstraf. Indien de Amsterdamsche Ct. goed is ingelicht, dan zou bedoeld oproerige geschrift ge drukt zijn op de socialistische drukkerij //Excelsior" in Den Haag. Zooals men weel is deze drukkerij jaren lang het eigendom geweest van Domela Nieuwen- huis en Bruno Liebe.ts, die samen het weekblad Recht voor Allen exploiteerden. Eerst vóór ^pnkele jaren is deze drukkerij zoogenaamd eigen dom geworden van de sociaal-democratische partij welke echter niet als rechtspersoon is erkend. Het leeuwenaandeel der aanaeelen is natuurlijk in het bezit van Domela Nieuwenhuis, die dan ook als meest belanghebbende, bij die //Overgave" aan de //partij" op het Socialisten Congres als bestuurder van die drukkerij is benoemd geworden. Blijkt het dus feit te zijn, dat het oproerig geschrift op //Excelsior," dat onder het bestuur van Domela Niewenhuis zelf staat, gedrukt is, dan zal vermoedelijk wel niet lang gedraald worden om ook hem in arrest te nemen. Te half twee in den nacht van Donderdag op Vrijdag werd in alle kazernen te Amsterdam reveille geblazen. De manschappen kregen hun soep en stonden spoedig gereed om op te trekken. Dit geschiedde te half drie. Zij werden geleid door sec tiën politieagenten en betrokken toen 19 posten der stad, waardoor alle belangrijk punten, als 't ware, direct onder bescherming stonden der gewa pende macht, welke hare hoofdkwartieren op den Dam en op de Noordermarkt vestigde. Zoowel de infanterie, de mariniers, als de huzaren waren op geroepen en sommige posten hadden eene belangrij ke getalsterkte. De belangrijkste posten, Dam en Noordermakt hadden behalve over eene krachtige sectie infante risten ook over de meeste politieagenten te be schikken. Alle posten stonden onder bevel van officieren Voor zoover dit niet reeds vroeger was geschied, werden de lijken tussehen vijf en zeven uur 's morgens door de nabestaande van het Binnengast huis afgehaald en naar hunne woningen gebracht, onder beding dat alle begravenissen vóór Vrijdag morgen tien uur moeten zijn afgeloopen. Gaarne had men ze van gemeentewege laten be graven, doch de familiën deden hare rechten gelden en dus werden de teraardebestellingen door de bloedverwauten geleid. Zooals men ziet, waren krachtige maatregeleu genomen om elke oproerige beweging in de geboorte te smoren en werd elk gerucht zooveel mogelijk ver meden. Omtrent de begrafenis meldt men nog het volgende Lang vóór de zon opkwam, vormden or zich groepjes nieuwsgierigen voor het Binnengast huis, eerst zacht sprekende, als was men bevreesd de rust der dooden te verstorm, daarna, toen er omstreeks 4 uur reeds enkele honderden toeschou wers waren, werden de gesprekken luider en er heerschte zelfs een vroolijke stemming ender een groot deel der menigte. Dat was een wanklank in de uiel van ieder, die met droefheid vervuld was over de plaats gehad hebbende treurige feiten. Toch viel een 4-tal politieagenten, die daar sur veilleerden, de taak al heel licht, want geeu schijn van opwinding was te bespeuren. Ook op het Rokin bewoog zich een betrekkelijk groote menigte, doch ook hier was geen zweem van gevaar voor het losbarsten van woede te bemerken. Tegen 5 uur brachten eenige werklieden een 8—tal nette doodkisten in het Gasthuis. Een 5—tal lijken die in tegenwoordigheid van den wethouder Roëll gekist waren, werden door een uitgang in de Doe lenstraat uitgedragen en op overdekte handkarren geplaatst en zoo naar de woningen der familie van de overledenen gevoerd. Van uit het gasthuis zijn 7 lijken begraven, waarvan slechts vier voor rekening van de stad. Op zeer waardige wijze heeft de stad zich van deze taak gekweten. Precies 6 uur toog de treurige stoet op weg. Voor de eerste koets hadden zich twee voorloopers geplaatst, onder leiding van den chef der Begrafeuis- vereeniging, wiens beleid volkomen berekend was voor de verantwoordelijkheid van zulk een zwaren tank. Naast elke lijkkoets plaatste zich aan weers zijden dragers, terwijl de overige dragers volgden. Er waren geen volgkoetsen en ook geen familiebe trekkingen van deze vier slachtoffers aanwezig- De stoet trok, door eenige honderden nieuwsgie rigen gevolgd, door de Doelenstraat, Raamstraat, Zwanenburgerstraat, Muiderstraat en Plantage naar het Kerkhof buiten de Muiderpoort. De hier aanwe zige menigte schaarde zich in een kring en allen schenen onder den indruk van het treurige van dit oogenblik te verkeeren, want slechts werd gefluister vernomen en waren alle even kalm en ingetogen. Ieder der aanwezigen was voldaan over de eervolle begravenis, die het deel der slachtoffers was geworden. Eerbiediger en plechtiger zou het niet kunnen ge schieden. Onderwijl had men in het Gasthuis gelegenheid de drie overige lijken, die door de familie grafwaarts zouden worden gebracht, weg te laten voeren. De beide andere lijken werden naar het kerkhof //De Liefde" vervoerd. Bij de teraardebestelling van Leonard Van Dijk waren, volgens de middag-editie van het H a n- delsblad, vele bekende sociaal-democraten mede- gekomen, en een der rouwdragende sprak bij de geopende groeve te zijner nagedachtenis een woord van hulde waarbij hij o.a. zeide, dat, indien de overledene de jammerklachten had kunnen hooren, welee heden uit den mond van vele weduwen en weezen waren opgegaan, hij het zeker niet zou heb ben betreurd reeds lang te zijn gestorven. Hij ein digde met het uitspreken der volgende versregels Och, hoe teer wij u beminden, Liefste, dierste onzer vrinden, Nimmer zien wij u ooit wêer daarbij namens de S.-D. Tooneelclu'o en de S.-D. Zangveeniging „Apollo," een paar fraaie kranzen op het graf nederleggende. Vóór den middag waren de lijken van twintig slachtoffers der treurige straatgevechten van Maan- dagavond ter laatste rustplaats gebracht. Van de genomen maatregelen ter handhaving der orde kon men langs de wegen zoo goed als niets bespeuren en juist daardoor, scheen het, had men een grooten toeloop van nieuwsgierigheid vermeden. Behalve de talrijke lijkstatiën irf de straten, had de hoofdstad haar gewoon voorkomen. Uit N. Niedorp deelt men ons mede, dat vrijdagavond aldaar tussehen G en 7 uur, in de kom der gemeente een kind van om streeks 10 a 11 jaar te water viel en dat van de zeer talrijke omstanders die bij het ongeval tegenwoordig waren, geen enkele pogingen deed het kind te redden. Zeer zekerlijk zou het kind dan ook verdronken zijn, ware li :t niet dat toevallig de arbeider A. Ars, werkende bij den heer R. Langendijk, met een wagen hooi kwam aanrijden en vernemende wat er geschied is, in het water sprong en zijne edelmoedigheid beloond ziet door de redding van het kind. Hulde aan den man die toonde het hart op de rechte plaats te dragen. Een te Borculo woonachtig vrouw, sedert lang verslaafd aan sterken drank, woonde Vrijdag een bruiloftspartij bij, waar in groote hoeveelheden sterken drank geschonken werd. De vrouw maakte hiervan zulk een ruim ge bruik, dat zij den volgenden morgen niet wak ker was te krijgen, en de dokter //dood door alcohol-vergiftiging" moest constateeren. Een treffend voorbeeld van dierenliefde heeft de kameel gegeven, wier jo g de vorige week in Artis te Amsterdam is overleden. Het ontleedkundig onderzoek moet aan het licht gebracht hebben, dat de jonge kameel door verstikking is gestorven. Daar dit ge schiedde in den nacht van het vreeselijk onweder, mag men aanemen, dat de teedere moeder haar bang, onrustig kind, terwijl zij het wil de beschermen, heeft, doodgedrukt. Hare smart kreten waren inderdaad aandoenlijk, en zoo aanhoudend, dat zij tijdens de muziekuitvoering in den tuin tijdelijk verwijderd moest worden. Ook nu nog laat zij van tijd tot tijd haar klagend gebrul hooren. Veroordeeld door liet Kantongerecht te Schaden, in Juli 1886. Wegens Jachtovertreding H. de B. en J. de B. te Schagen, ieder tot f 10.of 2 dagen gevangenisstraf. C. B. te Callantsoog, tot f 20.of 4 dagen gevangenisstraf. Wegens openbare Dronkenschap: L. J. te Petten, tot f 5 of 2 dagen ge vangenisstraf. Besturen van paard en wagen in dronken schap C. Z. te Wieringerwaard, tot eene gevan genisstraf van 4 dagen. Maken van nachtelijk burengerucht: C. N, en J. V. te Warmenhuizen en W. G. te St. Maarten, ieder tot f 7.50 of 2 dagen gevangenisstraf. Laten losloopen van een hond J. B. te Haringcarspel, tot f 1.of 1 dag gevangenisstraf. Laten loopen van vee op eens anders in oogst staande gronden F. K. te Anna Paulouwna, tot f 3.of 1 dag gevangenisstraf. Rijden als voerman in een h au denwagen •1. K. te Barsingerhorn, tot f 3.of 1 dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten verhaalbaar bij lijfsdwang. f erslaff der vergadering van den raad der ffemeente Schaffen, (gehouden op Zater dag 31 Juli 1886, des morgens ten 10 ure. Afwezig waren de heeren, v. d. Maaten, Noé en Schenk. De vergadering geopend zijnde, werden de notulen gelezen en goedgekeurd en g'ng men over tot mededeeling en behandeling van O o a. Werd gelezen procesverbaal der kas- verificatie, waaruit bjeek dat het totaal der ontvangsten tot heden'had bedragen f42020.02 uitgaven f37019.13 5 batig saldo f 5000.8S\ hetgeen ook bevonden was in de gemeentekas aanwezig te zijn. b. Werd medegedeeld dat door den nieuw benoemden onderwijzer was kennisgegeven, dat hij zijne benoeming aanvaardde en met 6 Sept. e. k. in functie zou treden. Beiden punten a en b werden voor kennis geving aangenomen. ff. Werd gelezen een verzoekschrift van de Commissie der Harddraverij-vereeniging alhier, waarbij vergunning werd gevraagd de op 17 Augustus, e. k. vastgestelde hard draverij gelijk vorige jaren ook nu weder op de Gedempte gracht te mogen doen houden, en gebruik te mogen maken van het aan de ge meente behoorende marktmaf.eriaal, en te mo gen rekenen op de assistentie der gemeente politie, benevens dat op den avond van dien dag door de gemeente het Vuurwerk zal zal worden afgestoken. De beide laatste punten die tot de compe tentie van den Raad behoorden, werd n met algemeene stemmen toegestaan. d. Werd door B. W. den Raad de rekening over 1SS5 aangeboden, sluitende in ontvangst op f 32498 58, uitgaaf 2918S.41' en alzoo een ba'tig saldo van f 3310.155 aan- toonende. Na aanneming door den Raad werd eene commissie benoemd om dezelve na te zien en goed te keuren, en werden tot leden dier com missie benoemd, de heeren Govers, Buis en Kooi. e. Deelde voorz. mede dat voor het colle- gie van zefiers ter vervanging van de beide af tredende leden, de heeren Schenk en Govers die evenwel herkiesbaar zijn, een voordracht van 4 personen moest worden vastgesteld, en wor den diensvolgens gekozen de heeren Govers Kooi, Schenk en Buis. f. Voorz. deelt mede dat nu het tijdstip is aangebroken waarop de strafverordening dezer gemeente zou moeten worden herzien of opnieuw goedgekeurd. Daar met 1 Septr. het nieuwe strafwetboek in werking treedt, stelt voorz. voor in de thuis bestaan de verordening geen verandering te maken, maar ze tot zoolang geldig to verklaren. Overeenkomstig dit voorstel wordt met al gemeene stemmen besloten. Hierop gaat de vergadering over in comité ter behandeling van recLmes op den H. O. Na heropening der vergadering werd door den Heer Uazeu gevraagd of het slechten van kuilen in de straten ook onder de aanbeste ding was begrepen, terwijl de heer Govers de wenschelijkheid uitdrukte dat de boomen op de gedempte Gracht gesnoeid worden. Voorz. zeide omtrent punt a. het noodigo onderzoek te doen en met punt 2 (r.jtijds maatregelen te nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. M ark t bericht. SCIIAGEN, 8 Juli. Aangevoerd 12 Stuks Paarden f 40 a 160.j Veulens f a 1) Ossen f a 55 D Stieren f 60 a 200. - 82 D Gelde Koeien (magere) f 80 a 120.- 20 D Idem (vette) f 160.- a 220.— 14 j) Knlfkoeien f 170— a 230.— 9 n Vaarzen f 120 a 145 x Graskalvercn f a 8 y) Nuchtere Kalveren f 9— a 15.50 yj Rammen f - a 250 V Schapen (magere) f 11- - a 15 160 f) Idem (vette) f 22 - a 27.50 9 0 verhouders f a Lammeren f a - 6 9 Bokken en Geiten f 1 a 6. 8 V Varkens (magere) f 10 a 17. Ti Idem (vette) f a 22 7) Biggen f 6- a 8.— 60 T» Konjjuen f —.10 a .50 20 Ti Kippen f 20 a -60 25 V Eenden f —.30 a - .30 7) Duiven f a V Ganzen f a 9 Zwanen f a 250 Kilogr. Boter f 1. a 1.13 200 V Kaas f .20 a —.40 >000 Stuks Kip Eieren f 2.25 a 2.75 800 Eend-Eieren f 3.20 a 3.20 Tot onze diepe smart werd ons heden na eene korte doch hevige ziekte, ontnomen, onze oudste lieveling, Pi ETER, in den ouderdom van bijna acht jaren. J. WESTERMAN HOLSTE!N, M. C. E. WESTERMAN HOLSTEIN— van dkk- Goot. Barsingerhorn, 27 Juli 1886. Volstrekt eenicge Kennisgeving. DE GEKROONDE VALK. Ruim 873,000 Planten. voor Tuin, Kamer, Oranjerie en andere doe1- einden, zijn thans in voorraad. K weeker ij F l o r a JAC. G. van GARDEREN. Alkmaar. Bekroond met 2 Gouden Medailles, 12 eerste, verscheidene tweede, derde, bestuurs- prijzen en eervolle vermeldingen. Belangstellenden verzuimen niet boven staande inrichting te bezoeken. Alle artikelen, op de tuinbouwgebied be trekking hebbende, zijn voorhanden. Prijscou rant op aanvraag gratis. Onschadelijk voor Kinderen. Vit de Fabriek van J. A. BAZIE te Alkmaar. Dit water vernietigt in een goede wassching het levend onrein bij kinderen, zuivert en geneest het hoofd van Klierstof. Alleen onschadelijk en zeker werkend, te verkrijgen bij Per Flacon 1.Halve 1'lacon f 0.50 waaronder: illCl'ikaaiiSClie, die uitmunten door soliditeit, en welke men uit- en in-, elkander kan slaan en die men op een klein plaatsje kan bergen. Voorts voorhanden: BRANDKASTEN, LEDIKANTEN, CHEA- VIN'S WATERFILTERS, en dito BLIKKEN. in verschillende systemen, waaronder die van PFAFF de eenvoudigste en ge makkelijkste zijn. Plooi-machines, Glad- mangels, gegoten For nuizen en verdere huis- houdelijke artikelen en

Schager Courant | 1886 | | pagina 3