Gemengd Nieuws B IJ li Kil L IJ li E STA 1 Cieinceiïtc Scïiagen. Gemeente Barsingerhorn. Gemeente Mnt Maarten. Gemeente Wleringenvaard. Gemeente Nieuwe Niedorp. Gemeente 1 8 aii ng'curspel In ongelooflijk korten tijd breidde de vlam zich uit tot de andere vertrekken. Gelukkig waren op het uur, waarop de brand uitbrak, circa 94 uur, de meeste logés' aan 't strand of aan 't déjeuner, zoodal op de alarmkreten de gasten spoedig de vertrekken verlieten, na zooveel mogelijk nog gered te hebben wat zij konden. Trouwens de directie en het personeel van 't Badhuis, evenals de commissaris v. politie, de hier Vernée, doorliepen het gelieele gebouw, om te onderzoekeu of er soms nog personen in de vertrekken waren achtergebleven. Gelukkig is, voor zoover bekend, geen enkel persoonlijk ongeluk e betreuren. Op de eerste berichten door telephoon en telegraaf naar den Haag overgebracht, spoedden zich natuurlijk al de autoriteiten naar het bedreigde punt, terwijl inede vele Hagenaars de trams bestormden om getuigen te zijn van het onheil en nog een blik te slaan op het gebouw, waarin zij juist in de laatste weken zulke heerlijke uren hadden doorge bracht, Daarentegen zag men een ware volksverhuizing van de logés. Yan den eersten schrik bekomen, trachtten zij met bagage en wat zij konden vinden per rijtuig of train een goed onderkomen te zoeken in een der Haagsche hotels. Men zegt dat het Kurhaus verzekerd is bij de „Union Beige", gevestigd te Brussel, voor 1,200,000 francs. De volgende bijzonderheden omtrent het afbranden van het Kurhaus te Scheveningen, zijn uog$)p het terrein van het onheil ingewonnen of waargenomen. Aan het zeefront hadden de vlammen, die uit alle vensteropeningen naar buiten drongen, meer dan één meter lengte. De zijvleugels geraakten omstreekts half elf ure in vlam. De hitte van het vuur was zoo groot, dat het bijna onmogelijk was het terras te be treden. Toch waagden zicli later honderde hulpvaardige personen uit liet publiek, dat zich langs den straat weg aan zee verdrong, om tenminste van het terras alle brandstof, zooals de houten stoelen en tafeltjes te verwijderen. De politie moest die lielen huu goed werk doen staken uit vrees voor ongelukken, die dreigden door het omvallen van muren en steenklompen, die telkens met donderend geweld naar beneden stortten. Aan de voorzijde woedden de vlammen het felst, zij verhieven zich gelijkmatig door de windstilte. Later toen de wind meer uit het zuidwesten woei richten de vlammen vooral in den noordervleugel zware verwoestingen aan. Het water dat uit aile brandbluschmiddulen op de ziedende massa gericht werd, geleek een druppel in de zee. Uit de zijvleugels en de galerij winkels werd het gtootste gedeelte van den inboedel buiten in veilig heid gebracht. Het was een indrukwekkend gezicht uit alle ven sters de vlammen een uitweg te zien zoeken. Nu en dan werd de voortgang gestuit wanneer een ge deelte van het gebouw in puin viel. De meeste logeergasten, en onder dezen velen die hun toilet maakten, werden verschrikt door het geroep van brand. Zij gingen even kijken en toen volgde een algemeen sauve qui peut. Vandaar dat geen der in wonenden zijn omgekomen. Des te meer is er aan have en goed verloren, dat een prooi der vlammen is geworden. Yan een Duitsch schrijver, in .het Kurhaus gelo geerd, is de geheele inboedel verbrand. Daaronder behoorde een manuscript waaraan hij reeds ongeveer 4 jaren arbeidde en dat hij ter vol tooiing had medegenomen op zijn reis naar Sche veningen. Toen ten halftieu ure het zinken koepeldak be zweek, een witte rook omhoog zendende, was er maar één straal water aanwezig om de vlammenzee te dooven. De snelheid waarmede het vuur links en rechts een uitweg zocht was ongelooflijk. Tot eigen dekking werd de brandspuit aan het station van den stoomtram in werking gtfbracht en de overdekking besproeid. De rook verduisterde het zonlicht dat als een vnurroode bol op de onmetelijke vuuroven neer- blikte. Ten halftwaalf ure werd ook het Paviljoen naast de oude kurzaal aangetast. Op den middag was het Kurhaus reeds bijna met den grond gelijk gemaakt en kon men van de landzijde de zee reeds onderscheiden. De kamer No. 88, waarin de brand, die het Kurhaus in ascli zette, ontstond, grensde aan de lift; wellicht dat in de luchttrekking juist de reden ligt van de spoedige verbreiding der vlammen over de verschillende verdiepingen. Tegen den avond stegen uit de puinhopen van het Kurhaus op verschillende plaatsen nog de vlammen uit. Aanhoudend werd de smeulende massa door flinke waterstralen nat gehouden. Den gan- schen nacht bleven 8 stralen het vuur, waar het zich vertoonde, bespuiten. Donderdagmiddag toen hst gevaar geweken was, leverden de overblijfselen van het Scheveningsche Knrhaus een diepen treurigen aanblik. Het nieuwe gebouw is totaal uitgebrand, geen enkele binnen muur is blijven staan. Slechts de buitenmuren vertoonen nog de lijnen, maar hier en daar is het gebouw letterlijk geheel en al een puinhoop. Nog droeviger wordt het schouwspel als men in de rondte langs het terras en op de grasvlakte achter het gebouw, het huisraad, de meubelen en andere voorwerpen ziet opgestapeld, trouw bewaakt door schutters of eigenaars, terwijl de Evangehsche kapel een schuilplaats bood aan vele andere ziken, die behouden zijn. Een kamp ge lijkt de breede ruimte, te meer toen in den middag 500 schutters kwamen a tngemarcheerd, om voor de bezetting gelurende avond en nacht te waken. Wat er ook gerei zij, oneindig meer is verloren. Yan de kostbare verzameling instru menten van de leden van Mannstalts kapel is bitter weinig meet over; g lokkig had de aan voer Ier al da instruanuiten et goederen zijner muzikanten te Berlijn doen verzekeren, ziolit zij geen belangrijke finaocieele schade zullen lijden. Doch met zeer vele btdgastea is het oneindig erger gestéld; er zijn er, die alles verloren hebban. Niettegenstaande betr onh lil in den ochtend plaats had, heeft het toch nog zeer veel moeite gekost alle menschenlavens te radden. Zoo zag de commis saris van p ditie, de lieer Yer"ée, die zich dezen dag letterlijk geen ru^t gunde, zich verplicht bij zijn wandeling door net brandende gebouw op de derde verdieping bepaald te vechten met een drietal Duitschers, die van geen heengaan wilden weten. Een was dermate van de wijs dat hij eisrhte eerst de hotelrekening te voldoen. Met geweld moest de heer Vernée den man naar beneden sleuren en eerst toen viel de man op de knieën en dankte den commissaris, die zijn leven had gered. Vele Duit schers vertrokken met een namiddagtrein anderen namen in naburige hotels in Den Haag hun intrek. Den gelieelen dag werden inlichtingen gevraagd omtrent verwanten en de politiecommissaris wees trots al de drukte, den weg. Het baden is niettemiu geregeld doorgegaan en zelfs ondernam de lucht reiziger Latteman, ofschoon eerst een paar uren later, zijn tocht door Int luchtruim. Verging hij echter niet. Wellicht was ook hij onder den indruk van de droeve omgeving. Van Seinpost steeg hij omhoog, om na eenige oogenblikkeii in de ruimte te hebben gezweefd, in de zoogenaamde renbaan weer neer te dalen. Den geheelen namiddag stroomden de menschen naar het strand om de puitihoopen te bekijken. Men verhaalt en indien het waar is, is het zeker kaeakteristiek dat toen Donderdagmorgen tijdens het onheil een pa r vreem delingen het ti rras opvlogen om te redden wat zij konden, de portier hun den toegang weigerde, tenzij zij eerst hun abonnementskaart toonden. Die man bleef dus wel tot het laatst toe op zijn post, dien hij helaas voor eerst niet meer zal behoeven te vervullen. Volgens het Dagblad werd het eerste alarm gemaakt door een kamenier, die, in den couloir loopende, brandlucht bespeurde en hiervan mede- deeling deed aan haar meester. Deze had zich spoe dig vergewist, dat de brand was uitgebroken in een der vertrekken, bewoond door de fainile Hei- neken uit Amsterdam, vermoedelijk door het springen of omvallen van een spiritus- of potrolauuitoostel. Er ging nog ruim een uur voorbij vóór hot eerste geroep van brand weerklonk. Eerst had men ge tracht het vuur door eigen middelen meester te worden, tuil einde een paniek te voorkomen. Een hoofdpijp der gasleiding was ten 2 uren nog steeds aan iiet branden, met een kolossale vlam. Reeds was ge.telephoneerd naar de gasfabriek om liet gas af te sluiten. Vergeefs! Het" brandde maar steeds. Op last van een kapitein werden zoden gestoken uit het grasveld vóór hef Kurhaus om daarmede de pijp te stoppen. Toen werd een wol len deken er om heen geslagen met levensgevaar; deze werd verbrand. Door middel van een brandladder werd de bran dende pijp omgeduwd en in de kelders gedrukt. Door het uitbraken van een kelderhek konden grenadiers en jagers en cavaleristen er bijkomen en met zand, zoden en water de vlam blusschen. (Overgenomen uit de Reading Daily Eagle.) Het inademen van uien verschaft slaap, rust en verkwikking, De soldaat op marsch en de uitgeputte fabrieksarbeider worden door het eten van uien krachtig versterkt. Bind een versche ui om den bals, na ze alvorens gekneusd te hebben tot, versterking van de reuk en gij verzekert u daardoor een gezonden slaap. Daniël R. Clymer, oud-burgemeester van Reading Pennsylvanie (Vereonigde St iten van Noord-Amerika). Een jaloersch echtgenoot. Een 50-jarig Russische boer huwde met een jongmeisje. Door zijn jaloerschbeid was het leven der vrouw echter steeds verbitterd. Haar eehtgenost mishandelde haar zonder eenige oor zaak. Eindelijk werd bij hevig ziek en toen hij den dood nabij was wenschte hij van zijne vrouw afscheid te nemen. Toen deze zich daarop over hem heen boog beet de man haar in den onderlip. Met een mes moest men zijn tanden van elkaar wringen. Met een brekende stem verklaarde hij zijn vrouw zoo mishandeld te hebben, opdat zij later niet met een ander zou hnwen. Geleerde Leeuwerikken. Een uit Tonkin terug gekeerd soldaat heeft een Chineesche leeuwerik mea~ gebracht naar Parijs. DeChineezen zijn zeer ervaren in de vogelteelt; leauwerikken hebben zij zóó afge richt, dat zij de geluiden von alle vogels van het Hemolscbe rijk kunnen nabootsan. Het gezang van den leeuwerik zelf is overigens verrukkelijk, en zijn talent voor nabootsen strekt alleen om een zonderlingen smaak te bevredigen. De Chineesche leeuwerik is dikker dan die van ons klimaat. lil de straten en kantoren ziet men niet zelden leeuwerikkon, die hot blaffen van honden, het mouwen van katten, het klokken van hoenders, het kirren van duiven en zelfs het gekraai dor hanen nad jan. In het voorjaar ziet men Chineezen mat kooien in de hand rondtrekken om geleerde leeuwerikken te veitoonen. Ook worden er veel wedstrijden, waarbjj eene jury het gezang der ieeuwerikken beoordeelt en den besten zanger bekroont. Bij groote godsdienstfeesten brengen de Chineezen hunne leenwerikkou in den tempel, haDgen de kooien 3an de muren, opdat het gezang der vogels de goden verheugen zou. Dan komt het dikwijls voor, dat de leeuwerikken het balken van den ezel of het knorren van het zwijn voor het altaar nabootsen. De lievelings leeuwerik van den keizer van China, Ching wang hi of zieletroost genaamd, is een dor geleerdste vogelen. Hij bewoont eene gouden kooi, die toevertrouwd is aan de hoede van eea mandarijn, die vele bediendeD tot zijne beschikking heeft. De menagerie Pezon is sedert eenige dagen te Puy. Zaterdagavond schenen deleeuwen buitengewoon woedend en opgewonlen. De temmer Castanet had dit wel bemorkt, maar trad toch stoutmoedig het hok binnen. Hij had echter nog ge in stap gedaan, of een der leeuwen sprong op hem toe, sloeg hem zijne klauwen in het rechterbeen en trok den temmer voorover, zoodat deze op de knieën viel. Een algemeen gegil van afgrijzen steeg uit het volk op. Doch Cas tanet verloor zijne koelbloedigheid niet. Terwijl de leenw hem den anderon klauw in den linkerarm sloeg, trachtte hij met de rechterhand de traliën van het hok vast te krijgen om zich zoodoende op te richten. Toen dit hem niet gelukte, riep hij uit: God, nu is 't de laatste maal, nu is 'ter mee gedaan En de leeuw dreef hem de klauwen steeds dieper in't vleesch en traebto het hoofd van Castanet tusschen do tan den te krijgen. Maar toen zag man deze met een bovenmenschelijke poging recht staan en don leeuw loslaten. De temmer had aan den arm eene wonde van 15 centimeters lang en 5 centimeter diep, waar door men het been van den arm zag blootliggen. Ondanks deze verschrikkelijke wonde, zette Castanet de oefeningen voort Toen hij echter uit hot leeuwen hok kwam, viel hij in onmacht. Ofschoon de wonden zijn leven niet in gevaar brengen, zal hij minstens eeu geheele maand moeten ophouden te werken. - Veranderd. Een rijke boerin komt bij een kunst schilder on verlangt dat deze hot portret zal schilder ren van haren echtgenoot. —„Met genoogen" zegt de schilder, „Iaat uw man maar spoedig komen." „Ja, mijn man is dood, maar .k betaal zooveel ge hebben wilt." „Nu als ge mij nauwkeurig ver telt, hoe hij er uit zag, zal ik beproeven zijn portret te maken." De vrouw geeft eene nauwkeurige beschrijving van den overleden echtgenoot; de schilder verklaart genoeg te weten ou zegt, dat zij over veertien dagen het bestelde kan kr jgen, Toen de vrouw op den bepaalden datum verscheen en het portret bezag, riep zij, met tranen in do oogen, uit„Prachtig Prachtig! Maar Christiaan, Christiaan wat ben je veranderd Een gevaarlijke woekeraar uit het graafschap Schaumburg is gevangengenomen. De herbergier, koren-, veehandelaar, huisjesmelker en woekeraar Siegfriei Brill uit Ronteln is door de rechtbank van Hannover, wegens bedrog en valsehheid in geschriften, tot twee jaar en drie maanden tuchthuistraf veroordeeld. Het volgende, dat eenige jaren geleden is voorgevallen, karakteriseert hem volkomen. Hij had toentertijd een of ander vergrijp gepleegd en ontmoette na de misdaad voor de stadspoort een beambte, die hem als den dader herkende. Om niet als schuldig verooordoeld te worden, haastte Brill zich toon naar het naaste dorp, een uur von Ronteln, en ging de herberg binnen. Hij bestelde iets, en terwijl de waardin zich in het buffet omkeerde, zette hij de klok daar op zes uur terug. Toen vroeg hij aan de vrouw „Gaat je klok goed; is het werkelijk nog maar zes uur?" „Ja" antwoordde de toegesprokeae, na zich te hebben overtuigd, dat het uurwerk liep. Hij bleef nog eenigen tijd en zette, bij het weggaan, de klok weer gelijk met het uurwerk in de stadspoort. Toen de zaak in behandeling kwam, zwoor de beambte, dat hij Brill te zes uur voor de stadspoort had herkend; de herbergierster zwoer, dat Brill te zes uur in haar gelagkamer zat. Brill werd vrijgesproken. De beambte voelde zich, in het bewustzijn, dat men hem van meineed verdacht, zoo ongelukkig, dat jjij zich in de Wezer verdronk. Mea kan de mieren het best uit kaniers en provisiekasten verdrijven door honig, stroop of opge loste suiker, met een weinig gist of zuurdeeg vermengd, in schoteltjes te doen en deze op die plaatsen neer te zotten, welke het meest door de mieren worden bezocht. Naarmate de zoete vloeistof uit de schoteltjes verdwijnt, verminderen de mieren, want gist is voor mieren een doodoljk vergift. Ingeschreven van 1 tot en met 3 Sepf. '86. Geboren Ondertrouwd Geene. Getrouwd OverledenPietcr Hofland. oud 2 rad., te Barsingerhorn. Ingeschreven van 1 31 Augustus 1386. Geboren Antje, dochter van Willen Pool en Trijntje Steen. Cornelia, dochter van Reijer Spaans en Maartje de Boer. Arie, zoon van Arien Smit en Ariaantje Krap. Agatha, dochter van Herke Joffer en Aaltje Dikstaal. S dochter van Simon Hartman en Maartje de Leenw. Cornelis, zoon van A ris Rentenaar en en Maartje Rentenaar. Gerritje, dochter van Jan Vink en Armina Voorn. Maartje, dochter van Arien Schoon en IJtje Prosper. Cornelis, zoon van Dirk Geel en Maartje Krans Neeltje, doelPcr van Gerrit Beers en Muitje de Boer. Jannetje, dochter van Klaas Kwehlam en Maartje Buisman. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. OverledenDieuwertje Groet, 31 jaar, echtgenoot van Jaeob Visser. Jannetje Strijder, 6 jaar kind van wijlen Pieter Snijders en Trijntje Maat Antje Ploeger 5 jaar kind van Pieter Ploeger en Aaltje Koomen. Grietje Bood, 63 jaar( echtgenoote van Jan Portegijs. Dirk Kuiper, 9 md. kind van Jan Kuiper en Ariëntje Prins. Jansje Schenk, 10 md. kind van Meijert Schenk en Dieuwertjr Pronk. Ingeschreven van 1 tot en met 31 Augs. 86. Geboren 1 Aug. Grietje, dochter van Jaeob Biesboer en van Guurtje Schager. 1 dito Trijntje, dochter van Abraham en van Maartje Stoffel. Ondertrouwd 20 Aug. Adrianus Schapen donk wonende te Alkmaar en Josephina van llanxleden wonende te Sint Maarten. Gehuwd Geene. Overleden 23 Aug. Johannes Tesselaar oud 2 jaren zoon van Gerrit Tesselaar en van Aagje Smit. 31 dito. Dirk Lievendag oud 26 jaren echtgenoote van Geertruida Vestering. Ingeschreven van 1 31 Augustus '86. Geboren: Bregje, dochter van Cornelis Peper en Elizabeth Ambuul. Reijer, zoon van Gerrit Kos en Trijntje Nieuwenhuizen. Ondertrouwd Geene. Getrouwd lierman Frederik Kuiper, we duwnaar en Grietje Wijker, jongedochter. Ariëu Sipinan Slothouwer, jonkman en Aaltje Raven, jongedochter. Overleden Cornelis Breed, oud 5 maan den. Maarten Ploeger, oud 3 maanden. Ingeschreven van 1 31 Augustus 1886. Geboren Jan, zoon van Jan Vethman en Trijntje Klaren. Ondertrouwd r Getrouwd Ueene' OverledenCornelis Groot, zoon van Jan Groot en Catharina van der Slnijs, 2 jaar. Ingeschreven van 1 31 Augustus 1886. Geboren 6 Augustus. Cornelia, dochter van Cornelis Hof en Aagje Stoop. 20 dito. Bernardus Johannes Barelt, zoon van Tjalling Siebrandus van der LHj en Antonetta Johanna Wilhelmina Homan. 22 dito. Willem zoon van Klaas Schouten en Maartje Twisker. 24 dito. Johannes, zoon van Pio'er Hoedjes en Elizabeth Raatgers. 30 dito Maria, dochter van Jan Jes en Jantje Kossen. 30 dito. Jannetje, dochter van Pieter van Dijk en Teetje Ssvager. 31 dito. Gerrit, zoon van Jan van der Oord en Klaasje Raap. Ondertrouwd Geene. Gehuwd 5 Augustus. Jan Hendrik Lamping jm. oud 39 jaar, wonende te Delfzijl en Neeltje Ivooij, jd. oud 23 jaar wonende te Haringcarspel. Overleden. 11 Augustus Jan Brinkman, weduwnaar van Maartje Latour, oud 81 jaar. Veroordeeld door het Kantongerecht te Schagen in de maand Augustus 1886 Wegens openbare dronkenschap: S. L. te Kolhorn, J. M. te Watergraafsmeer, K. S. te Schagen, J. II te Zijpe, J. S. te Zijpe, J. P. te Schagen, P. V. te Z jpe, Ieder tot f 0.50 of 1 dag gevangenisstraf. S S. te Zijpe, C. J. te Schagen, Ieder tot fl.of l dag gevangenisstraf. II. P. te Schagen, tot f 3.of 1 dag g vang. Rijden in een hondenwagen G. B. le Schagen, E. O. te Schoorl. leder tot f 3.of 1 dag gevangeniss raf. Harder rijden dan in matigen draf: P. M. te Wieringen, tot f 3.of l dag gevangenisstraf. o Laten loopen van vee op eens anders in den o >gst staande» grond J. N. te Z. en C. S. te Anna Paulowna, ieder lot. f 3.dag gevangenisstraf. Allen zijn tevens veroordeeld in de kosten, jjjj lijfsdwang invorderbaar.

Schager Courant | 1886 | | pagina 3