iOIMILMin 1111 BURGERLIJKE STAIXU. Ciesueeiite Schagen. Cilciiiceiitc Zij pc. Advertentiën. Ferdinand Joseph Micklinghoff, van der Stok, Kaan, en Co. J. Roggeveen Wz, SCHAGEN. LOET. Timmerman, Blaauboer Co., t© Schagen, Kapitaal f 400,000. I)e ÏMrectie. Heercn Kaasmakers en Winkeliers ATTENTIE. Goedkoopea Wiakei vaa bereids Verfwarea. Nieuwe Lagezijde B 98, te Schagen. Meta Rabat. M. BAKIER. Bet is vertrokken en de Wenmijers vliegen na elkander den winkel uit naar mevrouw Beerrens, die een paar deuren verder woont. Op het oogenblik dat de meisjes alle drie achter elkander binnenstormen en inderhaast een stoel omverwerpen, zit mevrouw Brereens op hare cofa een steekje te breien. „Ach mevrouw Maar u moet niet schrikken, hoorLena Goudveer uwo nichje! Och heereje, wat is er Is 't met Lena niet goed "ja neen de luitenant heeft haar van nacht om half twaalf vermoord Met z'n sabel doodgestoken 1" *Bn toen heeft hij z'n eigen eon kogel door 't hoofd gejaagd ""Wat Maar dat kan niet! Mijn hoed! mijn mantef Anna! Marie We moeten er heen!" Mevrouw schreeuwt het heele huis en do buren bij elkaar en na een paar minuten zijn do vier dames, heel en half gekleed, 0p weg naar de woning van mijnheer Goudveer. Intusschen zitten daar Helena Goudveer en luitenant Harmbach, zij aan zij, allergezelligst met elkaar te praten over de bruidsjapon eI) over het huwelijksreisje dat hen wacht. Zij verwonderen er zich evenwel over, dat er zich juist nu 't is toch geen feestdag zulk eene steeds aangroeiende menigte menschen op straa" bevindt; politie incluis, zie eens! Nog grooter wordt hunne ver bazing) als plotseling stormenderhand de kamerdeur opengestoten wordt, en tante Boerrens hijgend naar binnen dringt, op den voet gevolgd door de Wenm ijertjes, allen met roode gezichten en om het hoofd stuivendo haren en linten. Er schiet de ontstelde indringsters niets anders over, dan hot gelukkigo bruids paar met Lena's spoedig herstel te feliciteeren, en voor de grootste heft althans met beschaamde gezichten weer af te trekken. Eerst later lost zich het raadsel op, tot groote vroolijk» kcid der beiden geliefden. Dat een locomotief een menschenlevcn redt zal wel een o-roote zeldzaamheid zijn. Toch had dit onlangs plaats nabij het station Rena (Noorwegen). Een spoorwegwerker had het ongeluk, met een der voeten tussehen de rails beklemd te raken. Onge lukkig was do trein in aantocht en kon de man zich niet losruk ken. Maar wat hij zelf niet kon, dat deed de locomotief. Zij was voorzien van een ploeg voor het wiel en deze vatte den man op Hoewel de man eenige dagon zijn werk niet kon doen, was hij niet ernstig gewond. Een zinkende stad. De stad Kladno in Bohemen zakt lang zamerhand in de diepte- Zij is gebouwd op steenkolen- en ijzer mijnen, dio men heelt ontgonnen, zonder te denken aan 't gevaar voor de opwonenden. Verschillende straten beginnen nu te dalen; de oude kerk, het stadhuis, vele scholen en 60 huizen loopen groot gevaar. Men heeft nu de m jnarbeid gestaakt en de ontrui ming der bedreigde panden gelast. De ivoorhandel aan de Congo. Oe groote hoeveelheden ivoor die aan den mond der Congo uitgevoerd worden, komen uit het binnenland. De Arnbieien koopon of stelen het in het oosten v*n de karavanen. Het gaat nu door vijf of zes handen naar de s!am der Fiote, dio het aan de westkust aan de blanken verkoopt. De hoofdmarkt is Stanleypool en vandaar wordt over Kinfuka en San Salvador het ivoor naar Musevra en Ambriz gebracht. Sedert de factorijen aan de Congo bestaan, bespaart de neger drie of vier weken op den weg naar de kust niet aan tijd want die beeft voor hem geen waarde. Van de tusschenhandelaars, is Makitu een der rijksten. Hij bezit duizende slaven en de waarde aan goederen, die hij bezit bedraagt millioenen. Zijn neef en opvolger als hoofdman van N' gombe, is een niet minder belangrijk handelsman. Iedere factorij heeft eon tolk, wiens taak het is de karavanen, die op weg zijn om hun rijkdom ie verkoopen, in de factorij te lokken en er op die wijze het voordeel van te genieten. Een of twoe dagen voor de komst van een karavaan, zendt de aanvoerder van de karavaan een teeken, dat aan de blanken bekend is, met het bericht dat er zooveel tanden en zooveel lieden komen zullen. Dan weet de chef van de factorij, hoeveel visch, rum en likeuren hij do karavaan moet tegemoetzenden. Komteindelijk de karavaan na vijf of zes dagen en na evenveel rantsoenen verlangd te hebben in de factorij, dan wordt zij zeer goed ontvangen. Het opperhoofd wordt met evenveel onderscheiding behandeld als was hij een groot Europeesch koopman. Intusschen wordt voor de magazijnen het ivoor uitgezocht en gewogen. "Wanneer er verschillende bezitters zijn, worden hunne tanden afzonderlijk gewogen, en voor ieder wordt een kistje jenever als fooi gegeven- Bovendien wordt de geheele karavaan kosteloos gevoed. Het gebeurt wel, dat zoo'n karavaan bestaat uit 1000, 2000 ja zelfs 3600 personen. Of er dus ook iets verdiend wordt aan de zaken, die men met de negers drijft 1 Een der grootste karavanen bracht 42 tanden m. de daarvan woog de zwaarste 132 en de lichtste 40 pond; wanneer men het ivoor berekent a 12 gulden per pond, dan is dus de waarde van een karavaan vrij aanzienlijk. Gewoonlijk den dag na aankomst der karavaan begint het verkoopen. Dit kan somtijds zeer lang duren. De duur hangt af van den luim van den neger, of hem veel geschenken gegeven of beloofd zijn, en van de handigheid van den blanke- Om één tand te verkoopen kan een uur vergeefseh gehandeld worden, terwijl ook soms in een half uur tien tanden verkocht worden. De koopprjs wordt betaald met stangen geel koper. De verkooper vraagt vier of vjfmaal meer dan bj denkt ta ontvangen en de kooper biedt vier of vjfmaal minder dan hij denkt te geven. Het hangt nu maar van de hardnekkigheid van den neger en van de mjze waarop de blanke met hem omspringt af, hoeveel er betaald wordt. Is alles verkocht, dan is het eerste gedeelte van den ivoorhandel afgeloopen en dan komt het betalen en uitreiken van geschenken. Deze laatste bezigheid is zeer moeieljk. Wanneer het bedelen der negers om geschenken cindeljk de grenzen te huiten gaat, dan worden zj met de zweep verjaagd. Wanneer ook dit atgeloopen is, dan komt het ruilen en vooral daarmede wordt door de blanken veel geld verdiend. Dit runen zou zoo lang kunnen als do blanken wilden- Doch zijn de negers eindelijk tevi eden gesteld, dan worden de groote geschenken, bestaande uit sterken drank, kruit en ook in Europa kostbare voorwerpen van versiering, aan de rijkste lieden van de karavaan en aan haar bestuurder overgereikt. Ten slotte wordt aan de karavaan nog een laatste rantsoen voodsel voor verscheidene dagen gegeven en zij trekt vrooljk en opgewonden door den goeden afloop van den handel weer nair het binnenland terug om nieuwe olifantstanden to verzamelen. Een schoorsteen van papier. Een fabrikant te Breslau heeft een papieren schoorsteen gebouwd van meer dan 50 voet noogie. Be blokken, die voor den bouw gebiuikt werden, waicn samengeperst papieren werden met kiezelzuur-cement (waarscp] '!)k waterglas) aan elkander verbonden. De schoo.steen moe zeer elastisch entevens brandvrij zijn. Ook spoorwegwie en, ra schilderijlijsten worden van papier vervaardigd: voorlaatstgtnoeni voorwerpen bestaat het materiaal uit papierpap, lijm, "Jno1'® koolzure kalk of witsel, wolke stoffen samengeming en dikke stroop verhit worden, die na bekoeling in vormen gegoten en vastgemaakt wordt. De lijsten worden daarna verguld of gebronsd, alsof zj houten ljsten waren. Zelfmoord. Een 13jarige jongeiing, Lonis R- trad eenige maanden geleden in dienst als leerjongen bij een laaizenlabrikant, in de rue Chapon, tc Parijs. Ziende dat de verkoop van enkele waren niet gecontroleerd werd, gaf hj gehoor aan den boozen geest, die zich van hem meester had gemaakt en beging een diefstal. Een ander man zon den jongeling gestraft, hem zijn slecht gedrag verweten hebben, want de waarde van het gestolene bedroeg hoogstens één frank. Men had het kind want het was nog een kiud van den winkel gezet. De fabrikant dacht er echter anders over: Hj diende een klacht in bj 't gerecht. De moeder van Lonis R. was zeer ter neer ge.-lagen. DadeUjk ging zij naar den fabrikant, bad en smeekte, met °het gevolg dat de maD, die een kind in verderf wilde storten voor een frank, zich liet overhalen. Hij zou de klacht intrekken. De ongelukkige moeder liep niet naar huis, zj vloog over de straat, steenen zij jlde de kamer binnen en welk vreesel jk schouwspel daar, aan eoD koord, vastgemaakt aan een ring in de zoldering, hing een 1 jk, dat van haar zoon. De jongen had zich uit wanhoop opgehangen. Ingeschreven van 23 tot en met 26 October 1886. Geborenn Ondertrouwd: Geene- Getrouwd: Petrus Conradus Hille en Alida Meijer. Overleden: Ferdinandus Josephus Micklinghoff, oud 34 jr, 4 md. Iugeschreven van 15 22 October 1886. GeborenAdriaantje, dochter van Jan Boon en Maartje Hoet. Maartje, dochter van Jan Schotvanger en öuurtje Rentenaar. Nanlje, dochter van Klaas Raven en Neeltje Hoogland. Dirk, zoon van Jan Schouten en Neeltje IJfs. Arie, zoon van Arie van der Werf en Meinigje Helmsing. Ondertrouwd: Dirk Jan Karei Frederik Schallenberg, koopman, 28 jaar, wonende te Amsterdam en Trijntje Kreijger, zonder beroep, 25 jaar, wonende te Zijpe. Marktberichten. HOORN, 23 Oct. Aangevoerd: 6 14 19 25 53' 31 73 100 57 190 6 4 150 100 1451 350 H. L. Rogge Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groene Grauwe v Vale B Bruine Boonen Geele Witte Paarden Karwei zaad Mosterdzaad Koolzaad Paarden Koeien Kalveren Springrammen Schapen Lammeren Varkens Zeugen Biggen Bokken Geiten Kippen Eenden Koppen Boter, 5.2. lood. H. L. N. Aardappelen KG. Roode Aalbeziën Zwarte KG Kruisbeziën 6300 400 550 5. a a a a 1.50 a 1.50 a 5-50 4— 3-50 (R.) 1^.) Kipeieren Eendeieren manden Peren Appelen KG. Hazelnoten p. 100 EG. Do handel was matig. ALKMAAR, 22 Oct. Aangevoerd: Kleine Kaas, gras f 33.Commissie, gras f 33Middelbare gras f 33,aangevoerd 535 stapels, wegende 135233 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4506 mudden. 8.50 5.25 4. - 13 14 20.- 18— 11.75 13— 6.50 a 6 25 a 4.25 a 3.75 a 9.a 10.— a 13— a 9-50 a 10 a a 11a 5-— a 20.25 a -— 16.50 a 40— a 200— a 12.- a a 20.— a 13 a 10.— a a 5.— a 1.50 a 2 - a -.70 a —.50 a —.60 a 2.50 a a a 20— 26— 19 17— 6— 6,50 2 50 —.65 —.675 2.80 rood Mosterdz. f 13.- Geel dito Karweizaad Tarwe f 7.50 a 8.25 Vvitte boonen Rogge f 5.50 a 6.50 Kanariezaad Gerst f 4.50 a 4-60 dito chev. f 4-90 a 5 49 Haver f 3.a 3'90 Paardenboonen f 6.a 6'20 Bruine dito f 10.a 11'25 Citroen dito f 12.a 13.— Duiven dito f a Vale ALKMAAR, 23 Oct. Aangevoerd. 8 Paarden Koeien en Ossen nncht. Kalveren Schapen magere Varkens Biggen Bokken en Geiten Kipeieren per 100 Boter per kop ('s middags 12 uur) ALKMAAR, 25 Oct. Aangevoerd. 8 Koeien vette Kalveren Nuchtere Kalveren Schapen vette Varkens per P Magere dito Bokken f 13— a f 10— a - 15-75 17 27 230 75 244 21 144 11 596 154 20 f 12— a 13— f 18.75 a 20— blauw Maanzaad f 13.25 a 13.50 Erwten: Groene f 10. a 16.50 Grauwe f 15.a 19. f 9— a 14.50 f 75— a 180 f 160— a 240— 10— a 26— 14a 21 13-- a 17— 5— a 8— 4— a 13— 4.50 a 5.25 .75 a —.85 f 150— a 200— f 35.a 125. f 14— a 30— f 22— a 31— t —.38 a —.47 f 12,- a 16— f -— a -.— PURMEREND, 26 Oct. Aangevoerd Kaas. Aangevoerd 398 stapels Kleine en 2 itapeli Middelbare. Prjs Kleine f 34a Middelbare f 32.50 a per 50 KG. Boter f 1.25 a 1.35 per KG. Vette Runderen f .64 a .72 per KG. Handel vlag. Vette Kalveren hoog in prjs; f .60 a .75 per KG Handel matig. Nuchtere Kalveren f 9—, a f 18.Handel atug. Vette Varkens t --.38 a .42 per KG. Handel vlug. Schapen handel vlug. van f 15 tot f 25. Kipeieren f 5.a 5.75 19 Zwanen f 6.a 10. 562 Eenden f 2.a 3.40 Heden overleed na eene langdurige ongesteldheid mijn innig geliefde Echtgenoot, in den ouderdom van 34 jaren, mij nalatende 2 kinderen, te jong om dit smartelijk verlies te beseffen. Schagen, Wed. F. J. MICKLINGHOFF- 24 October 1886. van Heek. onder de firma gevestigd te NIEUWE NIEDCRP. Directeuren H. J. K. v. d. STEEN. J. BREEBAART Kz. A. J. KAAN. J. ZIJP Kz. J. VAN DER STOK. De vennootschap „NoordHollandsche bank' neemt gel den in Depot tegen eene rente bij overeenkomst vast te stellen. Plaatst geld onder borgtocht, hypothecair verband enz., be last zich met In- en Verkoop van EFFECTEN, COUPONS enz. en met alles wat tot den werkkring van de Vennootschap kan gerekend lorden te behooren. Het. kantoor wordt gehouden ten huize van den Heer J. VAN DER STOK te Nieuwe Niedorp, iederen Dinsdag van 10 12 uur, bij W. ROGGEVEEN Cz. te Schageniederen Donderdag van 10 12 uur en bij Jb. ZEILEMA.KER in de „Witte Engel" te Hoorn, iederen Zaterdag van 10 J 12£ uur. In alle soorten van 1VI ANUFACTURKtV, WoÜïm en. gebreide Goederen, Tafelkleedjes, Vloerzeilen, Karpetten, Matten, toopers, enz., enz. Alles tegen concurreerende prijzen en van deugdelijke qualiteit. onder de firma P. TIMMERMAN Dz. P. KRAMER Hz. J. M. KOELMAM. K. E. NüMAN. Aansprakelijk voor het geheel. De Vennootschap WKSTFR1ESCI1E BANK" onderde firma TIMMERMAN, BLAAUBOER Co., te Schagen, neemt geld in depót tegen eene rente bij het deponeeren, vast te stellen. Plaatst geld onder borgtocht, hypothecair verband enz., be last zich roet den in- en verkoop van effecten en in het alge meen met die werkzaamheden, welken tot haren werkkring kunnen gerekend worden te behooren. Het kantoor wordt gehouden aan de markt te Schagenen is geopend iederen werkdag van 9 12 uren. S€IIAGEIt MAAS- HLEIU^EL, Welke met de beste soorten kan concurreeren. §€UEI- itiviHt; XIIIAK. (Proefifieschjes gratis. 2de Soort voor BOTER zoowel als voor BUA.AS, uitmuntend mooi. Voor kleine Kaasmakers zeer aan te bevelen. (Zeer laag in prijs.) Te verkrijgen in den

Schager Courant | 1886 | | pagina 3