Huitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. B UB G E B L IJK E STA MD. Gemeente Schaden. Gemeente Kijpe. Marktberichten. 1 v Adrerten Hen. TAMIS SCHENK, van politie met steenen te hebben geworpen. Z. M. <b; Koning heelt den eersten luitenant \V. M. Wijuaendts, van het 7e regiment Infanterie, liggende, in garnizoen te Amsrerdam, bij wijze van onderscheiding wegens zijn koene en beleidvolle houding tijdens het oproer in den Jordaan, in rang overgeplaatst bij liet regiment Grenadiers en Jagers te 's-Gravenhage. Te Warmenhuizen werd Maandag 11. eene harddraverij gehouden, waarbij de „Arnator", van den heer J Liefhebber te Zijdewind, de prijs van f 100 won, terwijl de premie werd toegekend aan de „Emma", van den heer C. Dalenberg te Schoorl. liet volgende vermakelijke tooneel had dezer dagen aan het station van den Holland- schen Spoorweg in den Haag plaats. Een conducteur bemerkte dat in een wagon derde klasse eene vrouw had plaats genomen, vergezeld van haar hondje. Daar dit ten eer ste niet geooiloofd is en in de tweede plaats de vracht voor het beestje moest beiaald worden, die verschuldigd is wanneer een hond de reis als „bagage" medemaakt, sprak de beambte de vrouw voor die vracht aan. Daarvan wilde zij echter niets hooren. „Zij liet nog veel liever haar hond in don steek," De daad bij het woord voegende liet zij den hond in handen van den conducteur achter en verdween door den uitgang. Daar stond onze conducteur met het dier, vastgemaakt aan een grof touw. De beambte besloot naar den chef te gaan om het geval mede te deelen. Maar wat geschiedde op weg naar het hoofd van het station Het hondje, dat be merkt had welke kant zijn meesteres heenge gaan was, kreeg heimwee, lichtte behendig met de voorpootjes het touw van zijn nek en poetste'm, hetgeen door den conduc teur niet opgemerkt werd. Deze liep met het enkele touw naar den chef en tertelde dezen het geval. „Maar waar is die hond dan?" was de eerste vraag van den chef. „Hier is ie mijnheer, ik heballemachtig, hij is weggeloopen"Tableau Onder het opschrift „Het Bredasche Boevenpaleis" bevat „d e T ij d" volgend artikel: Nu de Minister van Justitie het college van regenten over de nieuwe cellulaire gevangenis plechtig geïnstalleerd heeft, en dat gebouw wel dra als strafgevangenis in dienst zal worden gesteld, meenen we met een enkel woord de vele gebreken, die dit boevenpaleis van circa 500.000 gulden aankleven, in een helder dag licht te moeten stellen. Wij beginnen met het cellulair systeem en constateeren al dadelijk dat de gevangenen door verwarmingsbuizen met elkander kunnen spreken, op een afstand van 2 of 3 cellen, zoodat het veel heeft van een telefonisch net, waardoor al de cellen met elkaar verbonden zijn, want bij de vindingrijkheid der gevan genen zal misschien maar al te dikwijls zich de ondervinding opdoen, dat iedere gevangene juist weet, wat er in de gevangenis omgaat, zonder nog te spreken van het bedenkelijke, dat er in gelegen is, wanneer 2, 3 of 4 gevan genen in één strafzaak in preventief arrest worden gesteld, want kan men dezen niet beletten met elkander, hoe dan ook, gemeen schap te hebben, dan zal het allicht gebeuren dat de geheele instructie geen enkel resultaat oplevert. Na de cellen komt de vloer, welke zoo stuift alsof men op een muilen zandweg loopt, en wordt hij begoten, dan geeft hij zoo zwart af, dat het geheele gebouw er de sporen van draagt. Met de acoustiek is het al even slecht ge steld, want spreekt men in de eigenlijke ge vangenis een enkel woord, dan geeft de echo het dadelijk weer. Aan pastoor of predikant is het dan ook onmogelijk, in het bedehuis den gevangenen een enkel verstaanbaar woord ter opwekking toe te spreken. Nu heefc men wel beproefd" met lakens en katoenen draden den galm te verminderen, doch nog altijd speelt de echo den baas. Voorloopig zullen wij het hierbij laten, wijl wij overtuigd zijn dat iedereen nu genoegzaam bekend zal zijn met de gebreken van een ge bouw, waarvoor de belastingschuldigen circa ton hebben moeten opbrengen, en dat ondanks dat vele geld slechts gedeeltelijk voldoet. Uit Roermond Klokke één was geslagen en het middagmaal wachtte. Een heer wenscht zijn gelag te betalen en bevindt, dat hij twee beurzen in zijn zak heeft de eene herkent hij als zijn eigene, de andere ofschoon onooglijk, was met een aanzienlijk bedrag gevuld. Hij weet, dat ze niet van hem is, erkent ze ook niet als die zijner echtgenoote. Hij vraagt wie met hem in aanraking is geweest, wie naast hem heeft gezeten, maar niemand kon hem inlichting geven, al wordt er tuenigen blik ge slagen, niet op de beurs maar op den inhoud. Ondertusschen zit een handelaar erg in het nauw hij mist den sleutel van zijn brandkast. Hij meent, neen hij weet bijna zeker, dat de sleutel zich in zijn beurs moet bevinden, maar die beurs is weg. Niemand kan het raadsel oplossen en de politie wordt in den arm genomen. Het toeval voert den man met de twee beurzen naar een sigarenwinkel, naar denzelfden winkel waar hij een paar dagen gele len zijn rekening heeft voldaan. Klant en leverancier klagen elkander hun nood, niet over de slechte tijden maar de een dat bij twee beurzen heeft, de ander dat hij den sleutel van zijn brand kast miste. Het geval helderde zich spoedig op en de koopman kreeg èn de beurs èn den sleutel terug. Heel eenvoudig had zich de zaak toegedragen. De heer had zijn rekening betaald, de leveran cier zijn beurs uitgehaald, waarin de sleutel van de brandkast zat, en legde ze op tafel. Een drukke discussie ontspon zich en de heer neemt de beurs van den koopman en steekt ze, als de zijne, in den zak. Beiden wisten later niets van hetgeen zij gedaan hadden. Nu de zaak met algemeen genoegen was opgehelderd, gaf zij aanleiding tot een vroolijk reisje naar Nijmegen. De redevoering van Lord Salisbury in het Mansion House heeft in Ierland een zeer slechten indruk gemaakt. De Parnellistische bladen zeggen, dat indien deze redevoering den geest van het nieuwe kabinet juist weer geeft, zij het sein Zcd wezen voor een oorlog tusschen Engeland en Ierland. Zonder eenige stoornis is Zondag de groote manifestatie te Brussel afgeloopen. Zoowel bij aankomst der treinen als bij de ontbinding van den optocht heerschte volmaakte orde. Het aantal van hen, die aan de manifestatie hebben deelgenomen, was kleiner dan men ver wacht had. Elke afdeeling had een schild aan het hoofd met opschriften: Algemeen Stemrecht en amnestie voor de veroordeelden wegens de jongste onlusten. De stations waren door soldaten bezet, maar de soldaten waren in de loodsen verborgen en de gendarmen en de politie namen den dienst waar. Men schat het aantal der manifestanten uit de provincie hoogstens op 15000. Te Bergen zijn 70 manifestanten afgewezen, omdat zij geen geld bij zich hadden, om de reiskosten te betalen. Brussel zag er even kalm uit als gewoonlijk. Het geheele aantal der manifestanten wordt begroot op 20,000. De deelnemers uit Gent waren talrijker en beter georganiseerd dan de andere. Anseele, de leider der sociaal-democraten, ging aan hun hoofd en werd zeer toegejuicht. De manifestanten schaarden zich kalm en waardig in de rij. Een processie uit de kerk „Finistère" werd met vreeselijk gefluit begroet. De processie ging echter zonder hindernis voorbij en de orde werd niet gestoord. De volksmenigte groeide steeds aan. De stoet kwam zeer moeilijk vooruit, we gens de ontzettende ophooping van het volk, dat de manifestanten met bloemen begroette. De muziek, aan het hoofd van den stoet, speelde de „Brabanponne" en „Marseillaise," Een afdeeling politieagenten ging voorop. Het weer was heerlijk. De stoet ging in de beste oide vooruit, en werd door het volk goed ontvangen. De houding der manifestanten was zeer waardig. De commissarissen zorgden zeiven voor de handhaving der orde. De deelnemers aan de manifestatie ontvingen last van hun leiders om niet alleen de orde niet te verstoren, maar zich zelfs van het gebruik van alcoholische dranken te onthouden. De stoet, die den marsch onder toejuichin gen van het volk aanving, zette den optocht zonder eenige stoornis voort te midden eenér dicht opeengepakte menigte, die echter geen blijken gaf van geestdrift, zelfs niet in de volks wijken. Geen enkele demonstratie werd noch ten gunste van, noch tegen de betooging ge houden. Toen de stoet achter het paleis en ^oor de ministeries voorbijging, werd de „Marseillaise" aa11geheven Om half vier werd de optocht kalm ontbonden. Het park voor het koninklijk paleis was bezet door de schutterij, die deu toegang tot het plein had afgezet. De ministers waren bijeen in hel ministerie van Justitie. Blijkens de controle der spoorwegkaarijes, zijn 13,000 manifestanten met de extra-treinen in de stad gekomen. De algemeene raad van het bestuur der werklieden-partij heeft aan het hoofd van het kabinet een adres gezonden, waarin op de invoering van algemeen stemrecht wordt aan gedrongen. Het adres eindigt met het verzoek, dat de ministers bedoelden eisch aan de kamers zullen kenbaar maken, zoodra deze bijeen zijn. Volgens latere berichten wordt het aantal der personen, die aan de manifestatie deelnamen, op 30,000 gescliut. Over het geheel was de manifestatie indrukwekkend en waardig en werd zij door de bevolking van Brussel goed opgenomen. Gedurende den geheelen avond bleef overal de volmaakste orde heerschei). De voorzorgsmaatregelen, die door de regee- ring genomen waren, zijn zeer talrijk. Por extra-trein was des morgens een bataljon van het. 5e linie-regiment van Antwerpen naar Brussel vervoerd, om aldaar in het. Noorder- statioi) de wacht te bonden, terwijl in de ove rige stations ook gewapende troepen gelegerd waren. De koning er. de koningin woonden de uitdeeling bij der onderscheidingen voor moe dige daden en zij werden met geestdrift toe gejuicht. mi mcr j v-ro» - —wh—BW Als oorzaken van de veelvuldige blindheid der paarden worden de 4 volgende redenen aan gevoerd: io.de le liooge ruiven voor het voeder, waardoor het stof hun in de oogen valt; 2° de de scherpe bijtende lucht in de stallen door op- eenhooping van ammoniakgas ten gevolge van slechte bouworde der stallen, vooral van den stalvloer; 3° de oogkleppen aan de hoofdstellen der paarden, die eigenlijk eene noodelooze dier- kwellerij zijn en eindelijk ten 4<le de zweep, waarvan het losse einde dikwijls huilen schuld der koetsiers in de oogen der paarden slaat en waardoor zij noodzakelijk hun gezicht verliezen. De baron de Villa bert heelt een koetsier, die nn juist niet van de leepsten is. Hij is een zeer geschikt persoon, maar zegt in zijn onnoo- zelheid nog al eens onaangename dingen. Verleden verwachtte de baron aan het een half uur van zijn woning gelegen station eene verzameling kostbare gewassen, die hij op zijn landgoed wilde overplanten, en die zeer veel zorg in het vervoer vereischten. Daarom moest Jan naar den stationchef om te zeggen dat de planten bewaard moesten worden, totdatde ezel wagen kwam en dat de baron zelf zou komen om het toezicht te houden bij het overladen. »Heb je het goed begrepen Jan?» vroeg de ba ron. „O jawel Baron«, zegt Jan „ik moet zeggen dat ze Op den ezel moeten wachten, en dat u om vier uur er wezen zult.« Eene vrouw, waarhij vergeleken de Leid- sche giftmengster nog maar een stumper is, werd dezer dagen te Somerville (Massachussets) in ver zekerde bewaring genomen. Zij zou in vier jaren tijds ruim honderd personen, onder welken haar eigen zoon, hebben vergiftigd. Drie personen zijn in eene boot van caout chouc met saamgeperste lucht het Engélsche kanaal overgestoken. De tocht heeft vijf uren geduurd. Het 24-uurstelsel verkrijgt langzamerhand in N.-Amerika het burgerrecht. Berichten als: »de trein zal om 18 uur vertrekken», »de wed rennen beginnen om ao-20», komen telkens voor. Te Montreuil-Sous-Bois, hij Parijs werd dezer dagen met veel plechtigheid hel huwelijk voltrokken tusschen Marie Pezon, dochter van den grooten dierentemmer, en Alexander Pezon, een verren neef van haar, die ook eigenaar is eener menagerie. Op de bruiloft waren een kleine honderd man nen en vrouwen van het temmersvak en aan verwante vakken genoodigd, circus-directeurs, menagerie-eigenaars, anatomie-museum houders en nog allerlei andere «spnllebazen.» Bidel, geheel hersteld, was weder van de partij, waar van de genoodigde journalisten niet hebben nagelaten in de Parijsche bladen uitvoerig ver slag te geven. Tot zelfs de zaal-decoratie en het menu waren in den stijl van 't vak, scheriDg en inslag van leeuwen en tijgers. Een dramatische zelfmoord had dezer da gen te Charleroi plaats. Een persoon die aan gehouden en door de politie naar de gevange nis werd gevoerd, rukte zich los en sprong in t water. Toen men hem er wilde uilhalen weerde hij zich zoodanig dat men alle hoop op redding moest opgeven. «Men zal mij niet ievend in handen krijgen!» riep hij. Hij is in derdaad verdronken. Zijn lijk is later opgevischt Ingeschr. van 14 tot en met 17 Augs. 18S0- Geboren:. Cornelia, dochter van Dirk Rood en Anna de Graaf. Ondertrouwd Getrouwd Geei,e' Overleden: Margaretha Bakker, end 4 nid Tames Schenk, oud 71 jaar, 0 md. Ingeschreven van 013 Augustus 1886. Geboren Aldert, zoon van Reindert Buis man en Catharina Kater Jan, zoon van Pietor Raatgers en Elizabeth Schilder. Ondertrouwd Getrouwd Geene. Overleden HOORN, 12 Aug. Aangevoerd: Kleine Graskaas hoogste prijs f 29.idem Hooi- fComm. Gras- f 23.Middelbare id. f 22. Aangevoerd 321 stapels, wegende 96,550 KG. 12 HOORN, 14 Aug. Aangevoerd: H. L. Rogge 2 Tarwe 9 Gerst 2 v Haver Witte Erwten Groene Grauwe Vale Bruine Boonen I Geele I Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad 3 Paarden Koeien 2 Kalveren 64 Schapen Springrammen 120 Lammeren 23 Varkens Zeug 81 Biggen 2 Bokken Geiten 30 Kippen Eenden 1640 Koppen Boter, 5.2. lood. 400 H. L. N. Aardappelen 2000 KG. Roode Aalbeziën 500 Zwarte KG. Kruisbeziën (R). v(Z). 8750 Kipoieren Eendeieron 38 mandea Peren 16 Appelen a 7.50 a 4.75 a 4. - a 9.a f 11.- a f a f 10.- a f a f a a a a a a f 60.— a f -.- a f 12.- a f 16 a 8.'— a 10.— a a 5.a 1.50 a a -.70 a A5 a 1.60 a —.10 .12 a a a 2.75 a a 5.— a 3.- 5.50 4.75 10.— 12.— 13!— 150.- 16!— 24.— 14 50 17.— 4.— L50 .50 2.20 3.25 6.— a KG. Hazelnoten p 100 KG. f a Kieviost eieren tot cents het stuk. De handel was matig. ALKMAAR, 16 Aug. Aangevoerd. 5 Koeien f 180.a 240.— 213 vette Kalveren f 30.— a 135.— 5 Nuchtere Kalveren f 14.a 24. 486 Schapen f 21. a 23. 121 vette Varkens per P. t .40 a 48 38 Magere dito f 12,— a 15. Bok f a —.74 PURMËREND, 17 Aug. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 367 stapels Kleine en stapels Middelbaie. Prijs Kleine f 28.— a Middelbare f a per 50 KG. Boter f 90.a f 1.— per KG. Vette Runderen f .72 a .80 per KG. Handel vlug. Vette Kalveren hoog ia prijs; f .56 a 70 per KG. Handel matig. Nuchtere Kalveren t 12.a f 16.Handel matig Vette Varkens t --.35 a .45 per KG. Handel matig. Schapen, van f 14 tot f 24 per stuk. Kipoieren f 3.50 a 4. Ganzen f a Zwanen f a Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen en Behuwd kinderen, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer in den ouderdom van 71 jaar en 6 maanden, na een gelukkige Echtvereeniging van ruim 47 jaar. Nes, gem. Schage.i, B. GROOTES- 16 Augustus 1886. Wed. T. SCHENK.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3