SK-i Gemengd Nieuws PER TELEGRAAF. BURGEliLIJIiE STAMD. Gemeente Scliagen. Gemeente Zijpe. Gemeente Callant§oo S- Gemeente ülïeuwe Niedorp. Gemeente lliiringcarspel. Gemeente Wieringer waard. Marktberichten. den heer Sagasta begeven om een po itie te overhandigen ten gunste der ter dood ver oordeelden. Deze petitie protesteert tegen het vergieten van bloed, hetgeen de toestand zou verergeren. De petitie keurt ten slotte de revolutionnaire handelingen ten strengste af en doet vermoeden dat een interpellatie over liet afgeloopen proces op handen is. Generaal Kaulbars heef: Zaterdag bevel ontvangen van den Czaar het binnenland van Bulgarije te bezoeken. De generaal vertrok Maandag naar Rutschuk, gaat vandaar naar Varna en zal over Philipopel te Sofia terug- keeren. In de officieele kringen wordt zulk eene reis als gevaarlijk en ontijdig beschouwd en schijnt men kwaadwillige manifestatiën te duchten. De Bulgaarsche regeering handhaaft den aanstaanden Zondag als de tijd, die voor de verkiezingen is bepaald en blijft vasthouden aan de voorwaarden, door haar voor de vrij lating der officieren gesteld. Kaulbars zou voor zijn vertrek een nota overhandigen waarin wordt herhaald, dat Rus land de verkiezingen en de besluiten der ge kozen vergadering als ongeldig zal beschouwen. De ,/Morning Post" zegt in een blijk baar geïnspireerd artikel, dat Bismarck een Europeeschen bi and alleen door Oostenrijk te ondersteunen, kan voorkomen. Engeland kan met zijn vloot niet den Balkan verdedi gen en de Engelsche regeering moet bovenal denken aan haar verbond met de unionisten in het Parlement. Indien Bismarck volkomen onzijdig blijft, is de oorlog zeker. Engeland overweegt, welke strijdkrachten het voor den dreigenden grooten strijd beschikbaar heeft. Zijne locale medewerking is zeker indien Bis marck Oostenrijk wil ondersteunen. DE BEGRAVEN SCtlAT. Vrouw," sprak oen boer, „wo beleven zonderlinge dagen. Nieis is meer veilig. Het beste zal wezen om onze spaarduiten in don tuin te begraven. Zoo gezegd, zoo gedaan, maar bij nader inzien werd toch besloten, tot den nacht to wachten, voor men den schat aan de aarde zou toevertrouwen. Toen het stikdonker was zoo verbaalt „Kike- reki" d® hoer aan liet graven eu zijn vrouw moest hem met eeu dievenlantaarn bijlichten. Dat deed zij getrouw en beiden, goheel vervuld van hun werk, bemerkten niet dat de buurman, wakker ge worden door het gerucht en inbraak vreezende, over den muur kwam kijken om te zien wat er gebeurde in den tuin van den boer; spoedig wist hij er alles van. Toen de boor en zijn vrouw good en wel naar bed waren en hij berekenen kon, dat zij in een vas te slaap zouden liggen, kroop de buurman over de heining en groef den schat weer op, torwijl hij mompelde Ik zou die lange gezichten wel eens willen zien als zij bij het opgravon niets moer vonden 1" Eenigen tijd daarna kwam de boer bij zijn vrouw en riep „Vrouwik hob den schat willen opgraven, maar al ons geld is gestolen 1" „O jeminee!" riep de vrouw en begon te jammer en, maar de boer zei „"Wees maar bedaardDat kan niemand anders gedaan hobbeD, dan onze buurman, en dien zal ik wel vinden Niet lang daarna zag men hem naar de herberg stappen, waar zijn buurman gewoon was een borrel te drinken. Hij vond hem daar dan ook, knoopte een praatje met bcm aan en zeide ten slotte „Ja, ja, buurman, de buurt zit vol van allerlei gespuis. Ik ben dan ook zoo wijs geweest om de helft van mijn geld in den grond te stoppen en van nacht stop ik de andere helft er ook in. Nou, ik moet naar huis. Gemorgel" „Goeie morgen," zeide de buurman. „Nu opgepast!" dacht deze, toen hij alleen was; „weet je wat? ik leg het geld er weer gauw in, dan heb ik morgen het dubbele." En 's nachts legde hij het geld weer op zijn plaats in den tuin. De boer had bem ongemerkt bespied. Toen de huurman in huis was, baalde hij zijn geld spoedig weder te voorschijn, telde bet na en zei tegen zijn vrouw „Ons geld hebben wc weer terug en er ontbreekt geen halve cent aan. Geef nu gauw steenen aan, dan leg ik die in de kist met ecu briefje, dat ik htc-r heb, er boven op." Toen de buurman de kist weder bad opgegraven en naar huis droeg, mompelde hij „Drommels wat is die kist zwaar. Er moet min stens wel driemaal zooveel in zijn als gister". Toen hij de kist echter had opengebroken, riep bij -Wat, louter steenen en een briefje!" Hij las daarop: „Leelijke gauwdief! Wanneer je niet zorgt, dat 'k heden middag voor 12 uur driehonderd gulden van je heb ontvangen, zal ik je bij de politie aan geven. Er onder stond do naam en het adres van den koer, die naast hem woonde. „SakkerlootDaar ben ik leolijk ingeloopen 1" .zuchtte de buurman. Te Conv-Island, een uitspanningsplaats van de bewoners van New-York on Brooklyn, heeft men, zoo vertelt iemand, -die er onlangs geweest is, de volgende merkwaardigheid. Aan het zeestrand heeft men een stukje weiland gemaakt met een ijzeren hekwerk er om heen, waarop zich een kolossale koe bevindt. Dat het dier onbewegelijk, schijnbaar gra zende staat te kijken, laat zich verklaren, want hot dier, dat op een afstand ten minste, een veefokker en een slachter zou doen watertanden, is gebeel van ijzer, hol en met een echten koeienbuid overtrokken. De gehtele koe is vol met melk, van de horens tot het achterstuk en levert door middel van een kunst matige nier elkeD dag versche melk aan ied r, die daarvoor eenige dollarcenten over heeft en dan des noods het eleie dier zelf kan melken in een groot glas, door aan <x-n der gom-olastieke tepels te trekken. De stedelingen van New-York, die zelden of nooit een levende koe te zien krijgen, zijn al heel blij als ze zulk eon prachtige nagemaakte kunnen zien en zelfs melken. Erg 1 indelijk Een woest geschreeuw van „moord 1" bracht onlang's nachts de rue Ramay te Parijs in opschud ding. Een artillerist met gescheurde uniform en bebloed gelaat liep als krankzinnig heen en weer. „Men heelt mij in een moordhol geloktde admiraal is eon moordenaar!" riep hij den politieagenten toe, die op zijn geschreeuw waren toegesneld. „Waar is het?" vroegen de agenten. „Daar!" zeide de artillerist en gezamenlijk drongen zij hit huis binnen, dat hij aanwees. „Op de bovenste verdieping is de geheele bende bijeen," verzekerde de artillerist. Hot leven had in- tusschen alle bewoners van liet huis wakker en nieuws gierig gemaaktop iedere verdieping gingon deuren open en de moedigsten of nieuwsgierigsten sloteQ zieh, in niet cornpleete kleeding en met huishoudelijke wapenen, bij den stoet aan, die de moordenaarsbende ging overrompelen. Toen de vijfde verdieping was bereikt, verklaarde de artillerist dan ook met over- tuiging, dat de moordenaars zich tegen zulk eeno overmacht niet zouden verzetten. Men wees do deur van hun verblijf aan; de agenten klopten, een gebrul, soms door onsamenhangende woorden afgebroken, was bet antwooid. De wettelijke sommaties worden gedaan, do deur wordt ingeslagen, de agenten stormon naar binnen en zij vinden io een klein kamertje een man in een soort marino-uniform, wiens gelaat in alle kleuren van den regenboog de sporen van eon vuist gevecht draagt. Zijn verontwaardigde taal en gebaren mogen hem niet baten, hij wordt overmand en naar het commissariaat van politie medegenomen. Den volgenden dag werd alles opgehelderd. De admiraal was een acteur, die de rol als scheepskapi tein bad vervuld en daarna iets te veel had gedronken. Naar huis gaande had hij den kanonnier ontmoet, met hem eeuwige vriendschap geslote.i en hem royaal getracteerd, tot dat beiden erg opgewonden op de kamer van den acteur waren gekomen. Hier had hij in zijn dronkonsehap met verschrikkelijke energie een stuk van zij i rol opgozegd en zijne getrouwe matrozen bij name opgeroepen, om zijn mededinger te vermoorden. Hij bad een grooter succe3, dan hem ooit op de planken waste beurt gevallen. De kannon- nier meende, dat zijn laatste uur geslagen was, maar wilde niet ongewroken sterven. Een vechtpartij begon en toen beiden heel wat stompen en slagen hadden ontvangen en een oogenblik rust noodig hadden, was de kanonnier de deur uit en de trappen af gevlogen en hij had de hulp, die bij zocht, spoedig gevonden. Eene jonge dame, die getuigo was vat: do hevige aardbeving te Charleston, deelde aan een verslagge ver van de New-York Herald het volgende mede We waren geheel onvoorbereid. Toen dan ook plotseling eon vrtoselijk ondoraardsch gerommel zich hooren deed, keken we elkaar verschrikt en vragende aaD. Dadelijk daarop begou het hnis heen cn weer te schudden. De muren kraakten, de negers gilden en de mannen, vrouwen en kinderen, die bij honderden de straat waren ingevlogen, vervulden de lucht met hun jammerkreten. Toen ging het gas uit en ver duisterde de hemel zoodat men elkaar niet meer vin den kon. Otidertusschen rolde de aarde onder onze voeten als de zee bij stormweer. Eensklaps werd do lucht verlicht door vlammen, die hier en daar uit de huizen opstegen; maar terzelfder tijd hoorden we roepen dat er geen water meer was*. Wat wij toen onder vonden is schier niet te beschrijven. Het was om krankzinnig to wordeu. Ik ben nog altijd koud van den schrik. Erger nog dan het gejammer der monschen scheen mij het noodgeschrei der dieren. Telkens spoot er uit den grond heet water, dat ons do voeten branddo, en in de lucht hingen zwaveldam pen- Denk niet, dat ik fantaiseer. Ik vertel eenvoudig wat ik zag en hoorde. De aandoening was zoo hevig, dat ik niet kon bidden en vele lieden vertelden me later, dat ook zij dit ondervonden hadden. Ik zag dikwijls den dood onder deoogen, op zee ea in ziekte maar zoo te moede als toen, voelde ik mij nog nim mer. Het scheen ook zóó hopeloos 1 Natuurlijk hoorden wo later van koddige voorvallen. Zoo viel van een huis een gansche zijmuur om. Het gezin vluchte en overnachtte in den tuin. Het hoofd van het gezin, een oude lieer, was 's morgens spoor loos verdwenen. Het bleek toen, dat hij kalm zijn bad was gaan nemen niettegenstaande een muur van de badkamer ontbrak en zich met groote zorg had gekleed. Toen zijn familieleden hem wilden overhalen, weg te gaan, zeide hij, de aardbeving zeer opwekkend te vinden en van plan te zijn toeschouwer te blijven. Een vrouw als meubelmaker. In Urexweiier Otweilor, woonde een schrijnwerker, gezegend met tal van dochters. De goede man beklaagde zich geen zoons te hebben, „want, ziet ge, die knechts, daar kan men niet op rekenen en z;j laten zich goed betalen," Zoo menig maal zijn oudste van 15 jaar deze„klacht hoorde nam zij het besluit meubelmaker te worden, en roet den vader werkt zij nu trouw mee. het twintgjarig meisje kan trots den beste bijtelen en, hameren, en maakt menigeon beschaamd door hare groote nauwkeurigheid en vlugheid. Een merkwaardige ontdekking is dezer digen door den heer F. Petrie op kosten van het fond3, in Engel ind bijeengebracht tot het doen van onderzoek naai bjjbelsche plaatsen g da .n. in Tel Defeunch, dit is een streok in het noordelijke Deltaland van den Nijl- De plek, door hem ontgraven wordt door alle kenners van Egypte beschouwd als het Pelusische Daphne der Grieken en het Tachpannos, vermeld in den Bijbel. Aldaar heeft de heer Petrie de bouwvallen, van het koninklijk paleis opgedolven, waarvan de proleet Jeremias spreekt in hoofdstuk 43. Omstreeks bet jaar 585, voor onze jaartelling, had de dochter van koning Zedokiah zijn overige kinderen waren op bevel van Nebucadnezar vermoord do vlucht genomen naar Egypte. Koning Ooabra de pharaoh Hophra des bijbels ontving haar zeer gastvrjj en schoak haar ter bewoning het paleis Tachpannes. Opmerkelijk mag het worden gonoemd, dat de ruïnes van gemeld paleis nog boden tan dage bekend zijn onder^ de volgende benaming el hasar-el Cint-el Ja- hocci :hot paleis van het joodsche meisje. Bji de ont graving van het gemelde paleis is bet gebleken, dat de bouw daarvan was aangevangen ten jare 666 v. Cu. onder pharaoh Psammelich I. De geschenken en offeranden, op last des konings onder de grondslagen van het paleis nedergelegd, bes.onden meerendeels uit offerschalen. Allerlei ertsen, plaatjes van goud zilver, lapis lazuli, jaspis edelgesteenten, a'le voorzien van namen en titels van pharaohs, en een menigte, andere gewijde voorwerpen zijn teruggevonden aan de vier hoeken der grondslagen van het gebouw. Ver- mojdel.jk is het paleis later verwoest door Nebucad nezar, dei koning van Babyion, zooals de voorspelling luidt van Jeremias 43, vs. 11.) Eeno beweging voor het katoen als kleeding- stof wordt op dit oogenblik op touw gezet door dr. Stepp, die in het „Yerein für öffentliche Gesundheits- pflege" te Neurenberg eoue zeer verstaanbare voor dracht tegen Jager en zijne wollen kleeding heeft gehouden. Dr. Stepp, meent, dat de wollen kleeding de huid verweekt en haar voor de geringste afwis- sellingen van temperatuur gevoelig maakt, waardoor verkoudheid en rumatiek ontstaat- Ook meent dr. Stepp dat do wollen kleeding, die volgens Jager dicht tegon hot lichaam moet aansluiten, bare verwarmde eigen schap evengoed verliest als een dicht tegen hot gezicht aanliggende sluier, nauwe handschoenon on laarzen. Do in wol gckleeden hebben het koud in hunne nauwe normaolkleeding en het lichaam moet groote inspan ning verrichten om het warmtevorlies te vergoeden. Daarenboven zetten zich in do wollen voering, die slechts zelden gewasschen wordt, vuil en uitwaseming en van hot lichaam af. De natuur zelve stelt prof. Jager in het ongelijk, want wanneer de voorbeelden van de woldracht, de schapen, uit koudere stroken na r de keerkringsgewesten worden verplaatst, dan verliezen zij hunne wol. Geen volk in do warme ge- wosten kleedt zieti in wollen stoffen, terwijl daar sinds duizend»»- van jaren gewaden uit plan ten vezels, boom. bast enz. gebruikelijk zijn. Dit zijn de negatievo tegen werpingen van dr. Stepp. Hij sluit zich aan bij don beroemden llufuland, die do wollen kleeding verwerpt en de besto katoenjn stoffen aanbeveelt, Hetkatcon, dat hot midden houdt tusschen linnon en wol, kan op de meest verschil lende wijzen worden bewerkt en bereid en laat het aan koudkleumen over om flanel len stoffen onder het katoenen hemd to dragen. Na dat dr. Stepp met de stof heeft afgerekend, veroor deelt hij ook den vorm en de snede der wollen klee ding volgens Jager en vindt deze even leelijk als ongemakkelijk en ongezond. Hij verlangt een gemak kelijk kleedingstuk uit gevouwen stof. Mot een knoop aan den hals, moet dit naar de behoefte geopend of gesloten kunnen worden, waardoor de tusschen- liggondo luchtlaag, die langs het lichaam opstijgt, kan geregeld worden. Als voorbeeld noemt hij de oude rok met twee rijen knoopen onzer voorvaderen. Iu plaats van eene nauwe overjas, verlangt hij weder don wijden dubbelen mantel, waarvan do kraag naar behoeften kan worden afgeknoopt. Men vindt dezen nog dikwijls als erf.-tuk bij de boeren en onze beeld houwers bedekken daarmede ouze groote dichters en denkers. 6 October '86. Uitslag Verkiezing Silieeïi. Uitgebracht 3652 stemmen, van onwaarde 25 stemmen, meerderheid 1814 Herstemming tusschen VAN DIGGELEN met 1712 stem men tegen BRANTSEN met 1584 stemmen. BRUIiXSMA had 305 stemmen. Ingeschreven van 2 tot en met 5 October 1886. Geboren Anna, dochter van Jan Buis Jz. en Aafje Klaren. Pieter, zoon van Jan Warde naar en Neeltje Komen. OndertrouwdHermanus Buter, wedr. van Jacoba Langedijk, 41 jr., wonende te Zijpe en Grietje Mulder, wed. van Pieter Molenaar, 33 jr., wonende te Schagen. Ingeschreven van 17 24 September 1886. GeborenCornelis, zoon van Cornelis Snee- kes en Trijntje Heddes. Jacob," zoon van Hendrik Rijs en Tona Wijngaard. Arie, zoon van Jacob Tuin en Geertje Smit. OndertrouwdArie Borst, inlandsch kramer, 24 jaar wonende le Schagen en Sijtje Weij, zonder beroep, 26 jaar wonende te Zijpe, onlangs j te Schagen. GetrouwdJohannes Franciscus Cornelis Riep, jonkman, tweede schrijver bij de Marine, 28 jaar, wonende te Helder en Pietertje de Beurs, jonge dochter, zonder beroep, 20 jaar wonende te Zijpe. Jacob Klant, jonkman, Torpedist, 23 jaar, wonende te Helder» en Neeltje Kooij, jonge dochter, zonder beroep, 25 jaar, wonende te Zijpe. OverledenAntje Bakker, 78 jaar weduwe van Arie Zander, eerder van Dirk Kuiper. Mattha Mathilde Marees, 6 weken, dochter van Jan- en Maartje de Moor. Ingeschreven van 24 September— 1 October 1886. GeborenAntje, dochter van Leendert de Beurs en Trijntje Muntjewert. Johanna, dochter van Jan Bruin en Geertje Koopman. - Michael Stendert, zoon van Cornelis de Wit Adamszoon en Anna Apeldoorn. George Willem, zoon van George Willem Jimmink Jr. en Adriana Thomasz. - OverledenRens Mosk, 16 jaar, zoon van Jacob- en Maartje Jongejan. Antje de Beurs, 3 dagen, dochter van Leendert- en Trijnjte Muntjewerf. GetrouwdHendrik Slot, jonkman, smid, 25 jaarjfen Guurtje Haringhuizen, jonge dochter zonder beroep, 26 jaar, beiden wonende te Zijpe' Ingeschreven van 1 Juli - 30September 1886. GeborenRensje, dochter van Arie Schouten en Antje Bras. Jacob, zoon van Klaas Kaan Klz. en Jansje Kossen. Jannetje dochter van Arie Stins en Jannetje Zeeuw. Johanna Ka- tharina, dochter van Mietje Eradus. Petrus, zoon van Cornelis -Aris Vader en Hendrika Smit. Arie, zoon van Gerrit Hollander en Jannet je Kuiken. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenTrijntje van Zoonen, oud 7 jaren, dochter van Jacob van Zoonen en Trijntje van Twuijver. Ingeschreven van 1 30 September 1886. Geboren: Jan, zoon van Cornelis Fraij en Trijntje Strij'ois. Grietje, dochter van Simon Wit en Geertje Schardam. Jan, zoon van JanStrij- bis en Trijntje Jongejan. Johannes, zoon v. Pieter Franzen en Jansje Beemster. Johan nes, zoon van Simon Kromhout en Neelte Kon kel. Trijntje, dochter van Pieter Waterdrinker en Maria Jongkind. Johannes, zoon van Cornelis van der Molen en Aaltje Kooij. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenHendrik Over, echtgenoot van Aaltje de Graaf, 65 jaren. Paulus de Vries, zoon van Jacob de Vries en Aafje Pool, 9 maanden. Maartje Veldman, echtgenoote van Klaas Koomen, 77 jaren. Klaas Hoogendijk, echtgenoot van Grietje Slikker, 33 jaren. Ingeschreven van 1 30 September 1886. Geboren16 September. Pieter, zoon van Johannes Bartholomeus Boekei en Elizabeth Groot. 17 dito, Klaas, zoon van Klaas Kalf en Trijntje Vergaij. 19 dito, Elizabeth, dochter van Aldert Moras en Maartje Zutt. Ondertrouwd en GehuwdJan de Groot, we duwnaar van Guurtje de Heer, en Antje Struijf, weduwe van Pieter Dekker, beiden wonende te Haringcarspel. Overleden6 September, Gerrit Schoorl, oud 2 maanden.9 dito, Rens Rijkes, oud 71 jaar, echtgenoot van Grietje Glas. 9 dito, Arie Jonker, oud 21 maanden. 11 dito, Dieuwer- tje Biersteker, oud 3 maanden. Ingeschreven van 1 30 September 1886. GeborenCornelis, zoon van Jan Oudendijk en Aaltje Reek. Dirk, zoon van Pieter Win kel en Dieuwertje Ton. Ondertrouwd, Getrouwd, Geene. Overleden, HOORN, 30 Sept. Aangevoerd: Kleine Graskaas hoogste prijs f 33.idem Hooi f Comra. Gras- f 28.5C Middelbare id. f 28. Aangevoerd 360 stapels, wegendo 97,010 KG. HOORN, 2 Oct. Aangevoerd: H. L. Rogge f a 5 Tarwe f 7._ a 8. - 16 Gerst f 4.50 a 5.— 25 Haver f 3.— a 4._ n Witte Erwten f 10.— a 12. Groene I 12.— a 14 i Grauwe f 16.— a 18.- t Vale f 10.— a 12.— Bruine Boonen f 10.a 12. o Geele f a 101 Witte f 12.— a 14.— Paarden f 6.— a 7.— Mosterdzaad f 17.a Karweizaad f 17.50 a

Schager Courant | 1886 | | pagina 3